شیر اطمینان پکیج

 • در ادامه معرفی و بررسی قطعات پکیج به شیر اطمینان پکیج رسیده ایم ، و در این مقاله قصد داریم نحوه عملکرد و علت خرابی آن را در این مقاله بیان کنیم ،با تهران سرویس همراه باشید.

  شیر اطمینان اطمینان پکیج چیست ؟

  همونطور که از نامش پیداست جهت اطمینان از بالا نرفتن فشار بار پکیج به حدی که از تحمل قطعات پکیج خارج باشد و باعث آسیب رساندن به قطعات پکیج شود جلوگیری می‌کند . همونطور که میدانید کلیه قطعات پکیج که در مدار آب سیستم میباشند تحمل فشار بیشتر از 3/5 بار را ندارند و به همین خاطر تولید کنندگان پکیج دیواری قطعه ای را به نام شیر سه بار جهت اطمینان از بالا نرفتن فشار بار پکیج به بیش از حد استاندارد قرار  داده اند.

  انواع شیراطمینان پکیج :

  شیر اطمینان پکیج دیواری معمولا در دو نوع شیر اطمینان حساس در برابر فشار و دما و شیر اطمینان در برابر فشار در بازار موجود می باشد. در قدیم از شیر اطمینان برنجی در پکیج ها استفاده می شد، به طور کلی میتوان گفت در سیستم های مدار بسته حرارتی از شیر اطمینان استفاده می شود. اما امروزه از نوع پلاستیکی آن استفاده می شود.

  عملکرد شیر اطمینان:

  شیر اطمینان یک قطعه ی محافظتی است ،که وظیفه آن جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد فشار پکیج است. بنابراین شیر اطمینان دو وظیفه اصلی تأمین امنیت جانی و حفاظت از دستگاه در برابر افزایش فشار را دارد تا در اثر ترکیدن لوله‌ها، خسارت جانی و مالی به افراد وارد نشود.در صورت بالا رفتن فشار پکیج شیراطمینان عمل خواهد کرد.

  علائم خرابی شیر اطمینان پکیج :

  متاسفانه نوع طراحی پکیج به صورتی است که برلی شیر اطمینان نیز مانند سایر قطعات ارور خاصی در نظر گرفته نشده است ،اما زمانی که فشار پکیج شما عددی بیشتر از 2 را نشان دهد ،ولی همچنان پکیج در حال کارکردن باشد و بعد مدت کوتاه دچار آبریزش شود بیانگر این است که شیر اطمینان پکیج عملکرده است.عدم توجه به خرابی شیر اطمینان پکیج میتواند خسارت بسیاری به پکیج شما وارد کند.توصیه کارشناسان ما به شما عزیزان این است که در صورت بالا رفتن فشار بار پکیج حتما آن را از برق جدا کرده و با متخصصان تهران سرویس تماس حاصل نمایید.

  دلایل خرابی شیر اطمینان پکیج چیست؟

  توجه به سرویس سالانه و رسوب زدایی هر 6 ماه پکیج دیواری تا حد زیادی از خرابی شیر اطمینان پکیج جلوگیری میکند چرا که مهمترین علت خرابی شیر اطمینان رسوب است ،که منجر به بالا رفتن فشار پکیج میشود از سایر عوامل میتوان به :

  فرسودگی قطعات :

  در صورتی که مدت زیادی است از پکیج خود استفاده می‌کنید و آن را سرویس نکرده‌اید، باید منتظر آب دادن شیر اطمینان پکیج باشید. چراکه این قطعه همواره در معرض آب و رسوبات آن قرار دارد و در صورتی که با گذشت زمان آن را رسوب‌زدایی نکنید، فرسوده شده و سوراخ می‌شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید به‌طور مرتب پکیج خود را سرویس کرده و در اثر فرسودگی قطعات، آن‌ها را تعویض کنید.

  ایجاد شوک گرمایی :

  منظور از شوک گرمایی تغییرات ناگهانی دمای آب در پکیج است. ممکن است به دلیل خرابی یا اشکال در برخی قطعات دمای آب از حد قابل تحمل برای شیر اطمینان بالاتر رود؛ به همین دلیل شیر سوراخ شده و نشتی پیدا می‌کند. برای حل این مشکل باید مراقب دمای پکیج باشید. در صورتی که کدهای خطای ناشی از بالا رفتن دمای آب را دیدید، بلافاصله با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید و از او برای رفع مشکل کمک بخواهید تا اشکال در آن قطعه، شیر اطمینان پکیج را نیز دچار مشکل نکند.

  ضربات ناگهانی :

  منظور از ضربات ناگهانی ضربات ناشی از تغییرات فشار یا دمای آب است که در بخش‌های قبلی درباره آن‌ها توضیح دادیم. علاوه بر آن ممکن است هنگام تعمیر یکی از قطعات، چکش یا دیگر وسایلی که برای تعمیر استفاده می‌کنید به شیر اطمینان ضربه بزند. در چنین حالتی اگر شیر اطمینان پکیج شما فرسوده یا نامرغوب باشد قطعا آسیب خواهد دید.

  نصب نادرست:

  آب دادن شیر اطمینان ممکن است به دلیل اشکال در نصب رخ دهد. در صورتی که خودتان بدون تجربه کافی پکیج را نصب کنید یا به یک تعمیرکار نابلد مراجعه کنید، با این مشکل مواجه خواهید شد. این مشکل معمولا بلافاصله پس از نصب خود را نشان می‌دهد؛ اما در مواردی ممکن است تا مدتی مخفی بماند و در صورت بالا رفتن بیش‌ازحد دما یا فشار بروز پیدا کند. اگر مورد دوم برای شما پیش آمد به احتمال زیاد خود شیر اطمینان نیز آسیب دیده و باید آن را تعویض کنید.

  شیراطمینان پکیج

   تعویض شیر اطمینان :

  • مرحله اول : خاموش کردن دستگاه

  خاموش کردن دستگاه در هنگام تعویض شیر اطمینان ، اولین کاری است که باید انجام شود . سپس باید شیر پر کن پکیج بسته شود تا دستگاه آب گیری را متوقف نماید و بدین ترتیب فشار دستگاه کاهش پیدا کند . دلیل این کار این است که آبگیری بیش از حد در دستگاه موجب افزایش فشار پکیج می شود و بنابراین برای تعویض شیر اطمینان باید چند ساعت صبر کرد تا پکیج و آب داخل آن کاملا سرد شود .

  • مرحله دوم : تخلیه ی آب درون دستگاه

  تخلیه ی آب درون دستگاه دومین مرحله در تعویض شیر اطمینان می باشد و بدین منظور باید شیر تخلیه دستگاه را باز کرد تا تمام آب داخل سیستم خالی شود . زمانی که آب کاملا تخلیه شد فشار سنج دستگاه عدد صفر را نشان می دهد و در این صورت می توان شیر تخلیه را بست .

  • مرحله سوم : باز کردن شیر اطمینان پکیج

  در مرحله سوم نوبت به باز کردن شیر اطمینان پکیج و جدا کردن آن از دستگاه می رسد که این کار به وسیله آچار شلاقی انجام می شود . اگر شیر اطمینان دارای لوله تخلیه نیز باشد باید آن را هم به کمک آچار مناسب باز کرد .

  • مرحله چهارم : جا گذاری شیر اطمینان جدید

  در این مرحله نوبت به جا گذاری شیر اطمینان جدید می رسد که باید در ابتدا دو رزوه پایینی شیر اطمینان جدید پکیج را با استفاده از نوار لوله کاملا پوشاند و سپس شیر اطمینان را به وسیله ی آچار شلاقی به پکیج بست .

  باید دقت نمایید تا شیر اطمینان پکیج از طرف درست به دستگاه بسته شود . برای اطمینان از درستی نصب شیر اطمینان جدید می توان به جهت نصب شیر اطمینان قبلی پکیج دقت کرد .

  • مرحله پنجم : پر کردن ندار سیستم با آب

  در این مرحله مدار سیستم را با باز کردن شیر پر کن پکیج از آب پر می کنیم  ، اما باید دقت شود تا آب بیش از حد پر نشود و در صورتی که عقربه فشار سنج بین 0.5 و 1.5 قرار گرفت شیر پرکن دستگاه بسته شود . برای تنظیم دو باره دستگاه لازم است تا تمام رادیاتورها هواگیری شود و در انتها نیز باید از نشتی نداشتن شیر اطمینان جدید ، اطمینان حاصل نمود .

  همانطور که در مطالب بالا ذکر شد شیر اطمینان قطعه ای با اهمیت در سیستم گرمایشی می باشد که خرابی آن می تواند خطرات و زیان های بسیاری به وجود آورد و بنابرین در تعمیر و تعویض به موقع آن و رفع ایراد آن ها باید سریعا اقدام نمود . همچنین  با وجود این که تعمیر و تعویض شیر اطمینان پکیج با توجه به توضیحاتی که ارائه شد بسیار ساده و راحت می باشد و با کمی دقت می توان به درستی این کار را انجام داد ، اما توصیه ما کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه هست تا با به دست آوردن اطمینان خاطر از درستی تعویض یا تعمیر آن ها بتوانید از دستگاه به راحتی استفاده نمایید .

  تعمیر شیر اطمینان پکیج :

  جهت تعمیر شیر اطمینان پکیج باید این قطعه را باز کرده و داخل دیسکلر قرار داده و شستشو دهید . به طور معمول مابین دیافراگم شیر اطمینان رسوب و آشغال گرفته و باعث نشتی از شیر اطمینان خواهد شد .
  در مواردی هم ضعیف شدن فنر شیر اطمینان و یا از بین رفتن دیافراگم شیر اطمینان باعث بروز نشتی از شیر اطمینان پکیج میشود،که پیشنهاد میکنم در این حالت به هیچ عنوان شیر اطمینان را دستکاری نکنید و اقدام به تعویض شیر اطمینان پکیج نمایید .

  نکته مهم :

  هرگز برای خالی کردن آب پکیج شیر اطمینان را باز نکنید.چرا که یکبار باز شدن شیر اطمینان باعث خرابی و عدم کارکرد درست آن خواهدشد.

  تعویض شیر اطمینان پکیج :

  در صورت بروز مشکل در پکیج دیواری کافیست با یکی از شعب تهران سرویس تماس حاصل نمایید ،تا کارشناسان تهران سرویس در کمترین زمان برای تعویض شیراطمینان پکیج شما در محل اعزام شوند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس