چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

 • چرا کولر گازی روی فن کار میکند ؟ در ادمه بررسی مشکلات رایج در کولر گازی به این سوال پرتکرار رسیده ایم ، که چرا کولر گازی بعد از چند دقیقه خاموش شده و روی فن کار میکند ؟و به عبارت دیگر دلیل روی فن کار کردن کولر گازی چیست؟ شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد ، که در روزهای گرم تابستان هنگام استفاده از کولر گازی خود متوجه شوید ، کولر گازی شما دیگر باد خنک نمیدهد ، و به اصلاح روی حالت فن یا همان پنکه در حال کار است.این مشکل به دلایل بسیاری مرتبط است ، که قصد داریم در این مقاله یک به یک آنها را باهم مورد بررسی قرار داده و در صورت لزوم به تعمیر کولر گازی خود بپردازیم.
  اگر شما با مطالعه این مقاله قادر به رفع مشکل کولر گازی خود نبوده اید ، کافیست با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین تماس حاصل کرده و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهرمند شوید.
  در صورت نیاز به تعمیرات کولر گازی خود کافیست با نزدیکترین شعبه تهران تهران سرویس آنلاین به محل خود تماس حاصل کرده و یا از طریق فرم درخواست خدمات نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام نمایید.

  در ابتدا و قبل از بررسی علت اینکه کولر گازی روی فن کار میکند ، باید با این قطعه بیشتر آشنا شده و نحوه عملکرد آن را بررسی نماییم:

  فن کولر گازی چیست و چه وظیفه ای دارد؟

  موتور فن در واقع یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی و اسپلیت می باشد.هر کولر گازی دارای دو موتور فن یونیت داخلی و خارجیست که وظیفه آن کشیدن هوای گرم اتاق به داخل یونیت و دمیدن هوای خنک تولید شده در داخل کولر گازی به تمام محیط ساختمان است.
  چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

  تنظیمات حالت فن کولر گازی  fan mode:

  یکی از تنظیمات بسیار مناسب و کاربردی کولر گازی تنظیم دستگاه روی حالت فن است ،که از این تنظیمات برای زمانی که محیط شما به دمای مطلوب رسیده و دیگر نیازی به سرمایش کولر گازی نیست استفاده میشود ،در واقع در این حالت کولر گازی شما به حالت یک پنکه تنها برای جریان هوا در محیط استفاده میشود.

  استفاده مدوام از حالت فن کولر  گازی :

  برخی از مصرف کنندگان کولر گازی بر این باورند تنظیم مدوام دستگاه بر روی حالت فن باعث کاهش هزینه های آنها میشود آیا این باور درستی است؟

  در پاسخ به این عزیزان باید بگوییم:

  اگرچه درست است ،که فن به تنهایی انرژی کمتری نسبت به حالت سرمایشی کولر گازی مصرف می کند، اما باز هم روشن بودن آن قطعاً برای شما شامل هزینه هایی نیز می شود.کارکردن مداوم فن نیز نیازهای تعمیر و نگهداری سیستم شما را افزایش می دهد. به این دلیل که هرچه فن بیشتری کار کنید، فیلتر شما سریعتر مسدود و خراب می شود. اگرچه تعویض فیلتر لزوماً کار سخت و هزینه بری نیست، اما باید به خاطر داشته باشید که فراموش کردن آن، ممکن است به سیستم آسیب وارد کند. یک فیلتر مسدود شده سیستم را مجبور می کند تا بیشتر کار کند تا خانه شما خنک شود. اگر مرتباً فیلتر را تغییر ندهید، این کاهش کارایی ممکن است باعث خراب شدن سیستم کولر گازی (و مصرف برق بیشتر) شود.
  از طرفی کار کردن دائمی دستگاه روی فن منجر به فشار به کمپرسور میشود،  و از آنجایی که بعد از گذشت چند دقیقه دیگر محیط شما به خنکای قبل نبوده منجر به روشن کردن کولر گازی و پایین آوردن درجه آن خواهد شد، که این عمل بالا رفتن میزان مصرف انرژی را در پی دارد.

  برای مطالعه مقاله راهنمای استفاده از کنترل کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  مصرف برق کولر گازی در حالت فن چقدر است؟

  وقتی یونیت کولر گازی شما روی حالت فن قرار بگیرد، برای چرخش حدود ۱۵۰ وات انرژی مصرف می‌کند، در حالی که وقتی در حالت عادی کار کردنش باشد، حدود ۱۰۰۰ وات انرژی مصرف می‌کند، اما در واقع این تفاوت مصرف انرژی به عوامل متعدد دیگری مانند درجه سردسازی یونیت هم بستگی دارد.
  اگر یونیت روی حالت سردسازی فوری باشد، تفاوت انرژی مصرفی، چندان زیاد نخواهد بود، با این حال، حالت فن هنوز هم کمتر انرژی مصرف می‌کند. وقتی کولرگازی روی فن قرار گرفت، کارکردش را در مقایسه با فن عادی در نظر بگیرید.

  نکته :

  توصیه ما به شما عزیزان این است که برای استفاده از حالتفن کولر گازی خود طبق برنامه ساعتی مشخص و بدور از افراط عمل کنید.چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

  علت کار کردن کولر گازی روی فن پس از روشن شدن دستگاه:

  همان­طور که گفتیم گاهی اوقات ممکن است ،مدت کوتاهی بعد از روشن شدن کولر گازی، دستگاه خود به خود خاموش شده و روی فن قرار بگیرد. عوامل مؤثر در بروز این حالت عبارتند از:

  1. یخ زدگی کندانسور :

  کندانسور مهم­ترین بخش کولر گازی است و نقش اساسی را در روند کار کولر گازی ایفا می‌­کند. کندانسور به دلایل گوناگونی ممکن است، دچار خرابی و مشکل شود که یکی از این عوامل یخ زدگی کندانسور کولر گازی است.

  دلایلی که منجر به یخ زدن کندانسور می‌­شود

  • نشتی مبرد
  • خرابی ترموستات
  • آلودگی فیلترها
  • سرد شدن ناگهانی هوا

  از نشانه­‌های یخ‌زدگی کندانسور این است، که کولر گازی بعد از روشن شدن، سریعاً خاموش می‌­شود و در حالت فن قرار می‌­گیرد. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید با سرویس­‌های دوره­‌ای کولر گازی، از یخ زدگی کندانسور جلوگیری کرد.

  برای مطالعه مقاله علت کار نکردن فن کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

  2. کثیف بودن یونیت یا پنل کولر گازی :

  کار کردن کولر گازی روی فن گاهی اوقات به دلیل کثیف بودن یونیت است. برای جلوگیری از بروز این حالت بهتر است که به‌صورت دوره­‌ای و ماهی یک‌بار یونیت کولر گازی را تمیز نمایید، که این کار شامل تمیز کردن و یا در صورت نیاز تعویض فیلترهای هوا است. برای کسب اطلاعات بیشتر فیلم آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی و فیلم آموزش نحوه شستشوی پنل خارجی کولر گازی (کندانسور) را مشاهده کنید.

  3. وجود مشکل در سیستم برق دستگاه :

  در صورتی که سیستم برق دستگاه شما تنظیم نشده باشد، سیستم، برق کافی به منظور روشن ماندن دریافت نمی‌­کند و این امر باعث کار کردن کولر گازی روی فن می‌‌­شود. در این حالت خازن استارتر کولر گازی با برق کم روشن می‌­‌شود و شروع به کار می­‌نماید، اما برای ادامه کار با مشکل کمبود برق مواجه می­‌شود. بنابراین دستگاه کولر گازی خود به خود خاموش شده و در وضعیت فن قرار می­‌گیرد. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید از کمک تعمیرکاران متخصص آچاره در زمینه کولر گازی استفاده کنید و سیستم برق­‌رسانی و کابل­‌های دستگاه را بررسی کرده و در صورت لزوم، سیم­‌کشی کولر را تعویض نمایید.

  4. مسدود شدن سیستم کولر گازی :

  کولر گازی دارای یک سری لوله است، که رطوبت جذب شده از محیط را به شکل آب از یونیت خارجی تخلیه می­‌کنند. در صورت مسدود شدن مسیر حرکت و تخلیه آب، آبی که باید از دستگاه خارج شود ممکن است به داخل دستگاه برگشت داده شود؛ این حالت باعث می­‌شود که در عملکرد کولر گازی وقفه پیش آمده و در نهایت منجر به خاموش شدن دستگاه شود. در صورت بروز این مشکل، باید تمام مسیر تخلیه آب در کولر گازی بررسی شود و هرگونه عامل انسدادی را رفع کرد تا چرخه سیستم مجدداً شروع به کار کند.

  5. کثیف بودن رادیات یا اواپراتور کولر گازی :

  در صورت کثیف بودن کویل­‌های اواپراتور، اواپراتور دیگر نمی‌­تواند هوای گرم را جذب کند و همین مسئله باعث توقف کارکرد دستگاه می­‌شود. برای جلوگیری از بروز این وضعیت، باید کویل‌های اواپراتور یا رادیات کولر گازی هر چند وقت یک بار شستشو داده شده و تمیز شوند.

  6. خراب شدن کمپرسور :

  کمپرسور اصلی­ترین قطعه در کولرهای گازی است که اگر مشکلی برایش پیش آید، مستقیماً بر روی عملکرد کولر گازی تأثیر منفی می­‌گذارد و منجر به خاموش شدن دستگاه خواهد شد.عوامل ذکر شده در موارد قبلی، از جمله نشتی گاز مبرد، یخ زدگی کندانسور، کثیفی فیلتر و اواپراتور می­‌توانند باعث داغ شدن کمپرسور و سپس خراب شدن آن شوند.

  7-مسدود شدن مسیر حرکت آب :

  یکی از دیگر دلایل روشن ماندن فن در کولر گازی، مسدود شدن لوله‌های آب است. این لوله‌ها رطوبت جذب شده از محیط را به یونیت خارجی برده و از اتاق خارج کنند. گاهی اوقات این لوله‌ها توسط گردوخاک یا جرم پوشیده می‌شود. وقتی لوله‎ها مسدود شوند، کولر خاموش شده و روی حالت فن قرار می‌گیرد.

  اصلی‌­ترین دلایل کار نکردن کمپرسور کولر گازی :

  1- ترموستات کنترل دمای کولر گازی :

  ترموستات کنترل دما دارای محل­‌های اتصال الکتریکی است که در طی گذشت زمان دچار فرسودگی می‌­شوند؛ در چنین وضعیتی ترموستات ممکن است که بتواند موتور فن را روشن نماید اما موتور کمپرسور روشن نمی­‌شود.

  2- خراب شدن خازن :

  خازن کمپرسور وظیفه کمک در هنگام استارت و راه­‌اندازی کمپرسور را دارد و دائماً در مدار است؛ لذا اگر خازن کمپرسور دچار مشکل شود، کمپرسور نیز نمی‌­تواند شروع به کار کند و موجب کار کردن کولر گازی روی فن می‌شود.

  3- برد فرمان :

  برد الکترونیکی فرمان وظیفه‌ی دستور تأمین ولتاژ موتور فن و کمپرسور را دارد. اگر برد فرمان معیوب باشد، ممکن است ولتاژ لازم به کمپرسور اعمال نشود. خرابی بردهای فرمان اغلب اشتباه تشخیص داده می‌شوند. قبل از اقدام به تعویض برد فرمان کولر گازی، مطمئن شوید که قطعاتی که بیشتر ممکن است دچار خرابی شوند را بررسی کرده باشد مانند اورلود کمپرسور، خازن و خود کمپرسور. اگر مطمئن هستید که دیگر قطعات سالم هستند، برد فرمان دما را عوض کنید.

  چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

  4- سنسور دمای کولر :

  سنسور دما، وظیفه مانیتور کردن دمای هوا را دارد. هنگامی که دمای هوا از دمای تعیین شده بالاتر رود، میکرو سوئیچ تأمین‌کننده برق فن کولر و کمپرسور، توسط سنسور فعال می‌­شوند؛ بنابراین در صورت خرابی سنسور، کمپرسور نمی‌­تواند فعال شود.

  5- خراب شدن کمپرسور :

  کمپرسور کولر گازی دارای دو بخش مکانیکی و الکتریکی است که هر کدام از این بخش­ها در اثر استهلاک یا استفاده غیر اصولی و عدم سرویس، دچار آسیب می‌شوند. در این حالت به اصطلاح گفته می‌­شود کمپرسور کولر گازی سوخته است و راه حل، تعویض آن است. اگر کار کردن کولر گازی روی فن به دلیل خرابی کمپرسور باشد، برای رفع مشکل کمپرسور حتما باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید. البته پیشنهاد ما به شما این است که کمپرسور را تعویض کنید تا در آینده مشکل دیگری برای دستگاه شما پیش نیاید.

  چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

  سوالات رایج درباره روی فن کار کردن کولر گازی :

  آیا میتوان از کولر گازی به عنوان پنکه استفاده کرد؟

  بله ، در قسمتی از تنظیمات ریموت کنترل حالت فن نیز قرار دارد ، اما توصیه میشود ، بهتر است ، از کولر گازی برای حالت فن استفاده نکرده و پنکه را جایگزین نمایید.

  کولر اسپلیت 12هزار بعد 10الی 15دقیقه سرمایش روی حالت فن قرار میگیرد ،علت چیست ؟

  این دستگاه نیاز به سرویس دارد ،چرا که امپر کشیده و دستگاه در حالت اورلود کولر گازی قرار میگیرد.

  کولر گازی پنجره ای چرا به طور دائم باد گرم میزند ؟و خود به خود در حالت فن قرار میگیرد ؟

  آلودگی فیلترها،خرابی ترموستات،،نشتی مبرد، و سرد شدنه یکباره هوا ونتیجه یخ زدگی کندانسور همگی میتواند از عوامل موثر در روی حالت فن قرار گرفتن کولر گازی میتوان دانست.

  از کولر گازی باد گرم خارج میشود، و زمانی که روی حالت فن قرار میگیرد، دیگر روی حالت سرمایش قرار نگرفته و بعد از نیم ساعت کولر گازی خاموش میشود ؟

  برای تشخیص دقیق این مشکل باید کارشناس به محل شما اعزام شود ، ولی در حالت کلی میتوان گفت خازن ، سیم کمپرسور و یا خود کمپرسور دستگاه سوخته است.

  چرا دستگاه کولر گازی روی حالت فن نرفته و یا خیلی دیر روی این حالت تنظیم میشود ؟

  یکی از اصلی ترین دلیل ها برای این مشکل عدم سرویس به موقع کولر گازی پیش از شروع فصل گرماست.

  سرویس کولر گازی :

  سرویس و بازبینی کولر گازی در ابتدای فصل همیشه شما را از بروز این مشکلات مصون نگه داشته و از هزینه های تعمیراتی شما به شدت میکاهد . سرویس کولر گازی توسط سرویسکاران تهران سرویس آنلاین با ضمانت 6 ماه انجام گرفته و خیال شما را از بروز آسیب های جدی به دستگاه آسوده خواهد کرد.

  تعمیر کولر گازی :

  در صورت بروز مشکل در  کولر گازی خود میتوانید با نزدیکترین شعبه تهران سرویس آنلاین به محل خود تماس حاصل کرده و یا از طریق فرم درخواست خدمات با کارشناسان ما در ارتباط باشید ، تمامی خدمات این مجموعه دارای ضمانت 6 ماه بوده و نرخ خدمات براساس تعرفه های ابلاغ شده از سوی اتحادیه تعیین خواهد شد.در صورت تمایل به استفاده از 10% تخفیف ویژه برای تمامی خدمات خود کافیست مشخصات خود را از طریق فرم درخواست خدمات برای ما ارسال کرده تا زین پس بر روی تمامی فاکتورهای دریافتی از این مجموعه شامل تخفیف ویژه باشگاه مشتریان شوید.

  لینک کوتاه مقاله : https://b2n.ir/u09016

  چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس