10 علت روی فن کار کردن کولر گازی

 • چرا کولر گازی روی فن کار میکند ؟ در ادمه بررسی مشکلات رایج در کولر گازی به این سوال پرتکرار رسیده ایم ، که چرا کولر گازی بعد از چند دقیقه خاموش شده و روی فن کار میکند ؟و به عبارت دیگر دلیل روی فن کار کردن کولر گازی چیست؟ شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد ، که در روزهای گرم تابستان هنگام استفاده از کولر گازی خود متوجه شوید ، کولر گازی شما دیگر باد خنک نمیدهد ، و به اصلاح روی حالت فن یا همان پنکه در حال کار است.این مشکل به دلایل بسیاری مرتبط است ، که قصد داریم در این مقاله یک به یک آنها را باهم مورد بررسی قرار داده و در صورت لزوم به تعمیر کولر گازی خود بپردازیم.
  اگر شما با مطالعه این مقاله قادر به رفع مشکل کولر گازی خود نبوده اید ، کافیست با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین تماس حاصل کرده و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهرمند شوید.
  در صورت نیاز به تعمیرات کولر گازی خود کافیست با نزدیکترین شعبه تهران تهران سرویس آنلاین به محل خود تماس حاصل کرده و یا از طریق فرم درخواست خدمات نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام نمایید.
  در ابتدا و قبل از بررسی علت اینکه چرا کولر گازی روی فن کار میکند ، باید با این قطعه بیشتر آشنا شده و نحوه عملکرد آن را بررسی نماییم:

  فن کولر گازی چیست و چه وظیفه ای دارد؟

  موتور فن در واقع یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی و اسپلیت است.هر کولر گازی دارای دو موتور فن یونیت داخلی و خارجیست که وظیفه آن کشیدن هوای گرم اتاق به داخل یونیت و دمیدن هوای خنک تولید شده در داخل کولر گازی به تمام محیط ساختمان است.بروز مشکل برای فن کولر گازی مشکلات بسیاری را برای دستگاه شما بوجود خواهد آورد.
  برای دانلود فایل چرا کولر گازی روی فن کار میکند اینجا کلیک کنید.
  حالت فن کولر گازی

  تنظیمات حالت فن کولر گازی  fan mode:

  یکی از تنظیمات بسیار مناسب و کاربردی کولر گازی تنظیم دستگاه روی حالت فن است ،که از این تنظیمات برای زمانی که محیط شما به دمای مطلوب رسیده و دیگر نیازی به سرمایش کولر گازی نیست استفاده میشود ،در واقع در این حالت کولر گازی شما به حالت یک پنکه تنها برای جریان هوا در محیط استفاده میشود.

  استفاده مدوام از حالت فن کولر گازی :

  برخی از مصرف کنندگان کولر گازی بر این باورند تنظیم مدوام دستگاه بر روی حالت فن باعث کاهش هزینه های آنها میشود آیا این باور درستی است؟

  در پاسخ به این عزیزان باید بگوییم:

  اگرچه درست است ،که فن به تنهایی انرژی کمتری نسبت به حالت سرمایشی کولر گازی مصرف می کند، اما باز هم روشن بودن آن قطعاً برای شما شامل هزینه هایی نیز می شود.کارکردن مداوم فن نیز نیازهای تعمیر و نگهداری سیستم شما را افزایش می دهد. به این دلیل که هرچه فن بیشتری کار کنید، فیلتر شما سریعتر مسدود و خراب می شود. اگرچه تعویض فیلتر لزوماً کار سخت و هزینه بری نیست، اما باید به خاطر داشته باشید که فراموش کردن آن، ممکن است به سیستم آسیب وارد کند. یک فیلتر مسدود شده سیستم را مجبور می کند تا بیشتر کار کند تا خانه شما خنک شود. اگر مرتباً فیلتر را تغییر ندهید، این کاهش کارایی ممکن است باعث خراب شدن سیستم کولر گازی (و مصرف برق بیشتر) شود.
  از طرفی کار کردن دائمی دستگاه روی فن منجر به فشار به کمپرسور میشود،  و از آنجایی که بعد از گذشت چند دقیقه دیگر محیط شما به خنکای قبل نبوده منجر به روشن کردن کولر گازی و پایین آوردن درجه آن خواهد شد، که این عمل بالا رفتن میزان مصرف انرژی را در پی دارد.
  برای مطالعه مقاله راهنمای استفاده از کنترل کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  مصرف برق کولر گازی در حالت فن چقدر است؟

  وقتی یونیت کولر گازی شما روی حالت فن قرار بگیرد، برای چرخش حدود ۱۵۰ وات انرژی مصرف می‌کند، در حالی که وقتی در حالت عادی کار کردنش باشد، حدود ۱۰۰۰ وات انرژی مصرف می‌کند، اما در واقع این تفاوت مصرف انرژی به عوامل متعدد دیگری مانند درجه سردسازی یونیت هم بستگی دارد.
  اگر یونیت روی حالت سردسازی فوری باشد، تفاوت انرژی مصرفی، چندان زیاد نخواهد بود، با این حال، حالت فن هنوز هم کمتر انرژی مصرف می‌کند. وقتی کولرگازی روی فن قرار گرفت، کارکردش را در مقایسه با فن عادی در نظر بگیرید.

  نکته :

  توصیه ما به شما عزیزان این است که برای استفاده از حالتفن کولر گازی خود طبق برنامه ساعتی مشخص و بدور از افراط عمل کنید.
  چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

  علت کار کردن کولر گازی روی فن پس از روشن شدن دستگاه:

  همان­طور که گفتیم گاهی اوقات ممکن است ،مدت کوتاهی بعد از روشن شدن کولر گازی، دستگاه خود به خود خاموش شده و روی فن قرار بگیرد. عوامل مؤثر در بروز این حالت عبارتند از:

  علت اینکه کولر گازی روی فن کار میکند بررسی مشکل:
  خرابی کمپرسور کولر گازی اگر کمپرسور دستگاه شما به هر دلیلی دچار مشکلات مکانیکی و یا الکترونیکی شود.دستگاه روی حالت فن کار خواهد کرد.
  کثیفی بیش از حد اواپراتور اگر اواپراتور کولرگازی بیش از حد کثیف باشد و به‌صورت مرتب تمیرکازی نشود. گردوغبار به همراه رطوبت ایجاد شده روی پنل تشکیل رسوبات جامدی را می‌دهند که مانع عبور هوا از سطح اواپراتور می‌شود.
  خرابی خازن کمپرسور خازن‌ها وظیفه کمک به راه‌اندازی کمپرسور را به عهده دارند؛ لذا در صورت خرابی خازن‌ها کمپرسور راه‌اندازی نمی‌شود و باد خنک تولید نمی‌شود.
  مسدود شدن اواپراتور یا گرفتگی سیکل تبرید اگر سیکل تبرید و لوله موئین یا اواپراتور از داخل دچار گرفتگی شود گاز مبرد به‌آسانی حرکت نمی‌کند و خنکی در اواپراتور تولید نمی‌شود.
  وجود مشکل در سیستم برق دستگاه در صورتی که سیستم برق دستگاه شما تنظیم نشده باشد، سیستم، برق کافی به منظور روشن ماندن دریافت نمی‌کند و این امر باعث کار کردن کولر گازی روی فن می‌‌ شود.
  کمبود گاز مبرد در کولر گازی اگر مبرد دستگاه شما کم باشد، نمی تواند هوای گرم را خنک کند و باعث می شود فن کولر گازی بیشتر کار کند.
  ترموستات کولر گازی خراب است اگر ترموستات فعلی شما خراب است، ممکن است دمای داخلی را اشتباه خوانده باشد.
  مسدود شدن مسیر حرکت آب یکی از دیگر دلایل روشن ماندن فن در کولر گازی، مسدود شدن لوله‌های آب است. این لوله‌ها رطوبت جذب شده از محیط را به یونیت خارجی برده و از اتاق خارج کنند. گاهی اوقات این لوله‌ها توسط گردوخاک یا جرم پوشیده می‌شود.
  یخ زدگی کندانسور کندانسور مهم ترین بخش کولر گازی است و نقش اساسی را در روند کار کولر گازی ایفا می‌ کند. کندانسور به دلایل گوناگونی ممکن است، دچار خرابی و مشکل شود که یکی از این عوامل یخ زدگی کندانسور کولر گازی است.

  1. یخ زدگی کندانسور :

  کندانسور مهم­ترین بخش کولر گازی است و نقش اساسی را در روند کار کولر گازی ایفا می‌­کند. کندانسور به دلایل گوناگونی ممکن است، دچار خرابی و مشکل شود که یکی از این عوامل یخ زدگی کندانسور کولر گازی است.

  دلایلی که منجر به یخ زدن کندانسور می‌­شود

  • نشتی مبرد
  • خرابی ترموستات
  • آلودگی فیلترها
  • سرد شدن ناگهانی هوا

  از نشانه­‌های یخ‌زدگی کندانسور این است، که کولر گازی بعد از روشن شدن، سریعاً خاموش می‌­شود و در حالت فن قرار می‌­گیرد. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید با سرویس­‌های دوره­‌ای کولر گازی، از یخ زدگی کندانسور جلوگیری کرد.
  برای مطالعه مقاله علت کار نکردن فن کولر گازی اینجا کلیک کنید.چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

  2. کثیف بودن یونیت یا پنل کولر گازی :

  کار کردن کولر گازی روی فن گاهی اوقات به دلیل کثیف بودن یونیت است. برای جلوگیری از بروز این حالت بهتر است که به‌صورت دوره­‌ای و ماهی یک‌بار یونیت کولر گازی را تمیز نمایید، که این کار شامل تمیز کردن و یا در صورت نیاز تعویض فیلترهای هوا است.فیلترهای هوا به حذف گردوغبار، زباله‌ها و مواد حساسیت‌زا از هوا کمک می‌کنند. اگر فیلتر کثیف باشد، هوا نمی‌تواند به‌درستی از سیستم عبور کندو فن کولرگازی مجبور می‌شود بیش از حد کار کند. اگر فیلتر کولر گازی خانه شما کثیف است، می‌توانید آن را خودتان با فیلتر اندازه مناسب تغییر دهید، یا با تماس با مجموعه تهران سرویس آنلاین از تعمیرکاران بخواهید برای سرویس یونت داخلی و تعویض فیلترهای شما به منزلتان مراجعه نمایند.کثیفی فیلترهای یونیت داخلی

  3. وجود مشکل در سیستم برق دستگاه :

  در صورتی که سیستم برق دستگاه شما تنظیم نشده باشد، سیستم، برق کافی به منظور روشن ماندن دریافت نمی‌­کند و این امر باعث کار کردن کولر گازی روی فن می‌‌­شود. در این حالت خازن استارتر کولر گازی با برق کم روشن می‌­‌شود و شروع به کار می­‌نماید، اما برای ادامه کار با مشکل کمبود برق مواجه می­‌شود. بنابراین دستگاه کولر گازی خود به خود خاموش شده و در وضعیت فن قرار می­‌گیرد. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید از کمک تعمیرکاران متخصص آچاره در زمینه کولر گازی استفاده کنید و سیستم برق­‌رسانی و کابل­‌های دستگاه را بررسی کرده و در صورت لزوم، سیم­‌کشی کولر را تعویض نمایید.

  4. مسدود شدن سیستم کولر گازی :

  کولر گازی دارای یک سری لوله است، که رطوبت جذب شده از محیط را به شکل آب از یونیت خارجی تخلیه می­‌کنند. در صورت مسدود شدن مسیر حرکت و تخلیه آب، آبی که باید از دستگاه خارج شود ممکن است به داخل دستگاه برگشت داده شود؛ این حالت باعث می­‌شود که در عملکرد کولر گازی وقفه پیش آمده و در نهایت منجر به خاموش شدن دستگاه شود. در صورت بروز این مشکل، باید تمام مسیر تخلیه آب در کولر گازی بررسی شود و هرگونه عامل انسدادی را رفع کرد تا چرخه سیستم مجدداً شروع به کار کند.

  5. کثیف بودن رادیات یا اواپراتور کولر گازی :

  در صورت کثیف بودن کویل­‌های اواپراتور، اواپراتور دیگر نمی‌­تواند هوای گرم را جذب کند و همین مسئله باعث توقف کارکرد دستگاه می­‌شود. برای جلوگیری از بروز این وضعیت، باید کویل‌های اواپراتور یا رادیات کولر گازی هر چند وقت یک بار شستشو داده شده و تمیز شوند.

  6. خراب شدن کمپرسور :

  کمپرسور اصلی­ترین قطعه در کولرهای گازی است که اگر مشکلی برایش پیش آید، مستقیماً بر روی عملکرد کولر گازی تأثیر منفی می­‌گذارد و منجر به خاموش شدن دستگاه خواهد شد.عوامل ذکر شده در موارد قبلی، از جمله نشتی گاز مبرد، یخ زدگی کندانسور، کثیفی فیلتر و اواپراتور می­‌توانند باعث داغ شدن کمپرسور و سپس خراب شدن آن شوند.

  7-مسدود شدن مسیر حرکت آب :

  یکی از دیگر دلایل روشن ماندن فن در کولر گازی، مسدود شدن لوله‌های آب است. این لوله‌ها رطوبت جذب شده از محیط را به یونیت خارجی برده و از اتاق خارج کنند. گاهی اوقات این لوله‌ها توسط گردوخاک یا جرم پوشیده می‌شود. وقتی لوله ها مسدود شوند، کولر خاموش شده و روی حالت فن قرار می‌گیرد.

  8-کمبود گاز مبرد در کولر گازی :

  گاز مبرد یک عامل خنک کننده است که وقتی با سایر قسمت های سیستم کولر گازی استفاده می شود، هوای گرم را به طور موثر خنک می کند. اگر مبرد دستگاه شما کم باشد، نمی تواند هوای گرم را خنک کند و باعث می شود فن کولر گازی بیشتر کار کند.
  اگر متوجه شدید هوای گرم از طریق دریچه‌های خود عبور می‌کند، ممکن است نشان‌دهنده سطح پایین مایع خنک‌کننده باشد. اغلب مبرد از سیم‌پیچ کولرگازی نشت می‌کند. همیشه یک تکنسین حرفه‌ای تهویه‌مطبوع داشته باشید تا مشکلات مبرد را برطرف کند؛ زیرا نشتی می‌تواند شرایط خطرناکی ایجاد کند.

  9-کولر گازی شما کوچک:

  یکی از دلایلی که معمولاً نادیده گرفته می‌شود این است که دستگاه شما به‌اندازه کافی بزرگ نیست که بتواند خانه شما را خنک کند. اگر کولر گازی فعلی شما خیلی کوچک باشد، خانه را به طور مؤثر خنک نمی‌کند و باعث می‌شود که فن در تمام طول روزکار کند. اگر واحد شما خیلی بزرگ است، ممکن است هزینه بیشتری برای قبض آب و برق و رطوبت بیش از حد ایجاد کنید.

  10-ترموستات کولر گازی خراب است :

  دلیل نهایی اینکه فن کولر گای شما بیشتر از حد معمول کار می‌کند، خرابی ترموستات است. اگر ترموستات فعلی شما خراب است، ممکن است دمای داخلی را اشتباه خوانده باشد. اگر این اتفاق بیفتد، کولر گازی بیشتر برای خنک‌کردن خانه کار می‌کند، حتی اگر دمای فعلی اتاق درست باشد.خرابی ترموستات کولر گازی

  اصلی‌­ترین دلایل کار نکردن کمپرسور کولر گازی :

  1- ترموستات کنترل دمای کولر گازی :

  ترموستات کنترل دما دارای محل­‌های اتصال الکتریکی است که در طی گذشت زمان دچار فرسودگی می‌­شوند؛ در چنین وضعیتی ترموستات ممکن است که بتواند موتور فن را روشن نماید اما موتور کمپرسور روشن نمی­‌شود.

  2- خراب شدن خازن :

  خازن کمپرسور وظیفه کمک در هنگام استارت و راه­‌اندازی کمپرسور را دارد و دائماً در مدار است؛ لذا اگر خازن کمپرسور دچار مشکل شود، کمپرسور نیز نمی‌­تواند شروع به کار کند و موجب کار کردن کولر گازی روی فن می‌شود.

  3- برد فرمان :

  برد الکترونیکی فرمان وظیفه‌ی دستور تأمین ولتاژ موتور فن و کمپرسور را دارد. اگر برد فرمان معیوب باشد، ممکن است ولتاژ لازم به کمپرسور اعمال نشود. خرابی بردهای فرمان اغلب اشتباه تشخیص داده می‌شوند. قبل از اقدام به تعویض برد فرمان کولر گازی، مطمئن شوید که قطعاتی که بیشتر ممکن است دچار خرابی شوند را بررسی کرده باشد مانند اورلود کمپرسور، خازن و خود کمپرسور. اگر مطمئن هستید که دیگر قطعات سالم هستند، برد فرمان دما را عوض کنید.

  چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

  4- سنسور دمای کولر :

  سنسور دما، وظیفه مانیتور کردن دمای هوا را دارد. هنگامی که دمای هوا از دمای تعیین شده بالاتر رود، میکرو سوئیچ تأمین‌کننده برق فن کولر و کمپرسور، توسط سنسور فعال می‌­شوند؛ بنابراین در صورت خرابی سنسور، کمپرسور نمی‌­تواند فعال شود.

  5- خراب شدن کمپرسور :

  کمپرسور کولر گازی دارای دو بخش مکانیکی و الکتریکی است که هر کدام از این بخش­ها در اثر استهلاک یا استفاده غیر اصولی و عدم سرویس، دچار آسیب می‌شوند. در این حالت به اصطلاح گفته می‌­شود کمپرسور کولر گازی سوخته است و راه حل، تعویض آن است. اگر کار کردن کولر گازی روی فن به دلیل خرابی کمپرسور باشد، برای رفع مشکل کمپرسور حتما باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید. البته پیشنهاد ما به شما این است که کمپرسور را تعویض کنید تا در آینده مشکل دیگری برای دستگاه شما پیش نیاید.چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

  سوالات رایج درباره روی فن کار کردن کولر گازی :

  آیا میتوان از کولر گازی به عنوان پنکه استفاده کرد؟

  بله ، در قسمتی از تنظیمات ریموت کنترل حالت فن نیز قرار دارد ، اما توصیه میشود، از کولر گازی برای حالت فن استفاده نکرده و پنکه را جایگزین نمایید.

  کولر اسپلیت 12هزار بعد 10الی 15دقیقه سرمایش روی حالت فن قرار میگیرد ،علت چیست ؟

  این دستگاه نیاز به سرویس دارد ،چرا که امپر کشیده و دستگاه در حالت اورلود کولر گازی قرار میگیرد.

  کولر گازی پنجره ای چرا به طور دائم باد گرم میزند ؟و خود به خود در حالت فن قرار میگیرد ؟

  آلودگی فیلترها،خرابی ترموستات،،نشتی مبرد، و سرد شدنه یکباره هوا ونتیجه یخ زدگی کندانسور همگی میتواند از عوامل موثر در روی حالت فن قرار گرفتن کولر گازی میتوان دانست.

  از کولر گازی باد گرم خارج میشود، و زمانی که روی حالت فن قرار میگیرد، دیگر روی حالت سرمایش قرار نگرفته و بعد از نیم ساعت کولر گازی خاموش میشود ؟

  برای تشخیص دقیق این مشکل باید کارشناس به محل شما اعزام شود ، ولی در حالت کلی میتوان گفت خازن ، سیم کمپرسور و یا خود کمپرسور دستگاه سوخته است.

  چرا دستگاه کولر گازی روی حالت فن نرفته و یا خیلی دیر روی این حالت تنظیم میشود ؟

  یکی از اصلی ترین دلیل ها برای این مشکل عدم سرویس به موقع کولر گازی پیش از شروع فصل گرماست.
  تعمیر فن کولر گازی

  فواید استفاده از حالت فن کولر گازی:

  استفاده از سیستم کولر گازی در حالت فن دارای طیف وسیعی از مزایای است، مانند:
  مصرف انرژی خود را کاهش دهید. کارکرد کولر گازی در حالت فن به میزان قابل‌توجهی انرژی کمتری نسبت به سایر حالت‌های کولر گازی از جمله سرمایش، گرمایش و حالت خشک مصرف می‌کند. این به این دلیل است که برای راه‌اندازی فن کمتر از کمپرسور انرژی مصرف می‌شود. به‌طورکلی، یک کولر گازی در حالت پیش‌فرض یا خنک‌کننده می‌تواند تا چندین هزار وات در ساعت استفاده کند، اما در حالت فن فقط چند صد وات در ساعت و اغلب کمتر است. درحالی‌که تفاوت دقیق در مصرف برق باتوجه‌به مدل کولر گازی و تنظیمات مورد مقایسه متفاوت خواهد بود، این یک صرفه‌جویی متوسط قابل‌توجه است.
  به خنک‌شدن اتاق خود در صبح زود کمک کنید. هنگامی که دمای هوا در اوایل صبح سرد است، تنظیم کولر گازی در حالت فن یک راه عالی برای به گردش درآوردن این هوای خنک است، بدون اینکه هزینه کارکرد کمپرسور دستگاه بپردازد.
  عمر کولر گازی خود را افزایش دهید. درحالی‌که سیستم‌های کولر گازی مدرن برای دوام ساخته شده‌اند، کارکردن مداوم کولر گازی در حالت خنک‌کننده می‌تواند آسیبی به دستگاه وارد کند. استفاده از حالت فن در روزهای سردتر و مرطوب‌تر، می‌تواند راهی عالی برای استراحت دادن به دستگاه شما باشد.
  اطمینان از عملکرد مطلوب کولر گازی و جلوگیری از رشد کپک. هنگامی که تهویه‌مطبوع در حالت خنک یا خشک است، رطوبت می‌تواند در داخل دستگاه متراکم شود؛ بنابراین، برخی از مدل‌های تهویه‌مطبوع، توصیه می‌کنند که دستگاه را در حالت فن برای چند ساعت پس از مدت‌های طولانی کارکرد در حالت خنک/خشک یا زمانی که کولر گازی برای اولین‌بار پس از دوره‌های طولانی عدم استفاده روشن می‌شود، کار کنید. این کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که داخل دستگاه کولر گازی کاملاً خشک شده و خطر رشد کپک را کاهش می‌دهد.

  بهترین زمان برای استفاده از حالت فن کولر گازی چه زمانی است ؟

  بهترین زمان برای استفاده از حالت فن زمانی است که از سطح دما و رطوبت اتاق راضی هستید، اما آرامشی را می‌خواهید که همراه با گردش ملایم هوا باشد. ازآنجایی‌که حالت فن اتاق شما را خنک نمی‌کند، حالت فن کولرگازی بهتر است برای روزهای سردتر یا مواقعی که می‌خواهید هوای کهنه اتاق را تازه کنید ذخیره شود. برخی از بهترین زمان‌ها برای استفاده از حالت فن کولر گازی عبارت‌اند از:
  در شب که دما کاهش می‌یابد. اگر متوجه شدید که با کولر گازی در حالت خنک‌کننده در طول شب خیلی سرد می‌شوید، اما همچنان به یک نسیم برای کمک به خواب نیاز دارید، حالت فن می‌تواند جایگزین خوبی باشد.
  صبح زود قبل از افزایش دما. اگر دمای بیرون نسبتاً پایین است، می‌توانید با استفاده از حالت فن برای چرخش هوا، مصرف برق خود را کاهش دهید.
  در تابستان، اگر خانه تمام روز قفل شده باشد. حذف هوای گرم از خانه قبل از روشن‌کردن کولر به حالت خنک‌کننده، میزان انرژی موردنیاز برای خنک‌کردن خانه را کاهش می‌دهد. بهترین راه برای ازبین‌بردن هوای گرم این است که تمام درها و پنجره‌ها را باز کنید و کولر گازی را به مدت نیم ساعت تا یک ساعت روی حالت فن قرار دهید.
  پس از استفاده طولانی‌مدت از کولر گازی در حالت خنک‌کننده، مانند در پایان روز، یا پس از دوره‌های طولانی عدم استفاده از کولر گازی، مانند شروع تابستان. فعال‌کردن حالت فن در هر دو مورد کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که کولر گازی شما در داخل خشک می‌ماند و رشد کپک را محدود می‌کند.
  بسته به ترجیحات دمایی خود، می‌توانید هر زمانی که اتاق به دمای مطلوب خود رسید و فقط می‌خواهید هوای خنک را به گردش درآورید، از حالت فن کولر استفاده کنید. به یاد داشته باشید که بهترین راه برای راه‌اندازی سیستم کولر گازی این است که آن را در بهترین تنظیمات دما برای منطقه خود نگه دارید.

  تفاوت مصرف برق در حالت فن کولر گازی و پنکه سقفی چقدر است؟

  در حالی که حالت فن کولر گازی به روشی مشابه یک پنکه استاندارد پایه یا پنکه سقفی کار می کند، چند تفاوت مهم وجود دارد که باید در مورد انتخاب های خود در بحث حالت پنکه کولر گازی در مقابل پنکه سقفی در نظر بگیرید.
  بزرگترین تفاوت بین حالت فن کولر گازی و پنکه سقفی توانایی خنک کنندگی نسبی آنهاست. در حالی که حالت فن کولر گازی با توزیع مجدد هوا در اتاق، اثر خنک کنندگی جزئی ایجاد می کند، خنک سازی هدف اصلی آن نیست – حالت خنک کننده کولر گازی برای همین است. در مقایسه، پنکه های سقفی عموماً قدرتمندتر هستند و می توانند هوای بیشتری را جابجا کنند و آنها را به گزینه بهتری برای خنک کننده تبخیری تبدیل می کند.
  دومین تفاوت اصلی بین حالت فن کولر گازی و پنکه سقفی مصرف انرژی آنهاست. در حالی که حالت فن نسبت به سایر حالت های کولر گازی انرژی کمتری مصرف می کند، همچنان بیشتر از یک پنکه سقفی مصرف می کند. اکثر پنکه های سقفی بین 30 تا 70 وات استفاده می کنند که به طور قابل توجهی کمتر از حالت فن کولر گازی است.10 علت روی فن کار کردن کولر گازی

  اقدامات لازم قبل از تماس با تعمیرکار کولر گازی چیست ؟

  فن کولر گازی برای گردش فعال هوا از طریق سیستم تهویه اطراف خانه شما کار می کند. به طور خاص، هوای گرم بیرون را می گیرد و آن را به کندانسور فشار می دهد، جایی که مبرد هوا را خنک می کند. سپس، هوا مجدداً در سیستم گردش می کند و هوای سرد را به فضای شما وارد می کند.
  اگر فن شما همچنان به کار خود ادامه می‌دهد، قبل از اینکه تکنسین‌های متخصص کولرگازی برای بازرسی فن دمنده شما بیایند، باید اقداماتی را انجام دهید.
  اولین قدم این است که اطمینان حاصل کنید که تنظیمات فن شما در حالت “خودکار” است و به حالت “روشن” تغییر نمی‌کند. هنگامی که فن دمنده را به حالت “روشن” تغییر می‌دهید، حتی پس از اینکه تنظیمات ترموستات به دمای صحیح رسید، فن کار می‌کند.
  مرحله دوم این است که کولرگازی خود را خاموش کنید و سپس آن را دوباره روشن کنید. این مرحله عیب‌یابی گاهی اوقات سیستم را به‌زودی بازنشانی می‌کند و مشکل را برطرف می‌کند.
  در نهایت، یک بررسی سریع برای هرگونه نشتی در نزدیکی واحد بیرونی انجام دهید. به‌این‌ترتیب، می‌توانید قبل از رسیدن تکنسین به آنها هشدار دهید.

  سرویس کولر گازی به منظور نگهداری، تعمیر و بهینه‌سازی کولرهای گازی صورت می‌گیرد. این سرویس‌ها به طور معمول توسط تکنسین‌های حرفه‌ای و متخصص انجام می‌شود و شامل مواردی مانند:
  تمیز کردن و تعویض فیلترها
  بررسی سیستم گازی
  بررسی کمپرسور و قطعات داخلی
  تنظیمات و تعیین مسیر هوا
  آزمون عملکرد و تست علمکرد دستگاه
  به طور کلی، سرویس کولر گازی به منظور حفظ عمر مفید، بهبود عملکرد و کاهش هزینه‌های تعمیراتی و انرژی انجام می‌شود.
  برای ثبت درخواست سرویسکار کولر گازی میتوانید همین حالا از طریق چت آنلاین و یا تماس با پشتیبانی تهران سرویس آنلاین اقدام کنید.

  تعمیر کولر گازی :

  در صورت بروز مشکل در  کولر گازی خود میتوانید با نزدیکترین شعبه تهران سرویس آنلاین به محل خود تماس حاصل کرده و یا از طریق فرم درخواست خدمات با کارشناسان ما در ارتباط باشید ، تمامی خدمات این مجموعه دارای ضمانت 6 ماه بوده و نرخ خدمات براساس تعرفه های ابلاغ شده از سوی اتحادیه تعیین خواهد شد.در صورت تمایل به استفاده از 10% تخفیف ویژه برای تمامی خدمات خود کافیست مشخصات خود را از طریق فرم درخواست خدمات برای ما ارسال کرده تا زین پس بر روی تمامی فاکتورهای دریافتی از این مجموعه شامل تخفیف ویژه باشگاه مشتریان شوید.

  برطرف کردن مشکل روی فن کار کردن در شمال تهران :

  با توجه به افزایش درخواست تعمیرات اسپلیت و انواع برند کولر گازی در مناطق شمالی شهر تهران مجموعه تهران سرویس آنلاین اقدام به تاسیس شعبه شمال شهر با شماره تماس ۲۲۶۶۹۱۹۶ نموده است.این شعبه به صورت دو شفیت از ۹ صبح الی ۲۱ آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز میباشد.شعبه شمال شهر تهران بدون تعطیلی حتی در روزهای تعطیل در کنار شماست تا آسایش و آرامش را به خانه هایتان برگرداند.برای رزرو وقت در روزهای تعطیل بهتر است از قبل اقدام نمایید.

  برطرف کردن مشکل روی فن کار کردن در غرب تهران:

  تهران سرویس آنلاین با احداث شعبه غرب تهران گام بزرگی در ارائه خدمات به پایتخت نشینان عزیزامان برداشته است.تمامی خدمات تعمیرات کولر گازی در این شعبه به صورت شبانه روزی در حال ارائه به مشتریان میباشد.برند کولر گازی شما ایرانی باشد یا خارجی تهران سرویس آنلاین تیم تخصصی تعمیرات آن را داشته و در کمتر از ۱ ساعت برای شما عزیزان اعزام خواهد کرد.همشهریان عزیز ساکن غرب تهران برای ثبت سفارشات خود کافیست با شماره تماس ۴۴۲۸۴۷۴۳ تماس بگیرند ،تا از تمامی خدمات تهران سرویس آنلاین با ضمانت ۶ ماه بهرمند شوند.

  برطرف کردن مشکل روی فن کار کردن در شرق تهران :

  پایتخت نشینان در مناطق شرق و جنوب شرقی برای ثبت درخواست تعمیرات کولرگازی و اسپلیت خود میتوانند در تمام طول هفته از ساعت ۹ صبح الی ۲۱ با شماره تماس ۷۷۲۴۱۵۰۵ تماس حاصل کرده و یا از طریق چت انلاین درخواست خود را ثبت نمایند.تکنسین های مجموعه در کمتر از ۱ ساعت در محل حاضر بوده و اقدام به تعمیرات اسپلیت شما عزیزان مینمایند.

  برطرف کردن مشکل روی فن کار کردن کولر گازی در مرکز تهران :

  متخصصان تهران سرویس آنلاین در تمام مناطق مرکزی حتی مناطق دارای طرح ترافیک در کمتر از یک ساعت حاضر و اقدام به تعمیر کولر گازی و  اسپلیت مشتریان عزیز مینمایند.شعبه مرکز تهران با شماره تماس ۶۶۵۹۳۳۶۸ به صورت شبانه روزی در حال ارائه خدمات به پایتخت نشینان عزیز میباشند.اگر شما هم ساکن مناطق مرکزی تهران هستید، برای ثبت درخواست خدمات خود همین حالا با ما در تماس باشید.

  برطرف کردن مشکل روی فن کار کردن کولر گازی در جنوب تهران :

  تهران سرویس آنلاین برای رفاه حال مشتریان عزیز جنوب تهران شعب این منطقه را با شماره تماس 55795334 تاسیس و تمامی خدمات تعمیر سرویس و نصب کولر گازی را به مشتریان عزیز ارائه میدهد.مشکل روی فن کار کردن کولر گازی توسط افراد متخصص تهران سرویس آنلاین به سرعت و با کمترین هزینه برطرف خواهد شد.
  لینک کوتاه مقاله : https://b2n.ir/u09016چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

  • چگونه مشکلات تهویه مطبوع مرکزی خود را برطرف کنید
   در آب و هوای بیابانی دره کواچلا، فصل خنک کننده بیشتر سال است. این بدان معناست که سیستم تهویه مطبوع مرکزی شما برای راحتی خانه شما حیاتی است. اگر به درستی کار نمی کند، خانه شما می تواند به سرعت داغ شود و شما باید مشکل را عیب یابی کنید.

   تهویه مطبوع مرکزی شما دارای دو فن است: یکی در داخل که هوای خنک را به خانه شما می دمد و دیگری در بیرون که روی کویل های کندانسور می دمد تا گرما را از هوای خانه شما خارج کند. اگر در هر یک از این فن ها مشکلی وجود داشته باشد، کولر گازی شما نمی تواند خانه شما را به خوبی خنک کند. بیایید به دلایل احتمالی خرابی فن مرکزی تهویه مطبوع و کارهایی که می توانید برای حل این مشکل انجام دهید نگاهی بیاندازیم!

  • فن کولر گازی کار نمی کند
   آیا فن کولر گازی شما کار نمی کند؟
   هیچ چیز در تابستان بدتر از کولری نیست که خانه شما را خنک نگه ندارد.
   فن یونیت کولر گازی شما بخشی جدایی ناپذیر از واحد تهویه مطبوع شما است.
   اگر یک واحد تهویه مطبوع مرکزی دارید، کولر گازی شما دارای دو فن است.
   یک فن داخلی در داخل هواگیر داخلی شما وظیفه انتقال هوای سرد را در داخل و اطراف خانه شما دارد.
   فن بیرونی شما چیزی است که گرما را از خانه شما به هوای بیرون منتقل می کند و در داخل واحد بیرونی قرار دارد.
   بنابراین اگر مشکلی با هر یک از فن های کولر گازی وجود دارد، سیستم تهویه مطبوع شما به همان اندازه مرده است!
   در زیر لیستی از رایج ترین مشکلات فن کولر گازی و نحوه رفع آنها به عنوان یک مالک خانه بدون نیاز به پیمانکار کولر گازی آورده شده است.
   حتی اگر برای تعمیر واحد کولر گازی خود به تنهایی راحت نیستید، آموزش خود در مورد مشکلات رایجی که ممکن است در سیستم کولر گازی خود با آن مواجه شوید همیشه خوب است.
   همچنین زمانی که بتوانید مشکل خود را با تکنسین تهویه مطبوع محلی خود به درستی بیان کنید، روند تعمیر را تسریع می کند.

  • نشانه هایی که نیاز به تعویض فن کولر گازی دارید
   نگهداری صحیح کولر گازی به طولانی‌تر شدن عمر سیستم کمک می‌کند، و همچنین ارزش آن را دارد که فیلتر هوای خود را مرتباً تعویض کنید تا به حفظ بازدهی سیستم شما کمک کند. با این حال، چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد ممکن است نیاز به تعویض فن کولر گازی داشته باشید. در صورت بروز هر یک از موارد زیر ممکن است نیاز به تعویض فن کولر گازی داشته باشید:
   فن کولر گازی روشن نمی شود
   فن کولر گازی متوقف نمی شود
   تیغه های یونیت خارجی به آرامی می چرخند یا اصلاً نمی چرخند
   صدای تق تق را می توانید از واحد بیرونی بشنوید
   هیچ جریان هوای سردی از دریچه های شما عبور نمی کند
   کولر گازی به طور متناوب اجرا می شود

  • فن کولر گازی کار نمی کند؟ دلایل توقف چرخش
   هیچ چیز بهتر از قدم زدن در یک خانه خنک در یک روز گرم تابستانی نیست. اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی کولر گازی را فقط می‌چرخانید و متوجه می‌شوید که فن کولر گازی کار نمی‌کند و خانه شما خنک نمی‌شود؟ در اینجا چند دلیل رایج برای کار نکردن کولر گازی شما آورده شده است. اگر این راه حل های عیب یابی مشکل شما را حل نکرد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که برای تعمیر تهویه مطبوع با متخصص محلی Trane تماس بگیرید.
   چرا فن کولر گازی شما نمی چرخد؟
   اکثر خانه ها دارای یک واحد تهویه مطبوع با سیستم اسپلیت استاندارد با دو فن اصلی هستند. یک پنکه داخل خانه است و یکی بیرون از خانه. هنگامی که واحد کولر گازی شما به درستی کار می کند، دمنده داخل کوره یا کولر گازی شما هوای سرد را می دمد. هوای سرد از طریق مجاری به مناطق نشیمن فرستاده می شود و سپس هوا را برمی گرداند تا توسط سیم پیچ اواپراتور خنک شود. فن بیرونی یا فن کندانسور، بیرون از خانه است و هوای گرم را از طریق کویل های کندانسور بیرون می کشد تا گرما را از خانه شما خارج کند.
   هنگامی که سیستم تهویه مطبوع شما از کار افتاد، ابتدا باید تشخیص دهید که آیا مشکل از فن کندانسور (واقع در خارج) یا موتور دمنده (در داخل) است. فن کندانسور شما از بالای دستگاه قابل مشاهده است و باید به راحتی بتوانید ببینید که آیا کار می کند یا خیر. اگر فن کندانسور به طور معمول کار می کند، ممکن است با موتور دمنده خود مشکل داشته باشید، به خصوص اگر احساس می کنید جریان هوا کم است یا جریان هوا از دریچه ها کم است.
   6 دلیل رایج که چرا فن داخلی کولر گازی شما کار نمی کند
   اینها دلایل رایجی هستند که باعث می شوند تهویه مطبوع شما به درستی کار نکند:
   ترموستات شما به درستی تنظیم نشده است.
   یکی از رایج ترین دلایلی که باعث می شود فن کولر گازی شما نچرخد این است که ترموستات به درستی تنظیم نشده است. مطمئن شوید که سیستم برای سرمایش و گرمایش تنظیم نشده است و سپس آن را به حالت خنک کننده یا خودکار برگردانید و بررسی کنید که دمای خنک کننده مناسب انتخاب شده باشد. اگر ترموستات قابل برنامه ریزی دارید، مطمئن شوید که برنامه ای تنظیم نشده است که به کولر گازی شما بگوید کار نکند.
   یک نوسان برق، کلید مدار را قطع کرد.
   واحد تهویه مطبوع شما با برق کار می کند، بنابراین اگر کار نمی کند، ممکن است منبع تغذیه شما مشکل داشته باشد. پانل جعبه قطع کننده اصلی خود را پیدا کنید و مطمئن شوید که کلید قطع نشده است. واحد کولر گازی شما باید روی مدار خودش باشد. اگر قطع کننده مدار قطع شده باشد، ممکن است از نوسان برق بوده باشد. می‌توانید ببینید که آیا برقی به واحد وصل کرده‌اید یا نه، و اگر ندارید، برای کمک حرفه‌ای با کارشناس محلی Trane تماس بگیرید.
   واحد AC دارای یک سیم پیچ اواپراتور منجمد است.
   کویل اواپراتور یخ زده نیز ممکن است از عملکرد صحیح دستگاه تهویه مطبوع شما جلوگیری کند. کویل اواپراتور در داخل خانه قرار دارد و گرما و رطوبت را از هوای داخل خانه می کشد و هنگام عبور از کویل آن را خنک می کند. اگر فن دمنده داخلی خراب باشد، دمای بیرون از خانه سرد باشد یا شارژ مبرد کم باشد، سیم پیچ اواپراتور می تواند یخ بزند. اگر این اتفاق افتاد، با کارشناس محلی Trane تماس بگیرید تا کمک حرفه ای داشته باشد.
   خازن اجرا معیوب است.
   خازن اجرا یک سیلندر فلزی است که هم در واحد داخلی و هم در واحد بیرونی سیستم AC شما قرار دارد. نیرویی را که موتور را راه اندازی و راه اندازی می کند کنترل و تامین می کند. اگر سیستم AC شما روشن نمی شود، یا روشن می شود، اما صدای زمزمه کم می دهد، خاموش می شود، یا هوای سرد نمی دمد، ممکن است خازن کارکرد معیوب داشته باشید. از آنجایی که اینها دارای شارژ الکتریکی هستند، باید با متخصص محلی Trane تماس بگیرید تا کمک حرفه ای داشته باشید. سعی نکنید خودتان خازن را تعویض کنید.
   یونیت خارجی دارای تیغه فن شکسته است.
   شکستگی تیغه فن در یونیت خارجی باعث ایجاد صدای غیرعادی می شود زیرا ممکن است از تعادل خارج شود یا به سایر اجزای واحد کمپرسور ضربه بزند. برای بررسی شکستگی تیغه فن، دستگاه را کاملاً خاموش کنید و به قسمت بالای دستگاه نگاه کنید تا ببینید آیا تیغه های فن شما سالم هستند یا خیر. اگر یکی از آنها شکسته یا آسیب دیده است، سیستم را خاموش نگه دارید و با متخصص محلی Trane تماس بگیرید تا کمک حرفه ای داشته باشد.
   فن داخلی و موتور فن کندانسور کار نمی کنند.
   اگر همه چیز به نظر درست کار می کند اما تیغه های دستگاه شما اصلا نمی چرخند، به احتمال زیاد فن سوخته ای دارید که نیاز به تعویض موتور فن دارد.

  • 3 نکته برای جلوگیری از خرابی فن کولر گازی شما
   از واحد کولر گازی بیش از حد استفاده نکنید
   استفاده بیش از حد از تهویه مطبوع شما طول عمر دستگاه را تا حد زیادی کاهش می دهد و می تواند دلیل قطع شدن مدار قطع شود زیرا واحد کولر گازی برای رساندن هوای خنک به اتاق شما بیش از حد کار می کند. اگر جعبه قطع کننده مدار دچار مشکل شود، فن کولر نیز دچار مشکل می شود.
   استفاده بیش از حد شامل استفاده از تهویه مطبوع برای ساعات طولانی بدون دوره خنک شدن، استفاده از یک دستگاه در یک اتاق بزرگ یا اجرای واحد کولر گازی در خنک‌ترین و قوی‌ترین تنظیمات آن برای مدت طولانی بدون تعمیر و نگهداری است.
   خدمات تهویه مطبوع و نظافت حرفه ای را دریافت کنید
   فقط متخصصان با تجربه باید واحد کولر گازی شما را تمیز، عیب یابی و تعمیر کنند. مواقعی وجود دارد که برای صرفه جویی در هزینه های تعمیر و نگهداری وسوسه می شوید که خودتان این تعمیر را انجام دهید، اما تعمیرات یا تمیز کردن نامناسب ممکن است در درازمدت هزینه بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد و حتی ممکن است نیاز به تعویض دستگاه خود داشته باشید در صورت ادامه مشکلات.

   علاوه بر این، اگر یک تکنسین تهویه مطبوع با تجربه نباشید، مقابله با مکانیسم های داخلی سیستم تهویه مطبوع بسیار خطرناک است. تعمیر و نگهداری واحد خود را در Luce Aircon برنامه ریزی کنید، و تکنسین های مجرب ما می توانند هر گونه مشکل تهویه مطبوع دستگاه شما را تمیز، تشخیص و تعمیر کنند تا بتوانید بدون مشکل از باد خنک لذت ببرید.

   فیلتر هوای خود را به طور منظم تمیز کنید
   نگهداری صحیح از فیلتر هوای تمیز تری به شما می دهد و از رشد کپک روی لایه گرد و غبار انباشته شده روی فیلتر جلوگیری می کند. می‌توانید فیلتر کولر گازی خود را با استفاده از و شستشوی گرد و غبار با صابون و آب جاری تمیز کنید:

   مرحله 1: ابتدا مطمئن شوید که کولر گازی شما خاموش و از برق جدا شده است.
   مرحله 2: پوشش فیلتر واحد کولر گازی خود را باز کنید.
   مرحله 3: از یک جاروبرقی برای پاک کردن لایه گرد و غبار روی فیلتر استفاده کنید.
   مرحله 4: فیلتر را بیرون بیاورید و خاک باقی مانده را با آب و صابون بشویید.
   مرحله 5: از یک مسواک قدیمی استفاده کنید تا به آرامی خاک محبوس شده بین الیاف را تمیز کنید.
   مرحله 6: قبل از اینکه فیلتر را دوباره داخل دستگاه قرار دهید، بگذارید کاملا خشک شود.

  • مدارشکن قطع شده
   اولین دلیل احتمالی که می توانید بررسی کنید، قطع برق است. پانل سرویس یا جعبه قطع کننده خود را بررسی کنید و کلید مدار متصل به واحد خود را پیدا کنید. باید یک کلید روشن و خاموش وجود داشته باشد – سوئیچ را خاموش کنید، سپس آن را دوباره روشن کنید و ببینید آیا با این کار مشکل حل می شود یا خیر.

   اگر قطع کننده مدار برای کولر گازی شما مدام خاموش می شود، ممکن است بیش از حد کار کند زیرا ممکن است کلید مدار برای مقاومت در برابر آمپر جریان برق متناوب شما ساخته نشده باشد. وسایلی را که از یک مدارشکن استفاده می کنند، جدا کنید یا مدار قطع کننده جریان را با یک مدارشکن سنگین جایگزین کنید.

   موتور فن شکسته
   یکی از رایج ترین مشکلات دستگاه شما مربوط به موتور فن کولر گازی است. هنگامی که موتور فن فرسوده شده، بیش از حد گرم شده یا اتصال کوتاه دارد، نمی تواند هوای خنک شده را به اتاق شما برساند. این اغلب به دلیل نگهداری ضعیف یا کار بیش از حد کولر گازی است. ممکن است لازم باشد بلبرینگ موتور فن را تعویض کنید یا قطعه را به طور کامل تعویض کنید.

   برای تشخیص و تعمیر موتور فن کندانسور خود به کمک یک تکنسین با تجربه نیاز دارید زیرا تعمیر این قطعه به تنهایی دشوار است. تکنسین قبل از انجام اصلاحات لازم بررسی می کند که آیا مشکل از موتور فن شکسته است یا از قسمت دیگری از واحد کولر گازی شما.

   تیغه های فن شکسته
   گاهی اوقات، مشکل ممکن است در پره‌های فن شکسته شده باشد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، اغلب صدای غلغلک یا چرخیدن را می‌شنوید، و باید از یک متخصص برای تشخیص و رفع مشکل برای شما استفاده کنید. خوشبختانه، پره های فن شکسته به راحتی با قطعات جدید تعمیر می شوند. همچنین کل واحد را برای تعمیر و نگهداری بررسی کنید.

   می توانید با برداشتن درپوش جلویی دستگاه، تیغه های فن را بررسی کنید. تیغه‌های فن در پشت دستگاه قرار می‌گیرند و بسته به مدل خود ممکن است لازم باشد قاب را جدا کنید. شما می توانید به راحتی تیغه های فن خم شده یا تا شده را با خم کردن آنها به حالت اولیه خود تعمیر کنید، اما توصیه می کنیم برای جلوگیری از آسیب بیشتر، یک متخصص را استخدام کنید.

   کمربند شکسته یا معیوب
   اگر کولر گازی شما جدید نیست و فن به طور ناگهانی کار نمی کند یا به اشتباه می چرخد، ممکن است مشکل از شکستگی یا معیوب بودن تسمه باشد. تسمه فن به مرور زمان فرسوده می شود و باید تعویض شود.

   اگر در تعمیر ماشین‌آلات مهارت دارید، می‌توانید خودتان تسمه را تعویض کنید، اما توصیه می‌کنیم در عوض به افراد حرفه‌ای اجازه دهید آن را مدیریت کنند. برای تعویض تسمه فن، باید تسمه را در واحد خود پیدا کنید و یک نمودار از مسیر آن تهیه کنید. هنگام انجام این کار مطمئن شوید کولر گازی شما از برق جدا شده است. کمربند شکسته را بردارید و تسمه جدید را از همان مسیر حلقه کنید تا آن را جایگزین کنید.
   مسائل مربوط به خازن
   خازن همان چیزی است که انرژی و نیرو را به موتور، فن و سایر اجزای کولر می رساند. هنگامی که خازن ها از کار بیفتند، دستگاه به درستی کار نمی کند. خازن ها ممکن است در طول زمان فرسوده شوند و مدت ها قبل از اینکه مشکل خازن داشته باشید توسط تکنسین کولر گازی جایگزین می شوند.

   اگر تجربه کار با سیستم های تهویه مطبوع را دارید، می توانید خودتان خازن را بررسی کنید. کندانسور را خاموش کنید تا برق دستگاه شما قطع شود. هنگامی که دستگاه به طور ایمن خاموش شد، می توانید جلو بروید و پانل دسترسی را باز کنید، خازن را بررسی و جایگزین کنید. تمام سیم ها را از خازن قدیمی جدا کنید و آنها را با خازن های جدید نیز جایگزین کنید.

   فیلتر هوای کثیف
   فیلتر کولر گازی شما بخشی است که گرد و غبار را از هوا جدا می کند، بنابراین هوای خروجی از دستگاه شما مطمئنا تمیز و عاری از ذرات گرد و غبار است. با این حال، هنگامی که گرد و غبار در اطراف این فیلتر جمع می شود، می تواند باعث انسداد شود و جریان هوا محدود می شود. برای جلوگیری از این مشکل فیلتر کولر گازی خود را به طور مرتب تمیز کنید.

   برای تمیز کردن فیلتر هوا، دستورالعمل های سازنده را در برداشتن فیلتر دنبال کنید. از یک جاروبرقی برای پاک کردن لایه ضخیم گرد و غبار روی فیلتر استفاده کنید، سپس فیلتر را زیر آب جاری بشویید. از یک برس نرم استفاده کنید تا به آرامی کثیفی های باقی مانده را با مقداری صابون مایع پاک کنید. قبل از اینکه فیلتر را دوباره در دستگاه خود قرار دهید، اجازه دهید هوا کاملاً خشک شود.

   مشکلات کنتاکتور
   کلید کنتاکتور با ارسال ولتاژ از طریق اجزای مختلف واحد شما به کارکرد فن کمک می کند. هنگامی که این قطعه خراب می شود، می تواند باعث توقف چرخش فن شما شود و دستگاه شما دچار نقص شود. کنتاکتور خود را یک تهویه مطبوع حرفه ای بررسی کنید و در صورت نیاز قطعه را تعویض کنید.

   تعمیر کنتاکتور یک چالش برای DIY است، زیرا اگر مراقب نباشید خطر برق گرفتگی بالایی وجود دارد. تعمیر این قسمت از سیستم تهویه مطبوع شما به دانش سیم کشی برق نیز نیاز دارد. باید کنتاکتور را از واحد جدا کرده و با استفاده از اتصالات مناسب، کنتاکتور جدید را لحیم کنید. همچنین می توانید هر گونه زباله را با هوای فشرده خارج کنید.

  • 3. مسائل مربوط به کنتاکتور
   اگر متوجه شدید که فن کولر گازی کار نمی کند، ممکن است به دلیل مشکل در کنتاکتور کمپرسور نیز ایجاد شود. کلید کمپرسور دستگاه ولتاژ برق را به واحد فن و کندانسور ارسال می کند. این به آنها قدرت لازم برای دویدن را می دهد.

   سوئیچ در واحد کمپرسور قرار دارد. این سوئیچ ها معمولاً با گذشت زمان فرسوده و خراب می شوند که باعث می شود فن از چرخش متوقف شود و دستگاه از کار بیفتد. اگر این اتفاق بیفتد، کنتاکتور باید تعمیر یا تعویض شود.

   4. موتور فن کولر گازی سوخته است
   اگر دیدید که فن کولر گازی نمی چرخد، ممکن است موتور فن سوخته باشد. اگر موتور فن بسیار سخت کار کرده باشد و تعمیرات سالانه یا دوسالانه منظم را دریافت نکرده باشد، یاتاقان های موتور ممکن است خراب شوند. تعمیر یا تعویض موتورهای فن می تواند بسیار گران باشد. ممکن است مجبور شوید کل سیستم را جایگزین کنید.

   مطمئن شوید که واحد شما به طور مرتب توسط تکنسین معاینه می شود تا از این مشکل جلوگیری شود.

   5. کمربند شکسته
   مدل های کندانسور کولر گازی قدیمی با تسمه کار می کنند. وقتی اینها بزرگتر می شوند، ممکن است بشکنند یا از بین بروند. این مشکل پیچیده ای برای رفع آن نیست و تکنسین تهویه مطبوع شما می تواند آن را سریع و مقرون به صرفه برای شما حل کند. با این حال، اگر تسمه به طور منظم برای شما مشکل ایجاد می کند، ممکن است زمان تعویض واحد کولر گازی فرا رسیده باشد.

   6. گرفتگی فیلتر هوا
   اگر می بینید که فن کولر گازی کار نمی کند، ممکن است به دلیل گرفتگی فیلتر هوا باشد. فیلترهای مسدود شده از جریان آزاد هوا جلوگیری می کنند که منجر به تجمع یخ در دستگاه می شود. این فشار زیادی به فن واحد کولر گازی وارد می کند که می تواند باعث خرابی شود. برای اینکه یک فن خوب کار کند و به طور کلی سیستم به درستی کار کند، فیلترهای هوا را به طور معمول سرویس و تعویض کنید.

   خنک نگه داشتن خانه
   ممکن است وسوسه انگیز باشد که خودتان کولر گازی را سرویس کنید. با این حال، وسوسه شدن برای صرفه جویی در هزینه می تواند آسیب جدی تری به سیستم خنک کننده شما وارد کند و خطر تعویض کامل سیستم را به همراه داشته باشد.

   اگر فن کولر گازی شما کار نمی کند، بهترین راه حل این است که با تکنسین های تایید شده کولر گازی در ARS/Rescue Rooter تماس بگیرید. هنگامی که متخصصان Comfort ما فن شما را به چرخش درآورند، می توانید در تمام تابستان از خانه ای راحت لذت ببرید.

  • کمک! چرا فن کولر گازی من نمی چرخد؟
   به طور خلاصه، مشکلات رایجی که می تواند باعث توقف چرخش فن واحد تهویه مطبوع شود، مشکلات الکتریکی، مشکلات خازن، مشکلات کنتاکتور، سوختگی موتور کولر، شکستگی تسمه فن، یا گرفتگی فیلتر هوا است.

   هیچ چیز بدتر از این نیست که یک دستگاه تهویه مطبوع خراب شود، درست زمانی که هوای تابستانی شروع به کار می کند. یک مشکل رایج این است که به نظر می رسد دستگاه کار می کند، با این حال فن نمی چرخد و هوا از سیستم خارج نمی شود. سرد. این می تواند بسیار ناامید کننده باشد، و خانواده شما را مجبور می کند تا بدون هوای خنک آن را در داخل عرق کنند.

   وابستگی به یک سیستم تهویه مطبوع مطمئن در این تابستان برای آسایش خانه همه حیاتی است. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث شود فن کولر گازی شما نچرخد. بیایید بررسی کنیم که چرا ممکن است این اتفاق بیفتد و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید.

   تشخیص مشکل فن کولر گازی شما
   برای کشف علت چرخش نکردن فن کولر گازی خود، داشتن درک اولیه از نحوه عملکرد کولر گازی ضروری است. سیستم تهویه مطبوع اساساً هوای سرد را از واحد بیرونی به داخل خانه شما می دمد. دیوارهای خانه شما به حفظ هوای خنک در داخل کمک می کند، بنابراین داشتن عایق خوب برای سیستم شما مهم است.

   دو موتور فن کولر گازی وجود دارد که برای سیستم کولر گازی شما ضروری است. داخل خانه یکی دارد و پنکه کولر گازی در فضای باز دیگری است. فن دمنده داخلی هوای خنک را به داخل خانه هدایت می کند. فن بیرونی به حذف هوای گرم از خانه شما کمک می کند. اگر احساس کردید یکی از فن‌های AC کار نمی‌کند، بر کارایی واحد کولر گازی شما تأثیر می‌گذارد که منجر به وزش هوای ولرم به خانه شما می‌شود.

   برای اطمینان از اینکه آیا از موتور فن بد رنج می برید، می توانید از بیرون به دستگاه گوش دهید. به صدای زمزمه گوش دهید – این به این معنی است که پره های فن کار می کنند. اگر صدای زمزمه شنیدید اما متوجه نشدید که فن واحد کولر گازی نمی چرخد، ممکن است یک یا چند مشکل در دستگاه وجود داشته باشد.

   فن های کولر گازی چگونه کار می کنند
   فن های کولر گازی برای چرخش توسط خازن ها و موتورهای داخل واحد ساخته می شوند. شبیه به موتور ماشین کار می کند. خازن ها مانند باتری ها هستند – آنها انرژی را ذخیره می کنند که باعث کارکرد دستگاه می شود. یک خازن و یک خازن راه اندازی وجود دارد. خازن ها به فن ها متصل هستند، بنابراین فن ها باید زمانی که انرژی از آنها عبور می کند کار کنند. بدون حرکت فن ها، هوا به درستی جابجا نمی شود و بنابراین تا به خانه شما خنک نمی شود.

   بهترین راه برای کارکرد صحیح موتور فن کولر گازی این است که اطمینان حاصل کنید که تعمیرات منظم و تهویه مطبوع توسط یک متخصص انجام می شود.

   دلایل رایج عدم چرخش فن واحد کولر گازی شما
   اگر متوجه مشکل چرخیدن فن کولر گازی خود شدید، این نشانه واضحی است که مشکلی در دستگاه شما وجود دارد. شما باید از یک تکنسین کولر گازی استفاده کنید تا به صورت حرفه ای مشکل را تشخیص و تعمیر کند. در این بین، اگر متوجه شوید که چه چیزی در جریان است، ممکن است مشکل را به تکنسین خود در هنگام ورود توضیح دهید.

   بیایید هر مسئله بالقوه را جداگانه بررسی کنیم.

   1. مسائل مربوط به قدرت
   دلیل چرخاندن فن واحد کولر گازی شما به سادگی می تواند مشکل برق باشد. اگر سیستم بیش از حد گرم شود، ممکن است قطع کننده شما قطع شود. متعاقباً، فن کولر گازی شما از چرخش متوقف می شود و دستگاه کار نمی کند. اگر موضوع جدی نیست، فقط می توانید به جعبه قطع کننده مدار خود بروید و کلید را دوباره روشن کنید. اگر قطع کننده مدار همچنان به کار خود ادامه دهد، ممکن است به یک برقکار یا یک متخصص کولر گازی نیاز داشته باشید تا مشکل را حل کند.

   با جعبه شکن خود با احتیاط رفتار کنید. حاوی ولتاژ بالا است و لمس سیم اشتباه می تواند منجر به تکان الکتریکی شود. اگر در اطراف قطع کننده مدار خود احساس راحتی نمی کنید، بهتر است با یک تکنسین برق یا کولر گازی که آموزش دیده است تماس بگیرید.

   2. مشکلات خازن
   یکی از مهمترین دلایلی که ممکن است فن کولر گازی شما نچرخد، خاموش بودن خازن است. خازن فن یک جزء کوچک و استوانه ای است که سیگنال های انرژی را منتقل می کند که موتور فن و واحد کولر گازی کلی را تغذیه می کند. یک واحد کولر گازی معمولاً چندین خازن در خود دارد – همه خازن‌های مختلف برای انجام وظایف فردی ایجاد می‌شوند. این شامل:

   خازن شروع این قطعه سیگنال های انرژی را مستقیماً به موتور می فرستد.
   خازن اجرا. این قسمت موتور را حفظ می کند.
   خازن ها با گذشت زمان خراب می شوند و نیاز به تعویض دارند. اگر خازن معیوب منشأ مشکلات شما باشد، برای اینکه سیستم کولر گازی شما دوباره به درستی کار کند، باید تعویض شود.

  • چه چیزی باعث مشکلات موتور فن با کولر گازی من می شود؟
   توسعه تهویه مطبوع مسکونی مقرون به صرفه در دهه 1950 یکی از دلایلی بود که بسیاری از مردم مایل به ساخت خانه های خود در زیبای جنوبی آریزونا بودند. اگر اینجا زندگی می‌کنید، به خوبی می‌دانید که کولر گازی یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه شماست که شما را در طول سال خنک نگه می‌دارد. اگر اجزای حیاتی کولر گازی شما شروع به خرابی کردند، باید در اسرع وقت مشکل را شناسایی و برطرف کنید. برای تعمیر کولر گازی فونیکس، روی تکنسین های ماهر تهویه مطبوع گوتل حساب کنید تا شما را از گرما خارج کرده و به حالت خنک بازگردانند!
   رفع مشکلات موتور فن تعمیر رایجی است که باید انجام دهیم.
   دستگاه های تهویه مطبوع از دو فن استفاده می کنند: یک فن دمنده در داخل و یک فن در واحد بیرونی که به انتشار هوای گرم به بیرون کمک می کند. مشکلات موتورهایی که هر یک از فن ها را کار می کنند، چرخه تبادل حرارت لازم برای عملکرد صحیح کولر گازی شما را مختل می کند. یکی از دلایل اصلی خراب شدن موتور فن، کثیفی داخل کابینت است. فیلتر هوا به طور معمول از داخل کولر گازی در برابر زباله محافظت می کند، اما اگر مسدود شود یا بشکند، آلاینده های تشکیل شده در داخل می تواند به موتورها آسیب برساند و کارایی آنها را کاهش دهد.

   مانند هر موتور دیگری، موتور فن تهویه مطبوع اگر بیش از حد کار کند و تعمیر و نگهداری مناسب انجام نشود، ممکن است بیش از حد گرم شود. اگر کولر گازی شما بیشتر تابستان برای شما کار کرده است، استرس می تواند باعث سوختن موتورهای فن شود. ما توصیه می کنیم که برای نگهداری موتورها در شرایط خوب به طوری که سال ها دوام بیاورند، یک یا دو بار در سال برای تعمیر و نگهداری منظم برنامه ریزی کنید.

   اگر یک موتور فن اصلاً روشن نمی شود، ممکن است مشکل در خود موتور نباشد، بلکه خازن استارت باشد. این دستگاه استوانه‌ای، به اندازه یک قوطی نوشابه، ولتاژ را به موتورهایی می‌فرستد که شروع به کار می‌کنند. سیم کشی آسیب دیده می تواند باعث از کار افتادن خازن شود و موتور نمی تواند راه اندازی شود.

   پیشگیری بهترین راه برای جلوگیری از مشکلاتی مانند این است. تهویه مطبوع گوتل یک برنامه تعمیر و نگهداری باکیفیت ارائه می دهد که موتورهای فن شما و همچنین بقیه کولر گازی شما را در حالت بالایی نگه می دارد. هفت دهه تجربه ما ما را به یک انتخاب عالی برای تعمیر تهویه مطبوع فونیکس، AZ تبدیل کرده است.

  • نگهداری از تهویه مطبوع
   ما به سیستم های تهویه مطبوع پنجره ای متکی هستیم تا در هنگام بالا رفتن دما، خنک نگه داریم. جان گالئوتافیوره، کارشناس Consumer Reports، نحوه نگهداری از یک واحد کولر گازی پنجره را برای اطمینان از هوای خنک و تمیز در طول تابستان توضیح می دهد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس