سختی گیر پکیج چیست ؟

 • اگر مقالات قبلی ما را مطالعه کرده باشید ، یکی از عمده دلایل خرابی پکیج را رسوبات ناشی از حرارت دادن آب عنوان کرده ایم  و بارها متذکر شدیم برای جلوگیری از ایجاد خرابی در پکیج خود بهتر است ، هر 6 ماه یکبار نسبت به سرویس پکیج خود اقدام نمایید.
  در این مقاله ما قصد داریم به معرفی سختی گیر پکیج بپردازیم و شما را با نحوه عملکرد آن بیشتر آشنا کنیم.شما با استفاده از این وسیله از رسوب زدایی پکیج خود تا حد زیادی آسوده خواهید شد.
  اگر در منطقه شما هم آب مصرفی دارای املاح زیادی است ، و پکیج شما مرتبا دچار خرابی میشود ، توصیه ی کارشناسان تهران سرویس آنلاین به شما عزیزان استفاده از یکی از انواع مدل سختی گیر است.
  در این مقاله با ما همراه باشید ، و سوالات خود را در بخش کامنت همین مقاله با کارشناسان ما مطرح کنید.
  برای دانلود فایل رسوب زدایی پکیج اینجا کلیک کنید.

  سختی گیر پکیج چه وظیفه ای دارد ؟

  سختی گیر پکیج یکی از کاربردی ترین وسایل در سیستم های گرمایشی که در گذشته برای آبگرمکن تحت عنوان رسوب گیر و امروزه به نام سختی گیر آب پکیج استفاده میشود .
  وظیفه ی این وسیله همانطور که از نامش پیداست ، جلوگیری از تجمع رسوبات و املاح داخل پکیج است.
  توصیه ما به شما عزیزان این است ، که در هنگام نصب پکیج خود حتما از تعمیرکار پکیج بخواهید، برای شما این وسیله را نصب کند.چرا که شما با این کار تا حد زیادی از خرابی پکیج خود جلوگیری کرده اید.
  سختی گیر پکیج معمولا به روی لوله آب سرد ورودی سیستم پکیج نصب می‌شوند؛ و وظیفه آنها جلوگیری از تشکیل و یا حتی از بین بردن رسوبات در تجهیزات و لوله‌های حاوی آب گرم در سیستم تأسیسات منزل است.
  امروزه با توجه به افزایش املاح در آب مناطق مختلف کشور وجود این دستگاه بیش از پیش در هر خانه ای لازم است.

  آب سخت چیست؟

  سختی آب با محتوای مواد معدنی آن، عمدتاً کلسیم و منیزیم اندازه گیری می شود. این زمانی اتفاق می افتد که آب در هنگام نفوذ به زمین با صخره های مختلف تماس پیدا می کند. غلظت آن بسته به منطقه ای که آب قبل از تصفیه و توزیع به خانه شما جمع آوری می شود متفاوت است.گفته می شود آب غنی از کلسیم و منیزیم سخت است. از طرفی گفته می شود آبی که حاوی مقدار بسیار کمی از این مواد معدنی است نرم است.در کانادا، سختی آب با میلی گرم در لیتر CaCO3 (فرمول شیمیایی کربنات کلسیم، که می تواند به رسوب آهک تبدیل شود) یا دانه در هر گالن (gpg) اندازه گیری می شود.آب متعادل حاوی 60 میلی گرم تا 120 میلی گرم CaCO3 در لیتر یا 1.1 تا 7 گرم در هر لیتر است.
  آب سخت حاوی بیش از 180 میلی گرم CaCO3 در لیتر یا 7 گرم در هر لیتر است.
  آبی که برای مصارف خانگی خیلی سخت و نامناسب است، حاوی بیش از 500 میلی گرم CaCO3 در لیتر یا 10.5 گرم در هر لیتر است.
  آب نرم حاوی 0 تا 60 میلی گرم CaCO3 در لیتر یا 0 تا 1 گرم در هر لیتر است.آب بر اساس غلظت مواد معدنی سختی موجود در آب که بر حسب میلی لیتر در لیتر (mg/L) اندازه گیری می شود، درجه سختی دریافت می کند. طبق انجمن کیفیت آب، چهار درجه سختی وجود دارد:
  نرم – 0 – 60 میلی گرم در لیتر
  نسبتاً سخت – 60 – 120 میلی گرم در لیتر
  سخت – 120 – 180 میلی گرم در لیتر
  بسیار سخت – 180+ میلی گرم در لیتر
  برخی از رایج ترین مواد معدنی موجود در آب عبارتند از کلسیم، منیزیم، سدیم، آهن، روی و پتاسیم. رتبه بندی بر اساس مجموع تمام مواد معدنی مختلف در آب است.

  سختی آب :

  آب سخت حاوی مقدار زیادی کلسیم است که به آن رسوب آهک نیز می گویند. اگرچه رسوب آهک برای انسان مضر نیست، اما هنگامی که گرم می شود تمایل به چسبیدن به سطوح و تشکیل رسوبات رسوبی دارد.در درازمدت، رسوبات آهک باعث مسدود شدن لوله های آب و تجمع در آبگرمکن و لوازم خانگی شما می شود. این رسوب‌ها می‌توانند منجر به هزینه‌های آب و برق بالاتری شوند، زیرا بر کارایی عناصر گرمایشی تأثیر می‌گذارند، مثلاً در کتری برقی شما، در نتیجه مصرف انرژی آنها را افزایش می‌دهند.در نهایت، آبی که غلظت آهک بیشتری دارد باعث خشکی پوست و ایجاد احساس سفت شدن لباس می شود.آب نرم حاوی ذرات خشن (کلرید، سولفات، نیترات) است که بر لوله های آب شما تأثیر می گذارد. اثر خورنده آن به موادی که از آنها ساخته شده اند، اعم از سرب، روی یا مس، حمله می کند. این فلزات نه تنها پس از مدتی زنگ می‌زنند و سوراخ می‌شوند، بلکه ممکن است در آبی که می‌نوشید نیز فرسایش پیدا کنند.علاوه بر این، آب نرم سرشار از سدیم است و برای زنان باردار یا افرادی که از فشار خون بالا یا بیماری های قلبی عروقی رنج می برند توصیه نمی شود.در نهایت، آب متعادل برای اطمینان از محافظت مضاعف در برابر رسوب و خوردگی لوله بهترین است و محتوای معدنی کم آن برای رفاه شما ایده آل است.

  روش های زیادی برای اندازه گیری سختی آب وجود دارد:

  می توانید خودتان آن را با یک کیت تست آب (فروش آنلاین یا در فروشگاه های سخت افزار، استخر و آکواریوم) آنالیز کنید. نوارهای تست همراه بسته به سختی آب آزمایش شده تغییر رنگ خواهند داد.
  با تامین کننده آب یا شهر خود مشورت کنید.
  آن را در آزمایشگاه آزمایش کنید.
  آن را در وب جستجو کنید. یک خبرنامه شهرداری، یک مقاله روزنامه یا یک نظرسنجی که توسط انجمن کیفیت آب انجام شده است، ممکن است در گذشته به این موضوع پرداخته باشد!
  به عنوان مرجع، به پیوست مراجعه کنید که سطوح سختی آب را در حدود 60 شهرداری در کبک فهرست می کند.
  برای مطالعه مقاله ارور 70 80 پکیج ایران رادیاتور اینجا کلیک کنید

  سختی گیر آب

  نحوه عملکرد سختی گیر پکیج :

  عملکرد بیشتر این سختی گیرها بر پایه مغناطیس است ، این سختی‌گیرها در اشکال مختلفی تولید می‌شوند و به طور کلی فعالیت سختی گیر پکیج به این شکل است، که با ایجاد میدان مغناطیسی در مسیر آب از ایجاد رسوب در مسیر جلوگیری می‌کنند، تا رسوبات در بدنه اتصالات خشک نشوند. اما برخی از سختی‌گیرهای پیشرفته‌تر هم در بازار هستند؛ که از نوع رزینی و یا فیلتری هستند، که عملیات رسوب گیری پکیج  در انها با نوع مغناطیسی تفاوت زیادی دارد.
  برای مطالعه مقاله روش نصب حوله خشک کن اینجا کلیک کنید.

  مشکلات ناشی از ایجاد رسوب در پکیج :

  • ایجاد صدای زیاد در هنگام عملکرد
  • خرابی قطعات پکیج
  • نداشتن دمای مصرفی کافی
  • سوراخ شدن مبدل پکیج
  • ایجاد خرابی در پمپ پکیج
  • نداشتن گرمای کافی در زمستان
  • ریزش آب از نقاط مختلف پکیج
  • عملکردن شیر اطمینان پکیج

  برای مطالعه ی مقاله ارور 50 80 پکیج ایران رادیاتور اینجا کلیک کنید.

  انواع سختی گیر پکیج (رسوب گیر پکیج)

  •  سختی گیر مغناطیسی :

  سختی گیر مغناطیسی یا به اصطلاح مگنتی دارای قطعه ای فلزی با مگنتی قدرتمند است، تغییراتی شگفت در ساختار اصلی مولکولی آب انجام می دهد، به نحوی که از ایجاد رسوب های زیاد در سرتا سر مسیر آب می کاهد و جلوگیری می کند، در اصل مگنت سختی گیر با لحاظ ساختار آهن ربایی که دارد، یون های کلسیم و منیزیم داخل آب را دگرگون می کند. سختی گیر مگنتی، آب را از مواد اضافی و خارجی و افزودنی خارج می کند و باعث می شود آب سبکی وارد مخزن پکیچ شود. بعضی اوقات ملاحظه می کنید که شوفاژ دیگر گرم نمی شود، یکی از دلایل آن ممکن است، رسوب گرفتن قطعات پکیچ باشد.این سختیگیر مغناطیسی به طریقی عمل می کند که رسوبات موجود در آب ته نشین نشود و در خصوص حذف رسوبات کاری انجام نمی دهد.
  برای مطالعه مقاله علت صدای زیاد پکیج اینجا کلیک کنید.

  مزایا و معایب سختی گیر مغناطیسی :

  مزایا سختی گیر مغناطیسی معایب سختی گیر مغناطیسی
  عدم استفاده از واد شیمیایی عدم حذف رسوبات قبلی
  قابل استفاده به صورت دستی و اتوماتیک نصب نیازمند حذف بریدن لوله
  قیمت مناسب کاهش عملکرد سختی گیر در نزدیکی میدان مغناطیسی و الکتروموتورها
  ساختار و عملکرد ساده وابستگی به سرعت آب ورودی
  کاهش خوردگی کاهش عملکرد سختی گیر در نزدیکی میدان مغناطیسی و الکتروموتورها
  افزایش طول عمر
  بالا رفتن میزان انحلال پذیری اب
  بدون دخالت و تاثیر در کیفیت آب
  • سختی گیر شیمیایی: 

  رسوب گیر شیمیایی پکیج  شامل یک دستگاه با مخزن فیلتر(کارتریج) شیمیایی است، این دستگاه با فرآیند های شیمیایی که روی آب انجام می دهد، یون های بزرگ و سنگین آب که شامل (کلسیم و منیزیم) است، توسط واکنش های شیمیایی حل می کند و پکیج را از هر گونه رسوب عاری می کند.ما می بایست بعد از مدتی استفاده از سختی گیر شیمیایی، فیلتر آن را تعویض کنیم، این مورد بستگی به میزان سختی آب ونوع مبدل دستگاه سختی گیر دارد، معمولا به طور نرمال بین 180 الی 540 روز تاریخ برای تعویض کارتریج  سختی گیر پلی فسفات است.بازم بستگی به مناطق سکونت نیز دارد، به عنوان مثال در مناطق جنوبی کشور، آب معمولا گل و رسوب بیشتری دارد. امکان سوراخ شدن و یا شکستن فیلتر(کارتریج) وجود دارد، سعی کنید برای تعویض و یا خرید آن از برند معتبر تهیه  و با مشاوران متخصص در این زمینه مشورت کنید.

  • سختی گیر آب پکیج الکترونیکی: 

  این سختی گیر پکیج در اصل یک دستگاه است، ما میدانیم که یون های آب بزرگ است و معمولا به قسمت های مختلف قطعات پکیج می چسبد، دستگاه سخت گیر الکترونیکی با ساختار الکترونیکی و امواجی به شکل الکترو مغناطیس یون های مثبت و منفی تشکیل دهنده در آب را معلق و رها، کوچک و خنثی می کند، با این ساختار سیستم لوله کشی و بدنه قسمت های مختلف پکیچ رسوب نمی گیرد.
  برای مطالعه مقاله 9 علت اصلی آبریزش پکیج دیواری اینجا کلیک کنید.

  رسوب گیر پکیج

  چرا از سختی گیر پکیج استفاده کنیم ؟

  1. افزایش راندمان پکیج
  2. جلوگیری از ایجاد رسوبات در پکیج
  3. ایجاد رسوبات در نقاط مختلف پکیج از جمله مبدل باعث میشود ، برای رسیدن به نقطه جوش مورد نظر باید تحت تاثیر دمای بیشتری قرار گیرند ، چرا که رسوب مانع از رسیدن دما به آب شدن و صرفا مبدل تحت تاثیر حرارت مستقیم ممکن است ، سوراخ شود.
  4.  اسید شویی بعنوان راهکار سریع حذف رسوب، پر دردسر و هزینه بر بوده و در ضمن، عمر تجهیزات را کاهش میدهد.
  5. افزایش فشار آب مصرفی
  6. کاهش هزینه های تعمیر پکیج

  اگر از سختی گیر استفاده نکنیم ،چا اتفاقی میافتد ؟

  با توجه به افزایش املاح آب مصرفی در صورت عدم استفاده از سختی گیر در پکیج شاهد افزایش روز افزون رسوبات در سیستم گرمایشی خود خواهیم بود ، که این امر به شدت راندمان گرمایشی پکیج شما را کاهش میدهد.
  بسیاری از مشتریان عزیز در هنگام نصب پکیج خود هنگامی که نصاب پکیج سختی گیر را به آنها پیشنهاد میدهد ، از خرید آن امنتاع کرده و آن را هزینه ی اضافی تلقی میکنند ، در صورتی که وجود این وسیله برای سلامت پکیج شما بسیار ضروری خواهد بود.
  برای مطالعه مقاله آموزش هواگیری پکیج اینجا کلیک کنید.

  قیمت سختی گیر پکیج چقدر است ؟

  سختی گیر پکیج در قیمت های مختلف از 60/000 تومان شروع و تا حدود 1 میلیون تومان متفاوت است.با توجه به کارایی و اندازه قیمت سختی گیر متفاوت است.

  لینک کوتاه مقاله : https://b2n.ir/b21326رسوب گیر آب

  • سختی آب چگونه بر آبگرمکن من تأثیر می گذارد؟
   آب سخت می تواند در لوله های متصل به آبگرمکن شما جمع شود.

   آب نرم به مخزن داخلی آبگرمکن حمله می کند که زنگ زده یا سوراخ می شود.

   آب متعادل به تدریج لایه کوچکی از آهک بر روی دیواره های داخلی آبگرمکن باقی می گذارد که بدون ایجاد رسوب از خوردگی جلوگیری می کند. این بهترین گزینه برای حفظ کارایی آبگرمکن شما تا زمانی که ممکن است است.

   در کبک، اکثر شهرها آب متعادلی را تامین می کنند. بنابراین دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. با این حال، همیشه می توانید کیفیت آب خود را برای افزایش طول عمر آبگرمکن خود بهینه کنید.» آندره اوگر، یک لوله کش مستقل می گوید.

  • برای محافظت از آبگرمکن خود چه کنم؟
   قبل از نصب دستگاهی برای محافظت از آبگرمکن خود، باید سختی آب خود را آزمایش کنید.

   اگر آب شما در حال حاضر به خوبی متعادل است، هیچ فایده ای برای نرم کردن آن وجود ندارد، ممکن است آن را خورنده کنید.

   احتمالاً آب شما خیلی نرم نیست، مگر اینکه یک نرم کننده آب نصب کرده باشید که خیلی بالا تنظیم شده باشد یا بیش از حد آن را تصفیه کرده باشید. در این صورت باید به تامین کننده آب خود اطلاع دهید.

   در اینجا سیستم های مختلفی وجود دارد که می توانند از آبگرمکن شما در برابر رسوب محافظت کنند:

   دستگاه تصفیه آب مغناطیسی یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند تا از چسبیدن ذرات تشکیل دهنده رسوب به دیواره ها، اتصالات و اتصالات آبگرمکن جلوگیری کند.
   سیستم تصفیه آب که روی ورودی آبگرمکن نصب شده است، رسوب را کاهش می دهد. این نصب، بر خلاف یک نرم کننده مرکزی آب، امکان فیلتر کردن آب جریان یافته به مخزن را فراهم می کند و آب سردی را که از منبع اصلی آب می آید تصفیه نمی شود که کیفیت بهتری برای مصرف دارد.
   تنظیم دمای آبگرمکن خود روی حداکثر 60 درجه سانتی گراد خطر تشکیل رسوب را کاهش می دهد.

  • شستشوی آبگرمکن بدون مخزن

   آبگرمکن های بدون مخزن در صورت نیاز آب تولید می کنند، به این معنی که مخزن وجود ندارد. برای شست و شوی داخل واحد، تکنسین های تعمیر و نگهداری از کیت شستشوی آبگرمکن بدون مخزن استفاده می کنند که شامل پمپ آب غوطه ور ⅙ اسب بخار و محلول رسوب زدایی است. بیشتر کیت ها شامل یک سطل و شیلنگ نیز می شوند. پمپ آب را در داخل واحد به گردش در می آورد، در حالی که محلول برای حل کردن مواد داخل مخزن کار می کند و نتایج را افزایش می دهد.

  • شستشوی آبگرمکن نوع مخزن
   در مورد آبگرمکن های مخزن ذخیره، شستشوی آبگرمکن شامل تخلیه مخزن و ادامه پر کردن آن و تخلیه مجدد آن برای تخلیه رسوب از داخل مخزن است. یکی از رایج‌ترین روش‌های شستشوی آبگرمکن مخزن شامل مخلوط کردن سرکه سفید مقطر و آب است، زیرا این ترکیب می‌تواند رسوب را شل کند و خطر کمتری برای زیرساخت مخزن شما نسبت به سایر پاک کننده‌ها داشته باشد. برای بهترین شیوه های نگهداری پیشگیرانه حتما به دفترچه راهنمای نصب آبگرمکن خود مراجعه کنید.

  • آیا آب منزل ما سخت است؟
   شما می توانید سختی آب را خودتان با کیت تست آب سخت خانگی تست کنید. با این حال، ممکن است همیشه نیازی به آزمایش نداشته باشید تا بدانید آب سخت دارید.
   علائم سختی آب لوله کشی عبارتند از:
   مقیاس آب سخت روی وسایل لوله کشی
   کف صابون روی ظروف
   لباسشویی سفت
   لوازم خانگی با راندمان پایین
   اگر متوجه این علائم شدید، وقت آن است که به فکر فیلتر کردن و نگهداری آب باشید که از لوازم شما محافظت می کند.
   سر دوش با لکه های سفید از آب سخت
   چگونه آب سخت بر بخاری آب گرم شما تأثیر می گذارد
   آب با گرم شدن تبخیر می شود. هنگامی که آب گرم می شود، مولکول های آب سریعتر و سریعتر حرکت می کنند تا زمانی که به گاز تبدیل شوند. گاز از آبگرمکن خارج می شود، اما مواد معدنی در داخل آبگرمکن باقی می مانند. با گذشت زمان، تجمع مواد معدنی تجمع می یابد.
   رسوبات معدنی در داخل آبگرمکن شما رشد می کند تا زمانی که بر اجزای داخل آبگرمکن شما تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، تجمع رسوب می تواند باعث شود که یک سنسور دما دمای آب را اشتباه بخواند و باعث شود که آبگرمکن آن را تا سطح ناایمن گرم کند. رسوبات معدنی همچنین می توانند باعث تخریب یک جزء مهم مانند یک عنصر گرما شوند و نیاز به جایگزینی داشته باشند. تجمع رسوب همچنین ممکن است باعث شود که آبگرمکن شما صداهای پارگی ایجاد کند و گرم کردن و خنک شدن مداوم رسوبات می تواند منجر به نقاط ضعیف شود که در نهایت باعث نشتی در مخزن می شود.
   با گرم شدن آب، رسوب بیرون می آید
   رسوبات معدنی نیز وارد آب آشامیدنی خانه شده و بر کیفیت آب تأثیر می گذارد. در حالی که سمی نیست، بسیاری از خانواده ها طعم آب نرم را ترجیح می دهند. برخی افراد ممکن است زنگ یا سرب را با مواد معدنی آب سخت اشتباه بگیرند. اگرچه اعتقاد بر این است که آب سخت خطری برای سلامتی ندارد، کادمیوم و سرب ممکن است در طول فرآیند خوردگی تولید شوند. قرار گرفتن در معرض یا مصرف غلظت زیاد این عناصر می تواند منجر به مسمومیت با فلزات سنگین شود.
   در نهایت، مواد معدنی آب سخت می توانند تا حدی جمع شوند که در لوله ها در سراسر سیستم لوله کشی شما انسداد ایجاد کنند و بر جریان آب به وسایل مختلف خانه شما تأثیر بگذارند. همانطور که گرفتگی ایجاد می شود، می تواند منجر به یک مشکل جدی لوله کشی شود که نیاز به تمیز کردن فاضلاب دارد.
   مشکلات آب سخت انواع آبگرمکن ها از جمله آبگرمکن های سنتی مخزنی، آبگرمکن های پمپ حرارتی و همچنین آبگرمکن های بدون مخزن را تحت تاثیر قرار می دهد. به خاطر داشته باشید که آبگرمکن شما تنها وسیله ای نیست که تحت تاثیر آب سخت قرار می گیرد. ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و واحد تهویه مطبوع شما احتمالاً مشکلات مشابهی را تجربه خواهند کرد.
   چگونه از آبگرمکن خود در شرایط آب سخت محافظت کنیم
   آبگرمکن شما نیاز به تعمیر و نگهداری پیشگیرانه منظم دارد، خواه خانه شما آب سخت داشته باشد یا نباشد. اگر مشکل آب سخت دارید، به سادگی باید تعمیرات پیشگیرانه را بیشتر انجام دهید.
   تعمیر و نگهداری پیشگیرانه به تمیز کردن داخل آبگرمکن اشاره دارد، فرآیندی که به نام “شستشو” آبگرمکن شناخته می شود. به طور کلی، تولید کنندگان توصیه می کنند آبگرمکن خود را سالی یک بار شستشو دهید. اگر آب سخت دارید، ممکن است بخواهید آبگرمکن را دو بار در سال شستشو دهید.

   • بله ذوست عزیز هر سال یکبار باید پکیج شما سرویس بشه ولی با وجود رسوب گیر پکیج امکان خرابی قطعات شما تا حد زیادی کاهش پیدا میکنه و سرویس دستگاه شما هزینه ی اسید شویی رو تنها به دنبال داره

  • سلام علت ترکیدن استوانه رسوب گیر(کامل از زیر جدا شده ) چی میتونه باشه ؟

   • سلام از بین رفتن واشر (اورینگ دور در فیلتر) و یا ترکیدگی خود استوانه فیلتر میتونه علتش باشه

  • از این فیلتر قبل از آب شرب میشه استفاده کرد؟ و اینکه بخاطر وجود ترکیبات شیمیایی مضر نیست؟

   • سلام معمولاً رسوب گیر مغناطیسی نیا زبه تعویض ندارد ولی در صورت استفاده از رسوب گیر پلی فسفات یا پلی مگنت کارتریج داخلی هر ۶ماه باید تعویض شود

   • سلام اگر از پکیج برای گرمایش استفاده میکنید میتونه به علت رسوب داشتن دستگاه باشه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس