آموزش لوله کشی پکیج دیواری

 • یکی از مهم ترین موارد در هنگام انتخاب سیستم های گرمایشی نحوه ی اجرای دقیق زیر ساخت ها بر روی ساختمان است ،چرا که بهترین و موثرترین سیستم های بدلیل عدم زیر ساخت درست نتیجه ی مطلوبی به بار نخواهند آورد. در ادامه ی این مقاله قصد داریم به آموزش لوله کشی پکیج دیواری بپردازیم .با تهران سرویس همراه باشید ، و سوالات خودتون رو از طریق کامنت و یا تماس با یکی از شعب تهران سرویس با ما در میان بگذارید.

  لوله کشی پکیج دیواری:

  قبل از انجام لوله کشی پکیج و شوفاژ باید یک نقشه دقیق از ساختمان و مکان هایی که قرار است شوفاژها در آن مکان ها نصب شوند نیاز داریم.در لوله کشی پکیج دیواری باید علاوه بر کارایی بالا زیبایی ظاهری کار را نیز مد نظر قرار داد.

  انواع روش های لوله کشی پکیج:

  لوله کشی انشعابی :

  نحوه لوله کشی پکیج در ساختمان با نحوه لوله کشی آب ساختمان رابطه مستقیم دارد.به منظور توضیحات بیشتر می توان اینطور گفت که لوله کشی آب ساختمان اگر به صورت انشعابی صورت گرفته باشد در ادامه کار نیز برای لوله کشی شوفاژ هم می توان از شیوه انشعابی استفاده کرد.
  لوله کشی انشعابی خود به دو صورت لوله کشی روکار و لوله کشی توکار در داخل ساختمان اجرا می شود.
  همانطور که از نام لوله کشی روکار مشخص است در این نوع لوله کشی لوله آب سرد گرفته شده از رایزر اصلی در ساختمان تا پکیج به صورت روکار انجام می شود.اما در لوله کشی پکیج به شیوه توکار ابتدا از رایزر اصلی آب سرد یک انشعاب گرفته و این لوله را از زیر کار به پکیج می رسانیم.
  کاملا واضح است که اگر بخواهیم از لوله کشی انشعابی به شیوه توکار برای لوله کشی پکیج استفاده کنیم، برای جلوگیری از ایجاد هزینه های بیشتر باید این نوع لوله کشی را در ساختمان در حال ساخت و یا در حال بازسازی انجام داد.

  مزایا لوله کشی انشعابی :

  قیمت کمتر نسبت به روش کلکتوری دارد، نصب آن بسیار راحت و آسان است.

  معایب لوله کشی انشعابی :

  نشتی و شکستگی در اتصالات به وجود می آید، استفاده از اتصالات زیاد در کف باعث افت فشار می شود، در صورت خرابی یک قسمت از لوله کل آب واحد ساختمان قطع می شود و تا تعمیرات انجام نشود افراد آن واحد باید بدون آب سپری کنند.

  لوله کشی پکیج دیواری به شیوه کلکتوری :

  لوله کشی کلکتوری بهترین روش برای لوله کشی پکیج دیواری است اما این روش تنها در صورتی قابل اجراست که در زمان ساخت منزل یا در حال بازسازی آن انجام گیرد. برای انجام این نوع لوله کشی ابتدا باید یک کلکتور مجزا برای پکیج در نظر گرفته شود. در مرحله بعد یک انشعاب آب از رایزر اصلی به کلکتور مخصوص پکیج کشیده و یک لوله برگشتی از کلکتور را به پکیج میرسانیم. برای لوله کشی کلکتوری تنها میتوان از لوله های پلیمری و یا لوله های پنج لایه استفاده کرد.

  پکیج بوتان بخریم یا ایران رادیاتور؟

  برخی از مزیت های مهم لوله کشی به روش کلکتوری عبارتند از:

  قابلیت کنترل و مدیریت جریان آب
  افزایش راندمان و بازده پکیج
  تنظیم فشار پکیج
  نصب سریع
  سهولت در اجرا
  مقرون به صرفه از نقطه نظر اقتصادی
  وزن سبک و مناسب
  و طول عمر بسیار بالا

  بطور معمول زمانیکه ساختمان لوله کشی توکار برای پکیج نداشته باشد می توان از لوله کشی روکار برای رادیاتورها استفاده کرد و همینطور در ساختمان هایی قدیمی برای تعمیرات لوله کشی پکیج همیشه از این شیوه استفاده می شود.در واقع لوله کشی فرسوده قدیمی از بین رفته اند و می بایست از لوله های جدید و مقاوم به صورت روکار، برای جلوگیری از هزینه اضافی و برای تامین آب رفت و برگشت شوفاژ استفاده کنیم.هزینه نگهداری و تعمیر پکیج خانه های قدیمی و یا تعویض لوله های پکیج توکار فرسوده بسیار بیشتر از هزینه لوله کشی پکیج روکار است.

  نصب تک لوله ای :

  یکی دیگر از انواع لوله کشی ها نصب تک لوله ای است از مزایای این روش می توان به ساده بودن آن و از معایب آن می توان به رسیدن حرارت تنها به ابتدای لوله اشاره کرد.

  لوله کشی پکیج دو لوله ای با برگشت مستقیم:

  از گزینه های کاربردی و کارآمد برای لوله کشی در محیط های کوچک و منازل می باشد. یکی از محاسن استفاده از این روش، این دلیل است که مراحل انجام آن به آسانی و در زمان کمتر صورت می گیرد.
  در این روش لوله کشی، یک خط لوله برای رفت و یک خط لوله برای برگشت در داخل پکیج در نظر گرفته می شود.

  لوله کشی پکیج با برگشت معکوس :

  یکی دیگر از روش های لوله کشی که برای واحدهای مسکونی دارای مساحت متوسط بسیار به کار گرفته می شود، لوله کشی با برگشت معکوس است.از نقاط قوت این روش لوله کشی می توان به موارد، تامین گرمایش مورد نیاز و توزیع حرارت مطلوب و بهینه اشاره کرد.این دو نقطه ی قوت باعث شده تا شیوه ی لوله کشی با برگشت معکوس در ساختمان ها، کاربرد بیشتری نسبت به دیگر روش ها داشته باشد.
  برای مطالعه مقاله بهترین مدل پکیج بوتان اینجا کلیک کنید.
  آموزش لوله کشی پکیج دیواری

  مواردی که قبل از لوله کشی پکیج باید به آن توجه کرد :

  انتخاب جنس و طول مناسب لوله :

  در انتخاب لوله مناسب توجه به ظرفیت انتقال حرارت لوله ها، قطر لوله ها، جنس لوله ها، ضخامت جدار لوله ها، سایز مناسب لوله ها، مقدار دمای مورد نیاز برای گرمایش ساختمان، محل نصب پکیج، متراژ محیط، قدرت پمپ پکیج، میزان و مقدار حرارت دمای آب، نوع مبدل به کار رفته در پکیج (غیر مستقیم، مستقیم) از عوامل اصلی می باشد.
  معمولا لوله های پلاستیکی به دلیل تحمل کافی در برابر فشار آب و مقاومت بالا در برابر گرما بهترین گزینه برای لوله کشی پکیج دیواری هستند. معمولا برای لوله کشی پکیج دیواری از لوله های فلزی، پلیمری و یا پنج لایه استفاده می شود.

  انتخاب نوع لوله کشی :

  براساس مکان قرارگیری لوله ها، لوله کشی پکیج به دو نوع روکار و توکار تقسیم می شود، زیبایی و عدم نمایش لوله ها یکی از اصلی ترین مزایای لوله کشی توکار است، در لوله کشی روکار برای جلوگیری از گرما دیدگی لوله ها و ایجاد خمیدگی در آنها و ایمنی و حد استاندارد بالا بهتر است از لوله های پنج لایه استفاده شود.

  متراژ مناسب لوله :

  انتخاب متراژ مناسب لوله ها در لوله کشی پکیج مربوط به پیشگیری از فشار مضاعف روی پمپ است. به این صورت که اگر در لوله کشی شوفاژ و پکیج مجبور به لوله کشی با متراژ بالا می‌شوید، در قسمت رفت یک پمپ کمکی قرار دهید که فشار کمتری روی پمپ اصلی باشد.

  انتخاب مسیر مناسب :

  یکی از مهمترین نکات در طرز لوله کشی پکیج دیواری انتخاب مسیر مناسب برای لوله کشی است. بعد از تعیین مسیر درست لوله کشی باید طول مسیرها را مشخص کرد تا لوله‌ها در اندازه و قطر مناسب تهیه شوند. مسیر لوله کشی رادیاتور شوفاژ باید به گونه ای باشد که از زانو و لوله های پرپیچ و خم کمتر استفاده شده باشد. مسیر نامناسب با زانوها و لوله کشی‌های پر پیچ و خم فشار بیشتری به پمپ پکیج وارد و کار آن را سخت‌تر می‌کند. درصورت استفاده از زانو قطر لوله باید 25 و زانو باید 45 درجه باشد تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

  محل رادیاتورها :

  یکی از نکات اجرایی لوله کشی پکیج و شوفاژ ساختمان، توجه به محل قرار گرفتن رادیاتورهاست. بهتر است آنها را زیر پنجره‌های واحد قرار داد تا کاملا سرمای بیرون را خنثی کنند.

  برای مطالعه مقاله ضررهای نگهداری پکیج در منزل اینجا کلیک کنید.

  بهترین نوع لوله کشی پکیج چیست؟

  بهتر است برای لوله کشی پکیج از سیستم کف گرمایش استفاده کنید، در این نوع لوله کشی به دلیل چرخش و سیر کوله شدن آب و نیز وجود پولیمر و نه آلومینیوم، در لوله رسوب تولید نمی شود و یا در صورت تولید رسوب مقدار آن بسیار ناچیز است و درنتیجه آسیب کمتری به پکیج وارد می شود، در این نوع لوله کشی متراژ گرمایش از کف، رفت و برگشت محاسبه می شود.

  نکات ریز اما مهم در لوله کشی پکیج :

  1. برای بهتر داغ شدن شوفاژ در هنگام لوله کشی از تعداد زانوی کمتری استفاده کنید زیرا هر چه تعداد زانو بیشتر باشد پمپ پکیج فشار بیشتری را متحمل می شود، حال اگر از زانو استفاده می کنید دقت کنید که قطر لوله 25 باشد و زانو 45 درجه باشد زیرا این نوع از فشار زیاد بر پمپ و شکسته شدن آب برگشت جلوگیری کرده و مشکلات کمتری برای پکیج ایجاد می کند.

  2. برای لوله کشی رادیاتورها بهتراست آنها را در زیر پنجره قرار دهید تا از تاثیر سرمای خارج از محیط جلوگیری بکند، در محاسبه متراژ گرمایش رادیاتور فقط مسیر رفت را حساب می کنیم، علم های رادیاتور که از آنها برای بستن رادیاتورها استفاده می کنیم نیز باید در زیر پکیج 32 باشد و نهایتا به لوله 25 تبدیل شود.

  3 .هر چه متراژ لوله بیشتر باشد فشار بیشتری بر پمپ پکیج وارد می شود، پس بهتر است از متراژ لوله کمتر استفاده کرد، اگر به هر دلیلی متراژ لوله کشی زیاد شد یک پمپ کمکی در قسمت رفت قرار دهید تا به پمپ اصلی کمتر فشار وارد شود همچنین مسیر لوله کشی پکیج نباید پیچ و خم زیادی داشته باشد.

  4 .بهتر است در هنگام لوله کشی از لوله های 4/3 استفاده کنید، استفاده از لوله های 2/1 مگر در مواردی که متراژ ساختمان کوچک و مسیر لوله کشی کوتاه است توصیه نمی شود زیرا این لوله ها به مرور باعث خرابی پمپ دستگاه می شوند.

  5 .برای محاسبه قدرت پمپ از فرمول قدرت پمپ= 0.075 × متراژ لوله کشی استفاده می کنیم، از این طریق می توان متراژ مناسب لوله کشی با توجه به قدرت پمپ را به دست آورد.

  در انجام لوله کشی پکیج شوفاژ دیواری دقت لازم را داشته باشید و برای لوله کشی پکیج ،نصب پکیج ،تعمیر پکیج از متخصصین کمک بگیرید  تا از نیاز مکرر به سرویس و تعمیر پکیج بکاهید و از خسارت های لوله کشی نامناسب پیش گیری کنید.

  برای مطالعه مقاله تعمیر پکیج آریستون اینجا کلیلک کنید.
  آموزش لوله کشی پکیج دیواری

  ترتیب لوله های زیر پکیج :

  لوله کشی پکیج شامل چهار نوع لوله کشی می باشد: لوله کشی اصلی آب سرد، آب گرم، سیستم رفت و برگشت می باشد.
  به منظور آشنایی و شناسایی ترتیب لوله های زیر پکیج باید خاطر نشان نمود که سیستم لوله کشی دستگاه پکیج به دو دسته بسته و باز طبقه بندی می گردد.

  بر این اساس، شیلنگ های ۳/۴ و دارای اندازه بزرگ موید رادیاتورها و مسیر بسته و شیلنگ های ۱/۲ و دارای سایز کوچک نمایانگر آبگرم مصرفی و مسیر باز می باشند. به عبارت دیگر، توجه به سایز لوله بهترین شیوه برای تشخیص ترتیب لوله های موجود در زیر پکیج می باشد.

  نکته: لوله های سایز ۳.۴ بهترین لوله ها برای لوله کشی هستند. از لوله های ۱.۲ می توانید برای متراژهای کوچک نیز استفاده کنید.

  نکته: برای جلوگیری از فشار به پمپ پکیج از زانوهای کمتر و با قطر ۲۵ و زاویه ۴۵ درجه استفاده کنید.

   قیمت لوله کشی پکیج :

  هزینه پردختی برای لوله کشی پکیج با توجه به موارد مختلف برای هر فرد متفاوت است که این موارد به شرح زیر است.

  • تاثیر متراژ لوله کشی و محیط، در حجم کاری
  • توجه به نوع نصب پکیج. (می تواند به صورت دیواری یا زمینی نصب شود.)
  • نوع روش لوله کشی (به روش های تک لوله ای، دو لوله ای با برگشت مستقیم، برگشت معکوس، شیوه انشعابی و شیوه کلکتوری)
  • استفاده از روش روکار یا توکار بودن لوله کشی.
  • برحسب تعویض یا تعمیرلوله کشی های قبلی و انجام لوله کشی به صورت کلی.
  • جنس لوله و مواد استفاده شده در طی  لوله کشی.

  پکیج را در مکان‌های مختلفی می‌توان نصب کرد؛ اما در هرمکان باید استانداردهایی رعایت شود. مثلا لوله‌کشی پکیج در آشپزخانه نباید بالای وسایل گرمایشی مانند اجاق گاز انجام شود.

  همچنین، لوله‌کشی باید طوری انجام شود که پکیج باید حداقل یک متر از دیوار روبه‌رو، ۱۵ سانتی‌متر از دیوار کناری و 1.2 متر با زمین فاصله داشته باشد. یک نکته حیاتی دیگر توجه به مسیر لوله‌کشی است.

  اینکار باید با توجه به نقشه، محل قرارگیری رادیاتور و طرح شبکه لوله‌کشی پکیج انجام شود. مسیر بهینه با حداقل پیج‌وخم، با لوله مناسب و بدون نفوذ هوا، به جریان مطلوب آب و کارکرد صحیح سیستم کمک می‌کند.

  نکات مهم لوله کشی در محل نصب پکیج:

  لوله کشی پکیج و نصب آن در آشپزخانه:

  اگر تمایل دارید که پکیج در آشپزخانه نصب شود، لوله کش پکیج و شوفاژ باید دقت کند که پکیج نباید بالای اجاق گاز یا هر وسیله گرمایشی دیگر نصب شود. همچنین فواصل باید به‌خوبی رعایت شوند. پکیج حداقل باید 1 متر با دیوار روبروی خود، و حداقل 15 سانتی‌متر از دیوار یا کابینت کنار خود فاصله داشته باشد؛ و فاصله آن با زمین نیز نباید کمتر از 120 سانتی‌متر باشد.

  لوله کشی و نصب پکیج در کابینت:

  اگر می‌خواهید پکیج دیواری را داخل کابینت تعبیه و از مدل دیواری دودکش دار استفاده کنید، باید از کابنتی استفاده کنید که در آن کرکره ای باشد، زیرا پکیج برای سوخت نیاز به اکسیژن دارد و تنها در اینصورت می‌تواند اکسیژن مورد نیازش را تامین کند.

  لوله کشی و نصب پکیج در تراس:

  به منظور افزایش مکش، بهتر است که دستگاه پکیج پایین تر از دریچه دودکش نصب شود. بنابراین فاصله استاندارد کلاهک تعدیل دودکش تا دریچه دودکش باید حداقل 30 سانتی‌متر باشد. برای رعایت این فاصله باید در زمان لوله کشی پکیج، محل قرارگیری لوله آب گرم و سرد و لوله کشی گاز باتوجه استاندارها رعایت شود.

  سوالات متدوال در لوله کشی پکیج دیواری:

  لوله کشی شوفاژ روکار در چه مواقعی انجام می شود؟

  لوله کشی روکار پکیج به دلایل مختلفی انجام می شود که تعدادی از انها را شرح خواهیم داد.

  • ترکیدن لوله ها

  اکثر ساختمان ها هنگام ساخته شدن، لوله کشی را به صورت توکار انجام می دهند و تمام لوله ها در داخل دیوار یا زمین قرار می گیرند. پس از چند سال ممکن است در لوله هایی که به صورت توکار هستند، دچار ترکیدگی و خرابی ایجاد شوند و برای تعمیر آنها، نیاز است که دیوار یا زمین شکافته شود که این کار بسیار سخت و هزینه بر خواهد بود.

  افراد بعد از ترکیدگی لوله های توکار، برای اینکه خیال خودشان را راحت کنند و از دردسرهای این روش لوله کشی رها شوند، اقدام به نصب لوله شوفاژ روکار می کنند.

  • اضافه کردن انشعاب جدید

  اگر ساختمان شما لوله کشی توکار داشته باشد و بخواهید یک انشعاب جدید ایجاد کنید، مثلا بخواهید پکیج را در خانه خودتان نصب کنید، نمی توانید مجددا لوله ها را به صورت توکار نصب کنید. چون این کار هم هزینه بر است و هم خرابی زیادی ایجاد می کند.

  به همین خاطر برای اضافه کردن انشعاب جدید، شما باید از روش لوله کشی شوفاژ روکار استفاده کنید تا بتوانید امکانات جدیدی که می خواهید را در ساختمان خودتان ایجاد کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس