علت کار نکردن فن کولر گازی

 • فن کولر گازی یکی از مهم ترین بخش های کولر گازی است . در صورتی که فن کولر گازی به درستی کار نکند یا به هر دلیلی از کار بیوفتد کارایی دستگاه کولر گازی شما به صورت کامل مختل میشود.تهران سرویس در این مقاله شما را با علت کار نکردن فن کولر گازی آشنا میکند.با تهران سرویس همراه باشید.
  تعمیر کولر گازی با بهترین تعرفه در سراسر تهران .

  فن کولر گازی چیست؟

  فن کولر گازی به یکی از قطعات کولر گازی گفته که از پروانه، موتور و … تشکیل شده است.
  به صورت کلی دو تا فن داخل کولر گازی وجود دارد که یکی آن‌ها درون یونیت داخلی و دیگری درون یونیت خارجی است.
  فن کولر گازی هوای گرم محیط داخلی را بیرون کشیده و هوای خنک را به محیط منتقل می‌کند.
  به صورت کلی باید بگویم که هوای مورد نیاز کولر گازی که در زمان روشن بودن آن نیاز است در کولر گازی بچرخد را فن تامین می‌کند.
  در صورتی که فن دچار مشکلی شود باعث کار نکردن کولر گازی خواهد شد که باید عیب یابی کولر گازی برای آن انجام شود.

  چرا کولر گازی روی فن کار میکند؟

  علت کار نکردن فن کولر گازی چیست؟

  1-خازن کولر گازی:

  سوختگی خازن یکی از علل ساده اما مهم در کار نکردن فن کولر گازی می باشد. در صورت هرگونه مشکلی در این قطعه که از طریق پایه های الکتریکی به کمپرسور متصل است، فن کار نخواهد کرد. بررسی خرابی در خازن به کمک یک مولتی متر میسر است.

  عیب یابی و تعویض خازن کولر گازی

  2-موتور فن کولر گازی:

  در برخی موارد مشکل کار نکردن فن کولر گازی، موتور فن می‌باشد.
  برای بررسی موتور فن باید پروانه فن را با دست بچرخانید در صورتی که پروانه نچرخید باید بدانید که مشکل از بلبرینگ موتور فن است که در این حالت برای تعمیر مشکل کار نکردن فن کولر گازی باید موتور را به صورت کلی تعویض کنید.
  اگر پروانه چرخید باید بفهمید که مشکل از برق موتور می‌باشد باید سیم‌ها را به کمک فازمتر بررسی کنید و هر کدام آن‌ها قطع بودند آن‌ها را وصل کنید تا مشکل آن برطرف شود.
  در صورتی که هیچکدام از مشکلات گفته شده را نداشت باید بدانید علت کار نکردن فن کولر گازی سوختن موتور است که در این حالت باید موتور فن را تعویض کنید.
  برای مطالعه مقاله علائم سوختگی کمپرسور کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  3-برد رله:

  این قطعه وظیفه ی تامین ولتاژ تعداد زیادی از اجزای سیستم تهویه مطبوع را تامین می کند که یکی از این قطعات موتور فن می باشد. اگر این قطعه به درستی کار نکند، می تواند به یکی از علل کار نکردن فن کولر گازی تبدیل شود. اما بهتر است قبل از تعویض بورد رله، می بایست ابتدا از سالم بودن سایر قطعات اطمینان حاصل کنید، چرا که اغلب در این مورد دچار اشتباه می شویم. پس پیش از تعویض این قطعه، لازم است تا خازن موتور فن و یا خود فن را مورد بررسی قرار دهید.

  علت کار نکردن موتور فن کولر گازی

  4-ترموستات کولر گازی :

  ترموستات یکی از قطعاتی است که برای تنظیم دمای محیط بر روی کولر گازی تعبیه شده است.
  در برخی موارد علت کار نکردن فن کولر گازی ترموستات می‌باشد چرا که ترموستات دما را به درستی تشخیص نمی‌دهد و هیچگونه دستوری برای روشن شدن کولر گازی صادر نخواهد کرد.
  در این حالت ممکن است سیم‌های ارتباطی ترموستات به برد قطع شده باشد که می‌توانید با استفاده از مولتی متر از صحت کار کردن آن‌ها مطمئن شوید و آن‌ها را در محل مناسب خود وصل کنید.
  اگر مشکل از سیم‌ها نبود تنظیمات ترموستات را بررسی کنید و آن را تنظیم کنید.
  اگر ترموستات به صورت کلی کار نکرد آن را تعویض کنید چرا که سوخته است و قابل تعمیر نیست.

  علت کار نکردن موتور فن کولر گازی

  5-ترمیستور معیوب کولر گازی:

  ترمیستور یک سنسور تشخیص دماست که به برد اصلی متصل است و دمای هوای داخل اتاق را اندازه می گیرد. خرابی این قطعه می تواند علت روشن نشدن فن کولر گازی باشد.

  6. آسیب دیدن سوییچ چند وضعیتی:

  سوییچ چند وضعیتی سرعت چرخش و هوادهی فن کولر را با تغییر میزان برق ورودی به فن بر اساس نیاز کولر گازی تنظیم می‌کند. آسیب دیدن و خراب شدن این سوییچ می‌تواند باعث کار نکردن فن کولر گازی شود.

  7- سنسور کنترل دما:

  سنسور کنترل دما یکی از قطعات الکتریکی است که برای کنترل دما روی کولر گازی تعبیه شده است.
  در صورتی که فن کولر گازی روشن نشد و اصلا استارت نزد باید بدانید که در اکثر مواقع مشکل همین است چرا که اصلا دما را تشخیص نمی‌دهد که بخواهد روشن شده و یا دما را کنترل کند.
  در این حالت برای برطرف کردن مشکل کار نکردن فن کولر گازی باید سنسور کنترل دما را بررسی کرده و در صورت معیوب بودن آن را تعویض کنید.

  هزینه تعمیر فن کولر گازی:

  هزینه تعمیر فن کولر گازی وابسته به برند و نوع کولر گازی تعیین می‌شود.
  همچنین باید بگویم که علت کار نکردن فن کولر گازی هم یکی دیگر از مواردی است که در تعیین هزینه تعمیر فن کولر گازی تاثیر گذار است.

  تعمیر کولر گازی در تهران:

  در هنگام مواجه شدن با مشکلات کولر گازی خود کافیست با متخصصان تهران سرویس تماس حاصل نمایید.تعمیرکار شما در کمتر از یک ساعت در محل حاضر و با ضمانت 180 روز اقدام به تعمیر کولر گازی شما خواهد کرد.

  برای خرید موتور فن کولر گازی و سایر قطعات اصلی کولر گازی خود کافیست با تهران سرویس تماس حاصل نمایید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس