9 علت آبریزش کولر گازی

 • 9 علت آبریزش کولر گازی (Cause of air conditioner leakage ) امروزه در بیشتر ساختمان ها کولر های گازی و انواع برند اسپلیت جایگزین سیستم های تهویه مطبوع قدیمی شده است.
  کولر های گازی به دلیل تولید هوای خنک بدون ایجاد رطوبت،در بیشتر مناطق ایران از جمله مناطقی با رطوبت بالا مورد استقبال مردم عزیز قرار گرفته و مرم در این مناطق سال هاست که کولر گازی را یک عضو جدایی ناپذیر از منزلشان قلمداد میکنند.
  در این مقاله ما قصد داریم، شما را با یکی از رایج ترین مشکلات کولر گازی یعنی آبریزش کولر گازی آشنا کرده و علت بروز این مشکل را با یکدیگر بررسی کنیم.
  با ما همراه باشید، و سوالت خود را در بخش کامنت همین مقاله با ما درمیان بگذارید.

  چرا از کولر گازی آب چه میکند ؟

  آبریزش کولر گازی یکی از رایج ترین مشکلات این دستگاه در فصل تابستان است.
  شاید برای شما عزیزانی که از این دستگاه استفاده میکنید نیز پیش آمده باشد، که رد فصل تابستان زمانی که قصد دارید ، کولر گازی خود را روشن کرده و از آن استفاده کنید، متوجه پرتاب باد از سوی دستگاه خود شده باشید.
  آبریزش کولر گازی به دلیل برخورد هوای گرم و مرطوب با کویل های سرد پنل داخلی ایجاد شده و این رطوبت باید از طریق شلنگ درین دستگاه از پنل داخلی خارج شود.
  اگر این آب تولید شده در پنل داخلی به خارج از یونیت هدایت نشود، باعث ایجاد کپک، بوی نامطبوع، خرابی در دیوار پشت دستگاه و ….. میشود.
  علت بروز این مشکل در 9 بخش به صورت کاملا مفصل بررسی خواهد شد.اما دو موضوع بسیار مهم در آبریزش اسپلیت نقش اصلی داشته که اولین و اصلی ترین آن نصب کولر گازی است.
  در هنگام نصب کولر گازی باید به نکات بسیاری ازجمله شیب مناسب شلنگ درین توجه شود، چرا که عدم رعایت این موضوع باعث بروز آبریزش اسپلیت شما عزیزان خواهد شد.
  دومین علت بروز آبریزش در کولر گازی عدم سرویس کولر گازی است.هنگام که دستگاه شما سرویس نشده باشد و کثیفی های در فیلترها و کویل دستگاه تجمع یابد، احتمال آبریزش دستگاه بیشتر خواهد شد.

  آب کولر گازی در کدام قسمت تولید میشود؟

  در حین عملکرد کولر گازی رطوبت محیط کاسته شده و به صورت قطرات آب از طریق پمپ درین به بیرون از منزل هدایت میشود.از طرف دیگر گاز مبرد که در سیستم برای خنک کنندگی استفاده میشود در سیم پیچ های پنل از حالت مایع به بخار تبدیل می شود ،که طی این فرایند سیم پیچ ها بسیار خنک شده هوا با عبور از این مسیر بسیار سرد میشود و با از دست دادن رطوبت خود دمای هوا را کاهش میدهد .این اب تولید شده توسط سینی ناودانی و پمپ درین به بیرون منتقل میشود ، که در صورت بروز مشکل در هریک از آنها ما شاهد آبریزش کولر گازی خود خواهیم بود.آبریزش کولر گازی

  7 علت آبریزش کولر گازی چیست؟

  1-مسدود شدن فیلترها ی کولرگازی:

  یکی دیگر از مواردی که باعث آبریزش کولر گازی شده است، مسدود شدن فیلترهای کولر گازی می‌باشد.در صورتی که فیلترهای کولر گازی کثیف و مسدود باشند ،نمی‌تواند هوای خنک تولید شده توسط کولر گازی را به بیرون منتقل کند.هوای خنک درون یونیت مانده و هوای گرم محیط هم به آن نفوذ می‌کند زمانی که این دو با هم تماس پیدا می‌کنند باعث به وجود آمدن بخار می‌شود.بخار آب به قطره‌های آب تبدیل شده و به بیرون نشت می‌کند و همین امر سبب چکه کردن آب کولر گازی خواهد شد.

  2-مسدود شدن خروجی سینی تخلیه آب با ناودانی کولر:

  مسدود شدن ناودانی یا لوله تخلیه آب کولر گازی می تواند علت تخلیه نشدن آب کولر گازی باشد. وقتی ناودانی کولر که آب داخل آن جمع شده و بعد از طریق لوله درین تخلیه می‌شود، به هر نحوی مسدود شده باشد (به‌وسیله گرد و خاکی که به لجن تبدیل شده یا غیره)، آب از ناودانی کولر سرریز کرده و از زیر آن به بیرون می‌ریزد.باید به این نکته توجه کنید که اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که لوله تخلیه آب کولر گازی را داخل سطل یا بطری می اندازید، بعد از پر شدن سطل از آب و رسیدن آب به لبه شیلنگ، آب دیگر قادر به خارج شدن نیست و از کولر سرازیر می شود. بنابراین گاهی علت ریختن آب از پنل داخلی کولر دو تیکه یا اسپیلت، نحوه اشتباه اتصال لوله ها و یا سرهم بندی کردن آنها به صورت موقتیست.

  راه های زیادی برای باز کردن لوله درین وجود دارد، اما قبل از هر چیز باید بتوان به این لوله که در پشت پنل داخلی کولر گازی قرار گرفته است، دسترسی پیدا کرد. 2 روش برای انجام اینکار وجود دارد:

  روش اول- بلند کردن پنل داخلی کولرگازی:

  در این روش، باید مانند عکس زیر خارهای زیرین پنل را باز کرده و پنل داخلی کولر گازی را از پایین به‌صورت ۷۰ درجه به سمت بالا بلند کنید. سپس با استفاده از یک انبردست یا کاسه یا هر وسیله دیگری که اهرم می کنید، آن را ثابت نگه‌ داشته و کارتان را روی لوله تخلیه انجام دهید و آن را به حالت اولیه برگردانید. دقت داشته باشید که بلند کردن بیش‌ ازحد پنل باعث شکسته شدن گیره بالای آن و افتادن پنل خواهد شد. پس از بلند کردن بیش‌ ازحد آن خودداری کنید.

  روش دوم- باز کردن قاب پنل داخلی کولرگازی:

  در این روش، با باز کردن قاب جلویی پنل داخلی کولر به زیر آن دسترسی پیدا می کنید. البته در بسیاری از کولرها فقط با این روش قادر به دیدن و سرویس لوله تخلیه هستید. در باز کردن و بستن قاب پنل داخلی، باید بسیار دقت کنید، چون در صورت شکسته شدن خارهای قاب پنل، در هنگام کار کولر گازی صدای نابهنجاری تولید کرده و مشکل ساز میشود. در اینجا فیلمی را برای آموزش انجام اینکار به صورت اصولی و صحیح قرا داده ایم که با دیدن آن به‌راحتی قادر به انجام اینکار باشید.

  تمیزی فیلتر های کولر گازی

  3-جا گذاری نامناسب خروجی لوله درین:

  از دیگر دلایل سر ریز شدن آب از کولر گازی که بسیار شایع است که اگر لوله تخلیه یا درین در موقعیت مناسب نباشد، آب از ناودانی سرازیر میشود.

  • تا خوردن لوله درین
  • مسدود شدن لوله درین
  • جمع شدن آب در سطل
  • نامناسب بودن شیب شلنگ تخلیه

  4-کم بودن مقدار گاز کولر گازی:

  اینکه چه مقدار گاز در کولرگازی شما قرار دارد تاثیر بسیار زیادی در سیکل سرمایشی آن دارد و به عقیده بسیاری از کارشناسان این دو مسئله رابطه مستقیمی را با یکدیگر به وجود آورده اند از همین رو در صورتی که گاز موجود در آن از استاندارد لازم کمتر باشد میتواند بر روی کل عملکرد سیستم تاثیر بگذارد و آن را مختل کند و باعث یخ زدن کمپرسور و در نتیجه خاموش شدن کولرگازی شما شود.

  5-عایق بندی نکردن لوله‌های کولرگازی:

  لوله‌های داخلی یونیت داخلی کولر گازی معمولا برای انتقال مبرد سرما، انتقال قطرات آب ناشی از خارج کردن رطوبت و … می‌باشد.
  در صورتی که این لوله‌ها عایق بندی نشده باشند ممکن است در صورت نفوذ هوای گرم بیرون به داخل هواساز و برخورد هوای گرم با لوله‌های سرد قطرات آبی از هواساز خارج شود.
  البته در صورتی که لوله‌ها عایق بندی نباشند بروز این مشکل وجود دارد.

  6-معیوب شدن پمپ تخلیه و نگهداری ضعیف کولرگازی:

  از دیگر موارد تاثیر گذار در بروز مشکل ریزش آب از پنل داخلی کولر گازی آسیب به سیستم داخلی پمپ تخلیه و بهم خوردن نحوه عملکرد کویل‌ها در وسایل سرمایشی است.  به دلیل تجمع گرد و غبار و آلودگی این پمپ خراب شد، منجر به چکه کردن و آب ریختن کولر گازی می‌شود.

  7-دمای سرد:

  هنگامی که دمای بیرون خیلی خنک است ،سیم پیچ خنک کننده در اثر هوای سرد منجمد می شود، و موجب آبریزی اسپیلت میگردد.

  8-کثیفی کنداسور :

  با توجه به اینکه کندانسور کولر گازی در محیط خارجی و در معرض گرد و خاک و زباله قرار دارد، شاهد تجمع زیاد گرد وغبار بر روی سیم پیچ های آن خواهیم بود ،که بروز این اتفاق باعث نشت آب از اسپلیت شما خواهد شد ،چرا عملیات خنک کردن و گردش هوا با مشکل مواجه شده و کندانسور به دلیل تجمع گرد و غبار قادر به عملکرد مناسب نخواهد بود.

  9-عدم سرویس به موقع کولر گازی:

   ما بارها در مقالات خود به اهمیت سرویس کولر گازی اشاره کرده ایم، اما با این حال بسیاری از مصرف کنندگان کولر گازی بدون توجه به نگهداری درست است این سیستم تهویه مطبوع اقدام به استفاده از آن می کند.نشت آب از کولر گازی مشکلی که در ابتدا به راحتی قابل حل بوده و آسیب قابل توجهی به سیستم تهویه مطبوع وارد نمی کند ، اما عدم توجه به این موضوع باعث مشکلات متعددی در عملکرد کولر گازی شما خواهد شد.

  چگونه آبریزش کولر گازی را برطرف کنیم؟

  لطفا قبل از هر گونه اقدامی برای سرویس و تعمیر کولر گازی خود ابتدا برق کولر گازی را به طور کامل قطع نمایید.و در صورت نداستن علم و تجربه کافی از هرگونه اقدام برای باز کردن کولر گازی خود دوری کنید ،چرا که در صورت نداشتن تجربه کافی برای این کار تنها صدمات بیشتری را متوجه کولر گازی خود خواهید کرد.

  1-سرویس کولر گازی:

  با سرویس کولر گازی از بروز این مشکل میتوان جلوگیری کرد . در سرویس ماهانه کولر گاز حتما تمیز کردن فیلتر های کولر گازی را در نظر داشته باشید .چرا که همانگونه که در قبل اشاره کردیم کثیفی فیلتر های هوای کولر ازی از دلایل شایع بروز این مشکل است.به طور متوسط فیلتر های هوای کولر گازی باید بین 30 – 90 روز شسته و سرویس شود.تمیز کردن یونیت داخلی کولر گازی

  2- شاژ گاز کولر گازی:

  اگر بعد از سرویس کولر گازی مشخص شد که علت آبریزی کولر گازی فیلتر های هوا نبود، میتوان به سراغ شارژگاز کولر گازی رفت چرا که کمبود گاز میتواند باعث بروز این مشکل شود .فقط این نکته را در نظر داشته باشید که قبل از شارژ گاز کولر گازی باید حتما آریزش کولر گازی قطع شده باشد.شارژ گاز کولر گازی

  3-عایق لوله های کولر گازی:

  وجود رطوبت در اطراف خروجی هوا و لوله ها در نتیجه عایق کاری نامناسب لوله های کولر گازی است.
  عایق کاری لوله های کولر گازی کاریست که باید آن را مد نظر قرار داد، چرا که عدم این کار می تواند در زمان نصب کولر گازی باعث نشتی یا آبریزی شود.

  4-برطرف کردن گرفتگی مخزن تخلیه:

  دهانه تخلیه که در یونیت خارجی قرار دارد را تمیز کنید و به این ترتیب تمام زباله ها، خاک و قالب موجود در زهکشی را جدا کنید.
  همچنین از بازگشت خاک به داخل زهکش جلوگیری کنید.
  همچنین میتوان از پمپ مکش فشار قوی استفاده کنید. درنظر داشته باشید این پاکسازی زمانبر میباشد.
  ضربات مکش را به مدت کمتر از یک دقیقه به طور مداوم ادامه دهید.
  هر بار را بررسی کنید تا چه میزان خاک برداشته شود.
  این فرآیند را چندین بار انجام دهید تا جایی که هیچگونه گرد و غبار نباشد.

  5-تمیز کردن سیم پیچهای داخلی و خارجی اسپیلت (اواپراتور و کندانسور)

  سیم پیچهای داخلی شامل اواپراتور و فن هستند، سیم پیچ های خارجی شامل سیم پیچ کندانسور هستند.
  دستگاه را خاموش و از برق جدا کنید.
  -پنل جلوی دستگاه را بردارید.
  -از دستگاه خلاء استفاده کنید. شما همچنین می توانید از یک برس نرم برای کار استفاده کنید.
  -باله های آلومینیومی در سیم پیچ های تبخیر کننده (اواپراتور) بسیار نازک هستند و ممکن است هنگام انجام کار خم شوند. بنابراین بسیار مراقب باشید.

  6-تمیز کردن فن داخلی:

  برای تمیز کردن این قسمت از یک محلول اسپری مناسب استفاده کنید. پس از پاشیدن آن، 15 دقیقه صبرکنید.
  -حالا با استفاده از آب گرم آن را کاملاً بشویید.
  -بگذارید قبل از شستشو دوباره آب آن کاملاً تخلیه شود.
  -قبل از برگرداندن آن در موقعیت مناسب اطمینان حاصل کنید که کاملاً خشک شود.

  برطرف کردن مشکل آبریزش اسپلیت در شمال تهران :

  با توجه به افزایش درخواست تعمیرات اسپلیت و انواع برند کولر گازی در مناطق شمالی شهر تهران مجموعه تهران سرویس آنلاین اقدام به تاسیس شعبه شمال شهر با شماره تماس ۲۲۶۶۹۱۹۶ نموده است.این شعبه به صورت دو شفیت از ۹ صبح الی ۲۱ آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز میباشد.شعبه شمال شهر تهران بدون تعطیلی حتی در روزهای تعطیل در کنار شماست تا آسایش و آرامش را به خانه هایتان برگرداند.برای رزرو وقت در روزهای تعطیل بهتر است از قبل اقدام نمایید.

  برطرف کردن مشکل آبریزش کولر گازی در غرب تهران:

  تهران سرویس آنلاین با احداث شعبه غرب تهران گام بزرگی در ارائه خدمات به پایتخت نشینان عزیزامان برداشته است.تمامی خدمات تعمیرات کولر گازی در این شعبه به صورت شبانه روزی در حال ارائه به مشتریان میباشد.برند کولر گازی شما ایرانی باشد یا خارجی تهران سرویس آنلاین تیم تخصصی تعمیرات آن را داشته و در کمتر از ۱ ساعت برای شما عزیزان اعزام خواهد کرد.همشهریان عزیز ساکن غرب تهران برای ثبت سفارشات خود کافیست با شماره تماس ۴۴۲۸۴۷۴۳ تماس بگیرند ،تا از تمامی خدمات تهران سرویس آنلاین با ضمانت ۶ ماه بهرمند شوند.

  بررطف کردن مشکل آبریزش اسپلیت در شرق تهران :

  پایتخت نشینان در مناطق شرق و جنوب شرقی برای ثبت درخواست تعمیرات کولرگازی و اسپلیت خود میتوانند در تمام طول هفته از ساعت ۹ صبح الی ۲۱ با شماره تماس ۷۷۲۴۱۵۰۵ تماس حاصل کرده و یا از طریق چت انلاین درخواست خود را ثبت نمایند.تکنسین های مجموعه در کمتر از ۱ ساعت در محل حاضر بوده و اقدام به تعمیرات اسپلیت شما عزیزان مینمایند.

  برطرف کردن مشکل آبریزش کولر گازی در مرکز تهران :

  متخصصان تهران سرویس آنلاین در تمام مناطق مرکزی حتی مناطق دارای طرح ترافیک در کمتر از یک ساعت حاضر و اقدام به تعمیر کولر گازی و  اسپلیت مشتریان عزیز مینمایند.شعبه مرکز تهران با شماره تماس ۶۶۵۹۳۳۶۸ به صورت شبانه روزی در حال ارائه خدمات به پایتخت نشینان عزیز میباشند.اگر شما هم ساکن مناطق مرکزی تهران هستید، برای ثبت درخواست خدمات خود همین حالا با ما در تماس باشید.

  برطرف کرن مشکل آبریزش اسپلیت در جنوب تهران :

  مشتریان عزیز ساکن مناطق جنوب تهران برای ثبت درخواست خدمات تعمیر اسپلیت و کولر گازی خود میتوانند، با شماره تماس ۵۵۷۹۵۳۳۴ تماس حاصل کرده و یا از طریق چت آنلاین مجموعه اقدام نمایند.ارائه خدمات در شعبه جنوب تهران به صورت حضوری بوده و مشتریان عزیز میتوانند برای خرید قطعات کولر گازی و یا استفاده از خدمات تعمیرات حضوری ضمن هماهنگی های قبلی در این شعبه حاضر شوند.

  سرویس کولر گازی در محل:

  تمامی خدمات سرویس کولر گازی در محل مشتری و در کمترین زمان ممکن انجام شده تا مشتریان عزیز در فصل گرما از سیستم تهویه مطبوع خود بی بهره نمانند.بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکلات اساسی در کولر گازی خود در باشگاه مشتریان تهران سرویس عضو شده تا کارشناسان ما در تاریخ مقرر با هماهنگی نسبت به سرویس کولر گازی شما اقدام نمایند.

  سرویس کولر گازی در تهران:

  برای سرویس کولر گازی خود کافیست با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین تماس حاصل نمایید ، کارشناسان ما به صورت 24 ساعته در سراسر تهران اماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.تمامی خدمات کولر گازی تهران سرویس آنلاین شامل 6 ماه ضمانت و پشتیبانی 24 ساعته میباشد.

  کمترین نرخ تعمیرات در تهران:

  با انتخاب تهران سرویس آنلاین رضایت را با پرداخت مبلغ کمتر تجربه خواهید کرد.شرکت ما همواره سعی داشته تا با ارائه خدمات خود طبق تعرفه اتحادیه و زیر نظر کارشناسان با تجربه در این موقعیت بد اقتصادی در کنار مردم عزیز ایستاده و کمک کمینه ای در زمینه خدمات کولر گازی به مردم عزیزمان ارائه کند.

  لینک کوتاه مقاله : https://b2n.ir/h76894

  منبع : Cause of air conditioner leakage

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس