علت صدای زیاد کولر گازی

 • علت صدای زیاد کولر گازی ( Loud air conditioner ) این روزها انواع کولر گازی ازجمله اسپلیت جایگزین سیستم های تهویه مطبوع قدیمی شده اند به طوری که این وسیله ی برقی یکی از پرکاربردترین وسایل برقی منزل محسوب میشود.
  با شروع فصل گرما موج استفاده از این سیستم تهویه مطبوع بسیار شدت گرفته و در صوت عدم توجه به سرویس سالانه کولر گازی میتواند ما را متحمل هزینه های زیاد تعمیراتی کند.
  یکی از مشکلات رایج در این سیستم تهویه ایجاد صدای بلند در کولر گازی است، که این صدا به دلایل مختلفی ممکن است بوجود آمده باشد.با تهران سرویس آنلاین تا انتها یاین مقاله همراه شوید چرا که قصد داریم به بررسی علت تولید صدای زیاد کولر گازی پرداخته و به شما عزیزان راه های برطرف کردن این مشکل را ارائه دهیم.شما عزیزان میتوانید سوالات خود را در بخش کامنت همین مقاله با تکنسین های ما مطرح کرده و منتظر دریافت پاسخ از سوی ما باشید.

  برطرف کردن صدای زیاد کولر گازی :

  در صورتی که با مطالعه ی این مقاله قارد به رفع صدای بلند کولر گازی خود نبودید ، تنها کافیست با نزدیکترین شعبه تهران سرویس آنلاین به محل سکونت خود تماس گرفته و از کارشناسان ما بخواهید جهت برطرف کردن مشکل کولر گازی شما به محل اعزام شوند.شرکت ما با داشتن بیش از 10 سال سابقه موفق در زمینه تعمیر کولر گازی آماده ارائه خدمات به تمامی شما مشتریان عزیز میباشد.

  دلایل صدای زیاد کولر گازی :

  وسایل برقی در هنگام عملکرد خود یک طیف صوتی ایجاد میکند، که بسیاری از تعمیرکاران از همین صدا به بروز مشکل داخل سیستم می برند.به عنوان مثال صدای موتور در هنگام عملکرد مناسب و درست یک طیف یکسان و بسیار آرام است، که موجب آزار مصرف کننده نخواهد شد ، اما در هنگام بروز مشکل در همین موتور صدای بسیار زیادی تولید شده که موجب آزار مصرف‌کننده شود.
  کولر گازی به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع دارای موتور و کندانسور است،و ممکن است در هنگام عملکرد صدایی بیش از حد مجاز خود تولید کند، که این اتفاق خبر از بروز مشکل در یک قطعه کولر گازی می دهد .
  بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی تر در کولر گازی خود به هنگام مواجه شدن با این مشکل با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین تماس گرفته و درخواست کارشناس خود را به ثبت برسانید.
  در ادامه مقاله به بررسی علت های ایجاد صدا از کولر گازی میپردازیم.اسپلیت از دو بخش :

  • یونیت داخلی (پنل)
  • یونیت خارجی (کمپرسور)

  تشکیل شده و بروز کوچکترین مشکل در هریک از این دو بخش میتواند باعث ایجاد صدای زیاد در کولر گازی شود.برای بررسی علت ایجاد صدای زیاد در کولر گازی ابتدا باید متوجه شویم این صدا مربوط به کدام بخش از کولر گازی است.

  صداهای مربوط به پنل بیرونی:

  نوع کمپرسور کولر گازی:

  کولر گازی با موقعیت نصب و مدل های متخلفی طراحی و ساخته می شود، بنابراین بدیهی است که هریک از ظرفیت هوادهی متفاوتی نیز برخوردار هستند.
  به توجه به همین مسئله کمپرسور های متفاوتی در ساخت کولر گازی بکار می رود. از مدل های پرمصرف می توان به روتاری، اسکرال و پیستونی اشاره نمود.
  هریک از مدل های کمپرسور عملکرد مختص به خود را دارا بوده و از قدرت تولید و ایجاد سرمایی یکسان برخوردار نیستند. به طور عمده از کمپرسور های روتاری در مناطق معتدل و مرطوب، مدل پیستونی در مناطق گرمسیری و از کپرسور های اسکرال در مدل های ایستاده مورد استفاده قرار می گیرد. هریک از این کمپرسورها حین عملکرد صدای متفاوتی ایجاد می کنند. بنابراین یکی از علت های صدای زیاد کمپرسور کولر گازی می تواند تاثیر نوع و مدل کمپرسور بکار رفته در آن باشد.
  برای مطالعه مقاله علت خرابی شیر برقی کولر گازی اینجا کلیک کنید.علت صدای زیاد کولر گازی

  موتور یا کمپرسور کولر گازی سوخته است:

  این مورد نیز می‌تواند دلیل صدای کولرگازی باشد. بدترین حالت ممکن است این باشد که کولرگازی شما هنگام استارت زدن صدای کوبیدن ایجاد کند که ممکن است به دلیل خرابی کمپرسور باشد. متأسفانه تعویض کمپرسور می‌تواند بسیار پرهزینه باشد. اگر دستگاه شما عمری بیش از 10 سال داشته باشد، بهتر است به جای هدر دادن هزینه برای تعمیر، کولر گازی خود را عوض کنید.

  قطع شدن برق در زمان روشن شدن کولر گازی:

  کولر گازی از انرژی الکتریکی برای شروع بکار و تامین هوایی مطبوع کمک می گیرد. خازن ها انرژی برق را دریافت و به کمپرسور منتقل می کنند. در بعضی موارد بعد از اینکه ما کولر گازی را روشن میکنیم خاموش میشود یا به نوعی برق به آن نمیرسد که این مشکل به خازن کمپرسور مربوط می شود.
  یکی از علت های صدای زیاد کمپرسور کولر گازی سوختن خازن راه انداز می باشد. به این صورت که زمانیکه دستگاه را روشن می کنیم با یک صدای تق کولر گازی خاموش شده و شروع بکار نمی کند. برای رفع این مشکل به تعویض خازن اقدام نمایید

  کمپرسور کولر گازی بیش از اندازه داغ شده است:

  با توجه به گرم شدن بی رویه هوا در اکثر نقاط کشور به منظور تامین هوای مطبوع در ساختمان های از انواع کولر گازی مورد استفاده قرار می گیرد. روزهای تابستان که گرما بیش از حد و غیر قاب تحمل می شود به طور عمده ساعت ها متوالی و بدون وقفه کولر گازی روشن می باشد.
  همین امر می تواند یکی از علت های صدای زیاد کمپرسور کولر گازی شود. استفاده مدام و بدون استراحت در طی روز سبب داغ شدن کمپرسور در نتیجه بروز صدای جیر جیر و آزار دهنده کمپرسور می گردد.

  پره‌ی فن کولر گازی:

  کولر گازی دارای یک پروانه فن در قسمت کندانسور (پنل بیرونی) است. پروانه را برای خرابی بررسی کنید. اگر پروانه فن خراب شده، شکستگی دارد یا به جایی می‌سابد باید عوض شود.

  موتور فن کولر گازی:

  اگر بعد از بررسی متوجه شدید موتور فن پنل بیرونی صدا می‌داد، بلبرینگ‌های موتور فن را بررسی کنید. اگر بلبرینگ‌ها خراب شده بودند موتور فن را عوض کنید.

  فن بلوور کولر گازی:

  فن دمنده را تکان دهید تا ببینید که فن لنگی دارد. یک یا چند پره‌ی فن ممکن است به دیواره ساییده شوند، اگر بلوور شل بود سعی کنید پیچ‌ آن‌ را سفت یا عوض کنید. اگر باز هم فن دمنده ثبات و تعادل نداشت، فن بلوور را کلاً تعویض کنید.

  موتور فن بلوور:

  اگر این‌طور نبود ولی همچنان صدا زیاد بود، یاتاقان موتور دمنده (موتور فن بلوور) را بررسی کنید. اگر مشکلی بود، موتور دمنده را عوض کنید

  موتور فن دو شفتی:

  موتور فن یا موتور فن دو شفتی دارای یاتاقان‌هایی است که معمولاً به صورت همیشگی روغن‌کاری شده است. با این حال در طول سالیان، این روغن کاری ممکن است خارج شود و در نتیجه موتور صدا بدهد. اگر این اتفاق افتاده باشد باید موتور فن دو شفتی کولر گازی عوض شود.

  وجود جسم خارجی در کندانسور کولر گازی:

  اگر کولرگازی شما در حالت طبیعی کار می کند اما ناگهان صدایی از آن می شنوید احتمال دارد که یک جسم خارجی در داخل آن افتاده باشد به علت اینکه پنل خارجی کولر گازی در فضای بیرون از ساختمان قرار دارد می تواند محلی برای لانه کردن جانوران موزی و یا پرندگان باشد.

  یکی دیگر از علت صدای زیاد کولر گازی شل شدن پیج و مهره‌های کندانسور است:

  کندانسور به واسطه ی پیچ و مهره‌ها محکم روی پایه قرار می‌گیرد و این امکان وجود دارد که پس از مدتی پیچ و مهره‌ها شل شوند و یکی از علت صدای زیاد کولر گازی معلوم شود.

  کولر گازی تراز نیست:

  ساده ترین علت اینکه چرا کولر گازی صدا می‌دهد این است که پنل خارجی را به درستی نصب نکرده‌اید به گونه ای که بر روی خط تراز قرار ندارد و همین امر منجر به صدای جیر جیر کولر گازی خواهد شد. زمانی که صدای زیاد کولر گازی را می‌شنوید حتما نیازی نیست که در ابتدا به سراغ دلایل پیچیده بروید بلکه ممکن است یک نقص کوچک مانند همین تراز نبودن پنل خارجی، باعث مشکل شده باشد در نتیجه از یک نصاب ماهر کمک بگیرید تا نصب پنل خارجی را کنترل کند.

  تسمه فرسوده:

  فرسوده بودن تسمه فن یا شکستگی تسمه نیز می‌تواند دلیل صدای کولرگازی باشد. این نوع صدا بیشتر در کولر گازی کانالی یا مرکزی رایج است. در مدل‌های قدیمی‌تر، یک تسمه، موتور و فن را به هم متصل می‌کند که ممکن است به مرور زمان فرسوده شود. علاوه بر این، به دلیل سطح رطوبت بالا، تسمه می‌تواند در تابستان منقبض و منبسط شود که می‌تواند صدای ناخوشایندی ایجاد کند.

  فشار بالا در واحد کمپرسور:

  اگر صدای جیغ بلندی را از کولر خود می‌شنوید، به این معنی است که فشار بالایی در کمپرسور شما ایجاد شده است. کولر را فوراً خاموش کنید زیرا افزایش فشار بالا می‌تواند باعث انفجار دستگاه شود.
  برای مطالعه مقاله 7 علت آبریزش کولر گازی اینجا کلیک کنید.صدای زیاد کولر گازی

  صدای مربوط به یونیت داخلی:

  • عدم تعبیه شدن پنل در هنگام نصب در محل مناسب خود یعنی به روی سینی دیواری
  • خراب بودن بوشن که باعث ایجاد صدای ناهنجار می شود.
  • تاب داشتن شفت موتور پروانه داخلی
  • محکم نبستن پیج های قاب پنل در هنگام تعمیرات
  • معیوب بودن موتور بلوور
  • کثیف بودن بلوور که خود باعث می شود بلوور از حالات بالانس خود خارج شود و صدای ناهنجاری بدهد.
  • شکستگی در پایه ها و پره های بلوور
  • تعبیه نامناسب بلوور بعد از سرویس یا تعمیر کولر گازی

  انواع صدای ایجاد شده در کولر گازی :

   صدایی مانند خش خش کردن دستگاه

  •  نشتی گاز دستگاه:

   یکی از دلایل ایجاد صدای خش خش از کولر گازی می تواند آسیب لوله های مسی و خروج گاز مبرد از داخل دستگاه باشد.برای بررسی این موضوع باید از یک نصاب کولر گازی بخواهید ، تمامی لوله ها را بررسی کرده تا از عدم نشتی کولر گازی مطمئن شویم.

  • فشار بالای کمپرسور :

  اگر صدای ایجاد شده از یونیت خارجی دستگاه شما است، و به مرور زمان به چه صدایی شبیه جیغ تبدیل میشود علت آن فشار بالای کمپرسور است،در این حالت دستگاه خود را خاموش کرده و با تکنسین تماس حاصل نمایید.

  ایجاد صدای سوت

  • گرفتگی جریان هوای کولر گازی :

   اگر در مسیر جریان هوا کثیفی های زیادی موجب انسداد آن شود فشار زیادی به موتور وارد شده به همین دلیل صدایی مانند صدای سوت ایجاد  میشود ،در هنگام بروز مشکل فیلترهای هوا را تمیز کرده تا راه  جریان هوا باز شود.

  •  نشتی گاز مبرد :

   متاسفانه در هنگام بروز نشتی در سیستم تهویه مطبوع ما شاهد ایجاد صدای سوت از دستگاه خواهیم بود.نشتی گاز توسط نشت یاب و یا دستگاه های مخصوص توسط تعمیرکاان تهران سرویس آنلاین به سرعت انجام میگیرد.

  ایجاد صدای وزوز از کمپرسور کولر گازی

  •   خرابی کمپرسور گولر گازی

  اگر این صدا را از کمپرسور کولر گازی خودرو شنیده ای به احتمال قوی کمپرسور دستگاه  دچار مشکل شده و باید تعویض شود.

  • خرابی خازن دستگاه

   در صورت بروز مشکل  در خازن دستگاه شاهد ایجاد این صدا در دستگاه خود خواهیم بود،اگر صدای وزوز با تعویض خازن درست نشد باید به سراغ کمپرسور دستگاه خود بروید.

  • یخ زدن قطعات

   اگر یونیت داخلی دستگاه شما صدای وز وز  ایجاد می کند، یکی از دلایل آن می تواند یخ زدن یونیت داخلی باشد.که علت میتواند نشت گاز از کولر گازی باشد.

  •  خرابی کنتاکتور

  معیوب بودن کنتاکتور به عنوان مسئول کنترل جریان برق صدای وزوز بسیار آرام ایجاد میکند ،پس اگر صدای دستگاه شما بسیار بلند است علت آن نمی تواند خرابی کنتاکتور دستگاه باشد.سرویس یونیت داخلی کولر گازی

  چند نکته در رفع علت صدای کولر گازی:

  1-در حین بررسی پنل خارجی کولر حتما از قطع بودن برق کولر مطمئن شوید.
  2-سریعا کولر را خاموش کنید تا عیب رخ داده حاد نشود چرا که ممکن است عاملی که علت صدای کولر گازی باشد منجر به سوختن موتور نیز بشود.
  در صورت شنیدن هرگونه صدا از کولر گازی خود قبل از اقدام برای رفع مشکل با متخصصان تهران سرویس آنلاین تماس حاصل نمایید.نیروی های مجر تهران سرویس آنلاین در سراسر تهران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشند.

  هزینه تعمیر صدای زیاد کولر گازی:

  هزینه تعمیر علت صدای زیاد کولر گازی با توجه به مشکل به وجود آمده برای هر دستگاه با دستگاه دیگر متفاوت است ، و نمیتوان یک مبلغ مشخص را برای همه ی عزیزان در نظر گرفت.
  برای مثال هزینه تعمیر و تعویض کمپرسور با هزینه تراز کردن کندانسور یکی نیست چرا که تعمیر کمپرسور یک کار تخصصی است.
  تهران سرویس آنلاین در سراسر تهران با کمترین نرخ و به صورت شبانه روزی در حال برطرف کردن مشکل مشتریان عزیز است ،برای استفاده از خدمات کولر گازی تهران سرویس آنلاین کافیست با نزدیکترین شعبه تماس حاصل نمایید.

  سرویس کولر گازی:

  برای جلوگیر از بروز سر و صدا در کولر گازی و خرابی قسمت های مختلف آن سرویس کولر گازی را به صورت سالانه انجام دهید.به خطاها و ایجاد هرگونه ارور  روی دستگاه حساس باشید و از آنها سرسری عبور نکنید.

  تعمیر کولر گازی:

  تهران سرویس آنلاین با داشتن بیشتر رضایت از سمت شما مصرف کنندگان محترم کولر گازی آماده خدمت رسانی در زمینه تعمیرات کولر گازی در سراسر تهران میباشد.تمامی خدمات شرکت ما دارای 6 ماه ضمانت و پشتیبانی 24 ساعته میباشد.
  برای ثبت درخواست خود میتوانید از طریق فرم درخواست خدمات و یا تماس با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین اقدام نمایید.

  چرا تعمیرکار کولر گازی خود را باید از تهران سرویس آنلاین درخواست دهید:

  ۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص تعمیرات کولر گازی
  ۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
  ۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
  ۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
  ۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
  ۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
  ۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
  ۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
  9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
  10-بالاترین رضایت مردمی

  لینک کوتاه مقاله : https://b2n.ir/y38773

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس