تعویض خازن کولر گازی

 • خازن کولر گازی (Air conditioner capacitor) با توجه به افزایش استفاده از سیستم های جدید تهویه مطبوع از جمله کولر گازی میزان درخواست خدمات پس از فروش آنها بسیار بیشتر شده و مصرف کنندگان هر روزه سوالات زیادی را درباره نحوه ی عملکرد این دستگاه با پشتیبانی تهران سرویس انلاین مطرح میکنند.
  همین موضوع سبب شده تا کارشناسان ما در طی چندین مقاله به بررسی قطعات کولر گازی و نحوه ی عملکرد آنها پرداخته و برای شما عزیزان توضیح دهند که در صورت بروز مشکل در هریک از قطعات کولر گازی چه مشکلی برای شما پیش خواهد آمد.تا انتهای این مقاله ی با ما همراه شوید و  سوالات خود را در بخش کامنت همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.
  برای دانلود فایل خازن کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  خازن کولر گازی چیست؟

  خازن کولر گازی یکی از مهم‌ترین اجزای کل سیستم تهویه‌مطبوع شماست که در میان توده به‌هم‌ریخته سیم‌های داخل واحد بیرونی کولرگازی شما وجود دارد.
  خازن کولر گازی شما شبیه یک باتری براق و استوانه‌ای‌شکل است و وظیفه دارد موتورهای سیستم کولر گازی شما را انرژی دهد تا وقتی زمان خنک‌کردن وسایل خانه شما فرامی‌رسد، آنها را روشن کند.
  خازن کولر گازی یکی از قطعاتی است که اغلب یک کولر گازی تعویض می‌شود، عمدتاً به این دلیل که در صورت خرابی یا خرابی می‌تواند کل سیستم تهویه‌مطبوع شما را متوقف کند. اگر این اتفاق بیفتد، تهویه‌مطبوع شما باید سخت‌تر کار کند تا هوای خنک را در فضای شما به گردش درآورد که در نهایت می‌تواند واحد کولر گازی شما را فرسوده کند یا منجر به هزینه‌های بیشتر انرژی شود.
  به خواندن اطلاعاتی که باید در مورد خازن کولر گازی بدانید، ادامه دهید، از جمله نحوه تشخیص علائم اولیه مشکل، نکات عیب‌یابی کولر گازی، و کارهایی که می‌توانید در صورت خراب‌شدن خازن شما انجام دهید.

  چند خازن در کولر گازی وجود دارد؟

  کولر گازی در قسمت پنل داخلی، یک موتور فن دارد که هوای خنک را در داخل به گردش در می‌آورد. همچنین یک موتور فن کندانسور در قسمت بیرونی دارد که هوای گرم کندانسور را خارج می‌کند و یک موتور کمپرسور که مبرد خنک‌کننده ( گاز ) را درون سیستم و سیکل مدار گاز به چرخش در می آورد پس ۳ تا خازن در هر کولر گازی اسپیلت وجود دارد،. هنگامی که ترموستات باعث روشن شدن کولر می‌شود، هر موتور از یک خازن برای شروع به کار و ادامه‌ی کار ، استفاده می‌کند. خازن کمپرسور بزرگترین خازن است زیرا کمپرسور به انرژی بیشتری نسبت به دو موتور دیگر، نیاز دارد.
  برای مطالعه مقاله علت روشن نشدن کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  نشانه های خرابی خازن کولر گازی چیست؟

  برخی از علائم آشکار وجود دارد که به شما اطلاع می دهد که چه زمانی باید یک تکنسین کولر گازی را برای تعویض خازن کولر گازی خود استخدام کنید. برخی از علائم رایج خازن بد عبارتند از:
  کولر گازی شما زمان می برد تا یک چرخه خنک کننده شروع شود یا اصلاً شروع نمی شود.
  کولر گازی شما به طور تصادفی خود به خود خاموش می شود.
  وقتی کولر گازی شما کار می کند، نمی توانید هوای سردی را در خانه خود احساس کنید.
  کولر گازی شما در حین کار صدای زمزمه منتشر می کند.
  متوجه دود یا بوی سوختگی می شوید که از واحد خود می آید.
  قبض انرژی شما به طور غیر منطقی بالاست.
  دلایل خرابی خازن متناوب متفاوت است، اما می تواند شامل موارد زیر باشد: برخورد زباله ها به خازن و ایجاد آسیب. دمای بسیار گرم که باعث گرم شدن بیش از حد خازن می شود. فرسودگی و پارگی در مدت زمان طولانی؛ اتصال کوتاه در سیستم خنک کننده؛ نوسانات برق؛ و حتی رعد و برق می زند.تعویض خازن کولر گازی

  دلایل خراب شدن خازن چیست؟

  1-سرویس کولر گازی:

  سرویس نشدن به موقع کولر گازی از دلایل خرابی خازن کولر گازی به حساب میایند.چرا که در صورت عدم سرویس به موقع و تجمع کثیفی در یونت خارجی کولر باعث افزایش میزان عملکرد کمپرسور دستگاه شده و همین موضوع سبب میشود که از عمر مفید خازن دستگاه استه شده و خازن دچار مشکل شود.

  2-ظرفیت خازن:

  هر کولر گازی با توجه به ظرفیت خود خازن مخصوص به خود را دارد ،در بعضی موارد تعمیرکار نابلد از خازن با ظرفیت اشتباه برای کولر گازی استفاده میکند که این انر باعث سوختن خازن کولر گازی و در بعضی موارد سوختن کمپرسور کولر گازی نیز میشود.

  3-نوسان برق :

  نوسان برق یکی از دلایل خرابی خازن کولر گازی است، که گاهی اوقات منجر به ترکیدن خازن میشود.

  4- گرمای بیش از حد :

  دیگر از دلایل خرابی خازن کولر گازی گرمای بیش از حد است که این اتفاق بیشتر در تابستان رخ میدهد.

  5-اضافه بار الکتریکی:

  خازن کولر گازی طوری طراحی شده‌ که پس از رساندن کمپرسور و موتور فن به سه چهارم سرعت آن در حالت کار، از مدار جدا شود. طراحی آن طوری نیست که بتواند بار الکتریکی را به صورت دائم تحمّل کند. اگر عاملی جلوی چرخش موتور را بگیرد یا موتور بسوزد، خازن نیز احتمالاً بر اثر اضافه بار، خراب خواهد شد. ولتاژ بیشتر از حد مجاز نیز می‌تواند باعث خرابی خازن شود.

  6-ایراد قسمت‌های دیگر:

  خازن باید پس از چند ثانیه از مدار جدا شود وگرنه دمای آن بیش از حد بالا خواهد رفت. یک کمپرسور یا موتور فن که به دلیل یاتاقان‌های فرسوده یا خرابی به سختی کار می‌کند، می‌تواند باعث سوختن خازن شود. یک کلید رله‌ی خراب نیز می‌تواند با رها کردن خازن در مدار به مدت طولانی، باعث گرم شدن بیش از حد آن شود. صاعقه می‌تواند باعث خرابی خازن، کمپرسور، موتور فن یا سیم‌های داخل کولر گازی شود. حتی یک موج الکتریکی ضعیف نیز می‌تواند خازن را خراب کند که می‌تواند منجر به اضافه بار کمپرسور و خرابی‌های بعدی شود.
  برای مطالعه مقاله علت یخ زدن کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  تعمیر کولر گازی در تهران :

  اگر کولر گازی شما دچار مشکل شده و روی صفحه ی نمایشگر آن کد ارور نمایش داده میشود، دیگر نگران تعمیرات آن نباشید، تهران سرویس آنلاین با بیش از 10 سال با سابقه در زمینه تعمیرات انواع برند کولر گازی آماده است، تا تعمیرات کولر گازی شما را در کمتر از 1 ساعت انجام داده و مشکل کولر گازی شما را برطرف نماید.
  تیم متخصصان تهران سرویس آنلاین از بهترین تعمیرکاران پایتخت تشکیل شده و در تعمیرات خود از بهترین قطعات یدکی استفاده مینمایند همین موضوع باعث شده تا بالاترین سطح کیفی خدمات را به مشتریان خود عرضه نمایند.
  برای ثبت درخواست تعمیر کولر گازی خود کافی است با نزدیکترین شعب تهران سرویس انلاین به محل سکونت خود تماس حاصل کرده و یا از طریق چت انلاین مجموعه نسبت به ثبتدرخواست خود اقدام کنید.

  بررسی خازن کولر گازی:

  با یک ولت متر می‌توان مشخص کرد که خازن سالم است یا خراب شده. البته شما می‌توانید بدون استفاده از ولت متر با استفاده از نگاه کردن و گوش دادن خرابی خازن کولر گازی را تشخیص دهید.

  -در هنگام روشن شدن کمپرسور صدای وزوز به گوش می‌رسد و کمپرسور روشن نمی‌شود.
  – موتور فن واحد بیرونی روشن می‌شود ولی کمپرسور همچنان خاموش است.
  – در هنگام روشن شدن کمپرسور، به خاطر بالا رفتن بیش از حد جریان مورد نیاز، فیوز برق ورودی کولر می‌پرد.
  در برخی از مواقع، خازن فن پروانه واحد خارجی خراب می‌شود که یک راه آسان برای تشخیص خرابی خازن موتور پروانه، بعد از روشن شدن واحد بیرونی و کمپرسور پروانه نمی‌چرخد با استفاده از یک خازن دیگر، آن را امتحان کنید اگر پروانه شروع به چرخیدن کند، این نشان می‌دهد که خازن موتور پروانه واحد خارجی خراب است. البته در زمان تست موتور فن با خازن دیگر، ولتاژ خازن را در نظر داشته باشید که برای موتورهای ۲۲۰ ولت باشد.

  نصب سیم‌های خازن کولر گازی:

  اگر خازن سه پایه بود سیم مشترک که به نول برق ورودی متصل شده را پیدا کنید و آنرا از خازن قدیمی جدا کرده و به پایه مشترک خازن جدید یا یکی از پایه‌هایی که دو خازن را به هم متصل کرده‌اید، متصل کنید. در مرحله بعد سیم موتور پروانه را به خازن کم ظرفیت و یا پایه کم ظرفیت در خازن سه پایه متصل کنید. و در ادامه سیم کمپرسور را به خازن بزرگ‌تر و یا پایه با ظرفیت بالا متصل کنید.ولی پیشنهاد ما این است که بخاطر ولتاژ بالای برق کولر گازی و حساسیت این کار خودتان اقدام به تعویض خازن نکنید و این کار را به متخصصان تهران سرویس بسپارید.

  عیب یابی و تعویض خازن کولر گازی

  عمر خازن:

  عمر خازن به شدت به عوامل محیطی بستگی دارد ،نوسان برق،آب و هوا،و سرویس دستگاه اما به طور میانگین عمر خازن 6 سال است.

  تعمیر خازن کولر گازی :

  تعمیر خازن کولر گازی یکی از اموری است که پس از عیب یابی خازن کولر گازی انجام می‌شود.
  البته در مواقعی که مشکل کولر گازی قطع بودن اتصالات خازن از کمپرسور و … می‌باشد قابلیت تعمیر شدن دارد چرا که اگر خازن کولر گازی سوخته باشد باید تعویض خازن کولر گازی انجام شود.
  البته تعمیر خازن کولر گازی پس از تست آن کار هر کسی نیست و ما به شما پیشنهاد می‌کنیم این کار را به نیروهای متخصص و حرفه ای بسپارید تا به سایر قسمت‌های کولر گازی شما آسیب وارد نکنند.

  عیب یابی و تعویض خازن:

  درصورتی که دستگاه شما نیاز به عیب یابی و تعویض خازن داشته باشد .تعمیرکاران تهران سرویس آنلاین خازن شما را با خازن از همان ظرفیت جایگزین خواهد کرد و قطعه را 180 روز برای مشتری عزیز گارانتی خواهد کرد.

  تعویض خازن کولر گازی در شمال تهران :

  با توجه به افزایش درخواست تعمیرات اسپلیت و انواع برند کولر گازی در مناطق شمالی شهر تهران مجموعه تهران سرویس آنلاین اقدام به تاسیس شعبه شمال شهر با شماره تماس ۲۲۶۶۹۱۹۶ نموده است.این شعبه به صورت دو شفیت از ۹ صبح الی ۲۱ آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز میباشد.شعبه شمال شهر تهران بدون تعطیلی حتی در روزهای تعطیل در کنار شماست تا آسایش و آرامش را به خانه هایتان برگرداند.برای رزرو وقت در روزهای تعطیل بهتر است از قبل اقدام نمایید.

  تعویض خازن کولر گازی در غرب تهران:

  تهران سرویس آنلاین با احداث شعبه غرب تهران گام بزرگی در ارائه خدمات به پایتخت نشینان عزیزامان برداشته است.تمامی خدمات تعمیرات کولر گازی در این شعبه به صورت شبانه روزی در حال ارائه به مشتریان میباشد.برند کولر گازی شما ایرانی باشد یا خارجی تهران سرویس آنلاین تیم تخصصی تعمیرات آن را داشته و در کمتر از ۱ ساعت برای شما عزیزان اعزام خواهد کرد.همشهریان عزیز ساکن غرب تهران برای ثبت سفارشات خود کافیست با شماره تماس ۴۴۲۸۴۷۴۳ تماس بگیرند ،تا از تمامی خدمات تهران سرویس آنلاین با ضمانت ۶ ماه بهرمند شوند.

  تعویض خازن کولر گازی در شرق تهران :

  پایتخت نشینان در مناطق شرق و جنوب شرقی برای ثبت درخواست تعمیرات کولرگازی و اسپلیت خود میتوانند در تمام طول هفته از ساعت ۹ صبح الی ۲۱ با شماره تماس ۷۷۲۴۱۵۰۵ تماس حاصل کرده و یا از طریق چت انلاین درخواست خود را ثبت نمایند.تکنسین های مجموعه در کمتر از ۱ ساعت در محل حاضر بوده و اقدام به تعمیرات اسپلیت شما عزیزان مینمایند.

  تعویض خازن کولر گازی در مرکز تهران :

  متخصصان تهران سرویس آنلاین در تمام مناطق مرکزی حتی مناطق دارای طرح ترافیک در کمتر از یک ساعت حاضر و اقدام به تعمیر کولر گازی و  اسپلیت مشتریان عزیز مینمایند.شعبه مرکز تهران با شماره تماس ۶۶۵۹۳۳۶۸ به صورت شبانه روزی در حال ارائه خدمات به پایتخت نشینان عزیز میباشند.اگر شما هم ساکن مناطق مرکزی تهران هستید، برای ثبت درخواست خدمات خود همین حالا با ما در تماس باشید.

  تعویض خازن کولر گازی در جنوب تهران :

  مشتریان عزیز ساکن مناطق جنوب تهران برای ثبت درخواست خدمات تعمیر اسپلیت و کولر گازی خود میتوانند، با شماره تماس ۵۵۷۹۵۳۳۴ تماس حاصل کرده و یا از طریق چت آنلاین مجموعه اقدام نمایند.ارائه خدمات در شعبه جنوب تهران به صورت حضوری بوده و مشتریان عزیز میتوانند برای خرید قطعات کولر گازی و یا استفاده از خدمات تعمیرات حضوری ضمن هماهنگی های قبلی در این شعبه حاضر شوند.

  نحوه ثبت درخواست در تهران سرویس آنلاین :

  برای ثبت درخواست تعمیرات اسپلیت و انواع برند کولر گازی میتوانید همین حالا با نزدیکترین شعبه تهران سرویس آنلاین به محل سکونت خود تماس حاصل کرده و یا از طریق چت آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید.
  پس از ثبت درخواست پیامک حاوی کد تایید درخواست به انضمام کد اشتراک مشتریان تهران سرویس آنلاین برای شما عزیزان ارسال خواهد شد.
  مشتریان عزیز میتوانند در تماس های بعدی با مجموعه با ارائه کد اشتراک از ۱۰% تخفیف ویژه برخوردار شوند.

  ساعت مراجعه تکنیسین چه ساعتی از روز خواهد بود:

  در حال عادی بعد از تماس شما با مجموعه تهران سرویس آنلاین و ثبت سفارش نزدکترین تکنیسین در کمتر از ۱ ساعت به محل شما اعزام خواهد شد.در صورت در نظر داشتنن ساعت خاصی از شبانه روز برای حضور تکنیسین ساعت مد نظر را با کارشناسان در میان بگذارید ،تا در ساعت مقرر شده تکنیسین به محل شما اعزام شود.

  اگر از ارائه خدمات کولر گازی ناراضی باشیم چه کاری باید انجام دهیم:

  مشتریان عزیز برای طرح هرگونه شکایت و یا نارضایتی از نحوه ی انجام خدمات ، هزینه ها ، نحوه ی برخورد تکنسین ، بدقولی …..با شماره تماس ۶۶۵۹۳۳۶۸ تماس حاصل کرده و پشتیبانی مجموعه را در جریان امور قرار دهید.
  شکایت مطرح شده در کمترین زمان ممکن بررسی و نتیجه ی نهایی به شما عزیزان گزارش خواهد شد.
  لطفا در صورت بروز مشکل از هرگونه تماس و یا بحث لفظی با تکنسین خودداری کرده و در اسرع وقت پشتیبانی را در جریان قرار داده تا امور شما به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس