عیب یابی و تعویض خازن کولر گازی

 • در این مقاله میخواهیم شما را با یکی دیگر از قطعات کولر گازی آشنا سازیم .
  خازن ،این قطعه الکتریکی کولر گازی که در سایر وسایل برقی نیز کاربرد فراوانی دارد.خازن در سایز مختلف در کولر گازی استفاده میشوند.با تهران سرویس همراه شوید تا عملکرد این قطعه را باهم بررسی کنیم.عیب یابی و تعویض خازن کولر گازی همیشه باید توسط یک متخصص کولر گازی انجام شود.

  خازن چیست؟

  خازن این قطعه الکتریکی وظیفه دارد انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند.خازن ها در سایز و شکل های مختلف در پنل داخلی و خارجی استفاده میشود.

  چند خازن در کولر گازی وجود دارد؟

  کولر گازی در قسمت پنل داخلی، یک موتور فن دارد که هوای خنک را در داخل به گردش در می‌آورد. همچنین یک موتور فن کندانسور در قسمت بیرونی دارد که هوای گرم کندانسور را خارج می‌کند و یک موتور کمپرسور که مبرد خنک‌کننده ( گاز ) را درون سیستم و سیکل مدار گاز به چرخش در می آورد پس ۳ تا خازن در هر کولر گازی اسپیلت وجود دارد،. هنگامی که ترموستات باعث روشن شدن کولر می‌شود، هر موتور از یک خازن برای شروع به کار و ادامه‌ی کار ، استفاده می‌کند. خازن کمپرسور بزرگترین خازن است زیرا کمپرسور به انرژی بیشتری نسبت به دو موتور دیگر، نیاز دارد.

  برای مطالعه مقاله علت روشن نشدن کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  دلایل خراب شدن خازن چیست؟

  1-سرویس کولر گازی:

  سرویس نشدن به موقع کولر گازی از دلایل خرابی خازن کولر گازی به حساب میایند.

  2-ظرفیت خازن:

  هر کولر گازی با توجه به ظرفیت خود خازن مخصوص به خود را دارد ،در بعضی موارد تعمیرکار نابلد از خازن با ظرفیت اشتباه برای کولر گازی استفاده میکند که این انر باعث سوختن خازن کولر گازی و در بعضی موارد سوختن کمپرسور کولر گازی نیز میشود.

  3-نوسان برق :

  نوسان برق یکی از دلایل خرابی خازن کولر گازی است، که گاهی اوقات منجر به ترکیدن خازن میشود.

  4- گرمای بیش از حد :

  دیگر از دلایل خرابی خازن کولر گازی گرمای بیش از حد است که این اتفاق بیشتر در تابستان رخ میدهد.

  5-اضافه بار الکتریکی:

  خازن کولر گازی طوری طراحی شده‌ که پس از رساندن کمپرسور و موتور فن به سه چهارم سرعت آن در حالت کار، از مدار جدا شود. طراحی آن طوری نیست که بتواند بار الکتریکی را به صورت دائم تحمّل کند. اگر عاملی جلوی چرخش موتور را بگیرد یا موتور بسوزد، خازن نیز احتمالاً بر اثر اضافه بار، خراب خواهد شد. ولتاژ بیشتر از حد مجاز نیز می‌تواند باعث خرابی خازن شود.

  6-ایراد قسمت‌های دیگر:

  خازن باید پس از چند ثانیه از مدار جدا شود وگرنه دمای آن بیش از حد بالا خواهد رفت. یک کمپرسور یا موتور فن که به دلیل یاتاقان‌های فرسوده یا خرابی به سختی کار می‌کند، می‌تواند باعث سوختن خازن شود. یک کلید رله‌ی خراب نیز می‌تواند با رها کردن خازن در مدار به مدت طولانی، باعث گرم شدن بیش از حد آن شود. صاعقه می‌تواند باعث خرابی خازن، کمپرسور، موتور فن یا سیم‌های داخل کولر گازی شود. حتی یک موج الکتریکی ضعیف نیز می‌تواند خازن را خراب کند که می‌تواند منجر به اضافه بار کمپرسور و خرابی‌های بعدی شود.

  برای مطالعه مقاله علت یخ زدن کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  بررسی خازن کولر گازی:

  با یک ولت متر می‌توان مشخص کرد که خازن سالم است یا خراب شده. البته شما می‌توانید بدون استفاده از ولت متر با استفاده از نگاه کردن و گوش دادن خرابی خازن کولر گازی را تشخیص دهید.

  -در هنگام روشن شدن کمپرسور صدای وزوز به گوش می‌رسد و کمپرسور روشن نمی‌شود.
  – موتور فن واحد بیرونی روشن می‌شود ولی کمپرسور همچنان خاموش است.
  – در هنگام روشن شدن کمپرسور، به خاطر بالا رفتن بیش از حد جریان مورد نیاز، فیوز برق ورودی کولر می‌پرد.
  در برخی از مواقع، خازن فن پروانه واحد خارجی خراب می‌شود که یک راه آسان برای تشخیص خرابی خازن موتور پروانه، بعد از روشن شدن واحد بیرونی و کمپرسور پروانه نمی‌چرخد با استفاده از یک خازن دیگر، آن را امتحان کنید اگر پروانه شروع به چرخیدن کند، این نشان می‌دهد که خازن موتور پروانه واحد خارجی خراب است. البته در زمان تست موتور فن با خازن دیگر، ولتاژ خازن را در نظر داشته باشید که برای موتورهای ۲۲۰ ولت باشد.

  نصب سیم‌های خازن کولر گازی:

  اگر خازن سه پایه بود سیم مشترک که به نول برق ورودی متصل شده را پیدا کنید و آنرا از خازن قدیمی جدا کرده و به پایه مشترک خازن جدید یا یکی از پایه‌هایی که دو خازن را به هم متصل کرده‌اید، متصل کنید. در مرحله بعد سیم موتور پروانه را به خازن کم ظرفیت و یا پایه کم ظرفیت در خازن سه پایه متصل کنید. و در ادامه سیم کمپرسور را به خازن بزرگ‌تر و یا پایه با ظرفیت بالا متصل کنید.ولی پیشنهاد ما این است که بخاطر ولتاژ بالای برق کولر گازی و حساسیت این کار خودتان اقدام به تعویض خازن نکنید و این کار را به متخصصان تهران سرویس بسپارید.

  عیب یابی و تعویض خازن کولر گازی

  عمر خازن:

  عمر خازن به شدت به عوامل محیطی بستگی دارد ،نوسان برق،آب و هوا،و سرویس دستگاه اما به طور میانگین عمر خازن 6 سال است.

  تعمیر خازن کولر گازی :

  تعمیر خازن کولر گازی یکی از اموری است که پس از عیب یابی خازن کولر گازی انجام می‌شود.
  البته در مواقعی که مشکل کولر گازی قطع بودن اتصالات خازن از کمپرسور و … می‌باشد قابلیت تعمیر شدن دارد چرا که اگر خازن کولر گازی سوخته باشد باید تعویض خازن کولر گازی انجام شود.
  البته تعمیر خازن کولر گازی پس از تست آن کار هر کسی نیست و ما به شما پیشنهاد می‌کنیم این کار را به نیروهای متخصص و حرفه ای بسپارید تا به سایر قسمت‌های کولر گازی شما آسیب وارد نکنند.

  عیب یابی و تعویض خازن:

  درصورتی که دستگاه شما نیاز به عیب یابی و تعویض خازن داشته باشد .تعمیرکاران تهران سرویس آنلاین خازن شما را با خازن از همان ظرفیت جایگزین خواهد کرد و قطعه را 180 روز برای مشتری عزیز گارانتی خواهد کرد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس