علت یخ زدن کولر گازی

 • اگر کولر گازی شما ما یخ زده است و یا در قسمت های مختلف کولر گازی خود برفک زدگی وی و یا وجود یخ را مشاهده  میکنید ،حتماً تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید، تا دلیل بروز این مشکل را به شما عزیزان توضیح دهیم و بگوییم در مواقع بروز یخ زدگی کولر گازی شما چه اقداماتی باید انجام دهید.
  شما عزیزان میتوانید در  تمام مدت شبانه روز روز با تماس با یکی از نمایندگی های مجاز تهران سرویس آنلاین از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید و در صورت نیاز به تکنسین از طریق تلفن های ما و یا فرم درخواست خدمات سفارش خود را به  ثبت برسانید. باید یادآور شویم که مادر قسمت کامنت های همین مقاله نیز به سوالات شما عزیزان پاسخگو خواهیم بود.

  اگر تا کنون از تخفیف های ما برای تمامی خدمات این مجموعه استفاده نکرده اید ،کافی با ارسال شماره موبایل و نام خانوادگی خود در فرم درخواست کلمه کد اشتراک را برای ما ارسال نمایید، تا پیامک کد تخفیف برای شما ارسال شده و شما بتوانید از تخفیف های باشگاه مشتریان تهران سرویس آنلاین استفاده کنید .

  به خاطر داشته باشید کارشناسان متخصص تهران آنلاین از طریق واتساپ این  شرکت در تمام مدت شبانه روز پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.

  مشاهده یخ زدن کولر گازی در قسمت های مختلف یکی از مشکلات رایج در کاربران این سیستم تهویه مطبوع است ،یخ زدن کولر گازی میتواند در یونیت داخلی ،خارجی و یا در لوله های رفت و برگشت آن رخ دهد .
  بررسی علت بروز این مشکل و راه های جلوگیری از آن هدف اصلی این مقالست ، چرا که عدم رسیدگی به موقع به یخ زدن کولر گازی میتواند هزینه های زیاد تعمیرات را برای شما به همراه داسته باشد.

  دلیل یخ زدن کولر گازی:

  یخ زدن کولر گازی خبر از بروز مشکل جدی در کولر گازی شما میدهد ، این اتفاق ممکن است در فصل تابستان و یا زمستان رخ بدهد و با بررسی دقیق آن میتوان گفت علت یخ زدن کولر گازی شما عزیزان چیست.

  قسمت هایی که احتمال یخ‌زدگی و برفک زدن آن‌ها وجود دارد:

  • یخ زدن پنل داخلی کولر گازی و اسپلیت
  • برفک زدن پنل خارجی کولر گازی
  • لوله بزرگ و کوچک اسپیلت (یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت)
  • یخ‌زدگی لوله کوچک اسپیلت
  • برفک زدن کنداسور کولر

  -علت یخ زدن پنل داخلی کولر گازی :

  بخش اصلی یک کولر گازی کویل‌های آن است که درون آن مایع سرد کننده (مُبَرِد) با دمای بسیار پایین وجود دارد. هوای گرم محیط خانه سرمای مبرد را گرفته و خنک می‌شود و در نتیجه کویل گرم می‌شود و یخ نمی‌زند. در یک سیستم سالم، کویل داخلی گرما را از محیط خانه گرفته و به بیرون منتقل می‌کند. این چرخه توسط تغییر فشار مبرد کنترل و هدایت می‌شود. اما اگر عاملی مانع از دمیدن هوای گرم روی ‌کویل‌ها شود یا عمل تنظیم فشار درست انجام نشود؛ کویل‌ها خیلی سرد می‌شوند و به سرعت یخ می‌زنند. وقتی رطوبت هوا زیاد باشد، این مشکل وخیم‌تر می‌شود زیرا نم موجود روی کویل شروع به یخ زدن می‌کند. در این حالت دیگر هوای گرم محیط به کویل نمی‌رسد و تبادل دما اتفاق نمی‌افتد. هرچه رطوبت هوا بیشتر باشد، یخ بیشتری جمع می شود و اوضاع بدتر می‌شود و قسمت‌های داخلی کولر گازی مثل یخچال‌های قدیمی برفک می‌زند.

  علت یخ زدن یونیت داخلی کولر گازی

  1-کمبود گاز کولر گازی:

  یکی از شیع ترین دلیل یخ زدن کولر گازی می باشد در واقع اگر کولر گازی شما به هر دلیلی مشخص شود که دچار نشتی گاز فرئون یا کمبود گاز شده است سیکل سرمایش ان را با مشکل مواجه می کند و در نتیجه پنل داخلی یا لوله های آن دچار یخ زدگی می شود که این مسئله را میتوان با شارژ کردن کولر برطرف کرد.

  ۲- انسداد جزئی در مدار گردش گاز:

  مسدود شدن در مسیر گردش گاز نیز میتواند فشار گاز را پایین بیاورد، و عملکرد دستگاه همانند زمانی که دچار کمبود گاز می شود عمل خواهد کرد .و باعث یخ زدن پنل داخلی کولر گازی می شود.

  علت یخ زدن کمپرسور کولر گازی

  ۳- فیلتر های کثیف پنل داخلی:

  فیلترهای بسیار کثیف هوا، اگر فیلتر هوا با گرد و غبار گرفته شود، جریان هوا روی کویل‌های اواپراتور کم خواهد شد. اگر جریان هوا کاهش یابد، کویل‌های اواپراتور خیلی سرد خواهند شد و در نتیجه هوای مرطوب اتاق روی کویل‌ها یخ خواهند زد. وقتی برفک در کویل‌ها تجمع کرد، برفک جریان هوا را بیشتر مسدود می‌کند. و بالاخره، کل پنل داخلی (اواپراتور) به طور کامل برفک و یخ خواهد زد و جریان هوا به صورت کامل قطع خواهد شد. اگر فیلترهای هوا کثیف هستند باید تمیز و یا تعویض شوند.
  کولر گازی برای سرد کردن هوای اتاق نیازمند این است که جریان هوای اتاق از بین پره‌های کویل اواپراتور عبور کند، هر مانعی که باعث شود جریان هوا کم شود ضمن امکان ایجاد برفک و یخ روی کویل‌ها باعث کاهش راندامان کولر گازی می شود.

  ۴ – خرابی فن اواپراتور (فن بلوور)

  کولر گازی از نظر عملکرد مانند یخچال فریزر است. کمپرسور مبرد را بین کنداسور و کویل اواپراتور به گردش می‌آورد مبرد با عبور از کویل‌های اواپراتور گرمای اتاق را گرفته و با گذشتن از کندانسور گرما خود را به محیط بیرون پس می‌دهد. این چرخه باعث خنک‌سازی می‌شود. برای اینکه کویل‌های اواپراتور بتوانند به صورت بهینه گرما محیط را بگیرند، هوای اتاق توسط یک فن روی آنها دمیده می‌شود. خرابی فن بلوور باعث میشود که هوا بین اواپراتور جریان نداشته باشد و رطوبت و برفک روی کویل ها زیاد شود و یخ بزند.

  علت یخ زدن پنل داخلی کولر اسپلیت :

  علت یخ زدن پنل داخلی کولر اسپلیت نیز مانندسایر کولر گازی ها یکی از موارد بالاست که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

  استفاده از کولر گازی در هوای سرد:

  زمانی که هوای بیرون نسبتا سرد است سعی کنید که از حالت فن کولر گازی استفاده کنید چون استفاده بیش از حد از حالت سرمایش باعث یخ زدن سیکل و لوله ها خواهد شد.

  یخ زدن پنل بیرونی کولر گازی :

  یخ زدن یونیت خارجی کولر گازی در فصل زمستان اتفاق می‌افتد ،که می توان علت اصلی آن را سرد شدن بیش از حد فضای بیرونی  و همچنین گرفتگی سیکل  تبرید عنوان کرد.اما این اتفاق ممکن است به دلایل دیگری که در ادامه به آنها می پردازیم اتفاق بیفتد.
  به خاطر داشته باشید در زمان خرید کولر گازی اگر قصد استفاده از آن در یک محیط سردسیر را داری سعی کنیم حتماً کولر گازی های اینورتر دار که از گاز r۴۱۰ استفاده می کند انتخاب نمایید، چرا که این کولرهای گازی مجهز به سنسور ضد یخ میباشد.

  علت یخ زدن یونیت خارجی :

  • خرابی فن کندانسور کولر گازی
  • خرابی سنسور بیرونی یا برد فرمان کولر گازی
  • خرابی شیر برقی کولر گازی
  • کمبود مبرد یا شارژ گاز کولر گازی
  • استفاده از گاز  R22

  1-خرابی فن کندانسور کولر گازی :

  زمانیکه به هر دلیل فن کندانسور عمل نکند ، در این صورت کولر گازی امکان تولید باد گرم را نخواهد داشت و کندانسور یخ می بندد.

  2-خرابی سنسور بیرونی یا برد فرمان کولر گازی :

  اگر سنسور کولر گازی یا برد فرمان کولر گازی با مشکل رو‌به‌رو شود یا معیوب گردد در این صورت فرمان شروع به کار گرم کردن کندانسور صادر نشده و همین امر سبب یخ زدن کندانسور می شود.

  3-خرابی شیر برقی کولر گازی :

  در صورتی که شیر برقی نتواند در زمان مناسب سیکل را برعکس کند ، هوای سرد به بیرون منتقل می شود و از آنجاییکه هوای بیرون هم سرد است امکان یخ بستن کولر گازی بالا می رود.

  4-کمبود مبرد یا شارژ گاز کولر گازی :

  در صورت کافی نبودن شارژ گاز کولر گازی امکان یخ بستن کندانسور و لوله آن در فصل سرد سال بسیار زیاد می باشد که با انجام شارژ گاز به موقع شما می توانید از این امر جلوگیری نمایید.

  علت یخ زدن لوله های کولر گازی

  دلایل برفک زدن لوله های کولر گازی:

  1-خراب شدن برد اصلی کولر گازی:

  برد اصلی کولر گازی مغز کولر و یکی از گران قیمت ترین قطعات کولر است که عملکرد قسمت‌های مختلف دستگاه را کنترل می‌کند. خرابی در هر یک از بخش‌های برد اصلی دستگاه، می‌تواند عملکرد کولر را با اختلال مواجه کند. پس از اطمینان حاصل کردن از سالم بودن سایر قسمت‌های دستگاه، این قسمت باید مورد بررسی قرار گیرد.

  2-خرابی موتور فن کولر گازی:

  یکی دیگر از دلایل برفک زدن لوله های کولر گازی اسپلیت خراب شدن راه انداز بلوور یا سوختن موتور فن کولر است. وجود این اشکالات باعث می‌شود فن بلوور نتواند فعالیت خود را به درستی انجام دهد و با گذر زمان پنل داخلی و سایر قسمت‌های کولر گازی اسپیلت دچار برفک زدگی خواهند شد. در صورتی که به هر دلیلی موتور فن کولر کار نکند، متوجه تغییر صدای کارکرد دستگاه خواهید شد. در صورتی که عامل بروز مشکل در کولر شما این مورد باشد، برای تشخیص و برطرف کردن آن باید از تعمیرکار حرفه‌ای از تعمیرات کولرگازی کمک بگیرید.

  3-ناکافی بودن گاز کولر گازی:

  اگر کولر گازی شما به هر دلیلی مانند نشتی گاز فریون یا جا به جایی نادرست و … کمبود گاز داشته باشد و از گاز کافی برخوردار نباشد، سیکل سرمایش با مشکل مواجه می شود. در این شرایط، برف زدن لوله برگشت کولر گازی اتفاق عجیبی نیست و ممکن است شاهد بروز آن باشید.

  4-کثیفی فیلترهای کولر گازی :

  فیلترهای کولر گازی جزو قطعات مصرفی دستگاه هستند که با استفاده مداوم به مرور کثیف شده و مسدود می‌شوند. کثیف شدن فیلترهای کولر گازی می‌تواند موجب عملکرد نامناسب در فن بلوور شده و برفک زدن قسمت‌های مختلف کولر را باعث شود. برای بررسی این موضوع باید پس از خاموش کردن کولر، کاور آن را باز کرده و فیلترها را خارج کنید. در صورتی که مدت زمان زیادی از عمر فیلتر گذشته باشد، بهتر است به جای تمیز کردن فیلتر آن را تعویض کنید.

  5-وجود انسداد در مسیر لوله‌های کولر گازی:

  در صورتی که مسیر لوله‌های کولر گازی مسدود شده باشد یا قطعاتی نظیر شیر برقی خراب شده یا گرفتگی داشته باشند، امکان برفک زدن لوله های کولر گازی اسپلیت وجود دارد. برای بررسی این موضوع باید مسیر لوله‌های کولر را بررسی کرده و از مسدود نبودن آن اطمینان حاصل کنید. برای بررسی سلامت شیر برقی به تجهیزاتی نظیر مولتی متر نیاز خواهید داشت.

  6-عدم وجود هوا در کویل اواپراتور کولر گازی:

  روند کاری اسپلیت و کولر گازی به این ترتیب است که با گرفتن دمای محیط، دما را کاهش داده و موجب خنک شدن محل می شوند. اگر سیستم تهویه مطبوع شما به طور صحیح جریان هوا را از روی اواپراتور عبور ندهد، این تبادل گرما اتفاق نمی افتد و گاز فریون نمی تواند بخوبی گرما را از خانه خارج کند. در نتیجه به مرور دمای گاز کاهش پیدا کرده و لوله ها یخ می زنند.

  در چه زمانی کولر گازی دچار یخ زدگی میشود؟

  یخ زدگی در دو حالت سرمایش (فصل تابستان ) و حالت گرمایش ( فصل زمستان) رخ می دهد.

  علت یخ زدن پنل داخلی کولر گازی

  دلایل برف زدن لوله برگشت کولر گازی:

  • عدم وجود هوا در کویل اواپراتور
  • خرابی فن بلوور
  • کثیف بودن فیلتر های کولر گازی
  • بهم ریختن استاندارد دمایی
  • کاهش حجم گاز
  • خرابی اجزای مختلف کولر گازی
  • انسداد و گرفتی لوله ها

  راهکارهای رفع مشکل یخ زدن لوله برگشت کولر گازی:

  1-تعویض فیلتر هوای کولر گازی
  2-بررسی و تمیز کردن کویل اواپراتور کولر گازی یا اسپلیت
  3-بررسی جریان هوای داخل کولر گازی و مطمئن شدن از باز و عادی بودن جریان هوا
  4-بررسی فن بلوور و در صورت نیاز تعویض کردن آن
  5-استفاده از حالت فن کولر گازی در زمانی که هوای بیرون منزل سرد است.

  چگونه از یخ زدن کولر گازی جلوگیری کنیم؟

  1-سرویس کولر گازی به صورت مرتب بایئ صورت پذیرد.
  2-شارژ گاز کولر گازی باید در هر سرویس چک شود.
  3-تعویض فیلتر هوای کولر گازی
  4-بررسی و تمیز کردن کویل اواپراتور کولر گازی
  5-بررسی جریان هوای داخل کولر گازی و مطمئن شدن از بسته نبودن جریان هوا
  6-استفاده از حالت فن کولر گازی در زمانی که هوای بیرون منزل سرد است.

  اما در داخل کولر گازی نیز سیکلی ایجاد شده است ،که مانع از یخ زدن کولر گازی خواهد شد بدین صورت که برد کولر گازی را به نحوی طراحی کرده اند که بعد از مدتی که از  کارکرد کولر گازی گذشت فرمانی جهت متصل شدن شیر برقی صادر خواهد شد که به این وسیله  شیر برقی سیکل را برعکس و هوای گرم را به بیرون هدایت میکنند، تا یخ کمی که درکندانسور تشکل شده است به وسیله این هوای گرم اب شود و به اصطلاح عمل دیفراست انجام شود.

  هنگام یخ زدن کولر گازی چه کاری انجام دهید ؟

  بهترین کاری که می‌توانید هنگام یخ زدن کولر انجام دهید کمک گرفتن از یک تعمیرکار ماهر است. توصیه‌های زیر به شما در مواجهه با این مشکل کمک خواهد کرد.

  مرحله اول: یخ را آب کنید:

  دستگاه را خاموش کرده و اجازه دهید یخ ذوب شود. ممکن است ذوب شدن کامل یخ‌ها یک روز طول بکشد پس بهتر است طوری برنامه‌ریزی کنید که آن روز را در جای دیگری باشید تا گرما شما را کلافه نکند.

  هرگز وقتی اواپراتور یخ زده است از کولر گازی استفاده نکنید چون باعث آسیب جدی به کمپرسور می‌شود.کمپرسور گران‌ترین قطعه در کولر گازی است و آسیب دیدن آن هزینه زیادی به شما تحمیل خواهد کرد. به خاطر داشته باشید هرگز نباید یخ‌ها را با یک جسم سنگین یا ابزار تیز بشکنید ممکن است به اجزای سازنده آسیب برسانید و مشکلات بیشتری برای کولر بوجود بیاورید.

  مرحله دوم: کویل‌ها را خشک کنید:

  وقتی یخ‌ها آب شدند، اواپراتور را خشک کنید و فن را روشن کنید. ترموستات را طوری تنظیم کنید تا فقط فن دستگاه کار کند تا با چرخش هوا کویل‌ها سریع‌تر خشک شوند. بعد از خشک شدن می‌توانید از کولر استفاده کنید.. پیشنهاد می‌کنیم به دنبال ریشه‌یابی و حا اصولی مشکل باشید تا دوباره مشکلی برای شما پیش نیاید.

  دلیل یخ زدن لوله کوچک کولر دوتیکه :

  دلیل یخ زدن کولر گازی به صورت کامل در مقاله گفته شده است،علت یخ زدن کولر های اسپلیت نیز مانند سایر کولر های گازی یکی از موارد بالاست ،در صورت پیدا نکردن علت یخ زدگی کولر گازی کافیست با کارشناسان ما در تهران سرویس آنلاین در تماس باشید.

  علت یخ زدن کولر گازی پنجره ای :

  علت یخ زدن کولر گازی پنجره ای نیز مانند کولر گازی های اسپیلت است ، و چیزی مجزا از آن نمیباشد ،چرا که سیستم های کولر گازی بسیار شبیه هم است فقط باید به دنبال آن بگردیم ،در صورت نیاز با تعمیرکاران تهران سرویس آنلاین در تماس باشید.

  در هنگام مواجه شدن با مشکلات کولر گازی خود کافیست با متخصصان تهران سرویس آنلاین تماس حاصل نمایید.تعمیرکار شما در کمتر از یک ساعت در محل حاضر و با ضمانت 180 روز اقدام به تعمیر کولر گازی شما خواهد کرد.

  چرا تعمیرکار کولر گازی خود را باید از تهران سرویس سفارش دهید:

  ۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص تعمیر کولر گازی
  ۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
  ۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
  ۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
  ۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
  ۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
  ۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
  ۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
  9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
  10-بالاترین رضایت مردمی

  لینک کوتاه مقاله :https://b2n.ir/f54803

  منبع : https://www.atlascare.ca/blog/why-do-air-conditioners-freeze-5-possible-causes-of-a-frozen-air-conditioner/

  • علت یخ زدن لوله رفت کولر گازی را در این مقاله مطالعه کردم بسیار عالی بود

  • ما یک کولر گازی ال جی داریم کندانسور کولرمون یخ زده علتش چیه ؟

   • دلایل زیادی میتونه داشته باشه یکی از اونها عدم سرویس به موقع کولر گازی و نشت گاز باشه ولی باید توسط تعمیرکار مورد بررسی قرار بگیره

  • کولر گازی سامسونگ داریم وقتی روشن میکنیم از پنل داخلی یخ پرتاب میکنه دلیلش چیه ؟

  • سلام ما یک کولر گازی گری داریم که لوله برگشت کولر گازی مون یخ میزنه با سرویس برطرف میشه ؟

  • مهندس ما یک کولر گازی ایوولی داریم لوله هاش برفک میزنه علتش چیه ؟

  • سلام ما یک کولر گازی چی پلاس تازه خریداری کردیم بعد از نصب یک هفته که گذشت لوله های کولر گازیمون شروع کرد به یخ زدن میشه برامون تعمیرکار بفرستید ؟

   • سلام دوست عزیز کولر گازی شما باید توسط تعمیرکار مجاز جی پلاس که نصب انجام شده بررسی بشه

  • لوله ی بزرگ کولر گازی گری بعد از 3 4 دقیقه یخ میزنه دلیلش چیه؟

  • سلام خوبین کولر گازی ایوولی داریم بعد از ده دقیقه لوله های رفت و برگشت یخ میزنم دلیلش چی می‌تونه باشه

  • اسپلیت مدیا داریم هنگام روشن شدن کمرسور سوپاپ خالی میکند و برخی مواقع لوله آن یخ میزند دلیلش چیه ؟

   • سلام دوست عزیز مسیر لوله های کولر گازی شما باید بررسی بشه احنمال کثیفی و کیپ شدن دستگاه است

  • سلام اسپلیت گودمن داریم از داخلش آب می‌ریزم و یخ میوفته بیرون مشکلش چیه؟ چه کاری باید انجام بدیم ؟

  • سلام کولر گازی وست پوینت داریم وقتی ر وی گرما میزاریم کندانسور یخ میزند و گرما نمی‌دهد ممنون میشم راهنمایی کنید که باید چیکار کنیم.مرسی

  • سلام.کولر گازی سامسونگ داریم در زمستان بعضی اوقات خودش یخ میزنه و مجددا آب میشه.آیا طبیعی است؟ یا نه

   • سلام دوست عزیز خیر یخ زدگی کولر گازی اصلا طبیعی نیست و باید تعمیرکار دستگاه شما رو بازدید کنه

  • باسلام واردات کولر گری ۳۰هزار نو خریدم لوله بزرگش یخ می زند هرفقط یخ می‌زند پنل دخل خانه یخ می‌زند علت چیست

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس