تفاوت کولر گازی با اسپلیت

 • تفاوت کولر گازی با اسپلیت  (The difference between air conditioner and split) اسپیلت یا کولر گازی ؟ بسیاری از شما عزیزان هنگام استفاده از کولر گازی منظورتان همان کولر گازی های دو تکه ایست، که امروزه در بیشتر منازل و محیط های کاری نصب شده وجود دارد.اسپلیت در حقیقت متشکل از 2 یونیت داخلی و خارجی بوده که این دو یونیت توسط لوله های مسی به یکدیگر متصل شده اند.
  اما منظور از کولر گازی چیست؟ کولر گازی در حقیقت شامل طیف گسترده تری از سیستم های سرمایشی است که در ادامه ی مقاله قصد داریم، به توضیح آن بپردازیم.
  اگر شما هم مانند سایر افراد تفاوت اسپلیت را با سایر کولر گازی ها نمیدانید ، حتما تا انتهای این مقاله ما را دنبال کنید.
  یکی از از اشتباهات رایج  در بین مردم استفاده نادرست از واژه  کولر گازی به جای اسپلیت و برعکس آن است ، شاید در ذهن شما این سوال ایجاد شود که آیا این دو واژه به یک وسیله اشاره دارند یا خیر؟
  در پاسخ به این پرسش شما باید بگوییم کولر گازی شامل تعداد زیادی از انواع  وسایل تهویه مطبوع می شود،که اسپلیت تنها یکی از از اعضا این مجموعه  به شمار می رود.
  تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید، تا ضمن بررسی تفاوت های کولر گازی با اسپلیت برخی مزایا و معایب این سیستم تهویه مطبوع را نیز با یکدیگر بررسی کنیم.
  تهران سرویس آنلاین ارائه دهنده تمامی خدمات نصب کولر گازی، سرویس و تعمیر آن به صورت 24 ساعته در تمام طول هفته در کنار شما عزیزان است.مشاوره رایگان با بهترین کارشناسان مجموعه از طریق چت آنلاین و یا تماس با پشتیبانی مجموعه از ساعت 8 صبح الی 8 شب برای عزیزان فراهم خواهد بود.

  کولر گازی چیست؟

  درحقیقت کولر گازی یک نوع سیستم تهویه مطبوع به شمار می آید، که در قالب انواع مدل های یک تکه و دو تکه با استفاده از سیستم تبرید خاص خود که از کمپرسور گاز یونیت داخلی و خارجی و …. تشکیل شده است ،اقدام به سرمایش محیط همراه با کاهش رطوبت ،از بین رفتن بوی نامطبوع، کاهش حساسیت و ایجاد یک هوای پاک برای سالمندان و کودکان میکند.
  با گذشت زمان تمایل و میل به خرید انواع برند کولر گازی در بین مردم بیشتر شده و بسیاری از آنها برای انتخاب نوع و مدل کولر گازی خود بسیار سرگردان مانده اند، چرا که تنوع زیاد کولر گازی ها در انواع مدل های مختلف انتخاب را برای مشتریان سخت تر کرده است.
  تنوع مدل کولر گازی ناشی از تفاوت کاربرد آنهاست،به طور مثال کولر گازی های ایستاده برای محیط های بزرگ قابل استفاده بوده و در منزل از این مدل کولر گازی ها استفاده نمیشود.
  مشتریان عزیز در هنگام خرید کولر گازی خود باید براساس نوع کاربری ، متراژ محیط و …….برخی مسائلی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت مدل کولر گازی خود را انتخاب نمایند.
  گروه فنی مهندسی تهران سرویس آنلاین ارائه دهنده تمامی خدمات انواع کولر گازی مانند: تعمیر کولر گازی ،  تعمیر کولر گازی پنجره ای ، تعمیر کولر گازی ایستاده ،تعمیر اسپلیت، نصب و سرویس تمامی برندها با ارائه ۶ ماه  ضمانت در سراسر تهران می باشد.

  انواع مدل کولر گازی:

  همانطور که اشاره کردیم ، کولر گازی شامل طیف گستره ای از مدل های سیستم تهویه مطبوع است، که در زبان عامیانه همگی را کولر گازی مینامند.کولر گازی شامل مدل های :

  1. تک یونیت یا مدل پنجره ای
  2. مدل اسپلیت یا دو تکه
  3. کولر گازی مدل پرتال
  4. داکت اسپلیت
  5. کولرهای گازی مولتی اسپلیت
  6. مدل سقفی و زمینی
  7. کولرهای گازی ایستاده

  برای مطالعه مقاله تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر اینجا کلیک کنید.

  انواع مدل کولر گازی

  اسپلیت چیست؟

  کولر گازی اسپلیت (split air conditioner) یا به اختصار اسپیلت (splite) نوعی از زیر شاخه های مدل های کولر گازی است که در واقع جدیدترین و پیشرفته ترین نسل آنها بشمار می رود. کولر گازی اسپلیت در حال حاضر پرفروش ترین و محبوب ترین نوع کولر گازی در جهان بشمار رفته و به دلیل ساختار خاص بدنه آن به کولر گازی دو تکه نیز معروف است.در این مدل کولر گازی ما دو یونیت داخلی و خارجی به صورت مجزا داریم ، که این دو بوسیله ی لوله ی مسی به یکدیگر متصل میشود.

  تفاوت اسپلیت با کولر گازی در چیست:

  خیلی از افراد که به سیستم‌های سرمایشی اهمیت می‌دهند با واژه اسپلیت و کولر گازی زیاد برخورد داشته اند.خیلی از این افرادی اسپلیت و کولرهای گازی را به عنوان یک دستگاه می‌شناسند.اما اصلاً اینطور نیست چرا که کولر اسپلیت یکی از انواع کولرهای گازی است.
  عبارت اسپلیت از لحاظ لغوی به معنای دوبخشی و یا دو تکه است و به همین جهت نیز استفاده از این عبارت در خصوص کولرهای گازی یک تکه مانند کولرگازی پنجره ای و یا کولرگازی ایستاده و همچنین کولرگازی پرتابل، صحیح نیست. به عبارتی دیگر از واژه اسپلیت تنها در مورد کولرهای گازی دو تکه میتوان استفاده کرد. منظور از دو تکه بودن کولرگازی این است که کولر، از دو قسمت یونیت داخلی (قسمتی که در داخل خانه قرار می گیرد) و یونیت خارجی (قسمتی که در خارج از خانه قرار می گیرد) تشکیل شده باشد. در این صورت می توان هم از عبارت کولرگازی استفاده کرد و هم از عبارت اسپلیت. اگر از دید کلی به موضوع بنگریم، متوجه می شویم عبارت کولرگازی دامنه بیشتری را در بر می گیرد اما واژه اسپلیت تنها در مواردی کاربرد دارد که کولر از دو قسمت تشکیل شده باشد.عمدتا آنچه که باعث تفاوت بین کولر گازی ها می شود، نوع کاربرد آن ها در محیط است. در برخی از محیط ها امکان استفاده از کولر گازی اسپلیت یا دوتکه وجود ندارد به همین دلیل باید از انواع دیگر کولر گازی مانند کولر گازی ایستاده، قابل حمل و یا پنجره ای استفاده کرد.

  1. اسپلیت ها دارای دو بلیط داخلی و خارجی هستند ، بند دیگر مدل های  کولر گازی یک تکه کرد.
  2. برخی از کولر گازی های اسپلیت دارای قابلیت گرمایشی هستند.
  3. اسپلیت ها نسبت به سایر مدل های کولر گازی مصرف برق کمتری دارد.
  4. هزینه تعمیر و نگهداری کولر گازی از اسپلیت  کمتر است.
  5. اسپلیت ها دارای ظرفیت بیشتری نسبت به سایر انواع کولر گازی می باشد.
  6. سرعت سرمایش کولر گازی اسپلیت کمتر است.
  7.  نصب اسپلیت نیازمند لوله کشی نصب ۲ یونیت داخلی و خارجی که نسبت به کولر گازی سخت تر و دارای هزینه بیشتری است.
  8. آلودگی صوتی کولر گازی از اسپلیت بیشتر است.
  9. در کولر گازی قابلیت تنظیم دما وجود ندارد.
  10. هزینه خریداری کولر گازی نسبت به اسپلیت کمتر است.

  برای مطالعه مقاله بهترین راه های تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی اینجا کلیک کنید.

  انواع اسپلیت:

  کولر گازی‌ها در مدل‌های زیادی طراحی شده اند چه بسا که هر کمپانی نیز با توجه به استراتژی که برای طراحی و ساخت این دستگاه پیاده سازی کرده است، خود کمپانی نیز در مدل‌های مختلف با طرح‌های زیبا کولرهای گازی مدل اسپلیت را روانه بازار کرده اند.
  انواع کولرهای گازی اسپلیت که بسیار در نگاه مردم پر استفاده بوده اند عبارتند از:

  • Multi Split
  • داکت Split
  • مدل پرتال
  • پنجره ای
  • مدل ایستاده
  • سقفی و زمینی

  مزایای کولر گازی اسپلیت:

  بازده انرژی بیشتر :
  سیستم های مرکزی انرژی زیادی را از طریق کانال ها از دست می دهند و نشتی کانال ها می تواند باعث شود تا 30 درصد انرژی اتلاف شود. وقتی از لوله ها و کانال های عایق بندی نشده و در شرایط نامناسب نصب استفاده می کنید، این امر باعث بروز مشکلات کارایی انرژی می شود. از آنجایی که سیستم های اسپلیت بدون داکت طراحی شده اند، صرفه جویی در انرژی را افزایش می دهند.
  دیزاین و طراحی مناسب:
  از آنجایی که سیستم های کولر گازی اسپلیت از دو بخش یونیت داخلی و یونیت بیرونی تشکیل شده اند، انعطاف پذیری بیشتری در طراحی یونیت داخلی دارند و امروزه با ظاهر زیبایی که دارند، نسبت به سایر کولر گازی ها نمای مناسبی در فضای خانه دارند.
  پخش هوا :
  اسپیلت ها معمولا پخش هوای بهتری دارند و به طور یکنواختی کل محیط را خنک می کنند. در حالی که کولر های گازی پرتابل در صورت وجود مانع در برابرشان نمی توانند محیط را به صورت یکنواخت خنک کنند.از آن جا که اسپیلت ها عموما بالای دیوار نصب می شوند ، این امتیاز را دارند که در جلوی مکان نصبشان مانع خاصی وجود ندارد.
  سروصدای بسیار کم :
  یونیت داخلی کولر گازی اسپلیت می تواند تا 19 دسی بل بی صدا کار کند که این به شکل قابل توجهی آرام تر از کولر گازی از نوع پنجره ای است.
  سرعت خنک سازی بیشتر
  کولر گازی ها اسپلیت در مدت زمان بسیار کمتری نسبت به سایر کولر ها فضا را خنک می کنند.
  تعمیر و نگهداری ساده تر :
  کولر اسپلیت دارای فیلترهای قابل شستشو هستند که فقط به تمیز کردن منظم معمول نیاز دارند. فیلتر ها به راحتی تمیز می شوند و برای انجام این کار نیاز به تماس با یک متخصص ندارید. شما می توانید با خواندن مقاله “چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم” به راحتی اقدام به شستن فیلترهای هوای کولر خود کنید. از طرفی یونیت بیرونی به شکلی طراحی شده است که هنگام تعمیر یا سرویس، دسترسی به آن آسان است.
  ظرفیت گرمایشی :
  در کنار قابلیت خنک کنندگی، بسیاری از مدل های کولر گازی اسپلیت دارای قابلیت گرمایشی نیز هستند. بنابراین به شما این امکان را می دهند که با تغییر فصل به خوبی از آن استفاده نمایید.
  اندازه :
  با توجه به این که قسمت کمپرسور اسپیلت در پنل بیرونی قرار دارد، اسپیلت نسبت به کولر گازی فضای کمتری اشغال می کند. در صورتی که در منزل فضای کمی در اختیار دارد، اسپیلت دیواری می تواند گزینه مناسب تری برای شما باشد در نهایت انتخاب این که کولر گازی بهتر است یا اسپیلت بستگی به خود شما دارد. با توجه به عوامل بالا و کاربرد مورد نیازتان می توانید در مورد خرید اسپیلت یا کولر گازی تصمیم بگیرید.
  تصفیه هوا :
  اکثر مدل های کولر گازی اسپلیت علاوه بر خنک کنندگی با تصفیه هوای خانه شما از گردش آلرژن ها و گردوغبار در ساختمان جلوگیری می کنند.

  معایب کولر گازی اسپلیت:

  شاید بتوان گفت مهمترین و تنها عیب کولر گازی از نوع اسپلیت، هزینه اولیه خرید و نصب آن است. هزینه خرید و نصب کولر گازی اسپلیت نسبت به سایر کولر ها بیشتر است؛ اما وقتی که این هزینه اولیه را با بازدهی بیشتر انرژی اسپلیت در طول سال نسبت به سایر کولرهای گازی مقایسه می کنیم، در اکثر مواقع برتری کولر گازی اسپلیت نسبت به سایر کولرهای گازی مشهود است.
  از طرف دیگر نصب کولر گازی اسپلیت نسبت به سایر کولرها از حساسیت بیشتری برخوردار است و اگر فرایند نصب به درستی انجام نشود، علاوه بر اینکه بازدهی انرژی مناسبی نخواهند داشت، به مرور زمان باعث مشکلات بیشتری مانند نشت گاز مبرد کولر می شود.
  یکی دیگر از معایب کولر گازی های دو تکه یا همان اسپلیت نسبتبه سایر کولر گازی ها فضای مورد نیاز برای نصب آنهاست، که علاوه بر یونیت داخلی باید یک فضای آزاد برای نصب یونیت خارجی آن هم در نظر گرفت.
  نصب یونیت خارجی اسپلیت بسیار حساس بوده و باید توسط یک شخص بسیار ماهر در این حوزه انجام گیرد.

  داکت اسپلیت :

  در میان درباره انواع مدل کولر گازی یک نامه نسبتاً جدید به اسم داکت اسپلیت به گوش می رسد ،داکت اسپلیت از جدیدترین انواع اسپلیت که به بازار عرضه شده به داکت اسپلیت کولر های کانال ای گفته می شود.
  از بهترین انواع کولر گازی از مدل اسپلیت می توان به دات اسپلیت اشاره کرد کرد، چرا که علاوه بر قدرت بالا مصرف انرژی بسیار کمتر و آلودگی صوتی کمتری نسبت به اسپلیت ایجاد میکند .
  کولر گازی های داکت اسپلیت دارای قدرت سرمایشی بسیار بیشتری نسبت به انواع کولر گازی است و همین دلیل برای متراژ های بالا و زمان هایی که ما امکان نصب اسپلیت داخل منزل را نداریم بهترین گزینه انتخاب داکت اسپلیت میباشد، چرا که تنها با نصب ۱ یونیت خارجی و کانال کشی به تمامی محیط های مد نظر می توان به دمای  مطبوع در کل منزل رسید .

  انواع مدل داکت اسپلیت :

  داکت اسپلیت  در در دو مدل اینورتر و بدون اینورتر در بازار موجود می باشد، داکت اسپلیت های اینورتر دارای مصرف برق بسیار کمتر نسبت به داکت اسپلیت های بدون اینورتر است و همچنین این آلودگی صوتی ایجاد شده در در این نوع داکت اسپلیت از نوع معمولی علی به بسیار کمتر میباشد چرا که در مدلهای بدون اینورتر سرعت کارکرد دستگاه دائما در حال  تعبیر می باشد اما در حالت اینورتر دستگاه با سرعت یکسان کار می کند.

  کولر گازی پنجره ای و مزایای آن:

  تفاوت کولر گازی با اسپیلت

  کولر گازی پنجره ای ابتدایی ترین نسل کولرگازی است و نصب آن به این صورت است که نیمی از دستگاه باید در محیط داخل و نیمی دیگر در محیط بیرون و در مجاورت هوای آزاد قرار می گیرد و لذا معمولاً در محل پنجره نصب می شود.
  -هزینه نگهداری و سرویس کمتر به دلیل عدم وجود لوله کشی و عدم نشتی گاز
  -جابه جایی و باز و بست راحت به صورت خشابی روی دیوار یا پنجره
  -نصب راحت به دلیل یکپارجه بودن دستگاه
  -عدم نیاز به لوله کشی و کابل کشی ارتباطی بین قسمت بیرونی و داخلی
  -امکان تأمین هوای تازه در برخی از مدل ها به وسیله دریچه کوچک تعبیه شده در -قسمت هوای خروجی فن اواپراتور
  -استفاده از کمپرسورهای قدرتمند و در اکثر موارد تروپیکال جهت کارکرد در دمای بالای ۵۰ درجه سانتی گراد

  معایب کولر گازی پنجره ای:

  -صدای زیاد تولید شده توسط کمپرسور و فن کندانسور و انتقال به محیط داخل
  -عدم وجود کنترل از راه دور در بسیاری از مدل ها وبرندهای کولر گازی پنجره ای
  -عدم امکان تنظیم دقیق دما
  -عدم تناسب با معماری داخلی و آسیب به نما و دکوراسیون ساختمان
  -عدم وجود اینورتر و وجود کمپرسور رفت و برگشتی پر مصرف در بیشتر موارد
  -محدودیت نصب به دلیل نیاز به پنجره یا دیوار خارجی جهت نصب
  -عدم وجود سیستم سرد و گرم و هیت پمپ
  -کاربرد یگانه به صورت سرمایش
  -وزن زیاد دستگاه
  -نیاز به شاسی کشی محکم
  -امکان به روز لرزش در پنجره یا شاسی
  -محدودیت ظرفیت کولر گازی پنجره ای
  -استفاده از گاز R22 در اکثر مدل ها
  -نیاز به فوم جهت درزبندی روی دیوار یا پنجره در اکثر موارد

  کولر گازی ایستاده :

  نوع سوم انواع کولر گازی کولر گازی های ایستاده است که این نوع کولر گازی مناسب برای مکانهایی با متراژ بسیار بزرگ می باشد،کولرهای گازی دارای طراحی متفاوتی نسبت به اسپلیت است به طوری که به صورت ایستاده روی زمین قرار می گیرد.
  کولر گازی های ایستاده یک تکه و دو تکه به بازار عرضه شده ده که در مدلهای یک تکه کمپرسور و اسپلیت داخلی روی یک بدنه سوار شده و در مدل های دو تکه  کمپرسور و یونیت داخلی از یکدیگر جدا هستند .کولر گازی های ایستاده دارای ظرفیت  ۳۶۰۰۰ صفر تا صد و بیست هزار می باشد  که قابل استفاده در مکان های بزرگ مانند فرودگاه مساجد سالن های پذیرایی و سایر مکان هایی که امکان نصب چندین یونیت داخلی وجود ندارد می باشد.
  این مدل کولر گازی نیز  به دو صورت اینورتر و معمولی تولید می شود که تفاوت آنها در میزان مصرف انرژی می باشد .

  پاسخ به این سوال مشتریان عزیز کولر گازی بخریم یا اسپلیت ؟

  در پاسخ به این سوال مشتریان عزیز باید بگوییم که همانگونه که در مقاله اشاره کردیم اسپلیت نیز یکی از انواع کولر گازیست.در بین مدل های کولر گازی هیچ یک از مدل ها نسبت به سایرین برتری خاصی نداشته و تنها باید براساس نیاز و کاربری محیط مدنظر کولر گازی درستی را انتخاب نمایید.به طور مثال هیچ گاه برای منزل از کولر گازی پرتابل استفاده نمیشود، ولی این موضوع دلیلی بر عدم کاربرد این مدل کولر گازی نیست،چرا که تمامی ما میدانیم که برای مغازه های کوچک که امکان لوله کشی وجود ندارد، کولر گازی پرتابل بهترین انتخاب خواهد بود.
  یا کولر گازی اسپلیت با وجود کارایی بسیار خوب در منازل در محیط های بسیار بزرگ مانند مساجد و سالن های کنفرانس کارایی لازم را نداشته و هرگز خنکای مطبوعی نمیدهند.برای این سالن ها باید حتما از کولر گازی های ایستاده استفاده شود.چنانچه شما عزیزان در انتخاب مدل کولر گازی خود دچار ترید هستید بهتر است از مشاوره رایگان تهران سرویس آنلاین برخوردار شوید.

  انواع کولر گازی
  لینک کوتاه مطلب :https://b2n.ir/s44026

  • واحدهای کولر گازی اسپلیت
   1. واحد داخلی:
   تبلیغات

   این واحد در داخل اتاق قرار می گیرد. این شامل یک دمنده، لوله مویین، کف، فیلتر هوا و اواپراتور یا کویل های خنک کننده و سیستم زهکشی است. این دستگاه اواپراتور نیز نامیده می شود زیرا اواپراتور جزء اصلی این دستگاه است.

   2. واحد بیرونی:

   این واحد در خارج از اتاق قرار می گیرد. این دستگاه از کمپرسور، موتور، فن، دشارژ و کندانسور تشکیل شده است. به این واحد کندانسور نیز می گویند زیرا کندانسور جزء اصلی این واحد است. وظیفه آن تامین هوای تازه به داخل اتاق و بیرون ریختن هوای گرم بیرون اتاق است.
   برای اتصال این دو واحد از خط مکش و خط مایع استفاده می شود. یونیت های داخلی به خوبی طراحی شده اند و زیبایی خانه را افزایش می دهند. واحد داخلی بر روی دیوار نصب شده است و واحد بیرونی در خارج از اتاق قرار می گیرد. تکنسین برای نصب ac الزامی است. این کولر گازی به فضای کمتری نیاز دارد و جابه جایی آن آسان است.

   تناژ منطقه:
   تناژ به معنای ظرفیت خنک کننده AC است. این ظرفیت از نظر منطقه تغییر می کند، به عنوان مثال، برای مناطق بزرگ، AC که دارای تناژ یا ظرفیت خنک کننده بیشتری است

  • کولر گازی مخفف تهویه مطبوع است. دستگاه یا سیستمی است که برای خنک کردن فضای بسته با حذف گرما و کنترل رطوبت استفاده می شود. بیشتر در فصل تابستان استفاده می شود. کاربر هنگام استفاده از کولر گازی باید درها و پنجره های خانه را بسته نگه دارد تا هوای سرد تولید شده توسط AC داخل خانه خارج نشود. همچنین برای بدن انسان مفید است زیرا احتمال کم آبی، حملات آسم و گرمازدگی را کاهش می دهد و کیفیت خواب را بهبود می بخشد. علاوه بر این، از گرم شدن بیش از حد تجهیزات الکتریکی نیز جلوگیری می کند.
   دو نوع کولر گازی وجود دارد که عبارتند از کولر گازی اسپلیت و کولر گازی پنجره ای. وظیفه هر دو خنک کردن منطقه است، اما طراحی هر دو کولر گازی متفاوت است. بیایید ببینیم آنها چگونه با یکدیگر تفاوت دارند.
   تقسیم کولر گازی در مقابل کولر گازی پنجره
   کولر گازی اسپلیت
   به کولر گازی که به دو قسمت تقسیم می شود کولر گازی اسپلیت می گویند. این به دو واحد داخلی و واحد خارجی تقسیم می شود. در این نوع کولرگازی مولتی اسپلیت نیز موجود است که بیش از یک واحد داخلی و تنها یک واحد خارجی را ارائه می دهد. تمام واحدهای داخلی به یک واحد خارجی در کولرگازی مولتی اسپلیت متصل می شوند.

  • نصب واحد کندانسور در فضای باز
   اتصال تمام خطوط به یونیت داخلی و خارجی
   سیستم تمام آلاینده ها را جاروبرقی بکشید و از عدم نشتی اطمینان حاصل کنید

   هیچ راه حل خنک کننده مناسبی وجود ندارد، فقط راه حلی که برای شما مناسب است! ما امیدواریم که این راهنما به شما کمک کند تا متوجه شوید.

  • شارژ سیستم با مبرد و بالانس برای فشارهای مناسب
   هزینه متوسط برای نصب صحیح کولر گازی در صورت عدم نیاز به تغییر کانال 4 تا 6 هزار دلار بسته به ظرفیت کولر گازی است. هنگامی که لوله کشی به درستی اندازه می شود و AC به درستی نصب می شود، می توانید انتظار خنک کننده مناسب را در سراسر خانه خود داشته باشید.
   خلاصه
   راه های مختلفی برای خونسردی وجود دارد. هر کدام با مزایا و معایب منحصر به فرد خود. به طور خلاصه:
   کولر گازی پنجره: ارزان، نصب آسان، برای فضاهای کوچک تکی مناسب است. برای آپارتمان‌ها، گرمایش تک فضایی و افرادی که به دنبال خنک ماندن با بودجه هستند خوب است.
   اسپلیت کولر گازی: یک راه حل خنک کننده منطقه ای با راندمان بالا و خوب. برای خانه های مفهومی باز با چند اتاق خوب است که به دنبال سرمایه گذاری در راه حل بلندمدت هستند.
   کولر گازی مرکزی: اگر در حال حاضر کانال کشی با اندازه مناسب دارید، سیستم خوبی است. ارزان تر از کولر گازی تقسیم شده برای خنک کردن کل خانه اگر هنوز هم می خواهید سرمایش کافی در سراسر خانه وجود داشته باشد.

  • عیب سیستم مرکزی این است که به شدت به کانال کشی وابسته است. اگر لوله کشی به اندازه نامناسب، نصب یا آسیب دیده باشد. خنک کننده به شدت کاهش می یابد.
   زمانی که خانه‌های قدیمی با اندازه کانال‌هایی که فقط برای گرمایش اندازه‌گیری شده‌اند، یک دستگاه تهویه‌ی مطبوع جدید خریداری می‌کنند، بسیار مشکل‌ساز می‌شود. کانال هایی که فقط برای گرمایش اندازه می شوند کوچکتر هستند و ممکن است ظرفیت حمل حجم بیشتری از هوای مورد نیاز برای تهویه مطبوع را نداشته باشند. این به ویژه برای طبقه دوم و سوم صادق است زیرا موتور دمنده شما در تلاش است تا هوای خنک سنگین‌تر را به این مناطق بالاتر فشار دهد.
   هنگام نصب تهویه مطبوع مهم است که مکانیک تهویه مطبوع داشته باشید که با طراحی کانال آشنا است و می تواند اطمینان حاصل کند که کانال برای راه حل AC مرکزی شما کافی است.
   اگر تمام کانال کشی کافی باشد، نصب AC می تواند به جلو حرکت کند. در اینجا چگونه است:
   بازیابی مبرد قدیمی در صورت تعویض و حذف AC قدیمی (هنگام ارتقاء سیستم قدیمی)
   تعویض یا پاکسازی خط قدیمی مبرد نصب واحد اواپراتور داخلی بالای کوره

  • کولر گازی مرکزی
   این یکی از رایج ترین راه حل های خنک کننده برای خانه های مسکونی است. کولر گازی مرکزی امکان خنک سازی و رطوبت زدایی کامل خانه شما را فراهم می کند.
   کولر گازی مرکزی شما مانند کوره شما متکی به کانالی است که به هر اتاق/فضای جداگانه متصل می شود تا از خنک کننده مناسب اطمینان حاصل شود.
   همانطور که هوای گرم شده در هر اتاق جمع می شود و به کوره شما منتقل می شود، یک سیم پیچ خنک کننده هوا را قبل از اینکه در سراسر خانه به عقب رانده شود، خنک می کند. گرمای جذب شده توسط کویل خنک کننده (اواپراتور) از طریق خط مبرد منتقل می شود و در واحد خارجی (کندانسور) آزاد می شود.
   بهترین راه برای درک این مفهوم این است که بفهمیم سرما وجود سرما نیست، بلکه نبود گرما است. برای خنک کردن یک فضا، فقط باید گرمای آن فضا را بردارید و آن را در جای دیگری (بیرون) پرتاب کنید.

  • کولر گازی مرکزی
   این یکی از رایج ترین راه حل های خنک کننده برای خانه های مسکونی است. AC مرکزی امکان خنک سازی و رطوبت زدایی کامل خانه شما را فراهم می کند.
   کولر گازی مرکزی شما مانند کوره شما متکی به کانالی است که به هر اتاق/فضای جداگانه متصل می شود تا از خنک کننده مناسب اطمینان حاصل شود.

   همانطور که هوای گرم شده در هر اتاق جمع می شود و به کوره شما منتقل می شود، یک سیم پیچ خنک کننده هوا را قبل از اینکه در سراسر خانه به عقب رانده شود، خنک می کند. گرمای جذب شده توسط کویل خنک کننده (اواپراتور) از طریق خط مبرد منتقل می شود و در واحد خارجی (کندانسور) آزاد می شود.

   بهترین راه برای درک این مفهوم این است که بفهمیم سرما وجود سرما نیست، بلکه نبود گرما است. برای خنک کردن یک فضا، فقط باید گرمای آن فضا را بردارید و آن را در جای دیگری (بیرون) پرتاب کنید.

   عیب سیستم مرکزی این است که به شدت به کانال کشی وابسته است. اگر لوله کشی به اندازه نامناسب، نصب یا آسیب دیده باشد. خنک کننده به شدت کاهش می یابد.

   زمانی که خانه‌های قدیمی با اندازه کانال‌هایی که فقط برای گرمایش اندازه‌گیری شده‌اند، یک دستگاه تهویه‌ی مطبوع جدید خریداری می‌کنند، بسیار مشکل‌ساز می‌شود. کانال هایی که فقط برای گرمایش اندازه می شوند کوچکتر هستند و ممکن است ظرفیت حمل حجم بیشتری از هوای مورد نیاز برای تهویه مطبوع را نداشته باشند. این به ویژه برای طبقه دوم و سوم صادق است زیرا موتور دمنده شما در تلاش است تا هوای خنک سنگین‌تر را به این مناطق بالاتر فشار دهد.

   هنگام نصب تهویه مطبوع مهم است که مکانیک تهویه مطبوع داشته باشید که با طراحی کانال آشنا است و می تواند اطمینان حاصل کند که کانال برای راه حل کولر گازی مرکزی شما کافی است.

   اگر تمام کانال کشی کافی باشد، نصب کولر گازی می تواند به جلو حرکت کند. در اینجا چگونه است:

   بازیابی مبرد قدیمی در صورت تعویض و حذف کولر گازی قدیمی (هنگام ارتقاء سیستم قدیمی)
   تعویض یا پاکسازی خط قدیمی مبرد نصب واحد اواپراتور داخلی بالای کوره
   نصب واحد کندانسور در فضای باز
   اتصال تمام خطوط به یونیت داخلی و خارجی
   سیستم تمام آلاینده ها را جاروبرقی بکشید و از عدم نشتی اطمینان حاصل کنید
   شارژ سیستم با مبرد و بالانس برای فشارهای مناسب
   هزینه متوسط برای نصب صحیح کولر گازی در صورت عدم نیاز به تغییر کانال 4 تا 6 هزار دلار بسته به ظرفیت کولر گازی است. هنگامی که لوله کشی به درستی اندازه می شود وکولر گازی به درستی نصب می شود، می توانید انتظار خنک کننده مناسب را در سراسر خانه خود داشته باشید.

   خلاصه
   راه های مختلفی برای خونسردی وجود دارد. هر کدام با مزایا و معایب منحصر به فرد خود. به طور خلاصه:

   کولر گازی پنجره: ارزان، نصب آسان، برای فضاهای کوچک تکی مناسب است. برای آپارتمان‌ها، گرمایش تک فضایی و افرادی که به دنبال خنک ماندن با بودجه هستند خوب است.

   اسپلیت کولر گازی: یک راه حل خنک کننده منطقه ای با راندمان بالا و خوب. برای خانه های مفهومی باز با چند اتاق خوب است که به دنبال سرمایه گذاری در راه حل بلندمدت هستند.

   AC مرکزی: اگر در حال حاضر کانال کشی با اندازه مناسب دارید، سیستم خوبی است. ارزان تر از کولر گازی تقسیم شده برای خنک کردن کل خانه اگر هنوز هم می خواهید سرمایش کافی در سراسر خانه وجود داشته باشد.

   هیچ راه حل خنک کننده مناسبی وجود ندارد، فقط راه حلی که برای شما مناسب است! ما امیدواریم که این راهنما به شما کمک کند تا متوجه شوید.

  • هزینه اولیه اولیه برای نصب اینها بیشتر از پنجره و کولر گازی است و می تواند حتی از یک سیستم مرکزی بیشتر باشد. این مشکل مخصوصاً در صورتی که چندین یونیت سرپوشیده را در نظر بگیرید، مشکل ساز است. اگر می خواهید کل خانه خود را خنک کنید، اغلب این اتفاق می افتد.
   هر واحد سر فقط منطقه جداگانه خود را خنک می کند. برای خنک کردن اتاق های دیگر، باید یونیت های سر جداگانه در آنجا نصب کنید. هر فضایی که یونیت سر خود را نصب کرده است، به منطقه جداگانه خود تبدیل می شود و به شما امکان می دهد به خنک کننده منطقه برسید.
   این بزرگترین مزیت با تقسیم کولر گازی است زیرا هر منطقه می تواند روی دمای خود تنظیم شود. این تضمین می کند که مناطق دارای هد یونیت به درستی خنک شوند. برخلاف کولر گازی مرکزی که به مجرای خانه متکی هستند و ممکن است اتاق هایی داشته باشند که خنک کننده ناکافی باشند (در ادامه بحث خواهد شد)

   اسپلیت کولر گازی برای خنک‌کردن خانه‌های مفهومی باز با چند اتاق یا اتاق‌هایی که درها را می‌توان باز گذاشت و به هوا اجازه عبور داده و این فضاها را خنک کرد، عالی است. با این حال، اگر خانه شما اتاق های زیادی دارد و این اتاق ها نمی توانند درهایشان را باز بگذارند، یک کولر گازی مرکزی بهتر است نیازهای شما را برآورده کند.

  • کولر گازی اسپلیت
   اسپلیت کولر گازی مانند کولر گازی پنجره روی استروئیدها است. آنها همان خنک کننده اتاق/تک فضا را ارائه می دهند که کولر گازی پنجره انجام می دهد، اما با ظرفیت بالاتر.
   آنها همچنین با راندمان بالا، به اندازه 25 SEER کار می کنند. این به شما کمک می کند تا در درازمدت با صرفه جویی در مصرف انرژی، بازگشت سرمایه خوبی داشته باشید.

   با این حال، با چنین مزایایی هزینه ها و تقاضای فضا افزایش می یابد. یک اسپلیت کولر گازی از دو جزء تشکیل شده است، یونیت سر داخلی و کندانسور خارجی. این دو جزء همچنین باید توسط لوله های مسی به نام خط مبرد به هم متصل شوند.
   به عنوان یک نتیجه از پیچیدگی بیشتر سیستم اسپلیت کولر گازی، توصیه می کنیم یک مکانیک تهویه مطبوع مجاز سیستم خود را نصب کنید. نصب ضعیف این سیستم ها می تواند منجر به عملکرد ضعیف و خرابی زودرس شود.

  • آن را در جای خود پیچ کنید
   پرده های جانبی کولر گازی را باز کنید تا فضای بلا استفاده را بپوشانید
   کولر گازی خود را به برق وصل کنید و اجازه دهید اتاق شما خنک شود!
   همچنین کولر گازی قابل حملی وجود دارد که شبیه کولر گازی پنجره کار می کند، انتظار داشته باشید که در اتاق شما بنشینند و یک شلنگ تا پنجره امتداد داشته باشند.
   کولر گازی پنجره زمانی عالی است که سعی می کنید تهویه مطبوع سریع را به یک منطقه کوچک با بودجه محدود کنید. با این حال، درک محدودیت های آنها برای جلوگیری از ناامیدی مهم است. تا زمانی که انتظارات شما فقط خنک کردن فضا/اتاقی باشد که کولر گازی پنجره در آن قرار دارد، از این راه حل کاملا راضی خواهید بود.
   اگر به یک راه حل خنک کننده قدرتمندتر نیاز دارید، به یکی از گزینه هایی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد نیاز دارید.

  • پنجره کولر گازی تمام گرمای نزدیک خود را می گیرد و به بیرون پرتاب می کند.
   آنها برای خنک کننده اتاق یک نفره یا برای آپارتمان های کوچک ایده آل هستند. توجه داشته باشید که آنها به جریان هوا وابسته هستند، هوایی که آن را هل می دهد نمی تواند از دیوارها یا درها عبور کند تا فضا/اتاق دیگر را خنک کند.
   اگر به دنبال خنک کردن بیش از یک اتاق یا یک فضای بسیار بزرگ هستید، باید به یک سیستم کولر گازی مرکزی یا نصب چندین کولر گازی پنجره نگاه کنید.
   کولر گازی پنجره دارای مزیت قیمت پایین و نصب آسان است. آنها به طور متوسط حدود 16-20 اینچ عرض، 15-20 اینچ طول و 16-20 اینچ ارتفاع دارند. دامنه ابعاد همچنین تضمین می کند که شما یکی را پیدا خواهید کرد که متناسب با پنجره شما باشد.
   اگر با ابزارها مسلط هستید، احتمالاً می توانید خودتان آن را نصب کنید. اگر ترجیح می‌دهید شخص دیگری کار خرخر را انجام دهد، یک کارشناس می‌تواند با قیمت نسبتاً پایین یکی را نصب کند.
   برای نصب کولر گازی پنجره این مراحل آسان را دنبال کنید:
   پنجره ای را که در آن کولر گازی نصب می شود باز/حذف کنید
   کولر گازی را در فضایی قرار دهید که کنترل ها رو به شما باشد.

  • وقتی موج گرما فرا می رسد، همه تلاش می کنند تا راهی برای خنک ماندن پیدا کنند. بهترین راه برای انجام آن چیست؟ خوب، می‌توانید با وصل کردن تمام پنکه‌های عتیقه در سرتاسر خانه‌تان شروع کنید، درب یخچال را باز بگذارید و اگر همه چیز درست نشد، در یک سطل آب سرد یخ بپرید.
   اما احتمالاً ایده عملی تر تهویه مطبوع را در ذهن داشته اید (اما باید اعتراف کنید که چند ایده اول بسیار سرگرم کننده به نظر می رسیدند).
   اکنون که ذهن شما به دنبال یک سیستم تهویه مطبوع جدید است، با یک سوال دیگر روبرو هستید: چه نوع سیستم تهویه مطبوع را باید تهیه کنید؟ درست است! مدل ها، اندازه ها و ویژگی های بیشتری وجود دارد که می توانید تصور کنید، و یکی از آنها برای خانه شما مناسب است.
   در این مقاله ما 3 راه حل بزرگ تهویه مطبوع را بررسی خواهیم کرد که به شما کمک می کند خنک بمانید.
   کولر گازی پنجره
   این یک راه حل خنک کننده کولر گازی قابل حمل و سریع است. همچنین تاریخچه زیادی برای خود دارد. مطمئناً همه ما می‌توانیم تصاویری از آپارتمان‌های نیویورک را ببینیم که جعبه‌های فلزی بزرگی بیرون از پنجره‌های مردم چسبیده‌اند.

  • تقسیم AC پنجره AC
   AC به دو واحد تقسیم می شود. تک واحدی دارد.
   اواپراتور در واحد داخلی و کمپرسور در واحد خارجی موجود است. اواپراتور و کمپرسور هر دو در یک واحد موجود هستند.
   یونیت داخلی را می توان در هر مکان مناسب در اتاق بنا به انتخاب کاربر نصب کرد. فقط می توان آن را در پنجره قرار داد یا نصب کرد.
   صدای کمپرسور در اتاق بسیار کمتر است زیرا در خارج از اتاق قرار می گیرد. کمپرسور نزدیک اتاق است، بنابراین صدای بیشتری در اتاق تولید می کند.
   هزینه بیشتر از کولر گازی پنجره ای است. هزینه کمتر از کولر گازی اسپلیت است.
   به فضای کمتری نیاز دارد. به فضای بیشتری نیاز دارد.
   واحد داخلی بر روی دیوار نصب شده است و واحد بیرونی در خارج از اتاق قرار می گیرد. این در یک پنجره نصب می شود یا از طریق دیوار به اندازه یک تهویه مطبوع بریده می شود. نیمی از آن در داخل اتاق و نیمی خارج از اتاق باقی می ماند.
   جابجایی آسان است. جابجایی سخت است.
   نصب کولر گازی پیچیده است. نصب کولر گازی بسیار آسان است.
   هزینه نصب نیز بالاست. هزینه نصب نیز کم است.
   برای نصب این AC به تکنسین نیاز است. برای نصب این AC نیازی به تکنسین نیست.
   این کولر گازی زیبایی خانه را افزایش می دهد زیرا واحد داخلی آن به خوبی طراحی شده است. این کولر باعث افزایش زیبایی خانه نمی شود.
   نسبت به کولر گازی پنجره ای برق کمتری مصرف می کند. در مقایسه با کولر گازی اسپلیت، برق بیشتری مصرف می کند.

   برندهای محبوب پنجره AC عبارتند از Voltas، Whirlpool، Hitachi، Carrier و Blue star. هزینه این کولر گازی در مقایسه با اسپلیت AC پایین است. نصب این کولر گازی بسیار آسان است. گزینه های کمتری از نوع معکوس AC در کولرهای پنجره ای وجود دارد.

  • برندهای محبوب اسپلیت AC عبارتند از: سامسونگ، بلو استار، کریر، گودرژ، هیتاچی، حایر، ال جی، لوید و اونیدا. رتبه بندی به شکل ستاره هایی است که 1 ستاره، دو ستاره، سه ستاره، چهار ستاره و پنج ستاره هستند. قیمت اسپلیت بر اساس شرکت یا برند، تناژ و رتبه بازده انرژی متفاوت است. دمای AC با استفاده از ریموت کنترل می شود. قیمت این کولر گازی بالاست. همچنین گزینه های زیادی از AC معکوس در دسته کولر گازی اسپلیت وجود دارد.
   کولر گازی پنجره
   همچنین برای خنک کردن اتاق استفاده می شود. فقط یک واحد دارد. در یک پنجره نصب می شود یا از طریق دیوار به اندازه کولر گازی برش داده می شود به گونه ای که نیمی از واحد در داخل اتاق باشد و نیمی دیگر از واحد در خارج از اتاق باقی بماند. این کولر گازی به فضای بیشتری نیاز دارد و جابه جایی آن به سختی انجام می شود.

   اجزای کولر گازی پنجره ای:
   این کولر گازی از موتور فن، کندانسور فن، کمپرسور، کویل کندانسور، فن اواپراتور، کویل اواپراتور و گریل ورودی هوا، فیلتر و گریل خروجی هوا تشکیل شده است. برای تغییر تنظیمات کولر گازی، کنترل‌هایی روی دستگاه موجود است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس