تفاوت کولر گازی با اسپیلت

تفاوت کولر گازی با اسپیلت

در صورتی که قصد خرید کولر گازی را داشته اید احتمالا برای شما نیز این سوال پیش آمده است که اسپیلت بهتر است یا کولر گازی.تفاوت اسپیلت با کولر گازی شامل موارد متعددی می شود. در این مطلب تهران سرویس فرق اسپیلت با کولر گازی را بیان میکند.[

تفاوت کولر گازی و اسپلیت:

عبارت اسپلیت از لحاظ لغوی به معنای دوبخشی و یا دو تکه است و به همین جهت نیز استفاده از این عبارت در خصوص کولرهای گازی یک تکه مانند کولرگازی پنجره ای و یا کولرگازی ایستاده و همچنین کولرگازی پرتابل، صحیح نیست. به عبارتی دیگر از واژه اسپلیت تنها در مورد کولرهای گازی دو تکه میتوان استفاده کرد. منظور از دو تکه بودن کولرگازی این است که کولر، از دو قسمت یونیت داخلی (قسمتی که در داخل خانه قرار می گیرد) و یونیت خارجی (قسمتی که در خارج از خانه قرار می گیرد) تشکیل شده باشد. در این صورت می توان هم از عبارت کولرگازی استفاده کرد و هم از عبارت اسپلیت. اگر از دید کلی به موضوع بنگریم، متوجه می شویم عبارت کولرگازی دامنه بیشتری را در بر می گیرد اما واژه اسپلیت تنها در مواردی کاربرد دارد که کولر از دو قسمت تشکیل شده باشد.عمدتا آنچه که باعث تفاوت بین کولر گازی ها می شود، نوع کاربرد آن ها در محیط است. در برخی از محیط ها امکان استفاده از کولر گازی اسپلیت یا دوتکه وجود ندارد به همین دلیل باید از انواع دیگر کولر گازی مانند کولر گازی ایستاده، قابل حمل و یا پنجره ای استفاده کرد.

انواع اسپلیت:

کولر گازی‌ها در مدل‌های زیادی طراحی شده اند چه بسا که هر کمپانی نیز با توجه به استراتژی که برای طراحی و ساخت این دستگاه پیاده سازی کرده است، خود کمپانی نیز در مدل‌های مختلف با طرح‌های زیبا کولرهای گازی مدل اسپلیت را روانه بازار کرده اند.
انواع کولرهای گازی اسپلیت که بسیار در نگاه مردم پر استفاده بوده اند عبارتند از:
Multi Split
داکت Split
مدل پرتال
پنجره ای
مدل ایستاده
سقفی و زمینی

مزایای کولر گازی اسپلیت:

بازده انرژی بیشتر
سیستم های مرکزی انرژی زیادی را از طریق کانال ها از دست می دهند و نشتی کانال ها می تواند باعث شود تا 30 درصد انرژی اتلاف شود. وقتی از لوله ها و کانال های عایق بندی نشده و در شرایط نامناسب نصب استفاده می کنید، این امر باعث بروز مشکلات کارایی انرژی می شود. از آنجایی که سیستم های اسپلیت بدون داکت طراحی شده اند، صرفه جویی در انرژی را افزایش می دهند.
دیزاین و طراحی مناسب
از آنجایی که سیستم های کولر گازی اسپلیت از دو بخش یونیت داخلی و یونیت بیرونی تشکیل شده اند، انعطاف پذیری بیشتری در طراحی یونیت داخلی دارند و امروزه با ظاهر زیبایی که دارند، نسبت به سایر کولر گازی ها نمای مناسبی در فضای خانه دارند.
پخش هوا :
اسپیلت ها معمولا پخش هوای بهتری دارند و به طور یکنواختی کل محیط را خنک می کنند. در حالی که کولر های گازی پرتابل در صورت وجود مانع در برابرشان نمی توانند محیط را به صورت یکنواخت خنک کنند.از آن جا که اسپیلت ها عموما بالای دیوار نصب می شوند ، این امتیاز را دارند که در جلوی مکان نصبشان مانع خاصی وجود ندارد.
سروصدای بسیار کم
یونیت داخلی کولر گازی اسپلیت می تواند تا 19 دسی بل بی صدا کار کند که این به شکل قابل توجهی آرام تر از کولر گازی از نوع پنجره ای است.
سرعت خنک سازی بیشتر
کولر گازی ها اسپلیت در مدت زمان بسیار کمتری نسبت به سایر کولر ها فضا را خنک می کنند.
تعمیر و نگهداری ساده تر
کولر اسپلیت دارای فیلترهای قابل شستشو هستند که فقط به تمیز کردن منظم معمول نیاز دارند. فیلتر ها به راحتی تمیز می شوند و برای انجام این کار نیاز به تماس با یک متخصص ندارید. شما می توانید با خواندن مقاله “چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم” به راحتی اقدام به شستن فیلترهای هوای کولر خود کنید. از طرفی یونیت بیرونی به شکلی طراحی شده است که هنگام تعمیر یا سرویس، دسترسی به آن آسان است.
ظرفیت گرمایشی
در کنار قابلیت خنک کنندگی، بسیاری از مدل های کولر گازی اسپلیت دارای قابلیت گرمایشی نیز هستند. بنابراین به شما این امکان را می دهند که با تغییر فصل به خوبی از آن استفاده نمایید.
اندازه :
با توجه به این که قسمت کمپرسور اسپیلت در پنل بیرونی قرار دارد، اسپیلت نسبت به کولر گازی فضای کمتری اشغال می کند. در صورتی که در منزل فضای کمی در اختیار دارد، اسپیلت دیواری می تواند گزینه مناسب تری برای شما باشد در نهایت انتخاب این که کولر گازی بهتر است یا اسپیلت بستگی به خود شما دارد. با توجه به عوامل بالا و کاربرد مورد نیازتان می توانید در مورد خرید اسپیلت یا کولر گازی تصمیم بگیرید.
تصفیه هوا
اکثر مدل های کولر گازی اسپلیت علاوه بر خنک کنندگی با تصفیه هوای خانه شما از گردش آلرژن ها و گردوغبار در ساختمان جلوگیری می کنند.

معایب کولر گازی اسپلیت

شاید بتوان گفت مهمترین و تنها عیب کولر گازی از نوع اسپلیت، هزینه اولیه خرید و نصب آن است. هزینه خرید و نصب کولر گازی اسپلیت نسبت به سایر کولر ها بیشتر است؛ اما وقتی که این هزینه اولیه را با بازدهی بیشتر انرژی اسپلیت در طول سال نسبت به سایر کولرهای گازی مقایسه می کنیم، در اکثر مواقع برتری کولر گازی اسپلیت نسبت به سایر کولرهای گازی مشهود است.
از طرف دیگر نصب کولر گازی اسپلیت نسبت به سایر کولرها از حساسیت بیشتری برخوردار است و اگر فرایند نصب به درستی انجام نشود، علاوه بر اینکه بازدهی انرژی مناسبی نخواهند داشت، به مرور زمان باعث مشکلات بیشتری مانند نشت گاز مبرد کولر می شود.

کولر گازی پنجره ای و مزایای آن:

تفاوت کولر گازی با اسپیلت

کولر گازی پنجره ای ابتدایی ترین نسل کولرگازی است و نصب آن به این صورت است که نیمی از دستگاه باید در محیط داخل و نیمی دیگر در محیط بیرون و در مجاورت هوای آزاد قرار می گیرد و لذا معمولاً در محل پنجره نصب می شود.
-هزینه نگهداری و سرویس کمتر به دلیل عدم وجود لوله کشی و عدم نشتی گاز
-جابه جایی و باز و بست راحت به صورت خشابی روی دیوار یا پنجره
-نصب راحت به دلیل یکپارجه بودن دستگاه
-عدم نیاز به لوله کشی و کابل کشی ارتباطی بین قسمت بیرونی و داخلی
-امکان تأمین هوای تازه در برخی از مدل ها به وسیله دریچه کوچک تعبیه شده در -قسمت هوای خروجی فن اواپراتور
-استفاده از کمپرسورهای قدرتمند و در اکثر موارد تروپیکال جهت کارکرد در دمای بالای ۵۰ درجه سانتی گراد

معایب کولر گازی پنجره ای:

-صدای زیاد تولید شده توسط کمپرسور و فن کندانسور و انتقال به محیط داخل
-عدم وجود کنترل از راه دور در بسیاری از مدل ها وبرندهای کولر گازی پنجره ای
-عدم امکان تنظیم دقیق دما
-عدم تناسب با معماری داخلی و آسیب به نما و دکوراسیون ساختمان
-عدم وجود اینورتر و وجود کمپرسور رفت و برگشتی پر مصرف در بیشتر موارد
-محدودیت نصب به دلیل نیاز به پنجره یا دیوار خارجی جهت نصب
-عدم وجود سیستم سرد و گرم و هیت پمپ
-کاربرد یگانه به صورت سرمایش
-وزن زیاد دستگاه
-نیاز به شاسی کشی محکم
-امکان به روز لرزش در پنجره یا شاسی
-محدودیت ظرفیت کولر گازی پنجره ای
-استفاده از گاز R22 در اکثر مدل ها
-نیاز به فوم جهت درزبندی روی دیوار یا پنجره در اکثر موارد