تفاوت کولر گازی با اسپلیت

 • تفاوت کولر گازی با اسپلیت  (The difference between air conditioner and split) اسپیلت یا کولر گازی ؟ بسیاری از شما عزیزان هنگام استفاده از کولر گازی منظورتان همان کولر گازی های دو تکه ایست، که امروزه در بیشتر منازل و محیط های کاری نصب شده وجود دارد.اسپلیت در حقیقت متشکل از 2 یونیت داخلی و خارجی بوده که این دو یونیت توسط لوله های مسی به یکدیگر متصل شده اند.
  اما منظور از کولر گازی چیست؟ کولر گازی در حقیقت شامل طیف گسترده تری از سیستم های سرمایشی است که در ادامه ی مقاله قصد داریم، به توضیح آن بپردازیم.
  اگر شما هم مانند سایر افراد تفاوت اسپلیت را با سایر کولر گازی ها نمیدانید ، حتما تا انتهای این مقاله ما را دنبال کنید.
  یکی از از اشتباهات رایج  در بین مردم استفاده نادرست از واژه  کولر گازی به جای اسپلیت و برعکس آن است ، شاید در ذهن شما این سوال ایجاد شود که آیا این دو واژه به یک وسیله اشاره دارند یا خیر؟
  در پاسخ به این پرسش شما باید بگوییم کولر گازی شامل تعداد زیادی از انواع  وسایل تهویه مطبوع می شود،که اسپلیت تنها یکی از از اعضا این مجموعه  به شمار می رود.
  تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید، تا ضمن بررسی تفاوت های کولر گازی با اسپلیت برخی مزایا و معایب این سیستم تهویه مطبوع را نیز با یکدیگر بررسی کنیم.
  تهران سرویس آنلاین ارائه دهنده تمامی خدمات نصب کولر گازی، سرویس و تعمیر آن به صورت 24 ساعته در تمام طول هفته در کنار شما عزیزان است.مشاوره رایگان با بهترین کارشناسان مجموعه از طریق چت آنلاین و یا تماس با پشتیبانی مجموعه از ساعت 8 صبح الی 8 شب برای عزیزان فراهم خواهد بود.

  کولر گازی چیست؟

  درحقیقت کولر گازی یک نوع سیستم تهویه مطبوع به شمار می آید، که در قالب انواع مدل های یک تکه و دو تکه با استفاده از سیستم تبرید خاص خود که از کمپرسور گاز یونیت داخلی و خارجی و …. تشکیل شده است ،اقدام به سرمایش محیط همراه با کاهش رطوبت ،از بین رفتن بوی نامطبوع، کاهش حساسیت و ایجاد یک هوای پاک برای سالمندان و کودکان میکند.
  با گذشت زمان تمایل و میل به خرید انواع برند کولر گازی در بین مردم بیشتر شده و بسیاری از آنها برای انتخاب نوع و مدل کولر گازی خود بسیار سرگردان مانده اند، چرا که تنوع زیاد کولر گازی ها در انواع مدل های مختلف انتخاب را برای مشتریان سخت تر کرده است.
  تنوع مدل کولر گازی ناشی از تفاوت کاربرد آنهاست،به طور مثال کولر گازی های ایستاده برای محیط های بزرگ قابل استفاده بوده و در منزل از این مدل کولر گازی ها استفاده نمیشود.
  مشتریان عزیز در هنگام خرید کولر گازی خود باید براساس نوع کاربری ، متراژ محیط و …….برخی مسائلی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت مدل کولر گازی خود را انتخاب نمایند.
  گروه فنی مهندسی تهران سرویس آنلاین ارائه دهنده تمامی خدمات انواع کولر گازی مانند: تعمیر کولر گازی ،  تعمیر کولر گازی پنجره ای ، تعمیر کولر گازی ایستاده ،تعمیر اسپلیت، نصب و سرویس تمامی برندها با ارائه ۶ ماه  ضمانت در سراسر تهران می باشد.

  انواع مدل کولر گازی:

  همانطور که اشاره کردیم ، کولر گازی شامل طیف گستره ای از مدل های سیستم تهویه مطبوع است، که در زبان عامیانه همگی را کولر گازی مینامند.کولر گازی شامل مدل های :

  1. تک یونیت یا مدل پنجره ای
  2. مدل اسپلیت یا دو تکه
  3. کولر گازی مدل پرتال
  4. داکت اسپلیت
  5. کولرهای گازی مولتی اسپلیت
  6. مدل سقفی و زمینی
  7. کولرهای گازی ایستاده

  برای مطالعه مقاله تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر اینجا کلیک کنید.

  انواع مدل کولر گازی

  اسپلیت چیست؟

  کولر گازی اسپلیت (split air conditioner) یا به اختصار اسپیلت (splite) نوعی از زیر شاخه های مدل های کولر گازی است که در واقع جدیدترین و پیشرفته ترین نسل آنها بشمار می رود. کولر گازی اسپلیت در حال حاضر پرفروش ترین و محبوب ترین نوع کولر گازی در جهان بشمار رفته و به دلیل ساختار خاص بدنه آن به کولر گازی دو تکه نیز معروف است.در این مدل کولر گازی ما دو یونیت داخلی و خارجی به صورت مجزا داریم ، که این دو بوسیله ی لوله ی مسی به یکدیگر متصل میشود.

  تفاوت اسپلیت با کولر گازی در چیست:

  خیلی از افراد که به سیستم‌های سرمایشی اهمیت می‌دهند با واژه اسپلیت و کولر گازی زیاد برخورد داشته اند.خیلی از این افرادی اسپلیت و کولرهای گازی را به عنوان یک دستگاه می‌شناسند.اما اصلاً اینطور نیست چرا که کولر اسپلیت یکی از انواع کولرهای گازی است.
  عبارت اسپلیت از لحاظ لغوی به معنای دوبخشی و یا دو تکه است و به همین جهت نیز استفاده از این عبارت در خصوص کولرهای گازی یک تکه مانند کولرگازی پنجره ای و یا کولرگازی ایستاده و همچنین کولرگازی پرتابل، صحیح نیست. به عبارتی دیگر از واژه اسپلیت تنها در مورد کولرهای گازی دو تکه میتوان استفاده کرد. منظور از دو تکه بودن کولرگازی این است که کولر، از دو قسمت یونیت داخلی (قسمتی که در داخل خانه قرار می گیرد) و یونیت خارجی (قسمتی که در خارج از خانه قرار می گیرد) تشکیل شده باشد. در این صورت می توان هم از عبارت کولرگازی استفاده کرد و هم از عبارت اسپلیت. اگر از دید کلی به موضوع بنگریم، متوجه می شویم عبارت کولرگازی دامنه بیشتری را در بر می گیرد اما واژه اسپلیت تنها در مواردی کاربرد دارد که کولر از دو قسمت تشکیل شده باشد.عمدتا آنچه که باعث تفاوت بین کولر گازی ها می شود، نوع کاربرد آن ها در محیط است. در برخی از محیط ها امکان استفاده از کولر گازی اسپلیت یا دوتکه وجود ندارد به همین دلیل باید از انواع دیگر کولر گازی مانند کولر گازی ایستاده، قابل حمل و یا پنجره ای استفاده کرد.

  1. اسپلیت ها دارای دو بلیط داخلی و خارجی هستند ، بند دیگر مدل های  کولر گازی یک تکه کرد.
  2. برخی از کولر گازی های اسپلیت دارای قابلیت گرمایشی هستند.
  3. اسپلیت ها نسبت به سایر مدل های کولر گازی مصرف برق کمتری دارد.
  4. هزینه تعمیر و نگهداری کولر گازی از اسپلیت  کمتر است.
  5. اسپلیت ها دارای ظرفیت بیشتری نسبت به سایر انواع کولر گازی می باشد.
  6. سرعت سرمایش کولر گازی اسپلیت کمتر است.
  7.  نصب اسپلیت نیازمند لوله کشی نصب ۲ یونیت داخلی و خارجی که نسبت به کولر گازی سخت تر و دارای هزینه بیشتری است.
  8. آلودگی صوتی کولر گازی از اسپلیت بیشتر است.
  9. در کولر گازی قابلیت تنظیم دما وجود ندارد.
  10. هزینه خریداری کولر گازی نسبت به اسپلیت کمتر است.

  برای مطالعه مقاله بهترین راه های تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی اینجا کلیک کنید.

  انواع اسپلیت:

  کولر گازی‌ها در مدل‌های زیادی طراحی شده اند چه بسا که هر کمپانی نیز با توجه به استراتژی که برای طراحی و ساخت این دستگاه پیاده سازی کرده است، خود کمپانی نیز در مدل‌های مختلف با طرح‌های زیبا کولرهای گازی مدل اسپلیت را روانه بازار کرده اند.
  انواع کولرهای گازی اسپلیت که بسیار در نگاه مردم پر استفاده بوده اند عبارتند از:

  • Multi Split
  • داکت Split
  • مدل پرتال
  • پنجره ای
  • مدل ایستاده
  • سقفی و زمینی

  مزایای کولر گازی اسپلیت:

  بازده انرژی بیشتر :
  سیستم های مرکزی انرژی زیادی را از طریق کانال ها از دست می دهند و نشتی کانال ها می تواند باعث شود تا 30 درصد انرژی اتلاف شود. وقتی از لوله ها و کانال های عایق بندی نشده و در شرایط نامناسب نصب استفاده می کنید، این امر باعث بروز مشکلات کارایی انرژی می شود. از آنجایی که سیستم های اسپلیت بدون داکت طراحی شده اند، صرفه جویی در انرژی را افزایش می دهند.
  دیزاین و طراحی مناسب:
  از آنجایی که سیستم های کولر گازی اسپلیت از دو بخش یونیت داخلی و یونیت بیرونی تشکیل شده اند، انعطاف پذیری بیشتری در طراحی یونیت داخلی دارند و امروزه با ظاهر زیبایی که دارند، نسبت به سایر کولر گازی ها نمای مناسبی در فضای خانه دارند.
  پخش هوا :
  اسپیلت ها معمولا پخش هوای بهتری دارند و به طور یکنواختی کل محیط را خنک می کنند. در حالی که کولر های گازی پرتابل در صورت وجود مانع در برابرشان نمی توانند محیط را به صورت یکنواخت خنک کنند.از آن جا که اسپیلت ها عموما بالای دیوار نصب می شوند ، این امتیاز را دارند که در جلوی مکان نصبشان مانع خاصی وجود ندارد.
  سروصدای بسیار کم :
  یونیت داخلی کولر گازی اسپلیت می تواند تا 19 دسی بل بی صدا کار کند که این به شکل قابل توجهی آرام تر از کولر گازی از نوع پنجره ای است.
  سرعت خنک سازی بیشتر
  کولر گازی ها اسپلیت در مدت زمان بسیار کمتری نسبت به سایر کولر ها فضا را خنک می کنند.
  تعمیر و نگهداری ساده تر :
  کولر اسپلیت دارای فیلترهای قابل شستشو هستند که فقط به تمیز کردن منظم معمول نیاز دارند. فیلتر ها به راحتی تمیز می شوند و برای انجام این کار نیاز به تماس با یک متخصص ندارید. شما می توانید با خواندن مقاله “چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم” به راحتی اقدام به شستن فیلترهای هوای کولر خود کنید. از طرفی یونیت بیرونی به شکلی طراحی شده است که هنگام تعمیر یا سرویس، دسترسی به آن آسان است.
  ظرفیت گرمایشی :
  در کنار قابلیت خنک کنندگی، بسیاری از مدل های کولر گازی اسپلیت دارای قابلیت گرمایشی نیز هستند. بنابراین به شما این امکان را می دهند که با تغییر فصل به خوبی از آن استفاده نمایید.
  اندازه :
  با توجه به این که قسمت کمپرسور اسپیلت در پنل بیرونی قرار دارد، اسپیلت نسبت به کولر گازی فضای کمتری اشغال می کند. در صورتی که در منزل فضای کمی در اختیار دارد، اسپیلت دیواری می تواند گزینه مناسب تری برای شما باشد در نهایت انتخاب این که کولر گازی بهتر است یا اسپیلت بستگی به خود شما دارد. با توجه به عوامل بالا و کاربرد مورد نیازتان می توانید در مورد خرید اسپیلت یا کولر گازی تصمیم بگیرید.
  تصفیه هوا :
  اکثر مدل های کولر گازی اسپلیت علاوه بر خنک کنندگی با تصفیه هوای خانه شما از گردش آلرژن ها و گردوغبار در ساختمان جلوگیری می کنند.

  معایب کولر گازی اسپلیت:

  شاید بتوان گفت مهمترین و تنها عیب کولر گازی از نوع اسپلیت، هزینه اولیه خرید و نصب آن است. هزینه خرید و نصب کولر گازی اسپلیت نسبت به سایر کولر ها بیشتر است؛ اما وقتی که این هزینه اولیه را با بازدهی بیشتر انرژی اسپلیت در طول سال نسبت به سایر کولرهای گازی مقایسه می کنیم، در اکثر مواقع برتری کولر گازی اسپلیت نسبت به سایر کولرهای گازی مشهود است.
  از طرف دیگر نصب کولر گازی اسپلیت نسبت به سایر کولرها از حساسیت بیشتری برخوردار است و اگر فرایند نصب به درستی انجام نشود، علاوه بر اینکه بازدهی انرژی مناسبی نخواهند داشت، به مرور زمان باعث مشکلات بیشتری مانند نشت گاز مبرد کولر می شود.
  یکی دیگر از معایب کولر گازی های دو تکه یا همان اسپلیت نسبتبه سایر کولر گازی ها فضای مورد نیاز برای نصب آنهاست، که علاوه بر یونیت داخلی باید یک فضای آزاد برای نصب یونیت خارجی آن هم در نظر گرفت.
  نصب یونیت خارجی اسپلیت بسیار حساس بوده و باید توسط یک شخص بسیار ماهر در این حوزه انجام گیرد.

  داکت اسپلیت :

  در میان درباره انواع مدل کولر گازی یک نامه نسبتاً جدید به اسم داکت اسپلیت به گوش می رسد ،داکت اسپلیت از جدیدترین انواع اسپلیت که به بازار عرضه شده به داکت اسپلیت کولر های کانال ای گفته می شود.
  از بهترین انواع کولر گازی از مدل اسپلیت می توان به دات اسپلیت اشاره کرد کرد، چرا که علاوه بر قدرت بالا مصرف انرژی بسیار کمتر و آلودگی صوتی کمتری نسبت به اسپلیت ایجاد میکند .
  کولر گازی های داکت اسپلیت دارای قدرت سرمایشی بسیار بیشتری نسبت به انواع کولر گازی است و همین دلیل برای متراژ های بالا و زمان هایی که ما امکان نصب اسپلیت داخل منزل را نداریم بهترین گزینه انتخاب داکت اسپلیت میباشد، چرا که تنها با نصب ۱ یونیت خارجی و کانال کشی به تمامی محیط های مد نظر می توان به دمای  مطبوع در کل منزل رسید .

  انواع مدل داکت اسپلیت :

  داکت اسپلیت  در در دو مدل اینورتر و بدون اینورتر در بازار موجود می باشد، داکت اسپلیت های اینورتر دارای مصرف برق بسیار کمتر نسبت به داکت اسپلیت های بدون اینورتر است و همچنین این آلودگی صوتی ایجاد شده در در این نوع داکت اسپلیت از نوع معمولی علی به بسیار کمتر میباشد چرا که در مدلهای بدون اینورتر سرعت کارکرد دستگاه دائما در حال  تعبیر می باشد اما در حالت اینورتر دستگاه با سرعت یکسان کار می کند.

  کولر گازی پنجره ای و مزایای آن:

  تفاوت کولر گازی با اسپیلت

  کولر گازی پنجره ای ابتدایی ترین نسل کولرگازی است و نصب آن به این صورت است که نیمی از دستگاه باید در محیط داخل و نیمی دیگر در محیط بیرون و در مجاورت هوای آزاد قرار می گیرد و لذا معمولاً در محل پنجره نصب می شود.
  -هزینه نگهداری و سرویس کمتر به دلیل عدم وجود لوله کشی و عدم نشتی گاز
  -جابه جایی و باز و بست راحت به صورت خشابی روی دیوار یا پنجره
  -نصب راحت به دلیل یکپارجه بودن دستگاه
  -عدم نیاز به لوله کشی و کابل کشی ارتباطی بین قسمت بیرونی و داخلی
  -امکان تأمین هوای تازه در برخی از مدل ها به وسیله دریچه کوچک تعبیه شده در -قسمت هوای خروجی فن اواپراتور
  -استفاده از کمپرسورهای قدرتمند و در اکثر موارد تروپیکال جهت کارکرد در دمای بالای ۵۰ درجه سانتی گراد

  معایب کولر گازی پنجره ای:

  -صدای زیاد تولید شده توسط کمپرسور و فن کندانسور و انتقال به محیط داخل
  -عدم وجود کنترل از راه دور در بسیاری از مدل ها وبرندهای کولر گازی پنجره ای
  -عدم امکان تنظیم دقیق دما
  -عدم تناسب با معماری داخلی و آسیب به نما و دکوراسیون ساختمان
  -عدم وجود اینورتر و وجود کمپرسور رفت و برگشتی پر مصرف در بیشتر موارد
  -محدودیت نصب به دلیل نیاز به پنجره یا دیوار خارجی جهت نصب
  -عدم وجود سیستم سرد و گرم و هیت پمپ
  -کاربرد یگانه به صورت سرمایش
  -وزن زیاد دستگاه
  -نیاز به شاسی کشی محکم
  -امکان به روز لرزش در پنجره یا شاسی
  -محدودیت ظرفیت کولر گازی پنجره ای
  -استفاده از گاز R22 در اکثر مدل ها
  -نیاز به فوم جهت درزبندی روی دیوار یا پنجره در اکثر موارد

  کولر گازی ایستاده :

  نوع سوم انواع کولر گازی کولر گازی های ایستاده است که این نوع کولر گازی مناسب برای مکانهایی با متراژ بسیار بزرگ می باشد،کولرهای گازی دارای طراحی متفاوتی نسبت به اسپلیت است به طوری که به صورت ایستاده روی زمین قرار می گیرد.
  کولر گازی های ایستاده یک تکه و دو تکه به بازار عرضه شده ده که در مدلهای یک تکه کمپرسور و اسپلیت داخلی روی یک بدنه سوار شده و در مدل های دو تکه  کمپرسور و یونیت داخلی از یکدیگر جدا هستند .کولر گازی های ایستاده دارای ظرفیت  ۳۶۰۰۰ صفر تا صد و بیست هزار می باشد  که قابل استفاده در مکان های بزرگ مانند فرودگاه مساجد سالن های پذیرایی و سایر مکان هایی که امکان نصب چندین یونیت داخلی وجود ندارد می باشد.
  این مدل کولر گازی نیز  به دو صورت اینورتر و معمولی تولید می شود که تفاوت آنها در میزان مصرف انرژی می باشد .

  پاسخ به این سوال مشتریان عزیز کولر گازی بخریم یا اسپلیت ؟

  در پاسخ به این سوال مشتریان عزیز باید بگوییم که همانگونه که در مقاله اشاره کردیم اسپلیت نیز یکی از انواع کولر گازیست.در بین مدل های کولر گازی هیچ یک از مدل ها نسبت به سایرین برتری خاصی نداشته و تنها باید براساس نیاز و کاربری محیط مدنظر کولر گازی درستی را انتخاب نمایید.به طور مثال هیچ گاه برای منزل از کولر گازی پرتابل استفاده نمیشود، ولی این موضوع دلیلی بر عدم کاربرد این مدل کولر گازی نیست،چرا که تمامی ما میدانیم که برای مغازه های کوچک که امکان لوله کشی وجود ندارد، کولر گازی پرتابل بهترین انتخاب خواهد بود.
  یا کولر گازی اسپلیت با وجود کارایی بسیار خوب در منازل در محیط های بسیار بزرگ مانند مساجد و سالن های کنفرانس کارایی لازم را نداشته و هرگز خنکای مطبوعی نمیدهند.برای این سالن ها باید حتما از کولر گازی های ایستاده استفاده شود.چنانچه شما عزیزان در انتخاب مدل کولر گازی خود دچار ترید هستید بهتر است از مشاوره رایگان تهران سرویس آنلاین برخوردار شوید.

  انواع کولر گازی
  لینک کوتاه مطلب :https://b2n.ir/s44026

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس