داکت اسپلیت

 • داکت اسپلیت Duct Split با پیشرفت تکنولوژی و بهبود عملکرد وسایل سرمایشی و گرمایشی شاهد ظهور دستگاه‌های جدید در منازل بوده‌ایم، تولیدکنندگان این دستگاه‌ها در طی سال‌های متوالی سعی در آن داشته‌اند با آنالیز و بررسی دقیق نقاط ضعف و قدرت این وسایل پرکاربرد نقاط ضعف را تقویت و بهترین دستگاه را در اختیار مشتریان عزیز قرار دهند .
  بعد از استقبال زیاد مردم از انواع اسپلیت نوع جدید آن با نام داکت اسپلیت رونمایی شد که از عملکردی بسیار قوی‌تر نسبت به انواع اسپلیت برخوردار است، در حقیقت داکت اسپلیت به اسپلیت‌های کانالی گفته می‌شود که در فصل تابستان برای سرمایش و در فصل زمستان به جهت گرمایش منازل از آن استفاده می‌کنند. تفاوتی شایان دیگری که در میان اسپلیت و داکت اسپلیت می‌توان به آن اشاره کرد نحوهٔ اجرای آن است که در داکت اسپلیت یونیت داخلی به‌صورت توکار و داخل سقف کار شده و دیگر فضایی از منزل را اشغال نخواهد کرد.
  در ادامه این مقاله با ما همراه باشید، چرا قصد داریم، به بررسی داکت اسپلیت، نحوه عملکرد، اجزای سازنده و سایر اطلاعات لازم برای آشنایی با این سیستم تهویه مطبوع بپردازیم و شما را با آن بیشتر آشنا کنیم.
  از شما عزیزان دعوت می‌کنیم در صورت استفاده از داکت اسپلیت تجربهٔ ی کاربری خودتان را در بخش کامنت‌های همین مقاله با سایر عزیزان در میان بگذارید.

  داکت اسپلیت چیست :

  داکت اسپلیت جدیدترین نوع وسایل سرمایشی و گرمایشی HVAC است که در فصل زمستان برای گرما و در فصل تابستان برای سرمایش منازل استفاده می‌شود. در واقع همان‌طور که اشاره کردیم داکت اسپلیت‌ها نوعی از اسپلیت‌هایی هستند که یونیت داخلی آنها با اجراشدن در قسمت سقف به‌صورت توکار تعبیه می‌شود.
  داکت اسپلیت‌ها از دو قسمت اصلی کندانسور و هواساز تشکیل شده است که ارتباط بین این دو یونیت از طریق کانال برقرار می‌شود.
  کندانسور شامل چند قطعه پروانه، کمپرسور، دینام، فین و … است و هواساز نیز شامل فیلتر، سینی، کویل، دینام، اوپراتور، پروانه و … می‌باشد.
  هواساز داکت اسپلیت به‌صورت توکار درون سقف وصل می‌شود و سپس با استفاده از کانال‌کشی هوا را به اتاق‌ها و سایر مکان‌ها انتقال می‌دهد.
  داکت اسپلیت برای خنک‌کردن محیط عملکردی شبیه به اسپلیت و کولرگازی دارد؛ ولی برای گرم‌کردن محیط با گردش آب گرم درون داکت اسپلیت محیط را خنک می‌کند.

  داکت اسپلیت

  اجزای داکت اسپلیت چیست ؟

  داکت اسپلیت از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که اصلی‌ترین بخش‌های آن شامل یونیت داخلی، یونیت خارجی، لوله‌های مسی، کانال‌ها، دریچه‌های ورود هوا به محیط موردنظر و ترموستات دیواری است. در ادامه به توضیح هر قسمت و ارتباط آن و چگونگی همکاری آن با بخش‌ها و اجزای دیگر داکت اسپلیت می‌پردازیم.
  یونیت خارجی : یونیت خارجی یا کندانسور در بیرون ساختمان و در فضای باز نصب می شود.
  لوله مسی : این لوله یونیت داخلی و خارجی را به هم متصل می‌کند.
  یونیت داخلی : یونیت داخلی یا هواساز در داخل ساختمان و معمولاً در زیر سقف کاذب قرار می‌گیرد.
  کانال‌ها : کانال‌ها به‌صورت گرد یا چهارگوش هستند و یونیت داخلی را به دریچه‌ها متصل می‌کند.
  دریچه‌ها : در انتهای کانال‌ها دریچه‌هایی تعبیه شده‌اند و هوای سرد شده یا گرم شده را به اتاق انتقال می‌دهند.
  ترموستات : تنظیم دما ، سرعت کارکرد فن و … توسط ترموستات دیواری کنترل می شود.

  داکت اسپیلت چیست؟

  نحوه عملکرد داکت اسپلیت:

  داکت اسپلیت نیز مانند بسیاری از سیستم‌های سرمایشی بر اساس سیکل تبرید تراکمی عمل می‌کند. در واحد داخلی این سیستم کار اصلی توسط هواساز انجام می‌شود؛ جایی که مبرد خنک شده در واحد خارجی (مجموعه کنداسینگ) از طریق لوله مسی وارد کویل سرمایش (اواپراتور) می‌شود. از طرف دیگر، هوای تازه پس از تصفیه و کاهش رطوبت از کویل عبور می‌کند و گرمای آن توسط مبرد جذب می‌شود. پس از کاهش دما، هوا با دمیدن فن و از طریق کانال‌ها به فضاهای مختلف داخلی منتقل می‌شود و دما و رطوبت محیط موردنظر را به شرایط مطلوب می‌رساند.
  از نظر فنی، عملکرد سرمایشی سیستم داکت اسپلیت مشابه عملکرد اسپلیت دیواری و کولرهای پنجره‌ای است. ولی از نظر توزیع سرما تفاوت‌هایی دارد که در ادامه توضیح داده می‌شود.

  برای مطالعه مقاله نصب داکت اسپلیت اینجا کلیک کنید.

  محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت:

  مساحت واحد مسکونی (برحسب متر مربع) ظرفیت دستگاه داکت اسپلیت (Btu/hr)
  از صفر تا شصت متر مربع ۲۴۰۰۰
  از شصت تا نود متر مربع ۳۰۰۰۰
  از نود تا صد و بیست متر مربع ۳۶۰۰۰
  از صد و بیست تا صد و پنجاه متر مربع ۳۰۰۰۰+۲۴۰۰۰
  از صد و پنجاه تا دویست متر مربع ۳۰۰۰۰*۲

  نکات مهم در  هنگام خرید داکت اسپلیت:

  – داکت اسپلیت خود را از مراکز معتبر خریداری نمایید تا از واقعی بودن ظرفیت آن اطمینان حاصل کنید.
  -اگر اطراف منزل شما باز است و نورگیر بالایی دارید حتماً ظرفیت بیشتری را برای محیط خود در نظر داشته باشید.
  -برای ارتفاع بالا و سقف‌های مرتفع حتماً ظرفیت بیشتری را خریداری کنید.
  -با عایق کردن درب و پنجره می‌توانید از مصرف داکت اسپلیت خود بکاهید.

  انواع داکت اسپلیت :

  داکت اسپلیت‌ها از نظر مصرف برق به دودسته معمولی و اینورتر تقسیم می‌شوند. داکت اسپلیت‌های معمولی در زمان استفاده با دور ثابت عملکرد و میزان مصرف برق آنها بیشتر از داکت اسپلیت‌های اینوتر دار است که با استفاده از فناوری اینورتر موتور داکت اسپلیت بعد از رسیدن به دمای موردنظر از سرعت خود کاسته و مصرف برق کمتری دارد.
  از سوی دیگر داکت اسپلیت های معمولی از گاز R22 برای سیکل تبرید خود استفاده میکنند ،این در حالی است ، که گاز مصرفی کولر گازی های اینورتر گاز R410 که دوست دار محیط زیست است.

  عملکرد سرمایشی داکت اسپلیت:

  داکت اسپلیت نیز مانند بسیاری از سیستم‌های سرمایشی بر اساس سیکل تبرید تراکمی عمل می‌کند. در واحد داخلی این سیستم کار اصلی توسط هواساز انجام می‌شود؛ جایی که مبرد خنک شده در واحد خارجی (مجموعه کنداسینگ) از طریق لوله مسی وارد کویل سرمایش (اواپراتور) می‌شود. از طرف دیگر، هوای تازه پس از تصفیه و کاهش رطوبت از کویل عبور می‌کند و گرمای آن توسط مبرد جذب می‌شود. پس از کاهش دما، هوا با دمیدن فن و از طریق کانال‌ها به فضاهای مختلف داخلی منتقل می‌شود و دما و رطوبت محیط موردنظر را به شرایط مطلوب می‌رساند.
  از نظر فنی، عملکرد سرمایشی سیستم داکت اسپلیت مشابه عملکرد اسپلیت دیواری و کولرهای پنجره‌ای است. ولی از نظر توزیع سرما تفاوت‌هایی دارد که در ادامه توضیح داده می‌شود.
  داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی یک سیستم تهویه مطبوع است که از دو واحد داخلی و خارجی تشکیل شده است. واحد خارجی در داکت اسپلیت مجموعه کندانسینگ و واحد داخلی شامل دستگاه هواساز و کانال‌ها است.داکت اسپلیت چیست ؟

  عملکرد گرمایشی داکت اسپیلت:

  گرمایش داکت اسپلیت‌ها معمولاً به دو روش استفاده از کویل آب گرم و سیکل تبرید معکوس انجام می‌شود.
  • کویل آب گرم: با قراردادن کویل آب گرم در قسمت هواساز و عبور آب خروجی از دیگ یا آب گرم شده توسط انرژی خورشیدی از کویل می‌توان گرمایش لازم برای فضای داخلی را با وجود خاموش بودن مجموعه کندانسینگ تأمین کرد. البته برای گرمایش محیط‌های با متراژ بالا این سیستم پاسخ‌گو نیست و باید در کنار آن از سیستم پکیج یا موتورخانه استفاده کرد.
  • سیکل معکوس تبرید: این سیکل در حقیقت همان سیکل تبرید است که جهت حرکت مایع مبرد معکوس شده است. در این سیکل مبرد داغ خروجی از کمپرسور به‌جای ورود به کندانسور (مجموعه کندانسینگ) ، وارد کویل‌های هواساز می‌شود و هوای عبوری از کانال‌ها را گرم کرده و در اتاق‌ها توزیع می‌کند.
  • کویل برقی: کویل برقی نیازی به آب گرم ندارد. با استفاده از برق گرمایش محیط را فراهم می‌کند که در نتیجه هزینه‌بر است. اما اگر ساختمان یا واحد شما مجهز به لوله‌کشی گاز یا موتورخانه مرکزی و پکیج نیست، برای استفاده از گرمایش داکت اسپلیت باید از کویل برقی استفاده کنی

  برای مطالعه مقاله معرفی بهترین و پرفروش ترین داکت اسپلیت اینجا کلیک کنید.

  مزایای استفاده از داکت اسپلیت:

  – گرما و سرما به طور یکنواخت از طریق کانال به فضاهای مختلف ساختمان هدایت می‌شود.
  -داکت اسپیلت به شما این امکان را می‌دهد تا به‌صورت مجزا برای هر واحد از سیستم گرمایشی و سرمایشی آن استفاده نمایند.
  -مستقل بودن هر واحد برای هزینه‌های سرویس، تعمیر و نگهداری داکت اسپیلت.
  – داکت اسپلیت از نظر قیمت و کارایی مناسبی که دارد نسبت به سایر سیستم‌های تهویه هوا مناسب‌تر است.
  -هوایی را که می‌خواهد به محیط انتقال دهد فیلتر می‌کند و هوای تازه و مطبوعی به محیط می‌دهد.
  -راندمان سرمایشی و گرمایشی آن در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع بهتر است.
  -این دستگاه علاوه بر تأمین سرمایش کافی، گرمایش بسیار قوی دارد و می‌تواند بین 20 الی 30 درصد در مصرف برق در زمستان صرفه‌جویی کند.
  -از آن جایی که در داکت اسپلیت از جداکننده روغن استفاده می‌شود، امکان لوله‌کشی بین یونیت‌های داخلی و خارجی با اختلاف ارتفاع 15 متر را فراهم می‌سازد که این امر موجب می‌شود در طولانی‌مدت کارایی دستگاه به‌خوبی حفظ شود.
  -هزینه تعمیر و نگهداری پایین داکت اسپیلت نسبت به سایر وسایل سرمایشی.
  -حذف رطوبت کولرهای آبی
  -مقرون‌به‌صرفه بودن استفاده از داکت اسپلیت با کویل آبگرم، به دلیل تأمین آبگرم توسط موتورخانه یا پکیج.
  -سبب صرفه‌جویی در مصرف آب در مقایسه با استفاده از کولرهای آبی می‌شود.
  -این سیستم قابلیت استفاده از هوای برگشت را دارا است که این امر راندمان دستگاه را بالا برده و باعث می‌شود سوخت کمتری مصرف شود.
  -مصرف برق داکت اسپلیت در مقایسه با اسپلیت‌های دیواری کمتر است.

  معایب استفاده داکت اسپیلت:

  – بهتر است بدانید که در این دستگاه امکان کنترل زوم وجود ندارد، بدین معنا که با روشن‌کردن این دستگاه تمامی فضاها اعم از تمامی اتاق‌ها، سالن‌ها، راهروها و … با یکدیگر هم دما می شوند.
  -داکت اسپلیت در مقایسه با چیلر یا مینی چیلر مصرف برق آن تا حدودی بالاتر است؛ ولی نسبت به اسپلیت دیواری مصرف برق آن کمتر است.
  -داکت اسپلیت برای گردش هوای محیط تهویه شونده از فن استفاده می‌کند. ازاین‌رو در صورت وجود سکوت، صدای این فن شنیده می‌شود و ممکن است باعث ناراحتی افراد شود.
  -یکی دیگر از معایب اسپلیت‌ها این است که سیستم گرمایشی ضعیفی دارند و باید از یک سیستم گرمایشی دیگر مانند پکیج و یا موتورخانه برای مکمل آن استفاده کنید.
  -عدم کنترل صحیح برای دمای هر اتاق
  -نیاز به کانال کشی توکار برای تمامی محیط مدنظر
  -ایجاد صدای زیاد

  انواع داکت اسپلیت ها از نظر مصرف انرژی کدامند؟

  دو نوع داکت اسپلیت موجود است
  نوع معمولی یا مصرف انرژی با گرید B
  داکت اسپلیت اینورتر (inverter) یا مصرف انرژی با گرید A
  در نوع A، از کمپرسورهایی با سرعت متغیر استفاده می‌شود و به‌این‌ترتیب در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهد شد.
  در این شکل از کمپرسورها، با کاهش دما به‌صورت اتوماتیک دور کمپرسور کمتر شده و با افزایش آن، دور کمپرسور افزایش پیدا می‌کند.
  در واقع کمپرسور اینورتر تا حدودی یک کمپرسور هوشمند شمرده می‌شود و متناسب با ظرفیت موردنیاز و نیاز کاربر و دمای دلخواه او کار خواهد کرد.
  در مقابل، کمپرسورهای معمولی نوع B درهرحال با یک سرعت و دور ثابت کار خواهند کرد، بدون توجه به نیاز و ظرفیت لازم. نتیجه این اتفاق هم بالارفتن میزان مصرف برق است.

  خرید داکت اسپلیت :

  در صورت تمایل برای خرید داکت اسپلیت حتماً از مشاوره رایگان تهران سرویس آنلاین استفاده کرده و از آنها بخواهید باتوجه‌به موقعیت و شرایط مالی شما بهترین برند را به شما عزیزان معرفی نمایند. در نظر داشته باشید باتوجه‌به هزینه‌های بالای خرید داکت اسپلیت در انتخاب خود بیشترین دقت داشته باشید.

  قیمت داکت اسپلیت :

  قیمت داکت اسپلیت باتوجه‌به ظرفیت و نوع برند داکت اسپلیت بسیار متغیر بوده و نمی‌توان مبلغ ثابتی را برای آن اعلام کرد، به همین سبب برای اطلاع از قیمت‌ها ضمن انتخاب برند موردنظر با پشتیبانی تهران سرویس آنلاین در تماس باشید.

  انواع برند داکت اسپلیت :

  برند خارجی داکت اسپلیت برند ایرانی داکت اسپلیت
  داکت اسپلیت ال جی داکت اسپلیت پارس
  داکت اسپلیت سامسونگ داکت اسپلیت جی پلاس
  داکت اسپلیت امریکن پرو داکت اسپلیت مهراصل
  داکت اسپلیت دایکین داکت اسپلیت ایران رادیاتور
  داکت اسپلیت گری داکت اسپلیت بسکا
  داکت اسپلیت گودمن داکت اسپلیت داکتینو
  داکت اسپلیت وست پوینت داکت اسپلیت وست کول
  داکت اسپلیت جنرال داکت اسپلیت کیسان
  داکت اسپلیت میتسوبیشی
  داکت اسپلیت مدیا
  داکت اسپلیت هایسنس
  داکت اسپلیت گرین
  داکت اسپلیت آکس

  خدمات داکت اسپلیت تهران سرویس آنلاین

  • تعمیر داکت اسپلیت :
   تهران سرویس آنلاین با بیش از 7 سال سابقه در زمینه ارائه خدمات داکت اسپلیت در سطح شهر تهران همواره در تلاش است تا خدمات تعمیرات داکت اسپلیت با بهترین قیمت را به‌صورت 24 ساعته بدون تعطیلی به مشتریان عزیز ارائه دهد.
  • سرویس داکت اسپلیت:
   سرویس و نگهداری داکت اسپلیت خود را به متخصصان تهران سرویس آنلاین بسپارید، تا در تمام طول سال اوقاتی خوشی را برای خانواده خود به ارمغان آورید. سرویس داکت اسپلیت یک امر ضروری در نگهداری و استفاده از این سیستم سرمایشی محسوب می‌شود که باید به‌صورت منظم هر 6 ماه یکبار توسط شخص متخصص انجام پذیرد.
  • نصب داکت اسپلیت:
   نصب داکت اسپلیت توسط متخصصان تهران سرویس آنلاین بیش از 7 سال است که در سراسر پایتخت به‌صورت پروژه در حال انجام و تحویل به مشتریان عزیز است.

  گارانتی خدمات :

  تمامی خدمات ارائه شده از سوی شرکت تهران سرویس آنلاین شامل ضمانت نامه 6 ماه و پشتیبانی آنلاین است، که در صئرت لزوم میتوانید با تماس با یکی از شعب مجموعه از گارانتی خدمات خود بهرمندشوید.

  چرا تعمیرکار داکت اسپلیت خود را باید از تهران سرویس آنلاین درخواست دهید:

  ۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص تعمیر داکت اسپلیت
  ۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
  ۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
  ۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
  ۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
  ۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
  ۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
  ۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
  9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
  10-بالاترین رضایت مردمی

  • سلام کدام برند برای خرید دستگاه داکت اسپلیت بهتر است؟ ایرانی بخریم یا خارجی

   • سلام دوست عزیز برتری دستگاه‌های داکت اسپلیت ارتباط زیادی با برند آنها ندارد؛ تفاوت عمده‌ی آنها در ابعاد، میزان صدا و نوع کویل دستگاه می‌باشد. بنابراین تمام برندهای خارجی و ایرانی، بسته به نوع مصرف و نیاز شما و سایر عوامل ذکر شده در قسمت‌های قبل می‌توانند برای شما مناسب باشند.

   • تک فاز یا سه فاز بودن دستگاه‌ها با توجه به ظرفیت آنها تعیین می‌گردد. مثلا برق ورودی دستگاه‌های ۴۲۰۰۰ به بالا سه فاز است و دستگاه ۳۶۰۰۰ و کمتر از آن بصورت تک فاز تامین می‌شود اما بصورت سفارشی می‌توان سه فاز آنها را نیز تولید کرد.

  • ما ی داکت اسپلیت اینورتر خریدیم ولی موقع تست متوجه شدم که وقتی به دمای تنظیم‌شده میرسه کمپرسور داخل تراس کاملا خاموش میشه آیا دستگاه ایراد داره ؟

  • سلام ما در منزل از سیستم داکت اسپلیت استفاده میکنیم ولی اصلا به دمای مطلوب نمیرسیم

  • سلام وقت بخیر ما از داکت اسپلیت اینورتر ۳۶۰۰۰ استفاده میکنیم ولی بدلیل گرمای زیاد هوا این دستگاه دائما روشن است و در مدت مثلا ۳ روز شاید نیم ساعت خاموش باشد.ایا مشکلی برای دستگاه پیش میاید ؟

   • سلام دوست عزیز سعی کنید با بستن درب و پنجر ها و خاموش کردن سیستم های گرمایشی ب سیستم داکت اسپلیت خود کمک کنید تا زودتر به دمای مد نظر برسه

  • سلام وقت بخیر در زمان استفاده از داکت‌اسپیلت و وقتی که دستگاه روشنه ایا باید روزنه ای باز باشه که هوا در جریان باشه مثلا پنجره باید باز باشه یا نه باید همه در و پنجره هارو ببندیم‌که‌هوا خارج نشه ؟؟

   • سلام بر شما. خیر نیازی نیست درب یا پنجره ای باز شود چونکه هوا مثل کولرهای گازی فقط در محیط داخل چرخش دارد و اگر درب یا پنجره ای باز شود به سیستم بار حرارتی اضافی اعمال می گردد.

  • من در استان جنوبی کشور زندگی می کنم که خیلی گرم و مرطوب است اینجا اصولا همه از اسپلیت استفاده می کنند ولی بخاطر گرد و غبار باید هر یک ماه پنل خارجی سرویس بشه و هر دو سه سال هم پنل داخل که این عذاب آور و هزینه بر است و از طرفی باید چند تا اسپلیت بگیری برای هر اتاق چون کردش هوای زیادی ندارن. مثلا ما شب کولر سالن رو روشن می گذاریم صبح سالن یخ زده ولی اتاق ها گرم است. با این تفاسیر کدوم سیستم برای این منطقه مناسبتر است

   • سلام دوست عزیز بهتره شما از مینی چیلر استفاده کنید داکت اسپلیت هم خیلی مناسب برای شما نیست

  • به نظر من یکی از مزیت اسپلیت نسبت به نوع داکت اسپلیت اینه که اگه هرکدوم معیوب و نیاز به تعمیر داشته باشه فقط اون قسمت با مشکل تهویه میخوره…اما اگه داکت اسپلیت نیاز به تعمیر بخوره شاید کل واحد تهویه نداشته باشه

  • سلام برای ساختمان های تجاری از داکت اسپلیت استفاده کنیم یا چیلر ؟

   • سلام وقت بخیر برای متراژهای بالا معمولا یا از سیستم چیلر باید استفاده کنید و یا از سیستم vrf داکا اسپلیت برای شما توصیه نمیشه

  • سلام منزل ما برای کولر آبی کانال کشی شده میشه از همون برای داکت اسپلیت استفاده کرد

  • خیلی سیستم خوبیه ما خیلی میترسیدیم بخریم ولی واقعا تصمیم خوبی بود

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس