چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟

 • چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟ (How to clean the air conditioner filter?) با افزایش چشمگیر دمای هوا در بسیاری از مناطق کشور سیستم های سرمایشی قدیمی مانند کولر های آبی جای خود را به سیستم های تهویه مطبوع جدید مانند کولر گازی دادند، به طوری که امروزه در اکثر خانه ها یکی از مدل های کولر گازی را مشاهده می کنید.
  نکته ای که باعث شده این مقاله را برای شما عزیزان بنویسیم این است که نگهداری و تعمیرات کولرهای گازی اغلب هزینه برتر از کولرهای آبی بوده و بسیاری از مردم بخاطر همین هزینه‌ها به سراغ این سیستم تهویه مطبوع نمی روند. ما در این مقاله می خواهیم با آموزش یک کار ساده که تمامی شما عزیزان میتوانید، آن را در منزل به راحتی انجام دهید طول عمر دستگاه شما را افزایش داده و از هزینه های تعمیراتی شما تا حد ممکن بکاهیم.
  تمیز کردن فیلتر های کولر گازی مهمترین این بخش در مراحل سرویس کولر گازی شما عزیزان به شمار می رود. این مرحله با تمام سادگی خود می تواند از بروز بسیاری از مشکلات در دستگاه شما جلوگیری به عمل آورد. تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید بحث ها عزیزان آموزش دهیم که چگونه در منزل فیلترهای کولر گازی خود را تمیز کنید.
  در صورت نیاز به مشاوره و صحبت با کارشناس و متخصص میتوانید از طریق چت آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان مجموعه ما بهره مند شوید.
  برای دانلود فایل چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم اینجا کنید.تعمیرکار در حال تمیز کردن فیلتر اسپلیت

  فیلتر کولر گازی چیست و چه مزایایی دارد؟

  یکی از قسمت‌های تاثیرگذار در نحوه عملکرد کولرهای گازی، فیلتر‌های دستگاه می‌باشد. فیلتر کولر گازی در زیر دریچه‌ی پنل‌ها قرار دارند و معمولاً به طور پیوسته تمام سطح اواپراتور را می‌پوشانند. در هوای موجود در فضای محیط، گرد و خاک بسیاری وجود دارد که برای سلامتی شما و کولر مضر هستند.
  فیلتر‌ها وظیفه دارند تا این گرد و غبارها را جمع کنند و به نوعی باعث تصفیه هوای محیط نیز بشوند. این عمل به شدت بر روی راندمان و مصرف دستگاه شما تاثیر می‌گذارد. وقتی این فیلتر کثیف باشد، راه عبور هوای خنک از بین آن بسته می‌شود و دستگاه فشار بیشتری به خود باید بیاورد. این اتفاق باعث می‌شود تا مصرف کولر گازی شما افزایش پیدا کند. با تمیز کردن آن در هزینه‌های انرژی ماهانه‌ی خود کاهش چشمگیری مشاهده خواهیدکرد.شست و شوی فیلتر کولر گازی

  سرویس کولر گازی در تهران :

  زمانی که شما کولر گازی را خریداری می کنید، یکی از نکات مهمی که فروشنده به شما عزیزان اعلام می کند، استمرار در سرویس سالانه کولر گازی تان است چرا که سرویس کولر گازی از بروز مشکلات متعدد در دستگاه شما جلوگیری کرده و از هزینه های تعمیراتی شما تا حد چشمگیری می کاهد.
  اگر میخواهید طول عمر دستگاهتان افزایش پیدا کرده و از هزینه های تعمیراتی خانواده خود به کاهید، همین حالا با نزدیکترین شعبه تهران سرویس آنلاین به محل سکونت خود تماس حاصل کرده و درخواست سرویس کار خود را ثبت نمایید. شما با هزینه اندک برای سرویس کولر گازی خود از ایجاد مشکلات متعدد در دستگاهتان جلوگیری می کنید.
  تمامی عزیزانی که تنها یک بار از خدمات تهران سرویس آنلاین استفاده می کنند، شامل ۱۰ درصد تخفیف ویژه بر روی تمامی خدمات تهران سرویس آنلاین به صورت مادام العمر خواهند بود. همین حالا با نزدیکترین شعبه تهران سرویس آنلاین تماس حاصل کرده و درخواست سرویس کار خود را ثبت نمایید.شستن فیلتر کولر گازی

  مراحل تمیز کردن فیلترهای کولر گازی :

  حالت DRY در کولر گازی :

  قبل از آنکه نسبت به شستشوی فیلترهای کولر گازی خود اقدام کنیدt بهتر است که از حالت درایو برای از بین بردن رطوبت موجود در کولر گازی استفاده کرده و بگذارید که دستگاه حدود ۴۰ دقیقه روی این حالت کار کرده و تمامی رطوبت موجود در دستگاه را از بین ببرد.

  کولر گازی و اسپیلت خود را خاموش کرده و بهتر است که از برق جدا کنید :

   اگر تخصص کافی در زمینه کولر گازی ندارید، بهتر است برای هر گونه اقدامی که می خواهید بر روی این دستگاه انجام دهید ،حتماً دستگاه را از برق جدا کنید تا خطری متوجه شما نباشد. می توانید برای این کار برق اصلی کولر گازی را قطع کرده و سپس به سراغ فیلترهای آن بروید.

  درب یونیت داخلی را باز کنید :

   در پنل داخلی شما یک درب بسیار نازک وجود دارد که با باز کردن و هدایت آن به سمت بالا شما به فیلتر ها دسترسی خواهید داشت. برای باز کردن درب پنل داخلی کولر گازی باید با احتیاط زیادی عمل کرده و به دنبال مکانی که سازندگان برای باز کردن درب از آن نقطه تعبیه کرده‌اند، بگردید زمانی که درب را به آرامی بالا می دهید فیلتر های کولر گازی به راحتی قابل مشاهده خواهند بود.

   فیلتر ها را بیرون بیاورید :

  کولرهای گازی معمولاً نسبت به ظرفیت شان دارای ۲ و یا حداکثر 3 فیلتر در پنل داخلی خود هستند فیلتر ها اغلب به وسیله شیارهایی به پنل متصل شده‌اند. برای آنکه این فیلتر ها را بیرون بیاورید باید شیار ها را فشار داده و به آرامی فیلترها را آزاد کنید. می توانید تا پایان کار در را باز بگذارید.

  فیلتر ها را شست و شو دهید :

  برای تمیز کردن فیلتر های کولر گازی خود در ابتدا می توانید با استفاده از یک جارو شارژی یا جارو برقی تمامی گرد و غبار روی آن را جدا کرده و سپس فیلترها را زیر آب قرار دهید برای شستن فیلتر ها می توانید از شوینده های مخصوص ویا فوم هایی که در بازار برای شستشوی فیلتر های یونیت داخلی وجود دارد استفاده کرده و یا از شوینده های منزل به صورت رقیق استفاده کنید.
  می توانید با یک ابر نرم و یا یک مسواک به آرامی بر روی فیلتر ها کشیده و گرد و غبار و آلودگی را از روی آنها پاک کنید سپس فیلتر ها را آبکشی کرده و برای چند دقیقه در گوشه ای قرار دهید تا به طور کامل خشک شود.
  شستن فیلترهای کولر گازی

  فیلتر ها را نصب کرده و دستگاه را روشن کنید:

  پس از آنکه فیلتر ها را خشک کردید می توانید مجددا سر جایشان قرار دهید، سپس به آرامی درب پنل را بسته و برق پنل را وصل کنید. حال می توانید دستگاه را روشن کرده و از آن استفاده نمایید.

  خلاصه ای از تمیز کردن فیلتر هوا کولر گازی:

  1. ابتدا کولر گازی را خاموش کنید. معمولا کولر گازی به یک فیوز وصل است که با زدن دکمه آن فیوز، برق کولر گازی، قطع می‌شود.
  2. اینک باید پنل کولر را باز کنید. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا یک طرف پنل را به سمت بیرون بکشید و پس از خروج آن، طرف دیگر آن را بکشید. البته پنل‌ها با کمی سفتی در جای خودشان قرار گرفته‌اند، که با کمی زمان گذاشتن، از جای خود در می‌آیند.
  3. لبه‌ی پایینی فیلتر را به سمت خودتان بکشید. فیلتر به راحتی از جای خودش خارج می‌شود. توجه کنید، 2 فیلتر قرار دارد. هر دو را خارج کنید.
  4. آن‌ها را با کمی موارد شوینده و یک برس، زیر آب بشویید. می‌توانید از مسواک قدیمی خودتان برای این کار استفاده کنید.
  5. پس از شستشوی فیلتر هوای کولر گازی، بگذارید آب آن‌ها برود و کاملا خشک شوند.
  6. اینک، بالای فیلتر را در جای خودش قرار دهید و سپس پایین فیلتر را.
  7. درب پنل را جای بزنید.
  8. برق کولر گازی را مجددا وصل کنید.
  9. کولر گازی را روشن کنید و از هوای مطبوع لذت ببرید.

  برای مطالعه مقاله تعمیر کولر گازی تراست اینجا کلیک کنید.چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟

  نحوه تعویض فیلتر کولر گازی:

  اگر فیلتر کولر گازی شما شکل اصلی خود را از دست داده است و پا دچار پارگی و شکستگی شده است، وقت آن رسیده که اقدام به تعویض فیلترهای کولر گازی یا اسپلیت خود کنید. فرایند تعویض فیلتر کولر گازی کار پیچیده ای نیست و مشابه مراحل تمیز کردن فیلتر است. با این تفاوت که به جای شستن فیلترها تنها باید آن ها را با فیلتر جدید جایگزین نمایید. دقت کنید که هنگام خرید فیلتر جدید، حتما نمونه فیلتر قبلی کولر خود را به همراه داشته باشید و یا اینکه مدل و برند کولر خود را یادداشت کنید و فیلتر مناسب را تهیه نمایید. نحوه تعویض فیلتر کولر گازی اجنرال، ال جی، سامسونگ، جنرال، تراست، گری و … مشابه هم است. تنها ممکن است تفاوت بسیار جزئی در باز کردن پنل کولر وجود داشته باشد که برای این کار می توانید به دفترجه راهنمای کولر گازی خود مراجعه نمایید و آن را مطالعه نمایید.

  هرچند وقت یکبار لازم است تا فیلتر را تمیز کنیم؟

  تمیز کردن فیلتر از لحاظ بهداشتی نیز موثر است و از ورود هوای آلوده و باکتری‌های محیط خارج، جلوگیری می‌کند. اما زمان تمیز کردن فیلتر بستگی به مدت استفاده و محیطی که زندگی می‌کنید دارد. به طور مثال اگر کولر گازی شما بیشتر از ۸ ساعت در روز روشن است و محیط زندگی شما آلودگی زیاد است، لازم است تا ماهی یک‌بار حداقل فیلتر دستگاه خود را تمیز کنید اما اگر شرایط استفاده شما از کولر گازی بهتر است، می‌توانید هر ۲ ماه یک‌بار به تمیز کردن آن اقدام کنید.
  علت خاموشی ناگهانی کولر گازی چیست؟فیلتر کثیف و تمیز اسپلیت

  بهترین زمان تعویض فیلتر کولر گازی چه زمانی است؟

  علائمی وجود دارد که نشان‌دهنده کثیف بودن فیلتر کولر گازی است و به شما می‌گوید وقت آن است که فیلتر را تعویض کنید! این موارد عبارت‌اند از زمانی که:

  • تهویه هوا به‌درستی انجام نمی‌شود.
  • باد کولر به اندازه کافی خنک نیست یا اینکه هوای محیط گرم شده است.
  • قبض برق شما بی‌دلیل زیاد شده است!
  • شما احساس آلرژی یا حساسیت دارید.
  • گردوغبار زیادی در هوا وجود دارد و دائم باید گرد‌گیری کنید.چگونه فیلتر های کولر گازی را تمیز کنیم؟

  چرا تمیز کردن فیلتر های کولر گازی حائز اهمیت است ؟

  بسیاری از افراد نسبت به تمیز کردن فیلتر های کولر گازی خود بسیار بی اهمیت بوده و از انجام آن سرباز می زند، در صورتی که این فیلتر ها تنها برای تمیز نگه داشتن هوای محیط نبوده و فیلترها یکی از قطعات اصلی در عملکرد کولر گازی شما به شمار می رود.
  فیلترهای کولر گازی زمانی که به خوبی تمیز شده باشند به راحتی می توانند گرد و غبار های داخل محیط را جذب کرده و هوای داخل منزل شما را تا حد زیادی عاری از هر گونه آلودگی نماید .
  سوال اصلی اینجاست در صورتی که ما فیلترهای کولر گازی خود را به درستی تمیز نکنیم چه مشکلاتی برای ما پیش خواهد آمد :
  خاموش و روشن شدن کولر گازی در مدت کوتاه:
  اگر فیلترهای کولر گازی کثیف باشد، میزان اتومات کردن دستگاه شما در بازه زمانی افزایش پیدا کرده و باعث استهلاک کمپرسور و در مواردی حتی بروز آسیب جدی در دستگاه خواهد شد.
  یخ زدگی اپراتور :
  زمانی که فیلترهای کولر گازی شما کثیف شده باشد، اجازه تبادل هوا از داخل شبکه های اپراتور به پنل وجود نداشته و باعث میشود که دمای هوای پنل تا حد زیادی کاهش پیدا کند. این در حالتی است که زمانی که شما دستگاه خود را به صورت مرتب سرویس میکنیئ تبادل هوا بین اواپراتور و پنل به راحتی انجام شده و شاهد بروز همچین مشکلی در کولر گازی خود نخواهید بود. تجمع گردو غبار در داخل پنل باعث جلوگیری از تبادل هوا شده و به همین دلیل است که سرمایش دستگاه تا حد زیادی می کاهد.
  کاهش بازدهی دستگاه :
  تمیز نکردن فیلتر های کولر گازی در طول زمان باعث خواهد شد که کارایی دستگاه شما به حد چشمگیری کاهش پیدا کرده و شما مجبور باشید که برای خنک کردن محیط زمان استفاده از کولر گازی خود را افزایش دهیم که این موضوع باعث افزایش مصرف برق شما نیز می شود.
  افزایش هزینه ها :
  فیلتر هوای کثیف به دلیل عدم ارتباط صحیح بین اپراتور و پنل باعث بروز مشکلات جدی در دستگاه شده و در صورتی که این مشکل هر چه سریعتر برطرف نشود، شاهد بروز خرابی های متعددی در دستگاه خواهیم بود.
  ایجاد بیماری های تنفسی :
  یک فیلتر هوای کثیف باعث تبادل آلودگی، گرد و غبار و ذرات ریز در هوا شده و باعث می شود که این ذرات به داخل دستگاه تنفسی شما نیز کند نفوذ کند. برای جلوگیری از بیماری های تنفسی و آلرژیک و یا اگر در منزل فرد سالمند، نوزاد و یا مستعد بیماری‌های تنفسی ساکن است، باید زمان شستشوی فیلتر های کولر گازی خود را کاهش داده و از تجمع آلودگی و روی آنها جلوگیری نمایید.

  سؤالات متداول درباره تعویض فیلترهای کولر گازی

  1. هر چند وقت یکبار باید فیلتر کولر گازی را تعویض کنیم؟

  به طور کلی در فصول گرم سال تعویض فیلتر کولر گازی در هر ماه یکبار مناسب است اما در مناطقی که هوا گرم و مرطوب است بهتر است هر دوهفته تعویض شود.

  2. اگر فیلتر کولر گازی را تعویض نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

  روشن بودن کولر گازی بدون فیلتر می‌تواند به دستگاه آسیب زیادی برساند همچنین باعث ورود گردوخاک و آلودگی به محیط و داخل قطعات می‌شود.فیلترهای قابل تعویض باید هر 3 ماه یکبار با یک فیلتر نو تعویض شود.

  3.چرا باید برای تمیز کردن فیلتر کولر گازی آن را خاموش کنیم ؟

  این امر باعث هجوم هوای فیلتر نشده به داخل محل سکونت شما می شود و باعث می شود کویل های اواپراتور کولر گازی و سایر قسمت های داخلی شما کثیفی و ذرات معلق را جمع آوری کنند.

  4.آیا تمامی فیلترها قابل تعویض هستند؟

  برخی فیلترهای کولر گازی قابل تعویض بوده و برخی دیگر جنس قابل شست و شویی داریند که میتوان آن ها را مطابق اطلاعات بالا شست و شو داده و مجددا بر روی دستگاه خود نصب نمایید.

  5.چرا باید فیلتر کولر گازی ی خود را تمیز کنیم؟

  کیفیت هوای پاک تر، آلرژن های کمتر و گرد و غبار کمتر علاوه بر این این کار باعث افزایش طول عمر کولر گازی شما نیز خواهد شد.

  6.آیا با شست و شوی فیلترهای کولر گازی به راندمان آن نیز کمک میکنیم ؟

  بله شست و شوی فیلترهای کولر گازی تا حد زیادی باعث بالا رفتن بازدهی کولر گازی شما خواهد شد.

  تمیز کردن فیلتر کولر گازی در شمال تهران :

  تهران سرویس آنلاین به منظور بالا بردن سرعت خدمات دهی در پایتخت و افزایش رفاه مشتریان در فصول گرم سال با تاسیس شعبه ی شمال شهر تهران با شماره تماس ۲۲۶۶۹۱۹۶ امکان اعزام نیرو درکمتر از یک ساعت را برای مشتریان عزیز فراهم نموده است.شعبه ی شمال شهر تنها به صورت آنلاین بوده و امکان خدمات حضوری در این شعبه فراهم نیست.
  دوستان عزیز ساکن شمال شهر تهران میتوانند همه روزه از ساعت ۹ الی ۲۱ برای ثبت درخواست خود اقدام نمایند.این شعبه بدون تعطیلی حتی در روزهای جمعه نیز در حال ارائه فعالیت میباشد.

  تمیز کردن فیلتر کولر گازی در غرب تهران:

  هموطنان عزیز ساکن مناطق شمال غربی و غرب تهران میتوانند جهت ثبت درخواست خدمات خود از طریق شماره تماس ۴۴۲۸۴۷۴۳ و یا چت آنلاین سایت اقدام نمایند.خدمات سرویس کولر گازی و انواع برند اسپیلت در این شعبه به صورت آنلاین در ۷ روز هفته از ساعت ۹ الی ۲۱ در حال ارائه به مشتریان عزیز میباشد.
  از زمان ثبت درخواست شما تا حضور تکنسین تنها ۱ ساعت به طول خواهد انجامید.
  در روزهای پایانی هفته به دلیل افزایش درخواست خدمات سرویس اسپلیت بهتر است، از روزها قبل نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایید.

  تمیز کردن فیلتر کولر گازی در شرق تهران :

  مشتریان عزیز ساکن شرق تهران میتوانند جهت ثبت درخواست سرویس اسپیلت خود با شماره تماس ۷۷۲۴۱۵۰۵ تماس گرفته و یا از طریق چت آنلاین اقدام نمایند.پش از ثبت سفارش شما عزیزان تکنسین در کمتر از ۱ ساعت در محل مورد نظر حاضر بوده و اقدام به رفع مشکلات کولر گازی شما عزیزان مینماید.
  شعبه شرق تهران با پوشش کامل مناطق شرقی ، شمال شرقی و جنوب شرق تهران برای آسایش و رفاه مشتریان عزیز در حال کوشش هستند.

  تمیز کردن فیلتر کولر گازی در مرکز تهران :

  متخصصان تهران سرویس آنلاین در تمام مناطق مرکزی حتی مناطق دارای طرح ترافیک در کمتر از یک ساعت حاضر و اقدام به تعمیر کولر گازی مشتریان عزیز مینمایند. ضمانت نامه تهران سرویس آنلاین برای تمامی تعمیرات صادر و مشتریان عزیز با عضویت در باشگاه مشتریان ما از ۱۰ درصد تخفیف برخودار میگردد.شماره تلفن شعبه مرکزی ۶۶۵۹۳۳۶۸ بوده و شما عزیزان میتوانید در تمام ساعات شبانه روز اقدام به ثبت درخواست خود نمایید.

  تمیز کردن فیلتر کولر گازی در جنوب تهران :

  تهران سرویس آنلاین برای رفاه حال مشتریان عزیز جنوب تهران شعب این منطقه را با شماره تماس 55795334 تاسیس و تمامی خدمات تعمیر سرویس و نصب کولر گازی را به مشتریان عزیز ارائه میدهد.شعبه جنوب تهران به صورت حضوری پذیرای مشتریان عزیزی که قصد دارند ، قطعات مورد نیاز خود را خریداری نمایند و یا مکان مناسب برای انجام تعمیرات در منزل آنها وجود ندارد میتوانند با هماهنگی قبل از ورود وقت خود را رزرو کرده و از خدمات ما بهرمند شود.

  نحوه ثبت درخواست در تهران سرویس آنلاین :

  مشتریان عزیز برای ثبت درخواست خود میتوانید از طریق تماس با نزدیکترین شعبه تهران سرویس آنلاین به محل سکونت خود اقدام کرده و یا از طریق چت آنلاین داخل سایت مشخصات خود را برای ما ارسال نمایید.
  در زمان ثبت درخواست از تماس با تکنسین های اعزامی در دفعات قبلی خودداری کرده و حتما از ۲ روش مطرح شده اقدام کنید.مشترکین قبلی با بیان کد اشتراک و یا شماره فاکتور قبلی خود میتوانند از ۱۰ درصد تخفیف مجموعه ما بهرمند شوند.

  ساعت مراجعه تکنیسین چه ساعتی از روز خواهد بود:

  در حال عادی بعد از تماس شما با مجموعه تهران سرویس آنلاین و ثبت درخواست نزدکترین تکنیسین در کمتر از ۱ ساعت به محل شما اعزام خواهد شد.در صورت در نظر داشتنن ساعت خاصی از شبانه روز برای حضور تکنسین ساعت مد نظر را با کارشناسان در میان بگذارید ،تا در ساعت مقرر شده تکنسین به محل شما اعزام شود.
  به منظور افزایش سرعت خدمات تکنسین پیش از حضور در منزل با شما عزیزان تماس گرفته و ضمن فیکس کردن تایم حضور لوکیشین منزل را از شما درخواست میکند.

  اگر از ارائه خدمات کولر گازی ناراضی باشیم چه کاری باید انجام دهیم:

  بعد از اتمام ارائه خدمات توسط کارشناسان تهران سرویس آنلاین در صوررت عدم رضایت از نحوه انجام کار و یا هرگونه مشکل پیش امده کافیست با شماره تماس مرکزی تهران سرویس آنلاین تماس حاصل نمایید، تا شکایت شما از طریق دفتر مرکزی پیگیری شود و نتیجه آن به شما ابلاغ شود.لطفا هرگونه مشکل را با دفتر پشتیبانی مطرح کرده و از تماس با کارشناس اعزامی خودداری نمایید.

  چرا سرویسکار کولر گازی خود را باید از تهران سرویس آنلاین درخواست دهید:

  ۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص سرویس کولر گازی
  ۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
  ۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
  ۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
  ۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
  ۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
  ۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
  ۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
  9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
  10-بالاترین رضایت مردمی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس