چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟

 • امروزه با پیشرفت استفاده از کولر گازی برای منازل ومحیط های کاری و اداری سرویس و نگهداری از این دستگاه بسیار حائز اهمیت است.یکی از نکات مهم در نگهداری کولر های گازی تمیز کردن فیلتر های کولر گازیست.
  در این مقاله قصد داریم به سوال پرتکرار مشتریان عزیز یعنی چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟ پاسخ دهیم با ما همراه شوید.

  فیلتر کولر گازی چیست و چه مزایایی دارد؟

  یکی از قسمت‌های تاثیرگذار در نحوه عملکرد کولرهای گازی، فیلتر‌های دستگاه می‌باشد. فیلتر کولر گازی در زیر دریچه‌ی پنل‌ها قرار دارند و معمولاً به طور پیوسته تمام سطح اواپراتور را می‌پوشانند. در هوای موجود در فضای محیط، گرد و خاک بسیاری وجود دارد که برای سلامتی شما و کولر مضر هستند.

  فیلتر‌ها وظیفه دارند تا این گرد و غبارها را جمع کنند و به نوعی باعث تصفیه هوای محیط نیز بشوند. این عمل به شدت بر روی راندمان و مصرف دستگاه شما تاثیر می‌گذارد. وقتی این فیلتر کثیف باشد، راه عبور هوای خنک از بین آن بسته می‌شود و دستگاه فشار بیشتری به خود باید بیاورد. این اتفاق باعث می‌شود تا مصرف کولر گازی شما افزایش پیدا کند. با تمیز کردن آن در هزینه‌های انرژی ماهانه‌ی خود کاهش چشمگیری مشاهده خواهیدکرد.

  تمیز کردن فیلتر هوا کولر گازی:

  1. ابتدا کولر گازی را خاموش کنید. معمولا کولر گازی به یک فیوز وصل است که با زدن دکمه آن فیوز، برق کولر گازی، قطع می‌شود.
  2. اینک باید پنل کولر را باز کنید. پیشنهاد می‌کنیم ابتدا یک طرف پنل را به سمت بیرون بکشید و پس از خروج آن، طرف دیگر آن را بکشید. البته پنل‌ها با کمی سفتی در جای خودشان قرار گرفته‌اند، که با کمی زمان گذاشتن، از جای خود در می‌آیند.
  3. لبه‌ی پایینی فیلتر را به سمت خودتان بکشید. فیلتر به راحتی از جای خودش خارج می‌شود. توجه کنید، 2 فیلتر قرار دارد. هر دو را خارج کنید.
  4. آن‌ها را با کمی موارد شوینده و یک برس، زیر آب بشویید. می‌توانید از مسواک قدیمی خودتان برای این کار استفاده کنید.
  5. پس از شستشوی فیلتر هوای کولر گازی، بگذارید آب آن‌ها برود و کاملا خشک شوند.
  6. اینک، بالای فیلتر را در جای خودش قرار دهید و سپس پایین فیلتر را.
  7. درب پنل را جای بزنید.
  8. برق کولر گازی را مجددا وصل کنید.
  9. کولر گازی را روشن کنید و از هوای مطبوع لذت ببرید.

  برای مطالعه مقاله تعمیر کولر گازی تراست اینجا کلیک کنید.

  چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم؟

  نحوه تعویض فیلتر کولر گازی:

  اگر فیلتر کولر گازی شما شکل اصلی خود را از دست داده است و پا دچار پارگی و شکستگی شده است، وقت آن رسیده که اقدام به تعویض فیلترهای کولر گازی یا اسپلیت خود کنید. فرایند تعویض فیلتر کولر گازی کار پیچیده ای نیست و مشابه مراحل تمیز کردن فیلتر است. با این تفاوت که به جای شستن فیلترها تنها باید آن ها را با فیلتر جدید جایگزین نمایید. دقت کنید که هنگام خرید فیلتر جدید، حتما نمونه فیلتر قبلی کولر خود را به همراه داشته باشید و یا اینکه مدل و برند کولر خود را یادداشت کنید و فیلتر مناسب را تهیه نمایید. نحوه تعویض فیلتر کولر گازی اجنرال، ال جی، سامسونگ، جنرال، تراست، گری و … مشابه هم است. تنها ممکن است تفاوت بسیار جزئی در باز کردن پنل کولر وجود داشته باشد که برای این کار می توانید به دفترجه راهنمای کولر گازی خود مراجعه نمایید و آن را مطالعه نمایید.

  هرچند وقت یکبار لازم است تا فیلتر را تمیز کنیم؟

  تمیز کردن فیلتر از لحاظ بهداشتی نیز موثر است و از ورود هوای آلوده و باکتری‌های محیط خارج، جلوگیری می‌کند. اما زمان تمیز کردن فیلتر بستگی به مدت استفاده و محیطی که زندگی می‌کنید دارد. به طور مثال اگر کولر گازی شما بیشتر از ۸ ساعت در روز روشن است و محیط زندگی شما آلودگی زیاد است، لازم است تا ماهی یک‌بار حداقل فیلتر دستگاه خود را تمیز کنید اما اگر شرایط استفاده شما از کولر گازی بهتر است، می‌توانید هر ۲ ماه یک‌بار به تمیز کردن آن اقدام کنید.

  علت خاموشی ناگهانی کولر گازی چیست؟

  بهترین زمان تعویض فیلتر کولر گازی چه زمانی است؟

  علائمی وجود دارد که نشان‌دهنده کثیف بودن فیلتر کولر گازی است و به شما می‌گوید وقت آن است که فیلتر را تعویض کنید! این موارد عبارت‌اند از زمانی که:

  • تهویه هوا به‌درستی انجام نمی‌شود.
  • باد کولر به اندازه کافی خنک نیست یا اینکه هوای محیط گرم شده است.
  • قبض برق شما بی‌دلیل زیاد شده است!
  • شما احساس آلرژی یا حساسیت دارید.
  • گردوغبار زیادی در هوا وجود دارد و دائم باید گرد‌گیری کنید.

  چگونه فیلتر های کولر گازی را تمیز کنیم؟

  سؤالات متداول درباره تعویض فیلترهای کولر گازی

  1. هر چند وقت یکبار باید فیلتر کولر گازی را تعویض کنیم؟

  به طور کلی در فصول گرم سال تعویض فیلتر کولر گازی در هر ماه یکبار مناسب است اما در مناطقی که هوا گرم و مرطوب است بهتر است هر دوهفته تعویض شود.

  2. اگر فیلتر کولر گازی را تعویض نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

  روشن بودن کولر گازی بدون فیلتر می‌تواند به دستگاه آسیب زیادی برساند همچنین باعث ورود گردوخاک و آلودگی به محیط و داخل قطعات می‌شود.

  چرا سرویسکار کولر گازی خود را باید از تهران سرویس سفارش دهید:

  ۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص سرویس کولر گازی
  ۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
  ۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
  ۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
  ۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
  ۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
  ۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
  ۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
  9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
  10-بالاترین رضایت مردمی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس