نکات مهم در نگهداری از کولر گازی و اسپلیت

 • نکات مهم در نگهداری کولر گازی و اسپلیت ما در این مقاله تمامی راهکارهایی که باعث افزایش طول عمر و بهبود عملکرد دستگاه شما میشود را به صورت کامل بیان کردیم، تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.
  با گرم شدن کره زمین و افزایش  دما در در فصل تابستان تحمل گرمای طاقت فرسا  بدون  حضور سیستم های برودتی از جمله کولر گازی و اسپلیت برای بسیاری از ما ناممکن شده است است .
  از طرف دیگر با افزایش نجومی قیمت ها نگهداری و استفاده درست است، این سیستم ها بسیار حائز اهمیت است است، چرا که کوچکترین خرابی وی با هزینه های گزاف تعمیرات برای ما به همراه خواهد بود.
  با ما همراه باشید تا در این مقاله روش های صحیح نگهداری از کولر گازی گازی و اسپلیت را برای شما عزیزان بیان کنیم.
  شما میتوانید در تمام طول شبانه روز روز برای مشاوره رایگان با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین تماس حاصل نمایید تا متخصصان ما به تمامی سوالات شما به صورت کامل پاسخ دهند.
  در قسمت کامنت های همین مقاله تجربه استفاده از از سیستمهای برودتی را باما و سایر مشتریان تهران سرویس آنلاین در میان بگذارید هر ماه به قید قرعه به یکی از کامنت ها سرویس کولر گازی رایگان تعلق می گیرد.

  روش صحیح نگهداری  از اسپلیت و انواع کولر گازی :

  به خاطر داشته باشید، قبل از استفاده از هر وسیله ای از جمله وسایل برقی دفترچه راهنمای آن را به دقت مطالعه کنید، و یا با یک سرچ ساده در گوگل تمامی نکات لازم برای استفاده از آن را آموزش ببینید، چرا که عدم آگاهی از از عملکرد و نحوه استفاده از یک وسیله می تواند باعث بروز مشکلات بسیاری در طی زمان شود.
  استفاده صحیح  و رعایت نکات مهم در نگهداری از کولر گازی و اسپلیت باعث :

  • افزایش طول عمر دستگاه
  • بهبود عملکرد دستگاه
  • افزایش میزان کارایی
  • کاهش میزان خرابی

  شود، که تمامی این ها باعث کاهش هزینه های سالیانه شما خواهد شد.

  آموزش نگهداری از کولر گازی و اسپلیت :

  در ادامه قصد داریم تمام نکات مهم در هنگام استفاده از از انواع کولر گازی ، اسپلیت و داکت اسپلیت را برای شما عزیزان بیان کنیم،  به خاطر داشته باشید تمامی این آموزش ها برای تمامی برندها  یکسان است.

  برای مطالعه مقاله تفاوت کولر گازی با اسپلیت اینجا کلیک کنید.

  نگهداری از کولر گازی و اسپلیت

  1-نصب کولر گازی توسط کارشناس متخصص :

  همانطور که میدانید نصب کولر گازی نیازمند دانش تخصص و مهارت خاصی است، و نمی توان به هر مجموعه و فردی برای نصب کولر گازی اعتماد کرد ، چرا که اگر کوچکترین اشتباهی در انجام این امر صورت گیرد خسارات جبران ناپذیری به دستگاه شما وارد می شود.
  از جمله نکاتی که بسیاری از افراد به اصطلاح نصاب و در نصبهای خود رعایت نمی کند عبارتند از :

  • عدم توجه به تراز بودن دستگاه
  • ایجاد نکردن تله روغن با لوله مسی
  • وکیوم  نکردن دستگاه قبل از باز کردن گاز

  2-شارژ گاز کولر گازی :

  یکی از مواردی که بیشترین آسیب را به دستگاه شما وارد می کند ،کم شدن میزان گاز دستگاه نسبت به حد مجاز آن است، که باید با توجه به میزان مصرف شما از کولر گازی به صورت شش ماه تا یک سال  چک شده و در صورت لزوم شارژ گاز برای کولر گازی شما گیرد.

  3-تمیز بودن یونیت خارجی :

  با توجه به اینکه کندانسور کولر گازی شما در خارج از منزل در معرض گرد و غبار و اشیا خارجی قرار دارد ،به سرعت کثیف شده و عملکرد آن کاهش می یابد.  لازم است کندانسور کولر گازی خود را به صورت منظم با فشار ها تمیز نمایید .

  4-تمیز کردن فیلترهای یونیت داخلی :

  فیلترهای کولر گازی یکی از حیاتی ترین و مهم ترین قسمت یونیت داخلی به شمار می رود وجود گرد و غبار و میکروب روی این فیلترها باعث میشود، دستگاه سخت تر کار کند، جریان هوا به راحتی در گردش نباشد و حتی کیفیت هوای ورودی به منزلی تا حد زیادی کاهش یابد .بهتر است برای بهبود عملکرد کولر گازی خود هر هفته فیلتر ها را تمیز کرده و هر شش ماه یک بار نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

  5-انتخاب درست کابل و لوله مسی :

  مواردی که به انتخاب نصاب کولر گازی شما بستگی دارد انتخاب درست کابل و لوله مسی است ،چرا که بسیاری از نصاب ها بدون داشتن اطلاعات فنی درست و در نظر گرفتن ظرفیت کولر گازی شما است سایز نادرست لوله و کابل استفاده کرده که این امر موجب فشار آمدن زیاد به کمپرسور دستگاه شما خواهد بود .
  برای مطالعه مقاله لوله کشی کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  6-عدم استفاده تمام وقت از کولر گازی :

  کولر گازی خود را به صورت ۲۴ ساعته روشن نگذارید و در صورت خروج از منزل حتما نسبت به خاموش کردن آن اقدام نمایید .

  7-عدم نوسان برق ورودی کولر گازی :

  اگر در منطقه که برق ورودی به منزل شما بشدت دوتار نوسان می شود حتماً نسبت به نصب محافظ برق کولر گازی خود اقدام کنید، چرا که یکی از دلایل سوختگی برد و کمپرسور کولر گازی نبستن برق ورودی است.

  8-سرویس و تعمیر به موقع کولر گازی :

  در صورت مشاهده کوچکترین تغییر در عملکرد کولر گازی خود حتماً با تکنسین کولر گازی تماس گرفته وتا  قبل از حضور کارشناس در محل دستگاه را خاموش کنید.

  از جمله مواردی که در صورت مشاهده باید با تکنسین تماس حاصل نمایید :

  • خروج باد گرم در در صورت تنظیم  روی سرمایش
  •  خروج باد سرد در صورت تنظیم روی گرمایش
  • آبریزش پنل داخلی
  • یخ زدگی پنل خارجی
  • روشن و خاموش شدن مکرر کولر گازی

  9-رعایت فاصله استاندارد در هنگام نصب:

  یونیت داخلی و خارجی باید با فاصله مشخصی  نسبت به سقف وسایر وسایل موجود در محل نصب شود تا بتوانند عملکرد مناسب خود را داشته باشد.

  10-تست نشتی گاز :

  یکی از موارد  مهم به صورت سالانه باید توسط کارشناس مورد بررسی قرار گیرد ،سلامت لوله های کولر گازی و عدم وجود نشتی در آنهاست.

  11-بررس سلامت عایق و پرایمر  لوله ها :

  در هنگام نصب  بر روی لوله های کولر گازی عایق و پرایمری پیچیده می شود، تا از لوله ها در برابر صدمات و تغییرات دمایی محافظت شود، در صورت وجود خرابی و باز شدن این عایق ها حتماً از تکنسین خود بخواهید برای نصب مجدد آن در محل حاضر شود.

  12-تنظیم دمای کولر گازی بر روی نقطه آسایش  :

  بسیاری از افراد در هنگام تنظیم دمای کولر گازی خود آن را روی کمترین دما تنظیم می کنند،  که این کار باعث فشار آمدن به کمپرسور دستگاه شما خواهد شد،  طبق تحقیقات انجام شده نقطه  آسایش دمایی  برای بدن انسان حدود ۲۲ الی ۲۴ درجه سانتی گراد است.

  13-روشن و خاموش کردن دستگاه :

  هرگز کولر گازی را به صورت مکرر خاموش و روشن نکنید، سعی کنید با توجه به نکته بالا و تنظیم کولر گازی روی دمای آسایش اجازه دهید دستگاه عملکرد خود را پیش گرفته و در هنگام رسیدن به دمای آسایش ش به حالت اتومات برود. یکی از رایج ترین اشتباهات در استفاده از کولر گازی این است که افراد هنگام ورود به منزل و احساس گرمای شدید کولر گازی رفته روی کمترین دما تنظیم کرده و بعد از رسیدن به دمای مورد نظر کولر گازی را خاموش میکند و مجدد در صورت افزایش دمای محیط به روشن کردن آن اقدام می نماید  این کار صدمات بسیار زیادی را به دستگاه شما وارد می کند.

  14-بستن تمامی درب ها و پنجره ها :

  برخلاف عملکرد کولرهای آبی که نیازمند باز بودن یکی است در خواب و یا پنجره برای تهویه هوا و گردش مناسب باد لازم بود در هنگام استفاده از کولر گازی باید تمامی درب ها و پنجره ها بسته ، و تا حد ممکن درزگیری شود تا علاوه بر کاهش هزینه برق مصرفی فشار کمتری به دستگاه شما وارد شود .

  نگهداری از اسپلیت

  چگونه از کولر گازی و اسپلیت خود مراقبت کنیم:

  • نصب کولر گازی خود را  توسط کارشناسان و متخصصان حرفه ای انجام دهید عید تا از بروز نیمی از مشکلات جلوگیری به عمل آورید.
  • سرویس کولر گازی باید به صورت سالانه انجام شود.
  • سرویس دستگاه خود را به کارشناسان متخصص بسپارید چرا که در صورت چک نشدن تنها یکی از موارد بالا آسیب جبران ناپذیری به دستگاه شما وارد می شود.
  • تمیز کردن  فیلترهای یونیت داخلی بسیار ساده است  سعی کنید هفته ای یکبار خودتان نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید.
  • برای یونیت خارجی خود یک سایبان در نظر بگیرید.
  • از کولر گازی خود در زمانهای اوج مصرف برق تا حد ممکن استفاده نکنید چرا که ولتاژ در این ساعات  در کمترین این حد ممکن قرار دارد .
  • در هنگام روشن بودن کولر گازی استفاده از سایر وسایل برقی تا حد ممکن کاهش دهید.
  • کولر گازی خود را از مراکز معتبر تهیه کرده و از کیفیت و اصل بودن برند مورد نظر اطمینان حاصل کنید .
  • با توجه به اینکه کولر گازی برای مناطق مختلف در مدل های متفاوت ای طراحی و تولید شده در نظر داشته باشید، مشخصات کمپرسور کولر گازی خود را با محل مورد نظر مطابقت دهید . که مادر مقاله کلاس آب و هوایی کولر گازی به صورت کامل به این موضوع پرداخته ایم.
  • برای تغییر حالت کولر گازی از تابستان به زمستان و برعکس حتماً کولر گازی خود را خاموش کنیم و سپس تنظیمات مربوط به مود را از حالتی به حالت دیگر انجام دهی برای فصل تابستان دهید
  • برای زمان هایی که قصد استفاده است کولر گازی خود را ندارید  کاور  و پوشش مخصوصی را برای یونیت داخلی و مخصوصاً خارجی کولر گازی خود در نظر بگیرید .
  • اکیداً توصیه می کنیم تحت هیچ شرایطی کولر گازی و آبی را همزمان روشن نکنید .
  • به صورت ماهانه مصرف برق کولر گازی خود را چک کنید و در صورت  نوسان شدید در هزینه ها با وجود یکسان بودن مصرف شما از کولر گازی حتماً با تکنسین خود تماس حاصل کرده و بخواهید نسبت به بازدید سیستم برودتی شما در محل حاضر شود.
  • استفاده از مواد ضد زن زن در کولر گازی باعث افزایش عمر دستگاه و تبادل سریع گرما و سرما می شود این امر همچنین تاثیر به سزایی در کاهش مصرف برق  دارد.
  • برای پنجره ها از پرده های مناسب و عایق استفاده کنید چرا که بیشترین عامل گرمایش منازل نور خورشید است.
  • در هنگام خرید کولر گازی نوع کاربری محیط مدنظر ، متراژ ، تعداد پنجره ها ، ساعات استفاده از آن و میزان بودجه برای خرید کولر گازی را در نظر داشته باشید و با مد نظر داشتن تمامی این موارد نسبت به خرید بهترین کولر گازی خود اقدام کنید.
   برای مشاوره رایگان خرید کولر گازی کافیست در فرم درخواست کلمه خرید کولر گازی را چرا به همراه نام خانوادگی و شماره تلفن همراه خود برای ما ارسال کنید تا در در کمترین زمان ممکن کارشناسان تهران سرویس آنلاین جهت مشاوره رایگان با شما عزیزان تماس حاصل نمایند.
  • در صورت  بروز مشکل کولر گازی خود  تنها به مراکز معتبر تماس گرفته و بخواهید نسبت به رفع مشکل کولر گازی شما ما اقدام نمایید.
  • برندهای ال جی،  هایسنس گرین، ایران رادیاتور از جمله برندهای معتبر و امتحان شده هستند.

  مشکلات  عدم نگهداری درست از کولر گازی :

  1. وجود مشکل و خرابی در کولر گازی و یا اسپیلت
  2. افزایش مصرف برق
  3. متحمل شدن هزینه های زیاد تعمیرات
  4. عملکرد  نادرست و عدم سرمایش صحیح در فصل تابستان
  5. خشکی پوست در اثر استفاده زیاد است کولر گازی
  6. خطر آتش سوزی و خرابی سایر وسایل برقی در اثر نوسانات و برق

  لینک کوتاه مطلب :https://b2n.ir/y00632

  منبع :https://mydecorative.com/home-tips-for-maintaining-air-conditioners/

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس