تفاوت پکیج تک مبدل و دومبدل

 • یکی از سوالات رایج مشتریان عزیز در هنگام خرید پکیج دیواری اشاره به موضوع تک مبدل یا دو مبدل بودن پکیج است.و از متخصصان ما میخواهند تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل را برای آن ها بیان کنند، در این مقاله به صورت کامل به این موضوع خواهیم پرداخت و از تمامی زوایا این دو پکیج را باهم مقایسه خواهیم کرد.با تهران سرویس همراه شوید.

  خرید پکیج تک مبدل و دو مبدل:

  توصیه ما این است قبل از خرید پکیج حتما مقاله راهنمای خرید پکیج را مطالعه نمایید .در انتخاب پکیج بعد از توجه به ظرفیت پکیج . ابعاد و ظاهر مورد نظر باید به رسوب گیری پکیج توجه کرد .چرا که سرویس پکیج یکی از عوامل مهم در طول عمر آن است که با توجه به مدل پکیج سرویس دوره ای آن نیز متفاوت است.

  مبدل پکیج چیست؟

  مبدل پکیج به قطعه ای گفته میشود که همزمان موظف است تا بتواند آب گرم مصرفی داشته باشیم و هم رادیاتور های ما گرم بماند و یا به عبارتی هندل کردن آب داغ و رادیاتور گرم داشتن وظیفه یک مبدل خوب در داخل پکیج دیواری است.

  پکیج تک مبدل (Bithermic):

  در پکیج‌های نوع تک مبدل تنها یک مبدل حرارتی اصلی دوبل وجود دارد که آبگرم مصرفی و نیز گرمایش را با تماس مستقیم با شعله مشعل تأمین می‌نماید. یعنی این آب‌ها در قطعه‌ای به نام مبدل که از زیر با شعله در تماس است، گرم می‌شوند و داخل رادیاتورها یا سیستم آبگرم بهداشتی منزل خواهد رفت. بنابراین به مبدل پکیج‌های تک مبدل، مبدل دومنظوره گفته می‌شود. در پکیج نوع تک مبدل هر گاه مصرف‌کننده با باز کردن شیر آب گرم، درخواست آب گرم را اعلام می‌کند آب سرد شهری وارد مبدل اصلی دوبل شده و در معرض شعله مستقیم مشعل قرار گرفته و از طریق لوله آبگرم مصرفی به سمت مصرف می‌رود. همچنین در پکیج نوع تک مبدل هرگاه مصرف‌کننده با قرار دادن پکیج در حالت زمستانی درخواست گرمایش می‌دهد؛ شیر سه طرفه مسیر حرکت را به سمت رادیاتورها می‌برد و در این حالت پمپ جهت گردش آب در رایاتورها و نیز در مبدل، فعال می‌گردد.

  عملکرد پکیج تک مبدل:

  در حالی که مدار گرمایش در حال عملکرد است، باز شدن آب مصرفی از طریق فلوسوییچ یا فلومتر به برد کنترل گزارش داده می شود.

  با دریافت گزارش تقاضای آب مصرفی، برد کنترل عکس العمل های زیر را نشان می دهد:

  1. پمپ سیرکولاتور را خاموش می کند تا آب مدار گرمایش متوقف شده و همه گرمایی که جذب مبدل دو منظوره می شود، به مصرف آب بهداشتی برسد.
  2. کنترل دمای خروجی از دستگاه توسط NTC آب گرم مصرفی انجام شده و برد به گزارش این NTC توجه دارد.
  3. برد کنترل دمای تنظیم شده از سوی کاربر را، این بار بر مبنای پارامتر های تنظیمی آب گرم مصرفی انجام می دهد.

  مزایای پکیج تک مبدل :

  -استهلاک کمتر به دلیل فعال نبودن پمپ در حالت تابستانی
  -تولید آبگرم مصرفی سریعتر
  -خرابی کمتر دستگاه
  -رسوب گیری کمتر لوله ها

  معایب پکیج تک مدل:

  -یکی بودن مبدل ثانویه با مبدل اصلی
  -امکان سوراخ شدن در صورت اقدام به رسوب زدای

  پکیج دو مبدل  (Monothermic):

  در این نوع پکیج از دو نوع مبدل اصلی (تک منظوره یا اولیه) و صفحه‌ای (ثانویه) استفاده شده است. در حالت زمستانی پکیج، پمپ فعال بوده و با گردش آب در مبدل اصلی، گرمایش برای محیط تأمین می‌گردد. و در زمان نیاز به آب گرم، با گردش آب شهری توسط پمپ در مبدل صفحه‌ای، آب گرم مصرفی تأمین می‌گردد. به مبدل صفحه‌ای مبدل ثانویه نیز گفته می‌شود به این جهت که با فعال شدن پمپ و گردش آب شهری در مبدل‌های صفحه‌ای در اثر مجاورت با آب گرم ایجاد شده توسط مبدل اصلی (آب رادیاتورها)، آب گرم مصرفی تأمین می‌گردد. در واقع عملکرد دستگاه دو مبدل به گونه‌ای است که در کنار مبدل اصلی یک مبدل صفحه‌ای مسی دیگر (مبدل ثانویه) قرار گرفته و مدار کوچکی مابین مبدل اصلی و مبدل صفحه‌ای تشکیل می‌شود. هنگام روشن شدن دستگاه، آب گرم موجود در این مدار، مبدل صفحه‌ای را گرم می‌نماید سپس آب سرد ورودی دستگاه از داخل مبدل صفحه‌ای عبور می‌کند  و پس از گرم شدن وارد سیستم لوله کشی آبگرم بهداشتی می‌شود. در زمان استفاده از سیستم گرمایشی نیز نحوه عملکرد دستگاه همانند سیستم پکیج تک مبدل خواهد بود.

  تفاوت پکیج تک مبدل با دو مبدل

  عملکرد پکیج دو مبدل:

  در حالی که مدار گرمایش در حال عملکرد است، باز شدن آب مصرفی از طریق فلوسوییچ یا فلومتر به برد کنترل اعلام می گردد. با دریافت این پیغام برد کنترل برنامه های زیر را اجرا می نماید:

  1. فرمان به شیر سه راهی برقی مبنی بر این که خروجی آب مبدل اصلی به سمت رادیاتورها را بسته و این مسیر را به سمت مبدل ثانویه باز کنند (برای مدار مصرفی پمپ خاموش نمی شود).
  2. کنترل دمای خروجی از دستگاه، توسط NTC آب گرم مصرفی، انجام شده و برد کنترل به گزارش این NTC توجه دارد.
  3. برد کنترل، دمای تنظیم شده از سوی کاربر را بر مبنای پارامتر های تنظیمی آب گرم مصرفی انجام مینماید.

  مزایای پکیج دو مبدل :

  -تولید آبگرم مصرفی یکنواخت
  – جدا بودن مبدل اسیب پذیر تر ( ثانویه ) از اصلی
  -راندمان بالای پکیج
  -رسوب گیری کمتر

  معایب پکیج دو مبدله :

  -داشتن شیر برقی و شیر 3 طرفه ای اسیب پذیر
  -کار کرد دائمی پمپ

  تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل

  توجه :

  توجه داشته باشید در هر دو پکیج عملکرد گرمایش و تامین آب گرم مصرفی همزمان اتفاق نخواهد افتاد و اولویت با آب گرم مصرفی است.

  روش پیشگیری از رسوب پذیری مبدل :

  بهتر است قبل از استفاده از پکیج برای جلوگیری از تشکیل رسوب در پکیج فیلتر های تصفیه های آب است که با قرار دادن در مسیر آن از تشکیل رسوب جلوگیری به عمل آوریم.و همچنین با استفاده از محلول محافظ در برابر رسوب،در ابتدا راه اندازی دستگاه این مشکل را تا حد زیادی برطرف نماییم.
  اما هنگامی که مبدل ها رسوب گرفتند،باید مبدل را باز کرده و در کنار یک مخزن یا تشت پر از محلول اسید قرار بدهیم و سپس توسط یک «پمپ» اسید را از تشت واردمبدل کرده و دوباره اسید خروجی را به تشت بازگردانیم.
  بسته به مقدار رسوب و غلظت اسید،بین ۵ تا ۲۰ دقیقه این گردش آّب باید ادامه یابد تامسیر کاملا باز شود.

  نحوه تشخیص پکیج دو مبدل از تک مبدل:

  -در اولین قدم میتوان با تماس با مرکزی که پکیج را خریداری کردیم تک مبدل بودن و یا دو مبدل بودن پکیج را سوال کنیم.
  -در قدم بعدی میتوان با سرچ  مدل پکیج خود در گوگل از تک مبدل بودن یا دو مبدل بودن پکیج اطمینان حاصل نماییم.
  -برای تشخیص پکیج تک مبدل از دو مبدل، باز کردن پکیج و چک کردن نوع مبدل در پکیج خواهد بود.
  -رای تشخیص پکیج تک مبدل از دو مبدل را می‌توان در مقایسه مدت‌زمان گرم کردن آب گرم مصرفی دانست. با توجه به اینکه معمولاً در پکیج‌های تک مبدل آب مصرفی چند ثانیه زودتر گرم می‌شوند پکیج‌هایی که سرعت عمل بالاتری در گرم کردن آب گرم مصرفی دارند معمولاً در دسته پکیج‌های تک مبدل هستند.
  – تفاوت پکیج‌های دو مبدل و تک مبدل در اتصالات آن‌ها است. در پکیج‌های تک مبدل از دو اتصال ١/٢ ( یک‌دوم ) و دو اتصال ٣/۴ ( سه‌چهارم ) استفاده می‌شود.
  – بررسی یکنواختی آب گرم مصرفی پکیج نیز یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند به‌عنوان راهکاری برای تشخیص و شناسایی پکیج‌های دو مبدل و تک مبدل از یکدیگر در نظر گرفته شود دقت داشته باشید که معمولاً پکیج‌های دو مبدل آب گرم مصرفی یکنواخت‌تری را به شما تحویل خواهند داد.
  -فعال نبودن پمپ جهت پمپاژ آب گرم در حالت تابستانی پکیج نیز یکی دیگر از نشانه‌هایی است که نشان‌دهنده تک مبدل بودن پکیج خواهد بود.

  پکیج تک مبدله یا دو مبدله کدام بهتر است؟ 

  پس از بررسی ابعاد مختلف پکیج های تک مبدل و دو مبدل تصمیم گیری برای شما عزیزان راحت خواهد بود.در تک مبدله ها استهلاک و خرابی پمپ کمتر است. و نداشتن شیر برقی و شیر سه طرفه در تک مبدله ها نیز خرابی ای در این قسمت ها ندارند.از طرفی در تک مبدله ها قسمت رسوب پذیر ترمبدل یعنی قسمت اب مصرفی با مبدل اصلی یکی است.و در صورت خرابی مبدل در قسمت اب مصرفی، باید مبدل اصلی کلا تعویض بشه. که این مشکل با جدا کردن مبدلها از هم در دو مبدله ها کردن.با در نظر گرفتن تمامی این موارد شما خود بهترین تصمیم را بگیرید.

  برای مطالعه مقاله تفاوت پکیج فن دار و پکیج بدون فن اینجا کلیک کنید.

  پاسخ به برخی سوالات مشتریان:

  آیا پکیج دو مبدل به معنای گرمادهی بیشتر در رادیاتور هاست؟ 
  خیر فقط در ابگرم مصرفی اندکی گرمادهی دو مبدل بیشتر است . به ویژه در واحدهایی که فاصله حمام با پکیج بیشتر است.

  آیا پکیج دو مبدل گاز بیشتری مصرف میکند؟
  خیر در عمل تفاوت چندانی وجود ندارد

  یا پکیج دو مبدل رسوب کمتری میگیرد؟
  بله به صورت تئوری در پکیج دو مبدل چون آبگرم مصرفی با شعله مستقیم برخورد ندارد رسوب گذاری کمتر انجام میگیرد. اما در عمل و در صورت وجود سختی گیر پلی فسفات تفاوت چندانی وجود ندارد. اما در صورت ایجاد رسوب هزینه تعمیر یا تعویض د ر دو مبدل به مراتب پایین تر از تک مبدل است.

  کدامیک سریعتر اب را گرم میکند؟
  تک مبدل چند ثانیه زودتر اب را گرم میکند اما در دومبدل ابگرم یکنواختری داریم.

  ایا پکیج دو مبدل میتواند همزمان ابگرم و رادیاتور را گرم کند؟ 
  خیرباتوجه به توضیحات داده شده  . پکیج دو مبدل در یک زمان فقط قادر به انجام یک نوع وظیفه است.

  در چه ساختمان‌هایی پکیج تک مبدل استفاده کنیم؟

  با توجه به ساز و کار و قطعات بکار رفته در پکیج تک مبدل و دو مبدل می‌توان گفت که از پکیج‌های دو مبدل در مناطقی که املاح آب آن‌ها بیشتر از 500PPn است، استفاده می‌شود. با این وجود، این پکیج‌ها به دلیل ساختمان پیچیده‌تر و داشتن قطعات اضافی، گران‌تر هستند. به همین دلیل است که خرید پکیج‌های دیواری تک مبدل برای مناطقی توصیه می‌شود که دارای املاح آب کمتری هستند چراکه باصرفه‌تر است.

  چرا تعمیرکار پکیح خود را باید از تهران سرویس سفارش دهید:

  ۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص تعمیر پکیج
  ۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
  ۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
  ۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
  ۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
  ۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
  ۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
  ۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
  9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
  10-بالاترین رضایت مردمی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس