برگشت مایع مبرد به کمپرسور

 • برگشت مایع مبرد به کمپرسور (Refrigerant returns to the compressor) یکی از مهمترین عوامل در خرابی کمپرسور برگشت مایع مبرد به داخل کمپرسور است ،این امر  سبب از کار افتادن سیستم تهویه مطبوع شما میشود. با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید ،چرا که قصد داریم دلایل برگشت مایع مبرد به کمپرسور، علائم بروز این مشکل و روشهای جلوگیری از بازگشته مایع مبرد به کمپرسور را برای شما عزیزم بازگو کنیم.در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی مشاوره را از طریق فرم درخواست خدمات برای ما ارسال کرده تا کارشناسان در از یک ساعت با شما عزیزان تماس حاصل نمایند.
  کمپرسور های سیستم های تهویه مطبوع در اساس تراکم گاز طراحی و ساخته شده اند وجود هر گونه مایع باعث بروز مشکلات بسیاری در آن ها خواهد شد ،در ادامه مقاله از دلایل برگشته گاز کمپرسور با شما عزیزم صحبت کنیم با ما همراه باشید و سوالات خودتان را در بخش کامل از کارشناسان ما بپرسید.

  در صورت بروز مشکل در کمپرسور کولر گازی خود میتوانید با نزدیکترین نمایندگی تهران سرویس آنلاین به خود تماس حاصل نمایید و از کارشناسان بخواهید برای رفع مشکل ایجاد شده در محل شما حاضر شوند.
  تمامی خدمات تهران سرویس آنلاین شامل 6 ماه ضمانت و پشتیبانی 24 ساعته میباشد.

  علت برگشت مایع مبرد به کمپرسور چیست ؟ 

  • ایجاد مشکل در عملکرد شیر انبساط :

  شیر انبساط وظیفه کنترل  سرعت ورود مایع مبرد به اپراتور را به عهده دارد ،در صورت بروز هرگونه مشکل داخل این قطعه ممکن است، که مایع مبرد بیشتری وارد اواپراتور شده که در نتیجه این عمل مایع به کمپرسور وارد میشود.از عوامل ایجاد این مشکل می توان به

  1.   انتخاب و تنظیم نادرست شیر انبساط ترموستاتیک ای اشاره کرد
  2. نصب غیر اصولی محل بالب شیر انبساط که موجب عدم تشخیص سوپرهیت می‌گردد و شیر انبساط مبرد اضافی به سیکل تبرید ارسال می‌کند.
  3. یکی دیگر از عوامل بروز این مشکل نشستن سیکل سرمایشی و باقی ماندن پلیسه های حاصل از لوله کشی و ذرات گرد و غبار  در هنگام نصب کولر گازی است، که منجر به باز ماندن همیشگی شیر انبساط و عبور بیش از حدمبرد میشود .
   برای مطالعه مقاله کمپرسور روتاری بهتر است یا پیستونی اینجا کلیک کنید.
  • ایجاد مشکل در اواپراتور :

   در مقالات قبلی بررسی علت یخ زدن اواپراتور کولر گازی پرداخته ایم  ،در ادامه باید به شما بگوییم که خرابی اواپراتور می تواند باعث صدمه زدن به سایر قطعات کولر گازی شود، بازگشت مایع مبرد به داخل کمپرسور یکی از اثرات خرابی در عبارت اواپراتور است.یخ زدن اپراتور، خرابی ها و انتخاب نادرست باعث می شود، که گاز مبرد زمان مناسب را برای انتقال حرارت نداشته و به همین دلیل مقدار و بخشی از آن به صورت مایع به کمپرسور بازگردد.

  • Refrigerant Migration انتقال ماده مبرد :

  هنگامی که کمپرسور از اپراتور سردتر باشد،و معمولا هنگامی که سیستم تهویه خاموش و کمپرسور از اواپراتور سردتر است،مایع مبرد به سمت قسمت هتی کم فشار حرکت میکند .و به علت وزن بیشتر نسبت به روغن، در زیر روغن قرار می‌گیرد. با روشن شدن مجدد کمپرسور، مایع مبرد موجود در زیر روغن، آغاز به جوشیدن کرده و به بخار تبدیل می‌شود، سپس به صورت ذرات ریزی وارد روغن می‌شود. در چنین شرایطی ممکن است کمپرسور کاملا از کار بیافتد.

  • وجود گاز مبرد بیش از حد مجاز داخل سیستم تهویه مطبوع
  • انتخاب نادرست لوله مویی کولر گازی
  • خرابی فن های اواپراتور
  • فیلترهای کثیف روی اواپراتور
  • ایجاد برفک روی اواپراتور

  ار سایر عوامل برشگت مایع مبرد به داخل کمپرسور محسوب میشوند.

  پیشگیری از برگشت مبرد مایع به کمپرسور :

  • نصب مایع شکن در خط مکش:

   یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از بازگشت مایع به داخل کمپرسور استفاده از مایع شکن در سیستم های تهویه می باشد ،مایع شکن متشکل از یک مخزن برای ذخیره مبرد مایع اضافی است، که مانع از ورود گاز مبرد به داخل کمپرسور میشود.
  به طور مثال در سیستمهای هیپ پمپ در زمان تغییر عملکرد از گرمایش به سرمایش و یا برعکس عکس احتمال بازگشت مایع به داخل کمپرسور وجود دارد، در این سیستم ها استفاده از مایع شکن الزامیست.

  •  جدا کننده روغن:

   بازگشت روغن ن به داخل کارتر که عموما به دلیل طراحی اشتباه انجام می گیرد ،با استفاده از جدا کننده روغن دیگر حل نمی شود .
  از طرف دیگر جدا کننده روغن مشکل برگشته مایع نمی کند، میتوان از آن می‌توان به عنوان یک سیستم کمک کننده استفاده کرد .

  • استفاده از از سیل :

   در سیستم های تهویه که مقدار گاز مبرد زیاد باشد حتماً باید از سیکل  Down Pump استفاده کنیم،در سیستم هایی که از این سیکل استفاده می شود، شیر برقی خط مایع را بسته و کمپرسور مبرد موجود در اپراتور را مکش می کند و به کاندنسر و ریسیور هدایت می کند، با این کار فشار داخل امپراتور کاهش یافته و کمپرسور را قطع میکند.در این حالت چون گاز مبردی داخل اپراتوری در هنگام خاموش شدن نیست ،دیگر مبرد ای به داخل کمپرسور مهاجرت نکرده و ما شاهد برگشت مایع به داخل کمپرسور خود  نخواهیم بود.

  •  شارژ گاز مناسب :

   در هنگام سرویس کولر گازی خود حتما از کارشناسان متخصص برای شارژ گاز کولر گازی بهره مند شوید، چرا که انجام شارژ گاز اضافه باعث برگشت مایع به داخل کمپرسور میشود.

  •  استفاده از هیتر داخل کارتن :

  در بعضي از سيستم ها شرايط كاركرد و حتـي نظـر مـشتري باعـث مـي شـود كـه استفاده از سيستم Down Pump مناسب ديده نشود. در اين صـورت حتمـا از هيتر داخل كارتر استفاده كنيد . وظيفه هيتر اين است كه دماي روغن را در كـارتر از سردترين قسمت سيستم بالاتر نگه دارد . به ياد داشته باشـيد كـه هيتـر فقـط مايع مبرد در روغن را تبخير مي كند و مانعي براي برگشت مايع نيست.
  برای مطالعه مقاله تفاوت کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی اینجا کلیک کنید.

  در زمان برگشت مایع به کمپرسور چه اتفاقی رخ میدهد ؟

  زمانی که شیر انبساط  کولر گازی به درستی کار نکند و فن های اپراتور نیز از کار افتاده باشد و در صورت عدم سرویس به موقع کولر گازی کولر گازی شما دچار گرفتگی فیلترها شود ممکن است مایع مبرد به درون کمپرسور وارد شده و باعث خرابی های متعددی در کمپرسور شود. زمانی که کمپرسور در حال عملکرد است، بازگشت مایع کمپرسور باعث رقیق شدن روغن کمپرسور شده و از قدرت روغن کاری آن کاسته و باعث استهلاک شدیدی داخل کمپرسور میشود.
  زمانی که کمپرسور در این شرایط عمل کند و بعد از مدتی خاموش شود بازگشت مایع مبرد به کارتر رخ می دهد و مشکلات گفته شده را به وجود می آورد.
  اگر مایع مبرد وارد سیلندر های کمپرسور شود، به دلیل تراکم ناپذیر بودن مایع در هنگام تراکم فشار بسیار بالایی در آنها ایجاد می شود، که این کار سبب شکستگی و ایجاد خرابی در سیلندر و حتی میل لنگ ها می شود.معمولاً هنگام بروز این مشکل صدای عملکرد کمپرسور عوض شده و کارکرد آن با لرزش بسیار بالایی همراه است.این مشکل بیشتر به دلیل نصب نامناسب و ایجاد نکردن تله روغن برای لوله های کمپرسور اتفاق میافتد.
  برای مطالعه مقاله پکیج بهتر است یا موتورخانه اینجا کلیک کنید.

  بازگشت مایع به کمپرسور

  علائم برگشت مایع مبرد به داخل کمپرسور : 

  • کف کردن روغن :

   هنگام کار کردن کمپرسور ترکیب روغن و مبرد به طور ناگهانی کم میشود، این کاهش فشار باعث کاهش انحلال روغن در مبرد نیز  میشود، به همین دلیل روغن در مایع موبرد مقدار کمتری حل می شود و میزان مبرد اضافی تبخیر شده و باعث افزایش حجم ناگهانی مبرد میشود، که این امر سبب جوشیدن مخلوط روغن و آب شده که نتیجه این عمل کف کردن روغن است.

  • کاهش راندمان سیستم تهویه :

   حضور روغن در ماده مبرد باعث افزایش چگالی این ماده شده و بازگشت مایع مبرد به کمپرسور را افزایش میدهد، در هنگام بروز این مشکل کمپرسور بیشتر از مقدار استاندارد فشار را افزایش میدهد ، که این افزایش موجب مصرف بالای انرژی و کاهش راندمان دستگاه  میشود .
  حضور روغن روی سطح لوله ها و شیر ها خبر از وقوع این مشکل می دهد که تمامی این ها باعث کاهش راندمان سیستم تهویه شما می گردد.

  • کاهش میزان روغن در سیکل تبرید:

   وظیفه روغن موجود در کمپرسور روان سازی قطعات مکانیکی در طول فعالیت کمپرسور است، اما زمانی که مایع به داخل کمپرسور برگشته می شود ،قدرت روغن کاری صحیح از سیستم گرفته خواهد شد و این حرکت باعث ایجاد استهلاک زیادی در قطعات مکانیکی دستگاه میشود.
  برای مطالعه مقاله لوله کشی کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  foaming چیست :

  اين امر در استارت كمپرسور اتفاق می افتد و از شيشه رويت روغـن كمپرسـور بـه صورن كف مشاهده می شود . اگر شدت اين امر بالا باشد حتی باعث تخليه شدن كـار تر از روغن زير يك دقيقه می شود . توجه داشته باشيد كه هر Foaming در كـارتر دليـل بر وجود مبرد مايع نيست و مخشوش شدن شـديد روغـن نيـز باعـث Foaming مـي شود.

  پديده ای كه باعث تعجب اكثر تكنيسين ها می شود اين است كه وجود مبرد مايع در كارتر باعث پائين آمدن فشار روغن و حتی باعث قطـع كنتـرل فـشار روغـن مـی شـود گرچـه مقدار روغن در كارتر به حد كافی باشد . ورود مقدار زياد مبرد مايع بـه كـارتر نـه تنهـا باعث كاهش قدرت روغن كاری روغن مي شود بلكه مبرد مايع با ورود بـه داخـل پمـپ روغن تبخير شده و راه ورود روغن به پمپ را مسدود می كند لذا روغنی پمپ نمی شود و فشار روغن به شدت كاهش می يابد.

  منبع : Refrigerant returns to the compressor

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس