9 علت صدای زیاد داکت اسپلیت

 • علت صدای زیاد داکت اسپلیت (The reason for the high noise of the split duct) امروزه استفاده از نسل جدید سیستم های تهویه مطبوع به شدت در حال پیشرفت است ، و مردم در حال جایگزین کردن سیستم های تهویه مطبوع قدیمی خود با سیستم های بروزتر هستند.
  یکی از این سیستم های های تهویه مطبوع داکت اسپلیت است، که به دلیل کارایی بالا و قیمت مناسب بسیار مورد توجه مشتریان عزیز قرار گرفته است.
  اما استفاده از داکت اسپلیت نیز عاری از مشکل نبوده و بیشتر مشتریان عزیز از ایجاد صدای زیاد توسط داکت اسپلیت خود بسیار ناراضی هستند.
  در این مقاله ما قصد داریم به بررسی علت صدای زیاد داکت اسپلیت پرداخته و راه های برطرف کردن این مشکل را با شما عزیزان مطرح کنیم.پس با تهران سرویس آنلاین همراه شوید و سوالات خود را در بخش کامنت همین مقاله با ما در میان بگذارید.

  برطرف کردن مشکل صدای زیاد داکت اسپلیت :

  مشکل ایجاد صدای زیاد توسط داکت اسپلیت متاسفانه در بیشتر مواقع به دلیل نصب نادرست و غیر اصولی نصاب های داکت اسپلیت است.
  در کشور ما بیشتر نصاب های داکت اسپلیت داکت کشی دستگاه را در سقف های کاذب انجام داده که این موضوع خود سبب بروز ایجاد صدا در داکت اسپلیت شما عزیزان خواهد شد.
  اگر صدای ایجاد شده در داکت اسپلیت شما به علت انجام نصب غیر اصولی نباشد، میتوانید برای برطرف کردن مشکل ایجاد شده با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین در تماس بوده و یا از طریق چت آنلاین نسبت به ثبت درخواست تعمیر داکت اسپلیت خود اقدام کنید.
  تعمیرکاران ما در کمتر از 1 ساعت در محل شما حاضر بوده و اقدام به برطرف کردن صدای زیاد داکت اسپلیت شما عزیزان مینمایند.صدای زیاد داکت اسپلیت

  علت صدای زیاد داکت اسپلیت:

  1. نصب نامناسب کندانسور :

  کندانسور همان یونیت خارجی است که باید خارج از منزل نصب شود.یکی از مواردی که هنگام نصب داکت اسپلیت باید به آن توجه شود، مکان نصب کندانسور است. ابتدا باید بررسی کنیم که مکان نصب تراز باشد، زیرا عدم تراز بودن مکان نصب موجب می‌شود که کندانسور به هنگام کار کردن صدا زیادی تولید کند. اصولا در اروپا و آمریکا یونیت خارجی را در حیاط خانه نصب می‌کنند اما در ایران جایگاه مناسبی برای نصب آن انتخاب نمی‌کنند و معمولا در پشت بام نصب می‌شود. و همین امر موجب می‌شود که صدای تولید شده ناشی از کار کندانسور موجب آزردگی شود.
  برای مطالعه مقاله نصب داکت اسپلیت اینجا کلیک کنید.

  2. نصب نامناسب یونیت داخلی :

  یونیت داخلی معمولا درون سقف کاذب و یا راه‌پله نصب می‌شود، و متاسفانه یونیت داخلی نیز هنگام کار کردن داکت اسپلیت صدا تولید می‌کند. راه حل این مشکل این است که یونیت داخلی را در سقف مکانی نصب کنیم که در آن حضور دائمی‌نداریم. و حتما از نصب آن در سقف مکان‌هایی همچون اتاق‌های نشیمن و اتاق خواب‌ اجتناب کنیم. بهتر است یونیت داخلی را هنگام نصب با ورقه‌های فلزی شاسی کشی کنیم و از تراز بودن مکان نصب نیز اطمینان حاصل کنیم. تا از ایجاد صدای بیشتر جلو گیری کنیم.

  3. نصب نامناسب کویل :

  کویل‌ها عموما مجهز به یک بِیس فلزی هستند که روی آن نصب می‌شوند. تراز بودن مکان کویل نیز نکته حائز اهمیتی است. اگر جایگاه آن تراز باشد صدایی که تولید می‌کند اصلا آزار دهنده نخواهد بود.

  4. کانال کشی نامناسب :

  باید دقت کنیم که ابعاد و سایز کانال متناسب با نوع داکت اسپلیت باشد. زیرا نحوه توزیع هوا در داکت اسپلیت‌ها به گونه‌ای است که هوا از طریق دریچه‌های کانال کشی به درون واحد مسکونی هدایت می‌شوند و اگر ابعاد کانال مناسب با نوع داکت اسپلیت نباشد به هنگام روشن شدن صدای گوش خراشی را تولید می‌کند. بنابراین کانال کشی نامناسب می‌تواند علت صدای داکت اسپلیت باشد.
  برای مطالعه مقاله پکیج بهتر است یا موتورخانه اینجا کلیک کنید.

  5.شکستن و تاب برداشتن پره بلور فن:

  فن بلوور محور بلوور را در اختیار دارد. ممکن است  به دلیل فرسودگی و یا جنس نامناسب این فن گشاد می کند و محور بلوور به درستی در این فن درگیر نمی شود همین امر باعث شده  تا صداهایی مانند ضربه زدن به گوش برسد، که محور و یا دسته در جای خود به درستی قرار نمیگیرد و این علت گشاد بودن فن می باشد.گاهی هم به دلایل نامشخص فن دچار ترک و یا شکستگی می شود که این موضوع هم دقیقا باعث همین صدا می شود با این تفاوت که گاها با عمیق بودن شکستگی بلوور اصلا کار نمی کند و با صدای زیادی توقف می کند.

  6.بهم خوردن ریگارژ بلوور:

  دلایلی زیادی باعث بهم خوردن ریگارژ بلورر فن خواهد شد، این امر باعث ایجاد صدای نابه هنجاری در داکت اسپلیت خواهد شد ، تعمیرکار داکت اسپلیت در هر سرویس داکت اسپلیت باید تمامی این موترد را مورد بازرسی قرار دهد.

  7.کثیف بودن فیلتر های داکت اسپلیت:

  کثیف بودن فیلتر ها به علت عدم جریان مناسب هوا در داکت باعث ایجاد صدای نامناسب و آزار دهنده ای در داکت اسپلیت خواهد شد.

  8.تاب داشتن شفت داکت اسپلیت:

  شفت داکت اسپلیت در طی مصرف و عدم سرویس به موقع دچار دفرمگی خواهد شد ، که این امر باعث ایجاد سر و صدا در داکت اسپلیت میشود.

  9.شل شدن پیچ و مهرهای داکت اسپلیت:

  یکی از رایج ترین مشکل ها در داکت اسپلیت که به سادگی در سرویس سالانه و یا توسط خود مصرف کنندگان عزیز قابل حل است مسئله شل شدن پیچ و مهر های داکت اسپلیت است که در طی مصرف ایجاد میشود.

  9 علت صدای زیاد داکت اسپلیت

  راه های کاهش صدای داکت اسپلیت:

  برای ایجاد صدای داکت اسپلیت دو منبع احتمالی صدا وجود دارد. اولی یونیت خارجی بوده که مجهز به کندانسور و کمپرس لرزشی که هنگام فعالیت صدای آنها از طریق کانال وارد ساختمان می‌شود، دومی که درصد بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد صدای فن یونیت داخلی ساختمان است که در زیر سقف کاذب نصب می‌شود. بنابراین از راه‌های کاهش صدای داکت اسپلیت می‌توان به نکات زیر اشاره داشت:

  • یونیت داخلی در فضایی به دور از اتاق خواب و اتاق پذیرایی نصب شود، که بهترین جا راهروی ورودی منزل است.
  • به جای کانال کشی چهار گوش گالوانیزه از کانال‌های گرد انعطاف پذیر (flexible) استفاده شده و کانال‌ها با عایق پوشانده شوند.
  • دریچه برگشت هوا با رعایت استاندارد در مسیر کانال یونیت داخلی نصب شود.
  • عایق صوتی در دریچه بازدید یونیت داخلی برای کاهش صدا نصب شود.
  • استفاده از سیستم یا موتور فن‌های اینورتر که اصلاحا متغیر نیز گفته می‌شود، یکی از راه‌های کاهش صدای داکت اسپلیت است که تا حدودی گران به نظر می‌آید.
  • تراز نبودن دستگاه، نامیزانی‌های نصب و رعایت نکردن استاندارد‌ها به مرور منجر به ایجاد صدای داکت می‌شود. بنابراین از افراد متخصص برای نصب داکت اسپلیت مشورت و همراهی بخواهید.
  • در واحد‌های بزرگ به جای استفاده از یک داکت اسپیلت با حجم بالا از چند داکت اسپیلت با ظرفیت پایین استفاده کنید.
  • استفاده از دیجی کنترلر که با استفاده از این وسیله میتوان صدای دستگاه را تا 30 دسیبل کاهش داد.لازم به ذکر است، که استفاده از دیجی کنترلر علاوه بر کاهش صدا به کاهش مصرف برق دستگاه نیز کمک خواهد کرد.
   فقط به خاطر داشته باشید، دیجی کنترلر به برخی از دستگاه ها نصب نمیشود.

  چرا تعمیرکار داکت اسپلیت خود را باید از تهران سرویس آنلاین درخواست دهید:

  ۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص تعمیر داکت اسپلیت
  ۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
  ۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
  ۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
  ۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
  ۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
  ۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
  ۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
  9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
  10-بالاترین رضایت مردمی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس