شیر پرکن پکیج

 • در ادامه توضیحات قطعات پکیج به یکی از پرکاربرد ترین قطعات یعنی شیر پرکن پکیج آن رسیده ایم.قطعه ای که در تنظیمات فشار بار پکیج نقش کلیدی را بر عهده دارد ، با تهران سرویس همراه باشید و با این قطعه از پکیج خود بیشتر آشنا شوید.

  شیر پرکن پکیج چیست؟

  شیر پر کن قطعه ایست که از آن برای زیاد کردن آب داخل پکیج استفاده میشود ،در واقع از این شیر به عنوان شیر آب پکیج هم می توان نام برد.
  از شیر پرکن برای تنظیم فشار بار پکیج در مواقعی که بار پکیج به هر دلیلی افت پیدا کرده استفاده میشود.

  انواع شیر پرکن پکیج:

  -شیرپرکن دستی
  -شیر پرکن اتوماتیک

  شیر پرکن پکیج

  برای خرید قطعات پکیج از جمله شیر پرکن پکیج دیواری اینجا کیلیک کنید.

  فشارنرمال پکیج دیواری:

  شما باید بر روی صفحه ی نمایشگر پکیج خود میزان فشار بار پکیج را بین 1.5 تا 2 مشاهده نمایید ،این میزان برای تمامی پکیج ها اعم از آنالوگ و دیجیتال و برای تمامی برندها همین مقدار است.در صورت کمت ربودن میزان بار از این مقدار سیستم به صورت خودکار خاموش خواهد شد. و بالا رفتن فشار بیشتر از 2 نیز سبب آبریزش پکیج دیواری و سایر مشکلات میشود.

  چگونه رادیاتور را رسوب زدایی کنیم ؟

  محل قرارگیری شیر پرکن پکیج :

  شیر پرکن در برخی پکیج های گرمایشی در مسیر برگشت یعنی در محل اتصال شلنگ آب سرد و برگشت رادیاتور تعبیه می گردد، و در برخی مدل ها در مسیر رفت آب شهری به سیستم گرمایشی قرار می گیرد.

  شیر پرکن پکیج

  شیر پرکن دستی در پکیج دیواری:

  معمولا و در شرایط نرمال پکیج دیواری نباید هیچگونه آبی را از دست بدهد، چرا که آب در داخل یک مدار بسته شامل پکیج،  لوله های ارتباطی بین آن ها دائما در رفت و آمد است و به طور قطع همیشه مقداری آب در داخل پکیج باقی خواهد ماند.

  در این بین ممکن است بنا به دلایلی همچون وجود نشتی های کوچک در مسیر مدار حرکت آب یا به دلیل سرویس و تعمیر پکیج، از مقدار مشخص آب داخل منبع انبساط پکیج کاسته شود.

  به همین دلیل اگر پکیج از نوع قدیمی باشد، چون پکیج به شیر پرکن اتوماتیک مجهز نیست نمی تواند کمبود میزان آب دستگاه را به صورت اتوماتیکی تشخیص دهد و باید برای جبران مقدار آب هدر رفته از شیر پرکن دستی استفاده کنید.

  استفاده از این شیر بسیار ساده است و معمولا یک طرف شیر پرکن به لوله آب ساختمان و طرف دیگر شیر پرکن به قسمت ورودی آب پکیج متصل است. پس می توان به راحتی دسته شیر پرکن دستگاه را چرخاند و تا زمانی که آب پکیج به مقدار نرمال برسد این کار را ادامه داد.

  برای مطالعه مقاله شیر اطمینان پکیج اینجا کلیک کنید.

  شیر پرکن اتوماتیک پکیج دیواری:

  در بیشتر پکیج ها منبع انبساط و شیر پرکن دستگاه از یکدیگر جدا هستند. در این نوع پکیج ها شیر پرکن پکیج در مواقع کمبود آب در دستگاه خود به خود باز شده و آب را به داخل پکیج و هر قسمت از لوله ها که دارای فشار آب کمتر از 2 بار هستند، به صورت اتوماتیکی می فرستد.

  از طرفی نقش دیگری که شیر پرکن اتوماتیکی پکیج دارد این است که جلوی برگشت آب به داخل سیستم را می گیرد. در واقع این قطعه این اطمینان را به ما می دهد که آب داغ شده دوباره به سمت لوله اصلی آب جریان پیدا نمی کند.

  چرا شیر پرکن اتوماتیک جایگزین شیر پرکن دستی نمیشود؟

  یکی از معایب شیر پرکن اتوماتیک این است ، که هنگام بروز نشتی در پکیج دیواری این نشتی از سوی شیر پرکن تشخیص داده نشده و در نتیجه دستگاه آبگیری نمیشود . در طی این عملکرد منجر به آسیب های جدی به پکیج شده و  باعث افزایش هزینه های تعمیر پکیج ازجمله تعمیر پمپ پکیج خواهد شد.بخاطر همین موضوع استفاده از شیر پرکن دستی از سوی تولید کنندگان ترجیح داده میشود.

  علت خرابی شیر پرکن پکیج دیواری:

  • شکستگی شیر پرکن
  • قفل شین و هرز شدن شیر
  • وجود نشتی در آن
  • سختی بالای آب
  • جذب رسوبات

  که میتوان رسوبات  دستگاه و عدم توجه به سرویس به موقع پکیج دیواری را یکی از عوامل خرابی این قطعه نامید.

  علائم خراب بودن شیر پرکن پکیج

  • افت فشار در پکیج
  • بروز نشتی در محل شیر پرکن
  • بالا رفتن فشار در مدار بسته در حالت خاموشی دستگاه و باز بودن شیر آب سرد ورودی

  روش تست شیر پرکن :

  شیر پرکن پکیج را می توان به این صورت تست کرد که اگر شیر پرکن خراب باشد، بدون باز کردن آن باز هم فشار در پکیج بالا می رود، در واقع فشار دستگاه در حالت خرابی شیر پرکن به صورت خود به خود بالا می رود.

  در این حالت به دیلل اینکه مغزی شیر پرکن با رسوبات مسدود شده است، شیر به خوبی بسته نمی شود و چنانچه آب سرد ورودی باز باشد، دستگاه دائما در حال آبگیری است که سبب بالا رفتن فشار در دستگاه می شود.

  ولی اگر علت خرابی شیر پرکن به دلیل نشتی در آن باشد فشار پکیج دائما در حال افت کردن است.

  همانطور که از توضیحات فوق مشخص شد، شیر پرکن قطعه بسیار مهمی در پکیج می باشد که در صورت خرابی نیاز فوری به تعمیر یا تعویض دارد، چون در صورت خرابی آن کل عملکرد پکیج تحت تاثیر قرار می گیرد که همانطور که گفتیم یا فشار در سیستم یا بالا می رود یا افت می کند.

  به همین دلیل در صورت مواجه شدن با خرابی شیرپرکن در پکیج باید هر چه سریع تر به فکر تعمیر یا تعویض آن بود.

  تعمیر شیر پرکن در پکیج زمانی قابل انجام است که مغزی شیر خراب نشده باشد و فقط سطح مغزی به دلیل جذب رسوبات و سختی و املاح موجود در آب پوشانده شده باشد، در این صورت می توان مغزی شیر را شستشو داد یا عوض کرد و دوباره از آن شیر پرکن استفاده کرد.

  اما اگر مغزی و شیر پرکن خورده شده باشند باید کل شیر تعویض شود، به همین دلیل است که ما به شما توصیه می کنیم که در صورت نیاز به تعویض شیر پرکن حتما از شیر پرکن با جنس مناسب و کیفیت بالا استفاده کنید.

  تعمیر شیر پرکن پکیج دیواری:

  تعمیر شیر پرکن تا مادامی که مغزی این قطعه سالم باشد ، امکان پذیر است و در یساری موارد شیر پر کن تنها با رسوب زدایی مشکلش پرطرف خواهد شد ، در صورتی که تشخیص تکنیسین عدم تعمیر شیر پرکن باشد باید آن را تعویض نمود.

  برای مطالعه مقاله مبدل پکیج اینجا کلیک کنید.

  روش تعویض شیر پرکن پکیج :

  • قبل از هر کاری ابتدا پکیج را خاموش کنید.
  • جهت تخلیه کامل آب پکیج و لوله‌های آن، از بسته بودن مسیر آب سرد ورودی به پکیج اطمینان حاصل کنید.
  • شیر تخلیه پکیج را باز کنید تا آب به طور کامل خارج شود.
  • شیر پرکن را به آرامی و با ابزار مناسب باز کنید.
  • قطعه جدید را به آرامی جایگزین کنید و از محکم بودن آن، مطمئن شوید.
  • شیر تخلیه را ببندید.
  • مسیر آب سرد ورودی را که در ابتدا بسته بودید، باز کنید.
  • شیر پرکن را باز کنید، تا آب وارد مدار پکیج شود.
  • میزان فشار آب پکیج را کنترل کنید و زمانی که به یک و نیم بار رسید، شیر پرکن را ببندید

  اگر هنگام کار با شیر پرکن فشار بالا رفت چه باید کرد؟

  زمان  تنظیم بار پکیج  اگر فشار پکیج بالا رفت و بیش از ۱٫۵ بار رفت ،جهت کم کردن بار پکیج ابتدا باید پکیج را خاموش نمود و سپس از طریق یکی از رادیاتورها مقداری از آب مسیر شوفاژ ها را از طریق پیچ هواگیری از رادیاتور تخلیه کنیدو پس از تنظیم فشار روی ۱/۵ شیر هواگیری را بسته و پکیج را روشن نمایید.

  توجه:
  -افزایش فشار پکیج بیش از 2.5 باعث میشود از شیر اطمینان پکیج آب قطره قطره چکه کند.
  -هنگام تخلیه آب پکیج برای تنظیم فشار بهتر از حوله خشک کن برای تخلیه آب استفاده نمایید.

  چرا رسوب زدایی پکیج مهم است؟

  در صورت عدم سرویس به موقع دستگاه و رسوب زدایی آن یک لایه از رسوب داخل تمامی قطعات پکیج را گرفته که این لایه به عنوان عایق حرارتی عمل میکند و باعث میشود برای رسیدن دستگاه به میزان حرارت خاص پکیج مدت زمان بیشتری روشن بماندو مبدل گرمای بیشتری را تحمل کند ،وجود رس.ب بر روی NTC ها عملکر آن ها را مختل کرده و باعث بروز خطا در خواندن میزان دمای پکیج خواهند کرد.
  تشکیل رسوب در مدار و مبدل، حجم گردش آب را کاهش میدهد. به پمپ فشار مضاعف وارد میشود. ممکن است مسیر بای پاس بر اثر افت فشار ناشی از رسوب پذیری، مرتب فعال بماند و دمای رادیاتورها کاهش یابد.

  شیر پرکن پکیج

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس