تله روغن در کولر گازی و داکت اسپلیت

 • تله روغن (oil trap)  موضوعی که امروز قصد داریم درباره آن صحبت کنیم، مربوط به نصب کولر گازی و نصب داکت اسپلیت است.
  شاید شما عزیزان نیز این واژه را از زبان کارشناسان و متخصصان این حوزه شنیده باشید: تله روغن.
  امروز قصد داریم در این مقاله به بررسی علت ایجاد تله روغن و پاسخ به چرایی ضرورت آن در زمان نصب سیستم‌های تهویه مطبوع اشاره کنیم. بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید و سوالات خود را در بخش کامنت همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

  تله روغن چیست :

  زمانی که قصد دارید، سیستم تهویه مطبوع خود را نصب کنید، حتماً در انتخاب نصاب خود وسواس زیادی به خرج داده و دقت کافی را داشته باشید، چرا که کوچک‌ترین اشتباه در زمان نصب داکت اسپلیت و کولر گاز ممکن است مشکلات بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد.
  تله روغن یک وسیله ساده و کاربردی است که برای جلوگیری از حرکت روغن کمپرسور به سمت یونیت داخلی طراحی شده و به وسیله نصاب در مسیر لوله کشی قرار می‌گیرد، با ما همراه باشید تا از نحوه عملکرد این دستگاه  اطلاعات بیشتری بدست آورید.تله روغن کولر گازی

  چه زمان‌هایی از تله روغن استفاده می‌کنیم:

   زمانی که قصد نصب کردن کولر گازی و یا داکت اسپلیت خود را داریم، در صورتی که یونیت خارجی در ارتفاعی بالاتر از یونیت داخلی قرار می‌گیرد، واجب است که نصاب تله روغن را ایجاد نماید، چرا که با روشن شدن کمپرسور و به حرکت درآمدن گاز مبرد مقداری از روغن کمپرسور نیز به همراه گاز مبرد گردش در می‌آید و اگر سیستم تهویه مطبوع شما تله روغن نداشته باشد، روغن به سمت هوااساز و یونیت داخلی حرکت می‌کند و در طول زمان باعث ایجاد گرفتگی و کاهش راندمان دستگاه شما می‌شود.
  از جمله نشانه‌های حرکت کردن روغن کمپرسور به سمت یونیت داخلی و ایجاد گرفتگی در ان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  •  یخ زدن یونیت داخلی
  •  ایجاد باد گرم توسط دستگاه
  •  روغنی بود
  • کاهش راندمان دستگاه 

  تله روغن چگونه ایجاد میشود ؟

  در حقیقت در طراحی تله روغن از لوله‌های مسی خود دستگاه استفاده شده که به صورت یک نیم دایره در فاصله‌های لوله ساکشن ایجاد می‌شود تا روغن مجدداً به سمت کمپرسور بازگشت داشته باشد.
  اگر طول لوله کشی شما بین ۵ تا ۷ متر باشد، برای ایجاد تله روغن باید یک خم خوردگی از لوله‌های مسی با زاویه ۴۵ و یا ۹۰ درجه ایجاد کنید، برای انجام این کار بایدبا احتیاط بسیاری عملکرده و خم خوردگی‌ها را با استفاده از ابزار مخصوص انجام دهید، چرا که در صورت شکستگی در لوله‌های مسی باید منتظر نشت گاز از همان نقطه باشید.
  تله روغن علاوه بر جلوگیری از بازگشت روغن کمپرسور به سمت یونیت داخلی به بهبود راندمان دستگاه نیز کمک کرده و افت فشار شما را جبران می‌کند.
  برای مطالعه مقاله باز کردن کولر گازی اینجا کلیک کنید.
  تله روغن

  چرا باید تله روغن ایجاد کنیم ؟

  جلوگیری از ورود روغن کمپرسور به یونیت داخلی:
  در برخی موارد، وقتی که یونیت خارجی یا همان کمپرسور از یونیت داخلی بالاتر نصب می‌شود، روغن در مسیر لوله کشی جریان پیدا می‌کند و به سمت کمپرسور حرکت می‌کند. این باعث می‌شود که روغن به کمپرسور برسد و ممکن است باعث خرابی آن شود. با استفاده از تله روغن، این اتفاق جلوگیری می‌شود.
  جلوگیری از کاهش سرمای کولر گازی یا داکت اسپلیت:
  ورود روغن به کمپرسور باعث کاهش سرمای دستگاه می‌شود و با استفاده از تله روغن، این مشکل رفع می‌شود.
  افزایش عمر مفید کمپرسور:
  استفاده از تله روغن باعث افزایش عمر مفید کمپرسور می‌شود. چرا که روغن به کمپرسور نخواهد رسید و خرابی آن را جلوگیری می‌کند.
  جلوگیری از کاهش فشار سیستم :
  ورود روغن به سیستم هوای سرد می تواند منجر به کاهش فشار سیستم و همچنین کاهش سرمای تولید شده توسط سیستم شود. با استفاده از تله روغن، روغن از لوله های خطوط روغن به درستی جدا شده و به کمپرسور بازگردانده می شود.
  جلوگیری از کاهش کیفیت هوا :
  ورود روغن به سیستم می تواند باعث کاهش کیفیت هوا شود. هنگامی که روغن در سیستم اپواپراتور و فن ها و دستگاه های دیگر قرار می گیرد، ممکن است باعث ایجاد بوی ناپسندی شود. با استفاده از Oil Trap، این مشکلات کاهش می‌یابد و کیفیت هوا در داخل محیط بهبود می‌یابد.
  برای مطالعه مقاله هزینه تعمیر کولر گازی با مالک است یا مستاجر؟ اینجا کلیک کنید.

  سوالات متدوال روغن کمپروسور :

  روغن کمپروسور چیست ؟

  روان کننده در سیستم های تبرید و تهویه مطبوع عملکردهای بسیار مهمی دارد. حتی اگر مبرد گردشی سیال عامل مورد نیاز برای خنک سازی است، روانکار یا روغن برای روانکاری قطعات مکانیکی متحرک کمپرسور مورد نیاز است.روغن با کاهش اصطکاک، سایش مکانیکی را به حداقل می رساند. روغن همچنین یک مهر و موم بین سمت بالا و پایین کمپرسور حفظ می کند. بدون روغن کاری مناسب، دریچه های کمپرسور، طومارهای جفت، پیچ ها و پره ها به درستی آب بندی نمی شوند. نتایج این خواهد بود که فشار مبرد سمت بالا وارد سمت پایین سیستم تبرید می شود. رینگ های پیستون در یک کمپرسور رفت و برگشتی و پره های دوار در کمپرسورهای گریز از مرکز به روغن روان کننده برای جلوگیری از ضربه زدن به اطراف پیستون ها و پره ها متکی هستند. روغن همچنین به عنوان یک کاهش دهنده صدا در کمپرسور عمل می کند و گرما را از قسمت های متحرک و چرخان داخل کمپرسور دور می کند.
  چرا کولر گازی روی فن کار میکند ؟

  چرا از تله روغن برای تهویه مطبوع استفاده کنیم؟

  اصولا هنگام نصب کولر گازی، محل قرارگیری یونیت گرم پایین تر از سرد خواهد بود، اما در برخی موارد مجبور به نصب گرمتر از واحد سرد می شود. در نتیجه روغن روی لوله‌ها جمع می‌شود و به داخل یونیت داخلی جریان می‌یابد که منجر به کاهش راندمان تبادل حرارت در واحد داخلی می‌شود. در عین حال این وضعیت باعث کاهش عملکرد و عمر یونیت داخلی می شود.
  هنگامی که یونیت خارجی بیش از 3 متر از یونیت داخلی فاصله دارد، مکانیک اغلب نیاز به نصب یک سیستم روغن گیر اضافی برای محدود کردن کمبود روغن ناشی از طوفان دارد (زیرا نمی تواند روغن را بکشد).

  تله روغن نرم کننده چیست؟

  تله روغن قطعه ای از لوله مسی است که به دو شکل U پشت سر هم یا دو حرف U در جهت مخالف خم می شود و معمولاً در موقعیت خط گاز قرار می گیرد تا از روغن (برای روغن کاری یونیت خارجی استفاده می شود) جلوگیری کند. گاز به سرما، برای جلوگیری از راندمان مبدل حرارتی کاهش می دهد و باعث خرابی سرما می شود.
  مردم با گرفتن یک قطعه خم لوله مسی (لوله های بزرگ) که بین واحد بیرونی و واحد داخلی نصب شده است، نفت را به شکل “گردن اردک” به دام می اندازند. هر بار که روغن در ‘گردنه اردک’ رسوب می کند، خط مکش را آب بندی می کند، این بار کمپرسور تمام قدرت خود را متمرکز می کند و به راحتی روغن را برمی گرداند. برای هر ارتفاع یک خم می کنیم (حدود 3 متر سپس 1 خم می کنیم).

  آیا روغن از طریق سیستم AC گردش می کند؟

  در شرایط عادی، همیشه مقدار کمی روغن وجود خواهد داشت که از میل لنگ کمپرسور خارج شده و همراه با مبرد در سراسر سیستم گردش می کند. به همین دلیل است که روغن مبرد و خود مبرد باید در یکدیگر محلول باشند.
  اسپلیت یا اسپیلت ؟ کدام تلفظ صحیح است.

  منظور از روغن در کمپرسور کولر گازی و داکت اسپلیت چیست؟

  روغن در سیستم تهویه مطبوع، در درجه اول برای روانکاری قطعات متحرک، یعنی کمپرسور و سوزن شیر انبساط ضروری است. همچنین باعث می شود گرما از کمپرسور خارج شود. همانند مبرد، روغن در سیستم تهویه مطبوع نیز باید پایداری شیمیایی خود را حفظ کند.

  جداکننده روغن اسپلیت و داکت اسپلیت چگونه کار می کند؟

  جداکننده روغن در لوله فشار بالا بین کمپرسور و کندانسور نصب شده است. هنگامی که گاز پرفشار وارد جداکننده روغن می شود، سرعت گاز کاهش می یابد. این باعث می شود روغنی که توسط گاز مبرد منتقل می شود توسط فیلتر فلزی در ورودی جذب شود.
  جمع کردن گاز کولر اسپلیت بدون گیج

  نصب تخصصی داکت اسپلیت و کولر گازی:

  اگر میخواهید برای نصب کولر گازی و داکت اسپلیت خود با یکی از بهترین مجموعه های تهران همکاری رده و خیالتان از بابت کیفیت خدمات انجام شده آسوده باش.تهران سرویس آنلاین بهترین گزینه برای شما خواهد بود.
  کافی است با نزدیکترین شعبه مجموعه تهران سرویس آنلاین به محل سکونت خود تماس حاصل کرده و درخواست نصاب خود ثبت نمایید.انجام بهترین نصب های منطقه مطابق با اصول کارشناسی تنها با تهران سرویس آنلاین اماکن پذیر است.
  نصب کولر گازی و داکت اسپلیت در شمال تهران : 22669196
  نصب کولر گازی و داکت اسپلیت در شمال غرب : 44284743
  نصب کولر گازی و داکت اسپلیت در شمال شرق : 77241505
  نصب کولر گازی و داکت اسپلیت در شمال مرکزی :066593368
  نصب کولر گازی و داکت اسپلیت در شمال جنوب : 55795334

  • با سلام
   یه نفر یه جا یه مطلب نادرست و غیرحرفه‌ای در مورد تله روغن نوشته.
   بقیه مثل شما بدون مطالعه، فقط کپی کردند.
   مطلبی که کپی کردید، جدا از نادرست بودن،چند جا تناقض داره.

   • سلام دوست عزیز مطلب توسط کارشناس نوشته شده اگر جایی مورد بحث است خوشحال میشیم شما هم نظرتون رو بیان کنید با جان دل پذیرا هستیم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس