هزینه تعمیر کولر گازی با مالک است یا مستاجر؟

تعمیر کولر گازی به عهده کیست
 • هزینه تعمیر کولر گازی با مالک است یا مستاجر؟ (Is the cost of repairing the air conditioner with the owner or the tenant?) امروزه بسیاری از کاربران عزیز به دنبال پاسخ این پرسش هستند که هزینه تعمیر کولر گازی با چه کسی است؟ آیا مستاجر باید هزینه هایی مانند تعمیر و یا سرویس کولر گازی را پرداخت کند؟
  اگر تعمیرات کولر گازی با هزینه های اساسی مانند تعویض کمپرسور ، تعمیر برد و یا …. همراه باشد چه کسی باید آن را بپردازد؟ برای پاسخ به این پرسش دوستان عزیز باید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.
  با گرم تر شدن هوا نقش سیستم های تهویه مطبوع در زندگی ما بشدت پر رنگ تر از قبل میشود. حال تصور کنید که دستگاه شما با مشکل مواجه شده و برای تعمیر آن نیاز است تا تعمیرکار به منزل شما مراجعه نماید. باید پیش از این اقدام با صاحب ملک درباره مشکل ایجاد شده صحبت نمایید.
  در حالت کلی و بر مبنای قانون اساسی کشور هزینه تعمیرات کلی کولر گازی بر عهده موجر یا صاحب ملک است و ولی اگر این خرابی ها در اثر استفاده نادرست از کولر گازی ایجاد شده باشد هزینه باید از طرف مستاجر پرداخت شود.در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

  هزینه تعمیر کولر گازی براساس قانون بر عهده کیست؟

  در بسیاری از کشورها، وظیفه تعمیر و نگهداری دستگاه‌های خانگی از جمله کولرهای گازی به عهده صاحب خانه است.در کشور ما طبق قانون ۴۸۶ مدنی و بر اساس قانون تملک آپارتمان ها صاحب خانه وظیفه دارد همه ی امکانات را صحیح و سالم به مستاجر تحویل دهد.
  مستاجر نیز در زمان تحویل ملک باید تمامی موارد را بررسی کرده و تحویل گیرد.
  به طور کلی، اگر تعمیرات ناشی از خرابی‌های عادی و عمری دستگاه باشد، هزینه‌ها معمولاً بر عهده صاحب خانه قرار می‌گیرد. اما، اگر خرابی ناشی از سوء استفاده یا اهمال صاحب خانه یا مستاجر باشد، ممکن است وظیفه پرداخت هزینه تعمیر به عهده مستاجر باشد.
  برای مثال اگر تشخیص کارشناس مبنی بر طول عمر بالای دستگاه باشد تعمیرات مورد نیاز باید توسط صاحب ملک انجام شود.
  اما در صورتی که تشخیص داده شود که مشکل ایجاد شده به دلیل عدم سرویس به موقع کولر گازی و یا استفاده نادرست از دستگاه باشد هزینه تعمیر به عهده مستاجر خواهد بود.

  در حالتی که موجر و مستأجر به گونه دیگری توافق کرده باشند تکلیف چه می‌شود؟

  حالتی را در نظر بگیرید که در آن؛ در ابتدای قرارداد طرفین توافق کرده باشند که در صورت هرگونه خرابی کولر مستأجر موظف به تعمیر آن از هزینه شخصی خود است، ولی پس از خراب‌شدن کولر مستأجر از تعمیر آن خودداری کند و توافق صورت‌گرفته و قرارداد را نادیده بگیرد مالک می‌تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف از مستأجر شکایت کند و با حکم دادگاه یا هزینه تعمیر را نقداً از او بگیرد و یا از مبلغ ودیعهٔ او کسر نماید پس از منظر قانونی این‌گونه توافقات بلامانع است و در صورت درج کتبی آن در قرارداد جنبه قانونی پیدا نموده و خودداری از انجام آن ضمانت اجرای قانونی در پی دارد.

  کدام هزینه‌های تعمیر کولرگازی را مالک باید پرداخت کند؟

  باتوجه‌به آنچه اشاره شد، تعمیرات کلی و مهم در تمام تأسیسات ساختمان بر عهده صاحبخانه است. در نتیجه، هزینه تعمیر کمپرسور کولر گازی، تعمیر فن و قطعات یونیت‌های داخلی و خارجی، نصب کولرگازی و باز کردن کولر گازی بر عهده مالک است. اما در اینجا یک مسئله بسیار مهم وجود دارد؛ آیا در زمان عقد قرارداد در این زمینه که هزینه تعمیر کولر گازی بر عهده مستأجر است یا صاحبخانه به توافق رسیده‌اید یا خیر؟
  اگر در زمان عقد قرارداد اجاره ملک کولرگازی را سالم تحویل گرفته‌اید و ثبت شده که تمام هزینه‌های تعمیر بر عهده مستأجر است، این نوشته سند محسوب می‌شود. در این صورت، اگر مستأجر هزینه تعمیر اسپیلت را پرداخت نکند، مالک می‌تواند شکایت کند.
  اسپلیت یا اسپیلت ؟ کدام تلفظ صحیح است.

  هزینه تعمیر موتور کولر گازی بر عهده کیست؟

  موتور یا کمپرسور مهم‌ترین قطعه در اسپیلت و کولر گازی پنجره‌ای است. این قطعه قیمت بالایی دارد و اگر بسوزد، کولر به طور کامل از کار خواهد افتاد. باتوجه‌به اینکه هزینه تعمیرات موتور کولر گازی تقریباً بالا است، به همین دلیل برای پرداخت آن موجر و مستأجر با مشکل مواجه می‌شوند.
  این نکته را به‌خاطر داشته باشید که اگر در متن قرارداد درج نشده باشد که چه کسی هزینه تعمیرات را پرداخت کند، مالک باید تعمیر را انجام داده و هزینه را پرداخت نماید. اما اگر در متن قرارداد نوشته شده باشد که کولر سالم تحویل داده شده و مستأجر باید تعمیرات احتمالی را انجام دهد، این گفته ارزش قانونی دارد و باید به آن عمل شود.
  هزینه تعمیرات کولر گازی با مستاجر است یا مالک

  اگر صاحبخانه هزینه تعمیر کولر گازی را بر عهده نگرفت چه کنیم؟

  بر اساس قانون، تمام هزینه‌های تعمیرات مهم کولر گازی را صاحبخانه باید پرداخت کند. اما ممکن است مالک این کار را انجام ندهد. در این شرایط مستأجر چه اقدامی می‌تواند انجام دهد؟ آیا امکان شکایت و پیگرد قانونی برای این قبیل مشکلات وجود دارد؟

  لازم است بدانید که مستأجر می‌تواند شکایت خود را به شورای حل اختلاف محل ارائه دهد تا بررسی شود. سپس به مالک به‌صورت قانونی تذکر ارسال می‌گردد تا هزینه‌های تعمیر کولر گازی ال جی یا سایر برندها را پرداخت کند. اگر در بازه زمانی مشخص شده صاحبخانه هزینه‌های تعمیرات را پرداخت نکند، مستأجر می‌توان نسبت به پرداخت هزینه‌ها اقدام نماید. در نهایت هزینه تعمیرات از اجاره‌بها کسر خواهد شد.

  هزینه تعمیر کولر گازی به دلیل استفاده نادرست از دستگاه برعهده کیست؟

  همان‌طور که در طول متن بارها اشاره شد، تمام تعمیرات مهم و اصلی کولر گازی باید توسط مالک یا صاحبخانه انجام شود و تعمیرات جزئی بر عهده مستأجر است. اما اگر کولر گازی را مستأجر سالم تحویل گرفته و به دلیل استفاده نادرست خراب شده است، تأثیری بر این قانون نخواهد داشت.
  یعنی اگر قطعات مهمی همچون موتور کولر خراب شده است، مالک باید تعمیر کند و تعمیرات جزئی را مستأجر انجام می‌دهد. البته علاوه بر قانون، بهتر است عرف نیز در نظر گرفته شود. اگر مستأجر نیز پذیرفته است که از دستگاه اشتباه استفاده شده، بهتر است بخشی از هزینه‌های تعمیر را بپردازد، اما از نظر قانونی الزامی برای آن وجود ندارد.

  پاسخ به برخی سؤالات شما عزیزان:

  سلام وقت به خیر
  بنده 8 ماه است منزلی در تهران اجاره نشین کرد ه ام، سیستم تهویه مطبوع ساختمان کولر گازی است که اصلا باد خنک نمیزد این ماه، بابت همین موضوع از صاحبخانه درخواست کردم که برای سرویس کولر گازی با سرویسکار هماهنگ کند که ایشان بیان کرده اند هزینه شارژ گاز کولر گازی و سرویس کولر با مستاجر است.آیا این هزینه را من باید پرداخت کنم؟
  در ضمن مالک تأکید دارند که قبل از حضور ما سرویس کولر گازی انجام شده است. آیا کولری که سرویس شده است. بعد از ۱۰ ماه باد گرم می‌زند؟
  سلام دوست عزیز درباره مشکل شما باید بگویم که اگر به گفته مالک 8 ماه پیش شارژ گاز و سرویس کولر گازی انجام شده است. دستگاه دچار نشتی گاز است و این مشکل به شما مربوط نخواهد بود.
  چرا که گاز دستگاه در طی این مدت از بین رفته است. برای پاسخ دقیق‌تر باید کارشناس دستگاه را بررسی نماید.
  سلام من پارسال شهریور یک‌خانه رهن کامل گرفتم آن موقع کولر کار می‌کرد استفاده کردم اواخر تابستان امسال خود مالک سرویس کولر رو انجام‌دادن همان لحظه در حضور خودشان بوی سوختگی می‌آمد الان می‌گویند تعمیرش به عهده خودتان! تو قرارداد هم ذکر شده که هزینه تعمیرات کلی کولر و…به عهده مالک است ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  هزینه این تعمیر به عهده شخص مالک است.

  اینجانب موجر هستم و می‌خواستم بپرسم که: من 2 بار کولر گازی رو درست کردم که بار اول تعمیرکار کولر گازی چون من چیزی از کولر گازی نمی‌دا نستم گفت موتور سوخته و منم گفتم اوکی عوض کن و از پشت‌بام به یار پایین کل هزینه شد 1500000 بعد از مدتی پرس و جو فهمیدن تعمیرکار کاری نکرده و پولو زده به جیب و در کل کولر سالم بوده برای بار دوم رفتم و دادم متخصص ال جی درست کرد که گفت موتور سالمه و فقط نیاز به گاز داره و یکی از لوله هاش گرفته و همه کارهارو کرد و حدودا 40 دقیقه هم موند تا اگر مشکل دیگه ای داره برطرف کنه که خداروشکر مشکلی نداشت و گفت تحویل شما و من هم سالم تحویل مستاجر دادم که فردا صبح مستاجر زنگ زد گفت از همون دیشب تا صبح روشن بوده و دیگه کار نمیکنه که دوباره متخصص امد و گفت موتور سوخته الان مستاجر 3 ماهه که اجاره نداده میگه کولرو درست کن تا اجاره پرداخت کنم.

  دادخواست مطالبه اجور معوقه در دفاتر خدمات قضایی ارائه کنید.

   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس