تعویض روغن کمپرسور کولر گازی

 • تعویض روغن کمپرسور کولر گازی یکی از مسائل مهم در نگهداری  کولر گازی است ،که در این مقاله میخواهیم به آن بپردازیم.
  در سرویس کولر گازی یکی از مباحثی که همیشه مورد نظر اپراتور سرویس کار است ،روغن کاری کولر گازی برای جلوگیری از ساییدگی کمپرسور کولر گازی است که راندمان کاری کولر گازی را افزایش داده و خنکای مطلوبی به شما خواهد داد.
  در نظر داشته باشید که وجود رطوبت در روغن کمپرسور، باعث آلودگی این قطعه، اسیدی شدن، افزایش سائیدگی، ایجاد صدا در کولر و بسیاری مشکلات دیگر خواهد شد. بنابراین حتما از روغن با کیفیت استفاده کنید که فاقد رطوبت نداشته باشند

  وجود رطوبت در روغن مسائل زیر خواهد شد:

  گرفتگی لوله مویی و شیر .
  ایجاد کثیفی و کف در روغن
  تولید اسید
  از بین رفتن روغن و عایق

  عدم روغن کاری کمپرسور کولر گازی باعث بروز :

  1-کثیفی کمپرسور:
  همین رطوبت می‌تواند روغن کمپرسور را کثیف نموده و در نتیجه به این قطعه آسیب بزند.

  2-اسیدی شدن کمپرسور:
  رطوبت منجر به اسیدی شدن محیط کمپرسور شده و خوردگی آن را در بردارد. بنابراین باید انجام روغن کاری کولر گازی را جدی گرفت.

  3-افزایش ساییدگی:
  انجام روغن کاری کولر گازی، از ساییدگی کمپرسور جلوگیری می‌کند. حال تصور کنید که رطوبت با روغن مخلوط شده است در نتیجه کارایی روغن کم شده و خطر ساییدگی آن بیشتر می‌شود.

  4-تشکیل کف:
  رطوبت وارد شده به روغن منجر به تشکیل کف می‌شود که می‌تواند مسیر حرکتی را مسدود نماید. همین اتفاق کافی است تا باعث سوختن کولر گازی گردد.

  5-ایجاد صدا کولر گازی :
  یکی از دلایل این صدا، عدم توجه به انجام روغن کاری کولر گازی است.

  برای مطالعه مقاله آموزش شستشوی کنداسور کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  انواع روغن کمپرسور کولر گازی:

  چند نوع روغن در گروه های مختلف برای روغن کاری کمپرسور کولر گازی استفاده می‌شوند که در زیر به آن ها اشاره می‌کنیم:
  روغن هایی با علامت اختصاری MO که به آن ها روغن های مینرال و یا روغن های معدنی گفته می‌شود که در دسته روغن های طبیعی هستند.
  روغن هایی با علامت اختصاری POE که از جنس پلی استر هستند.
  روغن هایی با علامت اختصاری AB که از دسته روغن های مصنوعی هستند و جزو روغن های الکیل بنزین می‌باشند.
  روغن هایی با علامت اختصاری PAG یا روغن های پلی آلکیل بنزین
  روغن هایی با علامت اختصاری PAO یا روغن های پلی آلفا اولیفین
  روغن هایی با علامت اختصاری PVE یا روغن های پلی وینتال اتر

  نحوه تعویض روغن کمپرسور کولر گازی:

  ابتدا وقتی می‌خواهیم گاز موجود در کمپرسور را جمع کنیم، کمپرسور کولر گازی را هم با بستن شیر های قطع کمپرسور از سیستم جدا می‌کنیم.
  برای جمع کردن گاز کولر گازی مقاله ما در این موضوع را مطالعه نمایید.

  ممکن است در سیستم هنوز گاز باقی مانده باشد که در این جا فناوری بازیابی مبرد به کمکتان می‌آید و می‌توانید این گاز را از سیستم خارج کنید.

  با کمک لوله مکش کمپرسور و خم کردن کمپرسور به سمت یک ظرف روغن قبلی را تخلیه می‌کنیم. توجه داشته باشید میزان روغنی که تخلیه می‌شود به شما می‌گوید که کمپرسور چه مقدار روغن لازم دارد. البته این مقدار در دفترچه راهنمای کولر و یا روی بدنه کمپرسور هم قید می‌شود.

  حالا نوبت به ریختن روغن تازه در کمپرسور می‌رسد. روغن جدید را به وسیله یک سرنگ بزرگ و یا به کمک روغن دان به لوله مکش کمپرسور تزریق می‌کنیم.

  لوله خروجی کمپرسور را در این مرحله با کمک دست مسدود نمایید تا هوا وارد سیستم نشود.
  بعد از اطمینان از تزریق روغن به حد کافی کمپرسور را به خازن دائم کار وصل می‌کنیم و اجازه می‌دهیم تا دستگاه شروع به کار نماید. این کار موجب مکش روغن به داخل محفظه کمپرسور خواهد شد.
  در این مرحله که آخرین قسمت از مراحل تعویض روغن است نشتی روغن را حتما چک کنید. با آشنا شدن با طریقه تعویض روغن کمپرسور کولر گازی بهتر می‌توانید بر انجام این کار نظارت داشته باشید.

  نکات مهم در تعویض روغن کولر گازی:

  1-فرقی ندارد که برند کولر گازی شما چیست؟در سرویس کولر گازی خود حتما روغن کاری کولر گازی را در نظر داشته باشید تا بهترین عملکرد را از دستگاه خود دریافت کنید.
  2-سرویس کولر گازی خود را درست به موقع انجام دهید ،تا از هزینه های ناشی از عدم روغن کاری کولر گازی رها شوید.
  3-فن کولر گازی این قطعه مهم که نقش بسزایی در عملکرد کولر گازی دارد باید در سروییس کولر گازی روغن کاری شود تا خنکای مطلوب را برای شما ایجاد کند.

  تعویض روغن کمپرسور کولر گازی

  زمان تعویض روغن کولر گازی :

  1-در زمان سرویس های دوره ای کولر گازی
  2-زمانی که اپراتور تشخیص دهد که روغن کولر گازی شما خاصیت خود را از دست داده و فاسد شده است.
  3-زمانی که در مدار نشت روغن مشاهده شود.
  4-در صورت مشاهده تغییر رنگ روغن کمپرسور باید آن را تعویض کنید.
  5-زمانی که لوله شما خوردگی پیدا میکند.

  برای مطالعه مقاله روش تست کمپرسور کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  علت روغن ریزی کولر گازی:

  ۱- کاهش حجم روغن کمپرسور و اخلال در عملیات روغن کاری ، عامل اصلی خرابی کمپرسورها می‌باشد و در بسیاری موارد موجب عمل نمودن کلید کنترل ‌فشا رروغن (LPS) عمل می‌شود و از ادامه کار دستگاه ممانعت به‌عمل می‌آورد.
  ۲-روغن با چسبیدن به جدار لوله‌های کندانسور و اواپراتور، انتقال‌حرارت از مبدل حرارتی را کاهش می دهد و در نتیجه ظرفیت این تجهیزات کاهش می‌یابد.
  ۳- حرکت روغن در لوله‌ها و رایزرها و همچنین شیرانبساط، می‌‎تواند با ایجاد گرفتگی، عملکرد دستگاه را مختل نماید.
  ۴- عبور روغن از لوله‌ها، سطح تماس مبرد با لوله را کاهش می‌دهد، همچنین سطح مفید داخلی لوله را کاهش می‌دهد و با توجه به رابطه دارسی، کاهش قطر موجب افزایش افت‌فشار و افزایش سرعت‌گاز در لوله‌ها می‌شود.

  تاثیرات کم یا زیاد بودن روغن در کمپرسور کولر گازی:

  وقتی که روغن در سیستم تبرید کم باشد باعث فرسایش سریع یاتاقان ها،پیستونها،رینگها،سوپاپها در کمپرسور میشود که خسارات ناشی از این کمبود غیر قابل جبران میباشد زیرا تعمیر کمپرسور در شرایط معمولی امکان پذیر نمیباشد و باید کمپرسور تعویض شود.
  اگر روغن در سیستم تبرید زیاد باشد باعث پمپاژ زیاد روغن توسط کمپرسور میشود که این پدیده موجب گرفتگی در مدار مبرد میشود.
  روغن کاری قسمت های متحرک کمپرسور که به صورت پاششی صورت میگیرد باعث کاهش اصطکاک و مانع از ایجاد ساییدگی در قطعات متحرک کمپرسور،باعث افزایش راندمان کمپرسور،خنک کاری قسمت های مختلف کمپرسور میشود.
  پاشش روغن به این صورت میباشد که کارتل کمپرسور تا پایین یا وسط یاتاقان ها پر از روغن قرار میگرید و وقتی که میلنگ میچرخد وقسمت خمیده ان وارد روغن میشود وبالا امدن میلنگ روغن به قسمت داخلی سیلندر وپیستون پاشیده میشود.در کمپرسورهای هرمتیک(بسته) روغن کاری به روش پاششی میباشد.

  هزینه تعویض روغن کولر گازی:

  هزینه تعویض روغن کولر گازی با توجه به نوع روغن به کار رفته و مقدار مصرف شده متفاوت است و نمیتوان هزینه ثابتی برای ان در نظر گرفته اما میتوانید با تماس با متخصصان تهران سرویس از هزینه ی خود آگاه شوید.

  تعویض روغن کمپرسور کولر گازی

  چرا تعمیرکار کولر گازی خود را از تهران سرویس انتخاب کنیم؟

  ۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص تعمیرات کولر گازی
  ۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
  ۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
  ۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
  ۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
  ۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
  ۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
  ۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
  9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
  10-بالاترین رضایت مردمی

  • سلام مهندس جان ما یک کولر گازی ایوولی داریم که اشتباه شارز گاز شده چه مشکلی پیش میاد ؟

  • سلام خیر لزومی نداره در هر سرویس تعویض روغن انجام بشه اما زمانی که روطبت نفوذ پیدا کنه به داخل سیکل این کار باید انجام بشه

  • سلام مهندس جان اگه کمپرسور پیستونی ۲۴۰۰۰روغن نداشته باشه چقدر باید روغن تزریق انجام بدیم و این کارو چطور باید انجام بدیم ؟

   • سلام دوست محترم اگر شما تخصص ندارید لطفا از انجام این کار دوری کنید و از متخصصین کولر گازی کمک بگیرید.

  • روغن کمپرسور جزء ضروری در هر سیستم تهویه مطبوع است که از کمپرسور در سیستم تراکم خود استفاده می کند. سه هدف اصلی از روغن وجود دارد. آنها برای روغن کاری، حذف گرما و برای آب بندی استفاده می شوند. خنک کاری روانکاری در کمپرسور رفت و برگشتی مورد نیاز است زیرا پیستون گاز مبرد را فشرده می کند. آب بندی پیستون در سیلندر نیز باید خنک شود.

   به طور مشابه، کمپرسور دوار برای تماس بین سیلندر و روتور موتور نیاز به روانکاری دارد. سوپرهیت کمپرسور اسکرو باید توسط روانکار در طول کار آن حذف شود.
   ویسکوزیته

   ویسکوزیته اندازه گیری ضخامت روغن است که توانایی آن را در مقاومت در برابر تنش برشی به ما می گوید. یکی از واحدهای اندازه گیری ویسکوزیته SSU یا Saybolt Seconds Universal است. این کار با قرار دادن نمونه روغن روی تجهیزات استاندارد در دمای ثابت با روزنه استاندارد و اجازه جریان دادن به آن انجام می شود. زمان لازم برای جریان آن ثبت می شود. هر چه عدد ویسکوزیته بیشتر باشد، روغن غلیظ تر و کندتر جریان می یابد.

   واحد متریک ویسکوزیته پویز است. بیشتر روغن اندازه‌گیری شده کمتر از 1 پویز است، بنابراین معمولاً از مقیاس کوچک‌تری به نام سانتی پویز یا 1/100 پویز استفاده می‌شود.

   به طور کلی کمپرسور بزرگتر با شکاف ها و قطعات بزرگتر برای عملکرد موثر تجهیزات به روغن غلیظ تری نیاز دارد.
   پایداری شیمیایی

   هنگام استفاده از روغن، همیشه روغن توصیه شده سازنده کمپرسور را دنبال کنید زیرا ممکن است مقداری روغن با مبرد استفاده شده در سیستم واکنش نشان دهد. اگر واکنش شیمیایی اتفاق بیفتد، لجن، کربن و اسیدها ممکن است تشکیل شود که بر عملکرد و طول عمر کمپرسور تأثیر می گذارد.

   استحکام و رطوبت دی الکتریک

   از آنجایی که روغن مورد استفاده در یک کمپرسور هرمتیک معمولاً با سیم پیچ موتور در تماس است، بسیار مهم است که از استحکام دی الکتریک خوبی برخوردار باشد. هر چه قدرت دی الکتریک بیشتر باشد، کیفیت عایق الکتریکی روغن بهتر است.

   اکثر روغن ها مقدار معینی از رطوبت و آب را در خود حل می کنند و آنها را نامطلوب می کند. هنگامی که آب در مبرد وجود دارد، هنگامی که دما به زیر صفر درجه سانتیگراد برسد یخ تشکیل می شود و باعث ایجاد مشکل در شیر انبساط می شود.

   آبکاری مس ممکن است با وجود مبرد، روغن و رطوبت در سیستم رخ دهد. رطوبت موجود در روغن همچنین باعث شد که قدرت دی الکتریک روغن به میزان قابل توجهی کاهش یابد زیرا آب رسانای نسبتا خوبی است. از این رو، تا حد امکان سعی کنید میزان رطوبت در تماس با روغن را کاهش دهید.
   روغن کمپرسور و مبردهای معمولی

   دو دسته روغنی که معمولا در کمپرسورها استفاده می شود روغن های معدنی یا مصنوعی هستند.

   یک نوع روغن معدنی (MO) به نام نفتنیک معمولا استفاده می شود.

   روغن های مصنوعی مانند گلیکول ها، استرها و آلکیل بنزن ها (AB) مدتی است که بدون هیچ مشکلی در کاربردهای تبرید استفاده می شوند.

   مبردهای CFC مانند R12، R13، R113، R114 و R115 از روغن معدنی یا آلکیل بنز به عنوان روان کننده استفاده می کنند. به طور مشابه، مبردهای HCFC مانند R22، R123، R401A و R409A نیز از این روان کننده ها در طراحی خود استفاده می کنند.

   در سال‌های اخیر، استفاده از مبردهای CFC و HCFC به دلیل ویژگی‌های غیر دوستدار ازن آنها کاهش یافته است. استفاده از مبردهای HFC جدید مانند R23، R32، R134a، R407A، R407C و R410A در تجهیزات HVAC در حال افزایش است. این مبردهای جدید از استرهای پلیول یا POE به عنوان روان کننده استفاده می کنند.

   یکی از اشکالات POE این است که در مقایسه با روغن های معدنی، رطوبت را چندین برابر بیشتر جذب می کند. از این رو هنگام استفاده از این روغن باید از روش های مناسب استفاده کرد تا تماس این روغن با جو کاهش یابد. به جای ظروف پلاستیکی از ظروف فلزی برای جلوگیری از ورود رطوبت به داخل ظروف استفاده می شود.

  • اگر تازه وارد دنیای لوازم خنک کننده داخلی شده اید، ممکن است تعجب کنید که چه نوع روغنی برای کولر گازی مناسب است. بهترین تهویه مطبوع به هر حال شامل موتورهای قدرتمند با اجزای مختلف است که برخی از آنها می توانند از روغن کاری یا سوخت استفاده کنند. انواع اصلی روغن کمپرسور کولر گازی عبارتند از روغن معدنی، روغن POE و روغن PAG. روغن معدنی برای سیستم های کولر گازی قدیمی تر است، در حالی که روغن POE با سیستم های جدیدتر به خوبی کار می کند. روغن PAG بیشتر در خودروها استفاده می شود. درست مانند انواع مختلف روغن، چندین نوع مبرد کولر گازی خانگی نیز وجود دارد که واحد شما ممکن است از آنها استفاده کند.

   برای اطلاعات بیشتر در مورد این روغن ها به خواندن ادامه دهید.

  • چه روغنی برای کولر گازی استفاده می شود؟
   آیا نمی دانید چه نوع موتورهای کولر گازی در تهویه مطبوع استفاده می شود؟ تنوع بسیار زیادی دارد و برخی نیاز به روغن کاری منظم با روغن های تخصصی دارند و اگر در حال یادگیری کمپرسور کولر گازی هستید، همین امر صادق است. از بین این بسیاری از انواع روغن کمپرسور هوا، روان کننده های مصنوعی به شدت توصیه می شوند زیرا در مقایسه با معادل های سنتی مبتنی بر روغن، محافظت در برابر سایش بالاتری دارند. در حقیقت، کمپرسورهای تهویه مطبوع اغلب به یک نوع روغن کمپرسور HVAC برای پراکنده کردن گرما و کمک به روانکاری نیاز دارند، که حتی اگر ولتاژ کولر گازی را درک کنید، چنین است. با این حال، رایج ترین نوع روغن مورد استفاده در واحد AC پلی آلکیلن گلیکول است که یک روغن مصنوعی است.

  • فراتر از کمپرسورها، برخی از موتورها نیز به روغن یا روانکار تخصصی نیاز دارند. بدون تعمیر و نگهداری منظم، سیستم‌های تهویه مطبوع خراب می‌شوند و راکد می‌شوند، که باعث می‌شود برخی از خود بپرسند وقتی کپک در کولر گازی شما وجود دارد چه کاری انجام دهند. تعمیر و نگهداری مناسب همچنین ممکن است به شما کمک کند که از تعجب نکنید که چرا کمپرسور AC شما روشن نمی شود و ممکن است لازم باشد نحوه تعمیر کمپرسور AC را یاد بگیرید. در واقع، تعمیر و نگهداری خوب می تواند احتمال آسیب به اجزای کلیدی و همچنین سایش و پارگی زودرس را کاهش دهد.

  • نکاتی برای روغن کاری مناسب کولر گازی
   نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند مطمئن شوید که سیستم AC شما به درستی روغن کاری شده است تا بتواند در سال های آینده بهترین عملکرد خود را داشته باشد.

   دستورالعمل ها را بررسی کنید
   در حالی که درست است که بسیاری از کمپرسورهای متصل به سیستم های HVAC به روغن تخصصی برای روانکاری نیاز دارند، این در مورد همه سیستم ها صدق نمی کند. به عبارت دیگر، دستورالعمل ها را برای اطلاعات در مورد چند بار روغن زدن، کدام روغن و نحوه استفاده از آن رجوع کنید. اگر دیگر به یک نسخه کاغذی از این دستورالعمل ها دسترسی ندارید، یک جستجوی ساده در وب انجام دهید تا یک PDF مرتبط یا شکل دیگری از سند دیجیتالی را پیدا کنید.

  • چگونه سطح روغن سیستم کولر گازی خود را بررسی کنیم؟

   هر سیستم از نظر نحوه بررسی سطح روغن متفاوت است. دستورالعمل های مربوط به یک راهنمای گام به گام دقیق در مورد تمام جنبه های روانکاری کمپرسور را ببینید.

   چگونه موتور فن هوای مرکزی را روغن کاری کنیم؟

   از نوع تخصصی روغن موتور برای اعمال روان کننده به کویل های کندانسور، واحد کندانسور و فن های موتور استفاده کنید. این کار را در فواصل زمانی منظم انجام دهید اما تنها پس از یادگیری روش صحیح.

   کولر گازی اتاق چگونه کار می کند؟

   یک دستگاه تهویه مطبوع اتاق، هوای گرم را از بیرون می‌کشد، آن را از طریق کویل‌های اواپراتور خنک می‌کند و سپس هوای خنک را به داخل اتاق می‌ریزد.

  • آیا باید روغن کمپرسور کولر گازی اضافه کنم؟
   مانند هر سیستم مکانیکی، مهم است که مطمئن شوید سیستم تهویه مطبوع شما روغن کاری می شود و روغن کمپرسور کولر گازی روان کننده این کار است. کمپرسور کولر گازی شما برای عملکرد مناسب و عمر طولانی نیاز به روغن کاری دارد، زیرا هر زمان که قطعات فلزی در حال چرخش یا لغزش باشند، اگر به درستی روغن کاری نشده باشند، به سرعت از کار می‌افتند. این شکست ناشی از سایش سریع و ایجاد گرمای بیش از حد است. کمپرسور کولر گازی در خودروی شما سخت کار می‌کند تا مبرد، اغلب R-134a را کمپرس کند تا به مبرد اجازه دهد بعداً منبسط شود و اثر خنک‌کننده مورد استفاده برای خنک کردن کابین وسیله نقلیه شما ایجاد کند. اگر این فرآیند به درستی روغن کاری نشود، حرارت و آسیب زیادی ایجاد می کند.

  • یکی از مهم ترین مواردی که برای عملکرد کمپرسور لازم است، آب بندی محکم و خوب در محفظه تراکم است. کمپرسور کولر گازی شما فشار کمی را برای کشیدن مبرد به داخل محفظه ایجاد می کند. آن مبرد سپس توسط یک پیستون یا یک پره چرخان به فشار بالا فشرده می شود و از محفظه به سمت فشار بالا سیستم تهویه مطبوع شما خارج می شود. وجود یک مهر و موم محکم در اطراف این محفظه فشرده سازی بسیار مهم است. اگر مهر و موم محکمی وجود نداشته باشد، مبرد فشار بالا می تواند به سمت عقب به داخل محفظه تراکم نشت کند و اثر تراکم را خنثی کند، یا مایعی که فشرده می شود می تواند در اطراف پمپ به سمت فشار پایین سیستم تهویه مطبوع برگردد و دوباره تراکم را خنثی کند. اثر برای کمک به محکم نگه داشتن مهر و موم ها در کمپرسور کولر گازی ، مهم است که مطمئن شوید روغن کمپرسور کولر گازی کافی در سیستم تهویه مطبوع شما وجود دارد تا از روانکاری مناسب برای حفظ مهر و موم محکم در کمپرسور خود اطمینان حاصل کنید.

   هر سیستم تهویه مطبوع خودرو با مقدار دقیق مبرد مورد نیاز سیستم و مقدار دقیق روغن کمپرسور کولر گازی از پیش نصب شده از کارخانه تولید می شود. اغلب اوقات، می توانید یک برچسب اطلاعاتی در مورد سیستم تهویه مطبوع خود در زیر کاپوت اتومبیل خود پیدا کنید که در آن مقدار مبرد در سیستم بر حسب وزن و مقدار روغن کمپرسور AC مورد نیاز در یک سیستم خشک ذکر شده است.

  • مشکل کار بر روی یک سیستم کولر گازی قدیمی این است که نمی توان گفت چه مقدار روغن کمپرسور کولر گازی در سیستم شما وجود دارد. به عنوان مثال، اگر یک سال است که نشت کند داشته باشید، نمی دانید چه مقدار روغن ممکن است همراه با مبرد نشت کرده باشد. اگر نشتی در سیستم شما زیاد باشد، ممکن است بسیار کم باشد، اما اگر نشتی کم باشد یا در سمت فشار پایین سیستم باشد، ممکن است مقدار قابل توجهی روغن باشد.

   نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که وسیله نقلیه شما به چه نوع روغن کمپرسور کولر گازی نیاز دارد. ممکن است به اندازه کافی خوش شانس باشید که روی همان برچسبی که وزن مبرد مورد نیاز سیستم شما را نشان می دهد، نوع روغن را بیابید، اما اگر تنها جایی نیست که می توانید به طور مطمئن مقدار روغن کمپرسور کولر گازی مورد نیاز سیستم خود را پیدا کنید، تماس با نمایندگی برای شماست. ساخت ماشین

   اگر فقط یک یا دو جزء از سیستم تهویه مطبوع خود را تعویض می‌کنید، دستورالعمل‌های کلی وجود دارد که می‌توانید برای تخمین مقدار روغن در آن قطعات در هنگام جدا کردن و بنابراین هنگام شارژ مجدد سیستم نیاز به تعویض داشته باشید. با خواندن این مقاله درباره روغن کمپرسور PAG می توانید این دستورالعمل ها و سایر اطلاعات روغن کمپرسور AC را بیابید.

  • کمپرسورهای تهویه مطبوع: چرا روغن مناسب اهمیت دارد؟
   جرارد ماگیلسن، مهندس فنی ارشد DENSO After Market نشان می دهد که چرا روغن کمپرسور تهویه مطبوع اشتباه بزرگترین دلیل خرابی محصول است – و یک چک لیست ضروری کولر گازی ارائه می دهد.
   تعمیر و نگهداری و تعمیر کولر گازی خودرو، به صورت دستی یا خودکار، یک فرصت واقعی برای توسعه گاراژها و کارگاه ها است. دانش فنی عمیق از سیستم های کولر گازی، ایرادات رایج، اجزای توصیه شده و روغن ها همگی برای دستیابی به رضایت مشتری و ایجاد کسب و کار بازگشت ضروری هستند.

   مرکز اصلی این دانش فنی، دانش جامع کمپرسورها است. این به این دلیل است که 99.9٪ از تمام مشکلات کمپرسور مربوط به خرابی محصول نیست، بلکه به دلیل درک ضعیف از عملکرد، نگهداری و تعمیر سیستم کولر گازی است.

   DENSO به عنوان یکی از تامین کنندگان پیشرو کمپرسورهای تهویه مطبوع برای کاربردهای خودرو در جهان، این واحدها را بهتر از هر کسی می شناسد. پیشینه قوی OE و دهه ها تحقیق و توسعه به این معنی است که DENSO به طور منحصر به فردی برای ارائه توصیه های تخصصی و عملی در مورد تعویض و سرویس کمپرسور A/C قرار دارد. ما به طور فعال از مشتریان از طریق مجموعه ای از ابتکارات آموزشی در مناطق منتخب برای اطلاع رسانی و آموزش گاراژها در مورد خدمات تهویه مطبوع خودرو، نصب کمپرسور و روش های تعمیر پشتیبانی می کنیم.

   بخش کلیدی این پشتیبانی شامل راه اندازی راهنمای نصب کمپرسور جدید است که به هر کمپرسور DENSO فروخته شده متصل می شود. اما یک جنبه خاص وجود دارد که باعث اکثر مشکلات قابل اجتناب کمپرسور کولر گازی می شود: روغن.

  • روغن یونیورسال: یکی از دلایل اصلی خرابی کمپرسور

   کمپرسورها برای سیستم تهویه مطبوع خودرو حیاتی هستند. فشرده سازی مبرد گازی با دمای پایین و فشار پایین از اواپراتور به مبرد گازی با دمای بالا و فشار بالا و تخلیه آن به کندانسور.

   روغن در سیستم کولر گازی، در درجه اول برای روانکاری قطعات متحرک، یعنی کمپرسور و سوزن شیر انبساط ضروری است. همچنین باعث می شود گرما از کمپرسور خارج شود. همانند مبرد، روغن در سیستم تهویه مطبوع باید پایداری شیمیایی خود را حفظ کند.

   با این حال، انتخاب روغن مناسب برای کار بسیار مهم است. روانکاری ناکافی به دلیل روغن یونیورسال دومین دلیل شایع برای آسیب و خرابی کمپرسور کولر گازی است. تجزیه و تحلیل ادعاهای گارانتی کمپرسور A/C DENSO برای سال 2012 نشان داد که در 24٪ موارد، گاراژها از روغن PAG مناسب مورد نیاز برای کمپرسورهای A/C DENSO استفاده نکرده‌اند.

   مشکلات روغن یونیورسال چیست؟

   استفاده از روغن‌های نادرست، مانند روغن‌های یونیورسال یا مخلوط‌های روغن، ناگزیر به آسیب کمپرسور کولر گازی می‌شود. زیرا روغن‌های یونیورسال که اغلب توسط گاراژها ترجیح داده می‌شوند، روغن‌های PAO یا روغن‌های معدنی با ویسکوزیته متفاوت از روغن‌های PAG مصنوعی هستند. تفاوت بین این دو نوع روغن به این معنی است که آنها با هم مخلوط نمی شوند و منجر به روانکاری ضعیف، سیل آسیب دیده و افزایش سایش می شود.

   اگر روغن رقیق شود، لایه پایه روان کننده کاهش می یابد. این باعث ساییدگی پیستون بر روی سطح یاتاقان سیلندر می شود. اگر روغن خیلی غلیظ باشد، نمی تواند بین سیلندر و پیستون «فشرده شود». کمپرسورهای تهویه مطبوع با کیفیت First Time Fit® DENSO دارای تحمل محدودی بین سیلندر و پیستون تنها 3 میکرومتر هستند. تغییر در ویسکوزیته روغن می تواند منجر به مقاومت اصطکاکی بیشتر شود که منجر به افزایش دمای کمپرسور و انسداد بعدی می شود.

   مخلوط کردن یا مخلوط کردن انواع مختلف روغن ممکن است منجر به تشکیل پارافین شود. این می تواند جریان مبرد و روغن را مسدود کند و منجر به انسداد کمپرسور و خرابی سیستم شود.

  • کمیت به اندازه کیفیت مهم است

   DENSO همچنین توصیه می کند که نه تنها کیفیت، بلکه کمیت روغن در سیستم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. روغن بسیار کم منجر به روانکاری ضعیف کمپرسور، افزایش دمای اجزا و سوختن روغن در سمت مکش کمپرسور می شود. روغن بیش از حد در سیستم باعث افزایش بار روی سیستم میل لنگ پیستون می شود که می تواند منجر به بلوک شدن بدنه یاتاقان رانش و صفحه لغزنده قابل چرخش پیستون جلوی سخت شود.

   آیا روغن فیلتر شده است؟

   همچنین ضروری است که هرگونه ناخالصی جامد در روغن کمپرسور در فیلتر خشک کن پاک شود. فیلتر خشک کن نیز رطوبت روغن را جذب می کند. به عنوان بخشی از نگهداری سالانه سیستم تهویه مطبوع، حذف بخشی از روغن و جایگزینی آن با همان مقدار روغن تازه بسیار حیاتی است.

   DENSO توصیه می کند

   برای اطمینان از طول عمر کمپرسور تهویه مطبوع دنسو، دنسو همیشه به تکنسین‌ها توصیه می‌کند که به برچسب نوع آن مراجعه کرده و کمپرسور را فقط با روغن یخچال با کیفیت و ویسکوزیته مشخص شده شارژ کنند. هر گونه ادعای گارانتی که پس از استفاده از روغن ها یا مخلوط های دیگر دریافت شود، پذیرفته نخواهد شد.

   سایر بررسی های ضروری کولر گازی

   علاوه بر بررسی اینکه سیستم کولر گازی
   با مقدار و نوع صحیح مبرد و روغن پر شده است، گاراژها و کارگاه ها باید چندین بررسی منظم دیگر نیز انجام دهند:

   فشار و دمای اگزوز را قبل و بعد از کمپرسور بررسی کنید
   دمای کابل ها را از کمپرسور و کندانسور چک کنید. فشار بالا باید گرم و خشک باشد
   تمیزی کندانسور و فن رادیاتور را بررسی کنید. ظاهر شدن رطوبت یا یخ زدگی در سمت فشار بالا می تواند به معنای مسدود شدن جریان مبرد باشد.
   تفاوت دما را قبل و بعد از خشک کن بررسی کنید. اختلاف بیش از 3 درجه سانتیگراد نشان دهنده رطوبت بیش از حد است
   جریان مبرد را بررسی کنید، یخ روی هر عنصری از سیستم تهویه مطبوع به دلیل انسداد است
   کشش و وضعیت تسمه کمپرسور را بررسی کنید
   هرگونه صداهای غیرعادی از کمپرسور، شیر انبساط، فن ها، دمنده ها و کانال های کولر گازی
   را بررسی کنید.
   محدوده کمپرسور A/C DENSO

   کیفیت 100٪ OE مجموعه کمپرسورهای تهویه مطبوع جایگزین DENSO نسبت گارانتی بسیار پایینی را ارائه می دهد – آرامش خاطر را برای سهامداران، نصاب ها و رانندگان به طور یکسان فراهم می کند.

   طیف گسترده کمپرسورهای A/C DENSO شامل:

   نوع رفت و برگشتی (نوع صفحه سواش) و روتاری (نوع پره ای و اسکرول) و همچنین کمپرسور برقی برای خودروهای هیبریدی (نوع اسکرول).

   مزایای کلیدی:

   کیفیت 100٪ OE: تناسب تضمین شده، اولین بار درست
   مطابقت کامل با مشخصات خودرو: نیاز کمی به پشتیبانی فنی
   بالاترین کیفیت محصول: نسبت گارانتی بسیار پایین
   همه در جعبه جدید: به صورت مجموعه کامل تحویل داده می شود
   کمپرسورهای کوچک و کارآمد: شامل مراجع مناسب برای خودروهای کلاس کامپکت
   طراحی بادوام: نویز کم و عملکرد بالا را ارائه می دهد
   پیستون با روکش مولیدنی: از کمپرسور در برابر گرفتگی در هنگام اجرا محافظت می کند
   مهر و موم سه لبه (W-lip seal): آب بندی بهتر را تضمین می کند و از نشتی جلوگیری می کند
   450 شماره قطعه که بیش از 2500 برنامه را پوشش می دهد

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس