کولر گازی چیست و نحوه عملکر آن چگونه است ؟

 • در توضیح سیستم های برودتی و حرارتی این بار میخواهمی به توضیح نقد و بررسی یکی از پر مصرف ترین سیستم های تهویه هوا یعنی کولر گازی بپردازیم و نحوه عملکرد آن را با هم بررسی کنیم ، در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا در شما را برای انتخاب بهترین سیستم برودتی یاری دهیم.سوالات خود را از طریق کامنت برای ما ارسال کنید. کولر گازی چیست ؟ و نحوه عملکرد کولر گازی چگونه است ؟

  تاریخچه کولر گازی :

  کولر گازی را در سال 1902 ویلیس کریر اختراع کرد،ویلیس کریر در سال 1902  به استخدام شرکت بوفالو در نیویورک در آمد و در آنجا به دنبال راه حلی برای خنک کردن دستگاه های چاپ بود که منجر به اختراع دستگاه کولر گازی گردید. اولین دستگاه کولر گازی در 17 جولای 1902 شروع به کار کرد.  دستگاه کریر بیشتر به کنترل رطوبت تا کنترل دما می پرداخت. کریر ب جای گردش هوا در دور کویل گرم این گردش را در دور کویل سرد که پر از آب سرد بود انجام داد که باعث خنک شدن هوای خروجی می شد  و در نتیجه این کار باعث کنترل رطوبت اتاق می شد. کنترل رطوبت و دمای اتاق باعث حفظ هم ترازی جوهر و کاغذ می شود در نتیجه کیفیت چاپ بسیار بالاتر می شود.کولر گازی چیست و نحوه عملکر آن چگونه است ؟

  انواع مدل کولر گازی:

  اجزای اصلی کولر گازی :

  کمپرسور:

  کمپرسور اصلی ترین قسمت از اجزای داخلی کولر گازی است که وظیفه مکش گاز از اواپراتور و همچنین فشرده کردن و انتقال آن به کندانسور را برعهده دارد.

  انواع کمپرسور کولر گازی عبارت اند از : کمپرسور پیستونی، روتاری و اسکرول می باشد که بسته به نوع و منطقه استفاده از کولر کازی متفاوت است.

  کندانسور:

  کندانسور وظیفه دفع گرمای جذب شده در قسمت اواپراتور و همچنین دفع گرمای به وجود آمده در قسمت کمپرسور را برعهده دارد.

  اواپراتور:

  اواپراتور ابزاری است که برای تبخیر آب و یا دیگر مایعات به کار می رود که در کولرگازی نیز با جذب گرمای محیط باعث تیخیر مبرد (مبرد گاز مورد استفاه در کولر گازی است) می شود و همچنین باعث می شود حرارت از محیط سرد و همچنین از محصولاتی که در آن محیط وجود دارند گرفته شود.

  شیر انبساط:

  شیر انبساط وظیفه کاهش فشار مبرد مایع و کم کردن دمای اشباع مبرد را برعهده دارد.

  گاز خنک کننده کولرگازی :

  گاز خنک کننده یا ماده مبرد، در قسمت اوپراتور قرار گرفته است. این گاز ابتدا از حالت مایع به گاز تبدیل می‌شود. در نتیجه در بخش کندانسور گرما را پس داده و به حالت مایع تبدیل می‌گردد. کمپرسور نیروی اصلی برای به چرخش در آمدن گاز در سیستم را ایجاد می‌کند.

  لوله مویی :

  لوله مویی باعث کاهش فشار گاز خنک کننده می‌شود. یعنی شرایط لازم برای تبخیر شدن گاز در اوپراتور را برقرار می‌کند.

  برای مطالعه مقاله یک کولر خوب چه ویژگی های دارد؟ اینجا کلیک کنید.

  وظیفه سیستم تهویه مطبوع:

  کنترل دما:بالا و پایین بردن دما و به صورت کلی کنترل دمای هوای محیط
  کنترل رطوبت:  یکی از قابلیت های کولر گازی کاهش رطوبت هواست بخاطر همین کولر گازی برای هوای های شرجی بسیار مناسب است.
  سرعت وزش باد: از قابلیت های دیگر کولر گازی تنظیم سرعت باد متناسب با دماست
  تصیفه هوا :از قابلیت های دیگر کولر گازی تصفیه هوا و کاهش ذرات معلق بوسیله ی فیلترهای هواست.

  وظیفه ی اصلی کولر گازی:

  کولر های گازی هوای گرم داخل ساختمان را توسط تبخیر مایع مبرد در اواپراتور کولر تبدیل به هوای مطبوع و خنک کند.

  توضیح انواع مدل کولر گازی :

  اسپلیت:

  کولر گازی اسپلیت از دو واحد مجزا ساخته می‌شود. یونیت خارجی که،شامل کمپرسور و کندانسور است ،که در خارج از ساختمان نصب می‌گردد و یونیت داخلی که واحد تبخیر (اواپراتور) در آن جای دارد در درون ساختمان جای می‌گیرد. یونیت خارجی و یونیت داخلی توسط دو لولهٔ مسی یا آلومینیومی به همدیگر مرتبط می‌شوند. لولهٔ باریکتر، مایع پرفشار را از کندانسینگ یونیت به اواپراتور منتقل می‌کند و لوله با قطر بزرگتر، گاز کم فشار را به کمپرسور منتقل می‌کند. این کولرها معمولاً دارای دستگاه کنترل از راه دور هستند.
  تفاوت کولر گازی با اسپلیت

  کولر گازی پنجره ای :

  کولرهای گازی پنجره ای در محیط هایی با مساحت کم، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و در ساختمان های مسکونی و تجاری کوچک جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند.این مدل از کولرها، دارای سیستم یک تکه ای هستند و همه قطعات در یک محفظه قرار دارند. کولرهای پنجره ای برای نصب به مکانی شبیه پنجره نیاز دارند که کندانسور به سمت بیرون باشد و قسمت اپراتور کولر گازی پنجره ای به سمت داخل باشد.کولر گازی چیست و نحوه عملکر آن چگونه است ؟

  کولر گازی پرتابل :

  کولر گازی پرتابل یک کولر گازی جامع است ، که برای خنک کردن یک اتاق مورد استفاده قرار می گیرد. کلمه پرتابل به معنای قابل حمل است و علت نام گذاری این کولرها این است که قابل حمل هستند و به دیوار یا سقف متصل نمی شوند.کولر گازی پرتابل کاملا یک تکه هستند .کولر گازی چیست و نحوه عملکر آن چگونه است ؟

  کولر گازی ایستاده :

  ظرفیت و میزان سرما و‌گرمایی که کولر گازی ایستاده تولید می‌کنند ،بسیار بیشتر از نیاز یک خانه می‌باشد. معمولا ظرفیت این کولرها بین ۳۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ می‌باشد. این توان بسیار بالا بوده و از این رو معمولا از کولرهای ایستاده برای تالارهای عروسی، مساجد، شرکت‌ها، فروشگاه‌ها و محیط‌های بزرگ استفاده می‌کنند.
  کولر گازی های ایستاده به صورت یک تکه و دو تکه در مدهای مختلف وجود دارد.کولر گازی چیست و نحوه عملکر آن چگونه است ؟

  کولر های گازی سقفی :

  نصب کولرهای گازی در کنار پنجره یا روی زمین، بخشی از فضای خانه را درگیر می کند ونمای خوبی نیز ممکن است نداشته باشد. به همین خاطر امروزه کولرهای گازی سقفی نیز جزئی از طراحی های صورت گرفته برای نصب در فضاهای ساختمانی هستند. این کولرها اغلب در سقف های کاذب نصب می شوند و دیگر فضایی را اشغال نمی کنند. کنترل دستگاه نیز به کمک یک ریموت کنترلر و از راه دور انجام می گیرد. نصب کولرهای گازی سقفی یا اسپلیت کاستی بیشتر در محیط های اداری و ساختمان های تجاری صورت می گیرد.کولر گازی چیست و نحوه عملکر آن چگونه است ؟

  کولر گازی داکتی یا کانالی :

  یکی از انواع کولرهای گازی دو تکه یا اسپلیت است که از دو قسمت یونیت خارجی و یونیت داخلی تشکیل می شود،این سیستم هم مانند کولرهای گازی اسپلیت دیواری عمل میکند . با این تفاوت که یونیت داخلی آن به جای اینکه روی دیوار قرار بگیرد ، داخل سقف نصب شده و از طریق کانال کشی ، هوای سرد یا گرم را وارد محیط می کند .
  به خاطر همین موضوع به این سیستم اسپلیت کانالی یا داکتی Duct Split می گویند.

  کولر گازی چیست و نحوه عملکر آن چگونه است ؟

  کولر گازی چند شعبه یا مولتی وی :

  کولر مولتی اسپلیت از یک کمپرسور یا یونیت خارجی و چند یونیت داخلی یا پنل تشکیل شده است که می‌توان در شرکت‌ها، بیمارستان‌ها، محیط مسکونی، ادارات و … از آن‌ها استفاده کرد و البته باید این را بدانید پنل‌های سیستم‌های چند پله ای (مولتی اسپلیت) در مساحت‌های بشتر از 30 متر و کمتر از 150 متر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  کولر گازی چیست و نحوه عملکر آن چگونه است ؟

  نحوه عملکرد کولر گازی:

  کولر گازی شما متشکل از یونیت داخلی و خارجیست ،هوا در میان سیم پیچ اواپراتور به گردش در می آید، هوای در میان آن خنک میشود و با استفاده از یک سری دریچه هوا، به وسیله فن داخلی این هوای خنک را در سرتاسر خانه شما پرتاب می کند.مبرد از شبکه داخلی عبور می کند و از وضعیت مایع به بخار تبخیر می شود.با تبخیر مایعات، گرما را جذب می کند و هوای اطراف کویل را خنک می کند.فن داخلی این هوای سرد را از طریق مجاری داخل خانه هل می دهد.در همین حال، مبرد مبدل تبخیر شده با گرما، از طریق کمپرسور که بخار را فشرده می کند، رد میشود دما و فشار آن را بالا می برد.شیر برقی جریان بخار با فشار زیاد را به کندانسور در فضای باز هدایت می کند که در آن گرمای آزاد شده هنگام متراکم شدن به هوای بیرون منتقل می شود و چرخه دوباره آغاز می شود.کولر گازی چیست و نحوه عملکر آن چگونه است ؟

  گرمایش اسپلیت:

  در طی چرخه گرمایش مبرد به صورت معکوس جریان می یابد.مبرد مایع در کندانسور جریان میابد تا گرما را جذب کند فشار کاهش یابد و به بخار تبدیل شود.سپس گاز اسپیلت توسط شیر برقی به اواپراتور هدایت می شود.بخار با عبور از اواپراتور به مایع تبدیل می شود در این حین گرما را توسط فن داخلی که در کنار مجاری وجود دارد، رها می کند.

  کولر گازی اینورتر و معمولی :

  کولر گازی برحسب میزان مصرف انرژی به دو دسته کولر گازی های اینورتر و معمولی دسته بندی میشوند ،که در کولر گازی های اینورتر با ایجاد یک سیستم مصرف برق کولر گازی شما در حد چشم گیری کاهش پیدا میکند .که در مقاله تفاوت کولر گازی معمولی با کولر گازی اینورتر به صورت کاملا مفصل به این موضوع پرداخته ایم.

  میزان مصرف برق کولر گازی :

  تقریبا ۸۰ درصد از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از کولر برای خنک کردن محیط خود استفاده می کنند که از این آمار نزدیک به ۷۰ درصد از کولر های آبی و تقریبا بیش از ۱۸ درصد از کولر گازی و مابقی نیز از سایر سیستم های خنک کننده و سرمایشی استفاده می کنند.

  توان کولرهای آبی حدود 2000 وات تخمین زده شده که تقریبا 5 برابر بیشتر از توان کولر آبی می باشد. البته مصرف برق کولر گازی به نوع کمپرسور و فناوری به کار رفته در آن نیز بستگی دارد مثلا موتورهای T3 یا موتور سنگین که برای مناطق گرم و خشک بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد به نسبت موتور سبک یا T1 انرژی کمتری مصرف می کند. همچنین فناوری اینورتر نیز تا حدودی در مصرف انرژی صرفه جویی می کند.

  کاربرد کولر گازی :

  تولید کنندگان کولر گازی با توجه به کلاس آب و هوایی کدل های متفاوت کولر گازی را برای تمامی مناطق به بازار عرضه کرده اند.کافیست برای خرید کولر گازی مقاله راهنمای خرید کولر گازی را مطالعه و اقدام به خرید کولر گازی کم مصرف خود نمایید .

  برندهای تولید کننده کولر گازی:

  ال جی
  سامسونگ
  میتسوبیشی
  جی پلاس
  ایران رادیاتور
  ایوولی
  گرین
  گری
  آیکا
  جنرال
  اجنرال
  کندی

  ……

  مزایای کولر گازی:

  -ایجاد محیط خنک بدون رطوبت مناسب برای سالمندان و مناطق شرقی
  -دارای ظرفیت خنک کنندگی بالا
  -استفاده جهت سرمایش و گرمایش
  -تنظیم دما توسط ترموستات اتاقی
  -تنظیم جهت باد
  -تنظیم دمای دلخواه
  -داشتن اینورتر برای کاهش مصرف برق
  -تصفیه ی هوا
  -کاهش ذرات ریز و معلق
  -نصب مستقل برای هر واحد
  -سر و صدای بسیار کم
  -کاهش رشد قارچ و کپک در مناطق مرطوب
  -خنک سازی بسیار سریع محیط به دلیل انتقال حرارت و برودت بسیار بالا
  -امکان استفاده در مناطق حاره ای و شرجی

  معایب کولر گازی:

  -هزینه ی خرید بالا
  -هزینه سرویس و نگهداری بالا
  -در صورت نداشتن اینورتر مصرف برق بالا

  کولر گازی را از کجا تهیه کنیم؟

  توصیه متخصصان تهران سرویس به خریداران کولر گازی این است که حتما قبل از خرید کولر گازی مقاله راهنمای خرید کولر گازی را مطالعه و سپس اقدام به خرید کولر گازی خود نمایید،برای خرید کولر گازی به مراکز معتبر و فروشگاه های مجاز مراجعه نمایید ،از فروشنده بخواهید تمامی موارد و قابلیت های کولر گازی را برای شما بر روی فاکتور نوشته و مهر کند ،به هیچ عنوان از مراکز نامعتبر کولر گازی خود را خریداری نکنید.
  و حتما تحقیقات لازم را برای خرید خود انجام دهید ،و برای پرداخت مبلغی کمتر کولر گازی بی کیفیت را خریداری نکنید ، چرا که این هزینه روی فیش برق شما جبرای خواهد شد

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس