علت برفک زدن یخچال چیست؟

 • برفک زدن یخچال  (Frosting the refrigerator ) یکی از صحنه هایی است ،که برای تمامی ما دارندگان این سیستم سرمایشی بسیار آشناست.چرا که در یخچال های قدیمی این اتفاق یک پدیده ی کاملا عادی بوده ، که برای رفع آن مادرها هرچند مدت یکبار اقدام به خاموشی و برفک زدایی یخچال میکردند.
  اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی یخچال های در دو دسته ی :

  • یخچال های قدیمی برفک دار
  • یخچال های جدید بدون برفک

  در حال تولید میباشند.امروز ما قد داریم در این مقاله درباره علت برفک زدن یخچال و راهکارهای برطرف کردن آن بیشتر با شما عزیزان صحبت نماییم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و سوالات خود را در انتهای این مقاله برای ما کامنت بگذارید.

  تعمیر یخچال در تهران :

  در صورتی که با مطالعه این مقاله قادر به رفع مشکل یخچال خود نبودید ، تنها کافیست با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین تماس حاصل کرده و درخواست تعمیرکار خود را ثبت نمایید ، تا تعمیرکار مجرب برای تعمیر یخچال شما در محل حاضر شود.
  از زمان ثبت درخواست شما تا حضور تکنسین در محل تنها یک ساعت زمان کافیست .به خاطر داشته باشید ، تمامی خدمات یخچال در این مجموعه دارای 6 ماه ضمانت بوده و با کمترین نرخ به مشتریان عزیز ارائه خواهد شد.

  برفک زدن یخچال :

  مسلما در حالت عادی نباید وسایل و مواد غذایی داخل یخچال یخ بزنند و تنها باید به میزان مشخصی خنک شوند. اما گاهی بروز مشکلاتی منجر به آن می شود، که وسایل داخل یخچال نیز همچون مواد داخل فریزر یخ بزنند. یعنی مثلا بطری های داخل یخچال یا مواد غذایی و … یخ می زنند.در این مقاله ما قصد داریم این مشکلات را بررسی کرده و برای هریک راهکارهای مناسب را ارائه دهیم.با ما همراه باشید.

  دلایل برفک زدن یخچال :

  سیکا سرمایشی یخچال به گونه ایست که سرمای تولید شده با چرخش در کل فضای یخچال نبست به خنک کردن تمامی محیط اقدام میکند. در این بین عوامل بسیاری باعث بروز برفک زدن و یخ زدگی یخچال در قسمت های مختلف میشود ، که باهم به بررسی هریک از آنها میپردازیم.

  بررسی دمای یخچال:

  در ابتدا به سراغ درجه تنظیم یخچال خود بروید و آن را چک کنید، در بسیاری از موارد این مشکل ناشی از عدم تنظیم دمای درست ایجاد میشود.اگر دمای یخچال خود را بررسی کردید و از درستی آن مطمئن شدید در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا موارد دیگر را مورد بررسی قرار دهیم.

  در نظر داشته باشید:

  اگر خانه شما دارای سطح رطوبت بالایی است، با هر بار باز و بسته نمودن درب یخچال فریزر، مقداری از هوای مرطوب وارد دستگاه شده و موجب تشکیل برفک می گردد. این حالت طبیعی است و در این شرایط، سیستم برفک زدایی یخچال فعال و هیتر داخلی را روشن می کند که قادر به ذوب این برفک ها و یخ ها خواهد بود.

  بسته نشدن درب یخچال:

  از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از:
  فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک زدن، گرم شدن داخل یخچال و…
  قبل از بررسی سالم بدن قطعات خود ابتدا از سالم بودن درب یخچال خود اطمینان حاصل کنید.
  برای مطالعه مقاله علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال اینجا کلیک کنید.

  پر بودن بیش از حد یخچال :

  یکی از شایع ترین دلایل یخ زدگی یخچال مبروط به پر بودن بیش از حد یخچال است.در چیدمان یخچال خود دقت بسیاری داشته وحساسیت به خرج دهید.مواد خوراکی را با فاصله از دیواره های کابین یخچال قرار داده و هرگز آن را به یخچال نچسبانید.چرا که عدم چرخش صحصح هوا باعث یخ زدگی و برفک زدن یخچال میشود.

  افتادگی درب یخچال :

  همیشه از قرار دادن اجسام سنگین در درب یخچال خود بپرهیزید ، چرا که باعث بروز افتادگی درب یخچال خواهید شد، و دیگر درب یخچال شما سرجایش قرار نخواهد گرفت و این امر سبب ورود هوای بیرونی به داخل یخچال و برفک زدن یخچال خواهد شد.

  فرسودگی نوار درب یخچال:

  در برخی موارد به علت کهنگی و یا فاسد شدن نوار دور درب یخچال درب به خوبی بسته نشده و هوای گرم وارد یخچال میشود، که این موضوع خود باعث بروز پدیده برفک زدن یخچال خواهد شد.
  در برخی موارد این نوار تنها کثیف شده که با تمیز کردن مجدد خاصیت خود را به دست خواهد آورد.

  کیپ شدن مسیر گاز یخچال:

  گاز مبرد به عنوان عنصر اصلی خنک کنندگی یخچال محسوب میشود.اگر این مبرد در مسیر سیکل سرمایشی دچار گرفتگی شده و در مدار به خوبی توان گردش نداشته باشد.شاه این خواهیم بود یخچال د رقسمتی از بدنه یخ زده و در قسمت دیگر دچار گرمای شدید شده است. گاها روغن موتور نیز می تواند وارد سیکل خنک کننده شده که ممکن است منجر به ایجاد انسداد شود.این می تواند به طور غیر مستقیم دلیل برفک زدن پشت یخچال شود.همچنین در صورت خروج گاز خنک کننده (در حالت مایع) از مدار خنک کننده، یخ زدگی بیش از حد ممکن است، روی اواپراتور و کندانسور ایجاد شود. اگر مشکل از مایع خنک کننده و نشت آن است، باید با یک متخصص تماس بگیرید.

  علت برفک زدن یخچال خرابی یکی از قطعات زیر است:

  -دمپر ورودی هوا یخچال
  -ترمیستور یا سنسور دما یخچال
  -برد اصلی یخچال
  -ترموستات یخچال
  -برد کنترل دما یخچال
  -کمپرسور معیوب یخچال
  خرابی میکروسوییچ چراغ :
  خرابی کمپرسور یخچال:

  – دمپر :

  دمپر هوا یکی از قطعه‌های مهم یخچال است، که جریان هوای فن اواپراتور را متعادل می‌کند. عملکرد این قطعه باعث کنترل سوپاپ (فلپر) یخچال می‌شود و میزان هوای سرد ورودی به فضای داخلی یخچال را کنترل می‌کند.
  بنابراین در صورتی که دمای هوای یخچالتان حسابی پایین آمده و سوز سرما گریبان همه‌ی مواد غذایی‌تان را گرفته باید سوپاپ و دستگیره کنترلی‌اش را بررسی کنید.

  -خرابی برد کنترل دما:

  خرابی برد کنترل دما هم می تواند منجر به یخ زدن وسایل داخل یخچال شود. این قطعه ولتاژ لازم کمپرسور و فن موتورها را تامین کند و اگر به هر دلیلی درست کار نکند، جریان ولتاژ بی ‌وقفه‌ به سیستم سردسازی ارسال می شود. در نتیجه فضای داخلی یخچال بیش از اندازه سرد می شود و مواد و وسایل داخل آن یخ می زنند. ترمیم یا تعویض برد کنترل دما باید توسط یک تعمیرکار ماهر و دوره دیده انجام شود تا بتوان نسبت به رفع مشکل مشکل یخ زدن وسایل اطمینان کامل داشت.

  -ترموستات معیوب:

  در صورتی که شما دمای یخچال را بررسی و تنظیم کردید، ممکن است که با یک ترموستات معیوب برخورد کنید. برای آنکه تشخیص دهید ترموستات مشکل دارد یا خیر می‌توانید یک فنجان را پر از آب کنید و یک دماسنج را درون آن قرار دهید. دما را در یخچال و فریزر خودتان بالا و پایین کنید و فنجان را روی یکی از قفسه‌های یخچال قرار دهید. درب یخچال را ببندید و اجازه دهید که ۶ ساعت به این حالت بماند. بعد از ۶ ساعت فنجان را بیرون بیاورید. اگر دمای داخل آن با تغییراتی که در ترموستات یخچال ایجاد کرده‌اید مطابقت نداشته باشد، به ‌احتمال ‌زیاد ترموستات مشکل دارد و باید توسط یک تعمیرکار متخصص بررسی شود.

  -ترمیستور :

  گاهی اوقات اِشکال در عملکرد ترمیستور علت سرمای زیاد یخچال است. ترمیستور یا سنسور دما قطعه‌ای است که دما را اندازه می‌گیرد و اطلاعاتش را به مدار کنترل می‌فرستد، این مدار هم بعد از دریافت دما، انرژی ورودی فن‌ها، کمپرسور و همین‌طور تبخیرکننده‌ها را تنظیم و به این ترتیب دمای یخچال را کنترل می‌کند

  -برد اصلی:

  خرابی در برد که به عنوان مغز گروه عمل میکند از دلایل شایع در بروز برفک در یخچال است.

  خرابی میکروسوییچ چراغ :

  اگر کلید چراغ یخچال شما با بستن درب دیگر کار نمی کند، لامپ همیشه روشن می ماند و با بسته شدن درب دستگاه، گرما را در داخل دستگاه تولید می کند.این موضوع را میتوان به سرعت بررسی کرد و مشکل را برطرف نمود.

  کمپرسور معیوب:

  زمانی که یخچال شما مواد خوراکی را منجمد می‌کند ممکن است که مشکل از کمپرسور نیز باشد. کمپرسور هوا باز و بسته می‌شود تا هوای مناسب برای ورود به داخل یخچال فراهم شود. اگر این قطعه به درستی کار نکند، یخچال و فریزر شما می‌تواند بیش از حد سرد شود و در نهایت باعث انجماد مواد غذایی شود. توصیه می‌شود که اگر کمپرسور یخچال دچار مشکل بود حتماً توسط یک تکنسین بررسی شود.

  علت برفک زدن یخچال

  به موارد زیر حتما توجه کنید:

  آیا دریچه هوای ورودی مسدود شده است؟

  برای اطمینان از میزان دمای مناسب، لازم است که به هوا اجازه بدهید که وارد محفظه یخچال و فریزر شود. هوای خنک از خروجی فریزر وارد قسمت یخچال می‌شود و سپس خارج می‌شود. بسته به مدل یخچال ممکن است، این دریچه‌های خروجی هوا در مکان‌های مختلفی قرار داشته باشند. در محفظه یخچال ممکن است، که این دریچه‌ها مسدود شده باشند، یا یخ‌ زده باشند.دریچه هوا را در هر دو قسمت یخچال و فریزر بررسی کنید و مطمئن شوید که مسدود نشده است.
  در صورتی که دریچه مسدود شده باشد باعث می‌شود که جریان هوا کاهش پیدا کند. دما و رطوبت می‌توانند باعث مسدود شدن این دریچه‌ها شوند .موادی که به صورت مستقیم در برابر جریان مستقیم هوای خروجی از این دریچه‌ها قرار می‌گیرند، ممکن است، که منجمد شوند. اقلام حساسی مانند تخم‌مرغ و مایعات را نباید در برابر دریچه‌ها قرار بدهید.

  دریچه‌های مسدود شده ممکن است باعث بروز مواردی مانند موارد زیر شود:

  • افزایش رطوبت یا سرمای بیش از حد
  • تغییرات و تناقضات در تنظیمات دمای یخچال و فریزر

  آیا یخ‌ساز یخچال روشن است؟

  در صورتی که به شلنگ آب متصل نیست آن را خاموش کنید. در صورتی که یخ‌ساز بدون آن که به شلنگ آب وصل باشد روشن بماند ممکن است موارد مانند موارد زیر رخ بدهد:

  • یخ‌ساز به فعالیت خود برای ایجاد یخ ادامه می‌دهد و چون آبی وجود ندارد صدای وزوز ایجاد می‌کند.
  • ممکن است بخش یخچال خیلی سرد شود
  • ممکن است که بخش فریزر هم بسیار سرد شود
  • که باعث انجماد غذا در یخچال می‌شود.

  علت یخ زدن یخچال های بدون برفک :

  به‌طورکلی یخچال‌ها به دودسته تقسیم می‌شوند: یخچال‌های با برفک و یخچال‌های بدون برفک که سری جدید یخچال‌ها هستند. گاهی اوقات دلایلی وجود دارد که باعث می‌شود یخچال‌های بدون برفک هم دچار یخ‌زدگی شوند.در یخچال نوفراست دیگر صفحه تریزون وجود ندارد. و لوله‌های خنک کننده در پشت صفحه انتهای یخچال فریزر در کنار هم قرار گرفته‌اند (اواپراتور) و سرما توسط یک فن به داخل کابین یخچال فریزر هدایت می‌شود. در این مدل‌ها نیز لوله‌های خنک‌کننده رطوبت را به خود جذب می‌کنند ولی سیستم ذوب برفک توسط دستور از برد الکترونیکی به المنت نصب شده در کنار اواپراتور هر چند ساعت یک بار صادر می‌شود و برفک‌ها آب می‌شوند و از طریق مسیر تخلیه به کاسه روی موتور یخچال هدایت می‌شود.در این مدل‌ها نیز ممکن است اواپراتور نیز برفک زیاد ببندد و باعث عدم سرمای کافی در یخچال فریزر شود ایجاد برفک زیاد در این مدل یخچال‌های جدید می‌تواند یکی از علت‌های زیر باشد.

  1. خرابی یا پارگی لاستیک درب یخچال
  2. خرابی سنسور دیفراست
  3. خرابی ترموفیور
  4. خرابی المنت
  5. خرابی برد الکترونیکی (برد فرمان)

  هزینه تعمیر یخچال در تهران:

  هزینه ی تعمیرات یخجال با توجه به خدمات صورت گرفته ، قطعات به کار رفته و نوع برند یخچال کاملا متفاوت است و نمیتوان هزینه ی ثابتی را برای آن در نظر گرفت.اما این مجموعه به شما ین نوید را میدهد ، که در صورت بروز مشکل در یخچال شما تمامی خدمات را با کمترین نرخ در بین رقبا انجام داده و با ارائه ضمانت نامه 6 ماه خیال شما را از خدمات صورت گرفت آسوده نماید.

  سرویس یخچال خود را به موقع انجام دهید، تا از پرداخت هزینه های تعمیر یخچال رهایی یابید.معمولا یخچال تا سال 5 نیاز به سرویس و بازرسی ندارد ، اما بهتر است در صورت بروز کوچکترین مشکل با سرویسکاران یخچال خود تماس گرفته و قبل از بروز مشکل جدی سرویس یخچال خود را انجام دهید.

  تعمیر مشکل برفک زدن یخچال در شمال تهران :

  تهران سرویس آنلاین با داشتن شعبه در شمال تهران امکان اعزام نیرو درکمتر از یک ساعت را برای مشتریان عزیز شمال شهر فراهم نموده است .کافیست با شماره تلفن 22669196 تماس حاصل نمایید .

  تعمیر مشکل برفک زدن یخچال در غرب تهران:

  همشهریان عزیز ساکن غرب تهران برای ثبت سفارشات خود کافیست با شماره تماس 44284743 تماس بگیرند ،تا از تمامی خدمات تهران سرویس آنلاین با ضمانت 6 ماه بهرمند شوند.

  تعمیر مشکل برفک زدن یخچال در شرق تهران :

  تهران سرویس آنلاین تعمیر یخچال را در سراسر شرق تهران در کمترین مدت زمانی با ضمانت نامه و ارائه داغی قطعات تعویضی انجام میدهد .تمامی خدمات بر اساس نرخ اتحادیه و در پایان کار از مشتریان عزیز دریافت میشود .تماس با 77241505

  تعمیر مشکل برفک زدن یخچال در مرکز تهران :

  متخصصان تهران سرویس آنلاین در تمام مناطق مرکزی حتی مناطق دارای طرح ترافیک در کمتر از یک ساعت حاضر و اقدام به تعمیر یخچال مشتریان عزیز مینمایند. ضمانت نامه تهران سرویس آنلاین برای تمامی تعمیرات صادر و مشتریان عزیز با عضویت در باشگاه مشتریان ما از 10 درصد تخفیف برخودار میگردد.شماره تلفن شعبه مرکزی 66593368

  تعمیر مشکل برفک زدن یخچال در جنوب تهران :

  تهران سرویس آنلاین برای رفاه حال مشتریان عزیز جنوب تهران شعب این منطقه را با شماره تماس 55795434 تاسیس و تمامی خدمات تعمیر سرویس و نصب یخچال را به مشتریان عزیز ارائه میدهد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس