لوله مویی کولر گازی

 • لوله مویی کولر گازی یکی از اجزای اصلی سیکل تبرید کولر گازی لوله مویی است. نام دیگر لوله مویی اکسپنشن کولر گازی میباشد که در حقیقت گاز مبرد در داخل لوله مویی حرکت کرده و بین کمپرسور، یونیت خارجی و داخلی در حرکت است.
  یکی از مهمترین قطعاتی که نقش ویژه ای در عملکرد کولر گازی دارد، اکسپنشن یا همان لوله مویی کولر گازی است.
  حتما شما عزیزان مصرف کننده کولر گازی بسیار نام لوله مویی را از زبان سرویسکارن و تعمیرکاران کولر گازی شنیده باشید ، در این مقاله قصد داریم . با تهران سرویس آنلاین همراه باشید و با علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی بیشتر آشنا شوید.
  در صورت نیاز به سرویس کولر گازی تنها کافی است با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین در تماس باشید.
  برای دانلود فایل لوله مویی کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  لوله مویی کولر گازی چیست؟

  لوله های مویی در واقع لوله های از جنس مس بوده که در سایزهای مختلف متناسب با ظرفیت دستگاه در کولر گازی های مختلف وجود دارد. حداکثر طول لوله مویی ۴۰۰ و حداقل آن ۱۰۰ سانتی متر است.قطری که برای لوله مویی در نظر گرفته می شود، چیزی بین دو و هشت دهم میلیمتر است. برای ایجاد سرمایش لازم است که فشار گاز در خروجی کندانسور شکسته شود که این عملکرد توسط لوله مویی انجام می گردد در حقیقت لوله مویی کنترل کننده جریان مبرد در سیکل کولر گازی است به همین دلیل است که بروز کوچکترین مشکل در لوله مویی کولر گازی سیکل سرمایش و یا گرمایش شما را دچار مشکل خواهد کرد.
  در سیستم های تهویه مطبوع برای ایجاد سرمایش و گرمایش نیاز است که سیکل تبرید را به دو بخش تقسیم کنیم بخش اول قسمت فشار بالا که شامل  خروجی کمپرسور و کندانسور بوده و قسمت فشار پایین که اپراتور و ورودی کمپرسور می باشد.

  وظیفه لوله مویی کولر گازی:

  یکی از سوالاتی که تکنسین ها از ما می پرسند این است که هدف از لوله مویی و یا اکسپنشن کولر گازی چیست و تولید کننده چه منظوری را برای تعبیه کردن این قطعه در سیکل سرمایشی کولر گازی در نظر گرفته است.
  در پاسخ به سوال این دوست عزیز باید بگوییم که اکسپنشن یا همان لوله مویی علاوه بر کولر گازی در یخچال نیز مشاهده می شود، کاربرد این قطعه بدین صورت است که نقش بسیاری در انبساط و شکست زیاد فشار سیستم را بر عهده گرفته است.
  بدین ترتیب که گاز از کندانسور با فشار بالا و به صورت مایع با دمای متوسط ۳۵ الی ۴۵ درجه به سمت لوله مویی حرکت می کند، لوله مویین وظیفه افت فشار را به عهده داشته و از این فرصت جهت تبخیر آن در اپراتور استفاده می کند.
  بنابراین در یک سیستم سرمایشی مثل کولر گازی یا یخچال باید لول های متناسب انتخاب شده تا برای این مشکلی به وجود نیاید.
  طول لوله مویی و سایز دقیق آن تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد سرمایشی دارد به طوری که ایجاد خطا به صورت میلی متری در انتخاب لوله مویی می‌تواند عملکرد شما را با مشکل مواجه کند.
  برای مطالعه مقاله علت گرم نکردن کولر گازی و راه حل آن اینجا کلیک کنید.علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی

  علائم ایجاد گرفتگی لوله مویی در کولر گازی:

  یکی از اصلی‌ترین علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی، آمپر کشیدن کمپرسور است. این حالت که بیشتر اوقات با خاموش شدن کولر گازی همراه است، می‌تواند به خاطر دلایل مختلفی از جمله کثیفی کندانسور و خرابی موتور باشد. اما اصلی‌ترین دلیل آن گرفتگی لوله مویی کولر گازی است، به خصوص اگر مقدار آمپر کشیدن از حد معمول کمتر باشد. باید بدانید هر زمان که احساس کردید با کاهش قدرت سرمایش و گرمایش دستگاه روبرو هستید، باید به سرعت کمپرسور را تعویض کنید، زیرا کم شدن قدرت دستگاه نشانی از خرابی این قطعه است، تعویض کمپرسور با تعویض الزامی لوله مویی همراه خواهد بود.

  با تعویض لوله مویی نیاز است تا شست و شوی سیکل تبرید صورت گیرد. برای شست و شوی این سیکل مراحلی باید انجام گیرد که در یک مقاله به صورت جداگانه  به آنها پرداخته خواهد شد. گاهی نیاز است تا لوله مویی در کولر گازی تعویض گردد. در هنگام کثیفی و کیپ شدن لوله مویی و یا تغییرات در سیستم مانند تعویض تیپ کمپرسور نیاز به تعویض لوله مویی می باشد.

  به صورت مختصر:

  -لوله رفت و برگشت کنداسور دچار یخ زدگی میشود.
  -با روشن شدن دستگاه فیوز برق میپرد.
  -جریان برق کولر گازی به شدت بالا میرود.
  -کمپرسور به طور مدوام خاموش و روشن میشود.
  -اواپراتور دمای یک پارچه نمیدهد.
  -کمپرسور صدای ناهنجار تولید میکند.

  در برخی شرایط باید اقدام به تعویض لوله مویی کولر گازی نمود:

  کثیفی و کیپ شدن(مسدود شدن)لوله مویی
  تغییرات در سیستم(تعویض تیپ کمپرسور)

  تنظیم فشار پشت لوله مویی:

  پس از تعویض کمپرسور برای تنظیم اندازه لوله مویی در حالی که یک شیلنگ گیج به خروجی کندانسور و قبل از لوله مویی وصل است باید کم کم طول لوله را کوتاه کنید تا جایی که فشار گیج بر روی عدد ۷۵ تا ۸۰ psi ثابت شود. فشار مناسب پشت لوله مویی بین ۷۰ تا ۸۰ است.

  برای مطالعه مقاله راهنمای استفاده از کنترل کولر گازی اینجا کلیک کنید. علائم گرفتگی لوله مویی کولر گازی

  سایز لوله مویی کولر گازی:

  همانگونه که در قسمت های قبلی اشاره کردیم، اندازه لوله مویی تاثیر بسیاری در عملکرد دستگاه دارد و باید اندازه استاندارد برای هر دستگاه انتخاب شود
  اندازه اکسپنشن یا لوله مویی کولر گازی و اساس ظرفیت برودتی کولر گازی محاسبه می شود بیشترین سایز هایی که در اندازه لوله مویی به کار رفته است 070،080،090 میباشد.
  اگر قصد دارید لوله مویی کولر گازی خود را تعویض کنید باید با توجه به محاسبات بسیار دقیق و در نظر داشتن ظرفیت برودتی دستگاه به انتخاب سایز دقیق اکسپنشن خود بپردازید.

  BTU طول لوله برحسب سانتی متر قطر لوله برحسب سانتی متر
  ۴۰۰۰ ۲۷۵ ۱.۳۹۷
  ۵۰۰۰ ۱۸۳ ۱.۳۹۷
  ۶۰۰۰ ۲۲۰ ۱.۶۲۵
  ۱۲۰۰۰ ۱۸۳ ۲.۱۵۹
  ۱۴۰۰۰ ۱۵۳ ۲.۲۸۶
  ۲۴۰۰۰ ۱۰۰ ۸
  ۳۰۰۰۰ ۱۰۰ ۸
  ۳۲۰۰۰ ۷۵ ۹
  ۳۶۰۰۰ ۸۵ ۹

  کاربرد لوله مویی :

  از لوله مویی در کولرهای گازی و همچنین یخچال های خانگی استفاده می شود  استفاده از این قطعه در ظرفیت های پایین مثل ظرفیت های ۹۰۰۰ btu تا ۶۰ هزار btu رواج دارد.همچنین از این قطعه برای کولرهای پنجره ای نیز استفاده می گردد و محل قرار گیری لوله مویی در خروجی  کندانسور  و بعد از از فیلتر مسیر رفت قرار میگیرد.

  تعویض لوله مویی و یا اکسپنشن کولر گازی:

  تعمیرکار کولر گازی ممکن است بر اساس شرایطی خاص تصمیم به تعویض لوله مویی و یا اکسپنشن شما گیرد از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  تعویض کمپرسور کولر گازی
  زمانی که کمپرسور کولر گازی شما بنا به هر دلایلی باید تعویض شود، تعویض لوله مویی و یا اکسپنشن کولرگازی امری واجب است.
  کمپرسور کولر گازی شما طول عمر مفیدی داشته و ممکن است بنا به دلایل مختلفی دچار سوختگی شده باشد زمانی که تکنسین تعویض کمپرسور شما را انجام دهد باید لوله مویی تعویض شده و حتما سیکل شما مورد شستشو قرار گیرد در صورت عدم رعایت هر یک از این موارد می‌تواند باعث بروز مشکل مجدد در دستگاه شما شود.
  کثیفی و کیپ شدن لوله مویی یا همان اکسپنشن کولر گازی :
  در هنگام صحبت از لوله مویی به شست و شوی سیکل اشاره کردیم که در شستشو از گاز و روغن استفاده می شود به لوله مویی به عنوان کوچکترین عضو تبرید گاز مبرد از آن عبور می کند، اگر دچار گرفتگی شود سیکل سرمایشی شما با مشکل مواجه خواهد شد برخی موارد شست و شوی لوله مویی کارساز نبوده و تعویض آن در اولویت قرار می گیرد.

  نکات مهم درباره اکسپنشن کولر گازی :

  در انتخاب قطر و طول لوله مویی کولر گازی خود دقت کرده و حتماً بر اساس ظرفیت تبرید و اختلاف فشار سیستم بهترین سایز را انتخاب کنید.
  با توجه به اینکه لوله مویی روی سیستم تبرید قابل تنظیم نیست در صورت تعویض آنها بایست به دمای محیط اندازه طول لوله مویی توجه داشت و لوله مویی مناسبی را جایگزین قبلی نمود
  قطر خروجی کندانسور و اواپراتور به عنوان دو قطعه از کولر گازی را انتخاب کرده تا بدین وسیله از ورود گاز اضافی به داخل سیکل جلوگیری به عمل آورید در سیستم هایی که فاصله میان کندانسور و اواپراتور زیاد است نبایستی از دوله موی یا اکستنشن استفاده کنید.فردی در حال بررسی لوله مویی کولر گازی

  مزایای استفاده از لوله مویی کولر گازی:

  از جمله مزیت های استفاده از لوله مویی می توان به این نکته مهم اشاره کرد که این قطعه کنترل کننده فعالی نداشته و فقط به واسطه سایز و طول خود گاز مبرد را کنترل می نماید.
  این موضوع یکی از مهمترین مزایای اکسپنشن است.
  علاوه بر این هزینه مناسب برای خرید لوله مویی نسبت به سایر موارد مشابه باعث شده که که به خوبی از آنها در سیکل های تبرید استفاده شود.
  حتی زمانی که دستگاه شما خاموش است، این قطعه به فعالیت خود ادامه داده و هنگامی که کمپرسور شما فعال میشود فشار بدون موی وارد نخواهد شد.
  از دیگر مزایای استفاده از لوله مویی سازگار بودن این قطعه با تمامی گازهای موجود است به طوری که اصلاً تفاوتی ندارد که گاز مبرد مورد استفاده شده در کولر گازی شما چیست برای تمامی گاز ها سازگار است.
  -کاهش هزینه ها به دلیل نداشتن کنترل کننده فعال لوله مویی و تنها از طریق طول سایز و طول خود می توان مبرد را کنترل کرد.
  -لوله مویی با تمام مبردهای فریونی سازگار بوده، بر خلاف اکسپنشن یا شیر های انبساط موجود که تنها با یک یا چند گاز سازگارند.

  معایب استفاده در لوله مویی کولر گازی :

  با توجه به بیان مزیت‌های لوله مویی در سیکل تبرید لازم است که برخی از معایب آن را نیز برای شما عزیزان ذکر کنیم.
  اولین چیزی که درباره معایب اکسپنشن باید با شما عزیزان مطرح کنیم این است که لوله مویی فقط هنگام استفاده از کمپرسورهای بسته قابل استفاده بوده وهنگام استفاده از این قطعه نمیتوان از رسیور استفاده کرد
  اکسپنشن ها به دلیل سایز کوچک در بیشتر موارد مسدود می شوند از این قطعه نمیتوان در سیکل های سرمایشی با ظرفیت های بسیار بالا استفاده کرد.
  -لوله مویی در بار های برودتی پایین توان کار کردن دارد.
  -بخاطر سایز کوچکی که دارد، در برخی اوقات مسدود می‌شود.
  -لوله مویین قابل تنظیم نیست.
  -هنگام استفاده از آن از رسیور نمی‌توان استفاده کرد.

  چرا جنس لوله مویی را از جنس مس انتخاب کرده اند :

  برای درک بهتر لوله کشی، بیایید نگاهی گذرا به نحوه عملکرد کولر گازی بیندازیم. اکثر دستگاه های تهویه مطبوع از سه جزء اصلی تشکیل شده اند – یک سیم پیچ تبخیر کننده، یک کمپرسور و یک کندانسور. کویل های تبخیر کننده در داخل واحد داخلی کولر گازی و کمپرسور و کندانسور در واحد خارجی قرار می گیرند. این تنظیمات برای کولر گازی های پنجره ای نیز یکسان است، با این حال، همه اجزا در یک واحد قرار می گیرند.
  هنگامی که ما کولر خود را روشن می کنیم، کویل های تبخیر شده گرمای اتاق را از هوای عبوری جذب می کنند، که توسط مبردی که از طریق این کویل ها جریان می یابد خنک می شود. مبرد سپس به یک واحد کمپرسور منتقل می شود و در آنجا به یک مایع داغ فشرده می شود. این مایع داغ (مبرد ما) سپس از لوله های کندانسور عبور می کند که در آنجا بیشتر گرمای خود را از دست می دهد. مبرد سپس وارد یک شیر فشار بالا می شود، جایی که به دمای اولیه خود باز می گردد، بنابراین می تواند دوباره به سیم پیچ تبخیر برسد. تمام این فرآیند به طور مداوم تکرار می شود، تا زمانی که دمای اتاق به دمای دلخواه شما کاهش یابد.
  تمام اجزای اصلی یک تهویه مطبوع از طریق لوله هایی که از مس یا آلومینیوم ساخته شده اند به هم متصل می شوند. کل فرآیند خنک سازی در یک مدار بسته کار می کند، بنابراین لوله کشی نقش اصلی را ایفا می کند. اگر این لوله ها کیفیت پایینی داشته باشند، احتمال نشتی و ترک وجود دارد که می تواند منجر به خنک سازی بی اثر شود. آنها همچنین می توانند گرمای بیش از حد را حفظ کنند و باعث ناکارآمدی کولر گازی شوند.
  ضد خوردگی
  مس به عنوان یک فلز در مقایسه با آلومینیوم دارای خواص ضد خوردگی بالایی است. در طول فرآیند خنک‌سازی، لوله‌ها با هوا تماس پیدا می‌کنند که باعث اکسیداسیون داخل این لوله‌ها می‌شود. مس می تواند اکسیداسیون و خوردگی را برای مدت طولانی تری تحمل کند و در نهایت عمر طولانی تری به تهویه مطبوع می دهد.
  خنک شدن سریعتر
  خنک سازی لوله های مسی به دلیل کیفیت حرارت ویژه پایین تر بسیار سریعتر است. اصطلاح «گرمای ویژه» مقدار گرما در واحد جرم مورد نیاز برای افزایش دما به میزان یک درجه سانتیگراد را توصیف می کند. مقدار گرمای ویژه را کمتر کنید، قابلیت گرمایش و سرمایش بهتر است. از آنجایی که لوله‌های مسی مقدار گرمای ویژه کمی دارند، می‌توانند به سرعت گرما را در محیط‌های خارجی پخش کنند و به سرعت خنک شوند تا گرمای بیشتری را جذب کنند. از آنجایی که لوله های آلومینیومی به زمان بیشتری برای گرم شدن و خنک شدن نیاز دارند، انرژی بیشتری مصرف می کنند و کارایی خنک کنندگی نسبتاً کمتری دارند.
  ماندگاری
  آلومینیوم در مقایسه با مس شکننده است. به دلیل ماهیت کمتر شکل‌پذیری مس، لوله‌های مسی قوی‌تر هستند و به راحتی می‌توانند آسیب‌های تصادفی جزئی را تحمل کنند. حتی در صورت ترک یا سوراخ شدن لوله های مسی به راحتی می توان لحیم کاری کرد. از آنجایی که لوله های آلومینیومی شکننده هستند، لحیم کاری یا تعمیر آنها کار سختی است و بهتر است تعویض شود.
  مقرون به صرفه
  قیمت گذاری محصولات یک جنبه حیاتی است، درست است؟ مس گرانتر از آلومینیوم است. با توجه به شکل‌پذیری کمتر لوله‌های مسی، مقدار مواد لوله‌کشی مورد نیاز نیز زیاد است که باعث می‌شود دستگاه‌های تهویه مطبوع با لوله‌های مسی انتخابی گران‌تر باشند. آلومینیوم ارزان‌تر و همچنین خم شدن‌تر است، بنابراین مواد کمتری مورد نیاز است.
  تهویه مطبوع لوله مسی در بیشتر موارد دارای یک مزیت هستند بنابراین بسیاری از مشتریان آنها را ترجیح می دهند. بله، ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند، اما وقتی دوام و کارایی آنها را در نظر بگیریم، این مدل ها به راحتی می توانند مدت زمان بیشتری به شما خدمت کنند و به صرفه جویی در قبض برق کمک کنند. به نوعی، آنها بخشی از هزینه اضافی را جبران می کنند.

  تعویض لوله مویی کولر گازی در شمال تهران :

  با توجه به افزایش درخواست تعمیرات اسپلیت و انواع برند کولر گازی در مناطق شمالی شهر تهران مجموعه تهران سرویس آنلاین اقدام به تاسیس شعبه شمال شهر با شماره تماس ۲۲۶۶۹۱۹۶ نموده است.
  این شعبه به صورت دو شفیت از ۹ صبح الی ۲۱ آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز میباشد.
  شعبه شمال شهر تهران بدون تعطیلی حتی در روزهای تعطیل در کنار شماست تا آسایش و آرامش را به خانه هایتان برگرداند.
  برای رزرو وقت در روزهای تعطیل بهتر است از قبل اقدام نمایید.

  تعویض لوله مویی کولر گازی در غرب تهران:

  تهران سرویس آنلاین با احداث شعبه غرب تهران گام بزرگی در ارائه خدمات به پایتخت نشینان عزیزامان برداشته است.تمامی خدمات تعمیرات کولر گازی در این شعبه به صورت شبانه روزی در حال ارائه به مشتریان میباشد.
  برند کولر گازی شما ایرانی باشد یا خارجی تهران سرویس آنلاین تیم تخصصی تعمیرات آن را داشته و در کمتر از ۱ ساعت برای شما عزیزان اعزام خواهد کرد.همشهریان عزیز ساکن غرب تهران برای ثبت سفارشات خود کافیست با شماره تماس ۴۴۲۸۴۷۴۳ تماس بگیرند ،تا از تمامی خدمات تهران سرویس آنلاین با ضمانت ۶ ماه بهرمند شوند.

  تعویض لوله مویی کولر گازی در شرق تهران :

  پایتخت نشینان در مناطق شرق و جنوب شرقی برای ثبت درخواست تعمیرات کولرگازی و اسپلیت خود میتوانند در تمام طول هفته از ساعت ۹ صبح الی ۲۱ با شماره تماس ۷۷۲۴۱۵۰۵ تماس حاصل کرده و یا از طریق چت انلاین درخواست خود را ثبت نمایند.
  تکنسین های مجموعه در کمتر از ۱ ساعت در محل حاضر بوده و اقدام به تعمیرات اسپلیت شما عزیزان مینمایند.

  تعویض لوله مویی کولر گازی در مرکز تهران :

  متخصصان تهران سرویس آنلاین در تمام مناطق مرکزی حتی مناطق دارای طرح ترافیک در کمتر از یک ساعت حاضر و اقدام به تعمیر کولر گازی و اسپلیت مشتریان عزیز مینمایند.شعبه مرکز تهران با شماره تماس ۶۶۵۹۳۳۶۸ به صورت شبانه روزی در حال ارائه خدمات به پایتخت نشینان عزیز میباشند.
  اگر شما هم ساکن مناطق مرکزی تهران هستید، برای ثبت درخواست خدمات خود همین حالا با ما در تماس باشید.

  تعویض لوله مویی کولر گازی در جنوب تهران :

  مشتریان عزیز ساکن مناطق جنوب تهران برای ثبت درخواست خدمات تعمیر اسپلیت و کولر گازی خود میتوانند، با شماره تماس ۵۵۷۹۵۳۳۴ تماس حاصل کرده و یا از طریق چت آنلاین مجموعه اقدام نمایند.
  ارائه خدمات در شعبه جنوب تهران به صورت حضوری بوده و مشتریان عزیز میتوانند برای خرید قطعات کولر گازی و یا استفاده از خدمات تعمیرات حضوری ضمن هماهنگی های قبلی در این شعبه حاضر شوند.

  نحوه ثبت درخواست در تهران سرویس آنلاین :

  برای ثبت درخواست تعمیرات اسپلیت و انواع برند کولر گازی میتوانید همین حالا با نزدیکترین شعبه تهران سرویس آنلاین به محل سکونت خود تماس حاصل کرده و یا از طریق چت آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید.
  پس از ثبت درخواست پیامک حاوی کد تایید درخواست به انضمام کد اشتراک مشتریان تهران سرویس آنلاین برای شما عزیزان ارسال خواهد شد.
  مشتریان عزیز میتوانند در تماس های بعدی با مجموعه با ارائه کد اشتراک از ۱۰% تخفیف ویژه برخوردار شوند.

  ساعت مراجعه تکنیسین چه ساعتی از روز خواهد بود:

  در حال عادی بعد از تماس شما با مجموعه تهران سرویس آنلاین و ثبت سفارش نزدکترین تکنیسین در کمتر از ۱ ساعت به محل شما اعزام خواهد شد.در صورت در نظر داشتنن ساعت خاصی از شبانه روز برای حضور تکنیسین ساعت مد نظر را با کارشناسان در میان بگذارید ،تا در ساعت مقرر شده تکنیسین به محل شما اعزام شود.

  اگر از ارائه خدمات کولر گازی ناراضی باشیم چه کاری باید انجام دهیم:

  مشتریان عزیز برای طرح هرگونه شکایت و یا نارضایتی از نحوه ی انجام خدمات ، هزینه ها ، نحوه ی برخورد تکنسین ، بدقولی …..با شماره تماس ۶۶۵۹۳۳۶۸ تماس حاصل کرده و پشتیبانی مجموعه را در جریان امور قرار دهید.
  شکایت مطرح شده در کمترین زمان ممکن بررسی و نتیجه ی نهایی به شما عزیزان گزارش خواهد شد.
  لطفا در صورت بروز مشکل از هرگونه تماس و یا بحث لفظی با تکنسین خودداری کرده و در اسرع وقت پشتیبانی را در جریان قرار داده تا امور شما به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.

  چرا تعمیرکار کولر گازی خود را باید از تهران سرویس آنلاین درخواست دهید:

  ۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص تعمیر کولر گازی
  ۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
  ۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
  ۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
  ۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
  ۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
  ۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
  ۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
  9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
  10-بالاترین رضایت مردمی

  • یک سوال داشتم :
   چرا لوله مویی را در پنل داخلی نصب نمیکنند(قبل از اواپراتو) تا سرما از قسمت داخل اسپلیت شروع شود و دیگر در طول مسیر بین یونیت داخلی و یونیت خارجی اتلاف انرژی نداشته باشیم.

   • سلام دوست عزیز این طراحی چند علت داره
    1- به دلیل ساب کول مناسب
    2-در صورت قرار گیری لوله مویی داخل پنل گاز مبرد اشباع شده و مبردبه صورت مایع به کمپرسور برپشت میشه وباعث سوختگی موتور کمپرسور میشه

  • تابستان ها در ایران می تواند بسیار گرم باشد. در واقع، سال گذشته شاهد عبور جیوه در بسیاری از مناطق از مرز 45 درجه سانتیگراد بودیم. اگر در تابستان امسال قصد خرید کولر گازی را دارید، عواملی وجود دارد که باید به شما کمک کنند تا از بین بسیاری از گزینه های موجود بهترین را انتخاب کنید. برخی از موارد واضح رتبه بندی ستاره (بر اساس ISEER) و تناژ هستند. از جمله مواد لوله کشی مورد استفاده برای تبادل حرارت در این محصولات است.

   اکثر کولر گازی از یکی از دو نوع فلز برای لوله ها استفاده می کنند – آلومینیوم یا مس. لوله کشی آلومنیوم به آرامی در حال منسوخ شدن است و اکثر کولرهای مدرن امروزی از مس استفاده می کنند. هر دو فن‌آوری لوله‌کشی مزایا و معایب خاص خود را دارند، بنابراین انتخاب یکی از آنها گاهی اوقات دشوار است. در اینجا در Reliance Digital، ما از شما می‌خواهیم که بهترین را انتخاب کنید، بنابراین نکاتی را فهرست کرده‌ایم که می‌تواند به پایان دادن به هرگونه سردرگمی کمک کند.

  • عایق کاری و احتیاط

   به منظور جلوگیری از جذب گرمای غیر ضروری از محیط توسط مبرد، لوله مسی بین اواپراتور و کمپرسور در سمت فشار پایین سیستم عایق بندی می شود. از این رو می توانید ببینید که مواد عایق برای این منظور به دور لوله های مسی پیچیده شده است. همچنین برای جلوگیری از تراکم روی لوله ها است.

   هنگام برش لوله به طول مورد نیاز، مطمئن شوید که از ابزار مناسبی مانند لوله برش استفاده می کنید. سوراخ های داخل لوله که در نتیجه برش ایجاد شده است باید از لوله جدا شود زیرا این آلودگی ها بر جریان مبرد و همچنین بر عملکرد سیستم تأثیر می گذارد.

   در صورت نیاز به خم شدن، توجه داشته باشید که فقط نوع مس نرم را می توان خم کرد. از فنرهای خمش لوله مناسب برای جلوگیری از صاف شدن یا پیچ خوردگی استفاده کنید.

   هنگامی که نیاز به لحیم کاری یا لحیم کاری است، مطمئن شوید که برای انجام این کار آموزش دیده اید و به شدت به دستورالعمل های سازنده پایبند باشید.

   هنگامی که ذرات در هوا در نتیجه عمل شما منتشر می شوند از محافظ چشم استفاده کنید.

   هنگامی که در حال انجام فرآیند آنیلینگ هستید که در آن لوله را گرم می‌کنید و اجازه می‌دهید به آرامی خنک شود، اطمینان حاصل کنید که از شعله شعله‌ور در فاصله 1 فوتی در هر بار استفاده می‌کنید و حرارت را در یک مکان متمرکز نکنید.

   اطمینان حاصل کنید که محل کار به خوبی تهویه می شود، به خصوص زمانی که بخار در نتیجه کار شما منتشر می شود. گاز و چسب بیش از حد تنفس نکنید.

  • این نوع لوله سفت، سخت و سفت است. به راحتی خم نمی شود و نباید خم شود. اتصالات برای به دست آوردن پیکربندی مورد نیاز برای نصب استفاده می شود. طول معمولاً در دسترس 10 فوت یا 20 فوت است. سه وزن استاندارد با ضخامت دیواره های مختلف برای هر نوع وجود دارد. نوع K ضخیم ترین لوله دیواری را دارد و به دنبال آن نوع L و نوع M قرار دارند. اگر به لوله فشار بالاتر نیاز دارید، باید از نوع ضخیم تر استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که می تواند فشار مبرد را تحمل کند. قطر خارجی نوع L معمولاً از 3/8 اینچ شروع می شود و سپس 1/2 اینچ، 5/8 اینچ، 3/4 اینچ، 7/8 اینچ، 11⁄8 اینچ، 13⁄8 اینچ، 15⁄8 اینچ، 21⁄8 اینچ و 25⁄8 اینچ قرار می گیرد.

   مس نرم

   مس نرم انعطاف پذیر است و در رول های 25 فوتی یا 50 فوتی عرضه می شود. قطر بیرونی معمولی از 1/8 اینچ تا 13/8 اینچ متغیر است. علامت گذاری ACR روی لوله انجام می شود تا نشان دهد که برای اهداف تهویه مطبوع و تبرید استفاده می شود. در حین تولید، این قطعات تمیز و آبگیری می شوند تا رطوبت از لوله خارج شود. سپس قبل از پوشاندن با گاز نیتروژن پر می شود.

  • لوله مسی یکی از قطعاتی است که در سیستم تهویه مطبوع و مبرد مورد نیاز است. این لوله به عنوان مسیری برای جریان مبرد بین اجزای سیستم و جلوگیری از خروج آن به اتمسفر استفاده می شود. اندازه، طرح نصب و اتصالات باید به درستی انجام شود تا اطمینان حاصل شود که سیستم به طور موثر اجرا می شود.
   در هنگام نصب، بسیار مهم است که از ورود رطوبت، کثیفی و سایر آلاینده ها به سیستم جلوگیری شود. این ذرات خارجی عملکرد سیستم را تحت تاثیر قرار می دهند و حتی ممکن است به برخی از قطعات آسیب وارد کنند.
   در طول تولید لوله مسی، داخل لوله قبل از آب بندی در دو انتها تمیز و خشک شده است تا از باقی ماندن آن اطمینان حاصل شود. باید بررسی کنید که مبردی که قرار است استفاده شود با مس واکنش نمی دهد. مبرد آمونیاکی با مس واکنش می دهد، بنابراین نباید از آن استفاده کرد. در عوض، باید از نوع لوله فولادی ضد زنگ استفاده شود.

  • سلام استاد خسته نباشید کولر پنجره ای 24هزار را 300گرم گاز زدم ولی درجه گیج تا ته چسبید و برگشت نمیخوره عیب کار بنظر شما چیه ممنون

   • سلام دوست عزیز ابتدا باید بگید بهم که از مسیر رفت گاز زدین یا برگشت اگر از مسیر برگشت گاز زدین 99 درصد احتمالا لوله مویی کیپ شده

  • سلام استاد خسته نباشید کولر پنجره ای 24هزار را 300گرم گاز زدم ولی درجه گیج تا ته چسبید و برگشت نمیخوره عیب کار بنظر شما چیه ممنون

  • تمام سیستم های تبرید تراکمی برای جداسازی دو طرف فشار بالا و پایین سیستم به دستگاهی وابسته هستند. در سیستم لوله مویرگی (کلاهکی)، این خود لوله مویین است که همانطور که از نامش پیداست، یک میکرو سوراخ بسیار کوچک در مرکز خود دارد که کمتر از قطر یک سوزن است.
   دو مشکل اصلی وجود دارد که می تواند در لوله های درپوش رخ دهد: انسداد ذرات در انتهای فشار بالا نزدیک کمپرسور (تصویر سمت چپ) و مشکل رطوبت، موم یا روغن در سمت دیگر در کنار اواپراتور (تصویر روی درست). راهنمای زیر علائم و راه حل های توصیه شده برای مشکلات لوله کلاهک را توضیح می دهد.

  • عیب یابی لوله مویرگی کولر گازی
   در زیر چهار مشکل رایجی که می توانند در لوله مویرگی ظاهر شوند و نحوه حل آنها آورده شده است:

   1. گرفتگی لوله مویرگی
   علت بالقوه: اگر مویرگ مسدود شود، مبرد تغذیه اواپراتور را متوقف می کند و باعث کاهش شدید فشار می شود که منجر به بار کاری کم در کمپرسور می شود. فشار مکش کم. این در نهایت دمای کلی سیستم را افزایش می دهد.
   راه حل: برای جلوگیری از گرفتگی، استفاده از فیلتر خشک با توری فلزی برای جلوگیری از ورود ناخالصی ها به لوله مویین ضروری است. یا روان کننده های خارجی یا مواد شیمیایی که می توانند با اجزای سیستم واکنش دهند.
   2. مسدود کردن خاک یا زباله
   علت بالقوه: مقداری کثیفی و ذرات کوچک می توانند از صفحه مش عبور کرده و تجمع و انسداد ایجاد کنند. معمولاً سیستم به جای انسداد و فشار کم به کار خود ادامه می دهد تا زمانی که لوله کاملاً مسدود شود.
   راه حل: برای حل این مشکل، از یک لوله پاک کن یا پیچ گوشتی سنگین استفاده کنید و آن را به صورت عمودی روی درپوش لوله قرار دهید. به آرامی روی دسته یا قسمت بالایی ضربه بزنید. این به باز کردن انسداد زباله کمک می کند. اگر گرفتگی باز نشد، توری فیلتر لوله درپوش را عوض کنید.
   3. انجماد رطوبت در یک لوله
   علت بالقوه: سطح غیرقابل قبول رطوبت نیز می تواند باعث اختلال در عملکرد شود که اغلب به دلیل مکان نامناسب رخ می دهد.
   راه حل 1: اگر رطوبت به یخ تبدیل شود، می توان آن را با قرار دادن یک حوله مرطوب داغ در یک انتهای لوله درپوش اواپراتور از بین برد. این یخ را ذوب می کند و به رفع انسداد کمک می کند.
   راه حل 2: موم در لوله ها از ترکیبی از خاک، زباله و رطوبت جمع می شود. اگر این اتفاق افتاد، فیلتر را تغییر دهید تا تشکیل موم از بین برود
   4. روغن در لوله مویرگی (قفل هیدرولیک)
   علت بالقوه: گاهی اوقات، روغن های مبرد همچنان در سیم پیچ به گردش در می آیند و به لوله مویین در انتهای اواپراتور رانده می شوند و سیستم را مسدود می کنند. این به عنوان قفل هیدرولیک شناخته می شود و می تواند در طول زمان رخ دهد.
   راه حل: روی لوله درپوش در ورودی سیم پیچ گرما اعمال کنید، ضخامت روغن را کاهش دهید و به آن کمک کنید لوله مویرگی پاک شود. گرما را می توان با استفاده از یک حوله گرم و مرطوب چندین بار اعمال کرد. از منبع حرارت بالا استفاده نکنید زیرا روغن و مبرد را کربن می کند.

  • هدف از لوله مویرگی کولر گازی چیست؟
   لوله مویین وسیله کنترل ضروری است که در سیستم های کولر گازی و تبرید (HVACs) استفاده می شود. اکثر لوله های مویرگی دارای طول طولانی هستند اما چندین بار پیچ می شوند، بنابراین فضای کمتری را اشغال می کنند. این اجازه می دهد تا مایع خنک کننده با کاهش فشار و افزایش سرعت از لوله عبور کند و در نتیجه در انتهای لوله تبخیر شود. تبخیر در دمای 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتیگراد) در محدوده منفی رخ می دهد و باعث تبادل حرارتی می شود که در نهایت دستگاه را خنک می کند.

   برای جلوگیری از هر گونه انسداد و انسداد، مراقبت بیشتر در هنگام قرار دادن لوله ضروری است. ذرات گرد و غبار جامد، رطوبت و خم شدن لوله می تواند منجر به انسداد جزئی یا کامل جریان هوا و جلوگیری از خنک شدن شود.

  • لوله مویرگی در انواع مختلفی از یخچال، کولر آبی، کولر گازی و فریزر عمیق یافت می شود. این قطعه کندانسور را به اواپراتور متصل می کند و طول آن میزان مبرد را در فشار خاصی تعیین می کند. گاهی اوقات، مشکلاتی ممکن است ظاهر شوند که از خنک شدن جلوگیری می کند. لوله مویرگی را می توان توسط بقایای جامد که بر عملکرد یخچال تأثیر می گذارد مسدود یا محدود کرد. در این راهنما، ما به تکنسین‌های کولر گازی در عیب‌یابی لوله مویرگی تبرید کمک می‌کنیم تا مشکل را سریع تشخیص داده و برطرف کنند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس