علت گرم نکردن کولر گازی و راه حل آن

علت گرم نکردن کولر گازی در زمستان

در سال های اخیر با توجه به پیشرفت تکنولوژی و توجه بیشتر به زیبایی محیط کار و منزل استفاده از کولر گازی در فصل زمستان به جای بخاری و شوفاژ رواج بیشتری یافته است.
اما گرم نکردن کولر گازی در فصل سرما یکی از مشکلاتی است که مصرف کنندگان در زمستان با آن مواجه خواهند شد .در این مقاله ما قصد داریم به بررسی علت گرم نکردن کولر گازی در فصل زمستان بپردازیم با تهران سرویس همراه شوید.

اطمینان از دارا بودن سیستم گرمایش کولر گازی:

-سوال از تکنیسین و یا فروشگاه خریداری شده
-با بررسی MODE ریموت و پیدا کردن حالت گرمایشی که با شکلک خورشید یا نوشته HEAT مشخص می گردد.
-مطالعه دفترچه راهنما کولر گازی
-سرچ مدل کولر گازی در اینترنت و مطالعه قابلیت های آن
– چک کردن برچسب فنی دستگاه
– مشاهده شیر چهار طرفه

علت گرم نکردن کولر گازی در زمستان

کلمه cooling , heating در برچسب فنی دستگاه بیانگر داشتن قابلیت سرمایش و گرمایش در کولر گازی است.

نحوه تنظیم گرمایش اسپیلت به کمک ریموت کنترل:

برای استفاده از سیستم گرمایش کولر گازی، ابتدا باید تنظیمات دستگاه را از حالت سرما به گرما تغییر دهید. با زدن دکمه MODE یا منو (MENU) این امکان را خواهید داشت تا حالت های مختلف کولر گازی را مشاهده و انتخاب کنید. این حالت ها عموما شامل فن (FAN)، سرما (COOL)، گرما (HEAT)، خودکار (AUTO) و خشک (DRY) می باشند که به صورت نمادین به ترتیب با اشکال پنکه، دانه برف، خورشید، چند فلش مدور و قطره آب بر روی نمایشگر ریموت کنترل ظاهر می شوند.

علت گرم نکردن کولر گازی چیست؟

قطعات تاثیر گذار در گرم نکردن کولر گازی:

شیر برقی کولرگازی
برد الکتریکی فرمان
فن بلوور داخلی پنل
فن کندانسور
مجموعه موتور کولر گازی
اواپراتور
کندانسور
لوله مویی
کنتاکتور کولر گازی
خازن اسپیلت

علت گرم نکردن کولر گازی در فصل زمستان

کم بودن ظرفیت کولر گازی در مقایسه با مقیاس محیط آن:

در هنگام خرید کولر گازی حتما مقاله راهنمای خرید کولر گازی را مطالعه کنید و کولر گازی را مطابق با متراژ منزل خود تهیه کنید .چرا که کوچک بودن کولر گازی نسبت به متراژ منزل باعث میشود کولر گازی به خوبی محیط را گرم نکند.

-کثیف بودن فیلترهای کولر گازی:

علت گرم نکردن کولر گازی در زمستان می تواند به دلیل کثیفی , گرفتگی در فیلترهای هوای تعبیه شده در ساختار دستگاه باشد.یاد آور میشویم فیلتر های هوای کولر گازی نقش به سزایی در عملکرد درست کولر گازی ایفا میکنند و عدم توجه به سرویس سالانه و تمیزی دستگاه عملکرد کولر گازی را با مشکل مواجه خواهد کرد.
همچنین، عدم تعویض فیلترها می‌تواند به تدریج منجر به خرابی و معیوب شدن قطعات کولر گازی شود. بنابراین توصیه می کنیم برای جلوگیری از بروز این مشکل در کثیف بودن اقدام به شستشو کولر گازی نمایید.و برای سرویس سالانه کولر گازی خود با متخصصان تهران سرویس تماس حاصل نمایید.

-خرابی ترموستان کولر گازی:

ترموستات وظیفه تنظیم دما را طبق ریموت کنترل دارد و چنانچه هوا متناسب با تنظیمات نیست می‌تواند نشانه خرابی ترموستات باشد. و همانگونه که می‌دانید تعمیر یا تعویض ترموستات به دست تعمیرکار امکان پذیر است.

خرابی سنسور دمایی کولر گازی:

یکی دیگر از دلایل رایج گرم نکردن کولر گازی در زمستان معیوب شدن سنسور دمایی یا ترمیستور دستگاه می باشد. در پرتو تعبیه این قطعه در ساختار کولر گازی، قابلیت تشخیص دما به راحتی امکان پذیر می گردد. با تغییر دما، مقاومت سنسور دمایی نیز تغییر پیدا می کند. تغییرات ایجاد شده به برد دستگاه ارسال شده و فرمان مناسب متناسب با دمای هوا صادر می شود.

در صورت خرابی سنسور دمایی این چرخه معیوب شده و هوای سرد در فصل زمستان تولید می گردد. با تعمیر یا تعویض این قطعه مشکلات ناشی از آن نیز برطرف می گردد.

-کمبود گاز مبرد:

همانگونه که پیش از این اشاره کردیم گاز مبرد بر روی گرمایش و سرمایش کولرهای گازی تاثیر مستقیم دارد. و با  شارژ مجدد این مشکل رفع می‌شود و بهترین کار این است که به صورت دوره‌ای سیستم را سرویس کنیم.

مقدار شارژ زیادتر از استاندارد کمپرسور:

بهترین بازه برای راندمان مناسب در سیستم گرمایشی اسپیلت فشاری مابین 300 الی 320 psi است. چنانچه زیاد تر باشد پس به خوبی کولر گازی باد گرم نمی زند .

معیوب شدن شیر برقی چهار طرفه:

خرابی و مستهلک شدن این قطعه را می‌توان از دیگر دلایلی که باعث گرم نکردن کولر در زمستان می شود عنوان نمود. شیر برقی غالبا در کولرهای گازی دارای قابلیت سرمایش و گرمایش تعبیه می شود. این قطعه وظیفه تغییر مسیر گاز برای توزیع هوای سرد یا گرم در پنل دستگاه را به عهده دارد. در صورت خرابی شیر برقی، به جای باد گرم، باد سرد تولید می شود. تعمیر یا تعویض این قطعه بهترین راهکار برای رفع مشکلات ایجاد شده می باشد.

-خراب شدن برد الکتریکی:

برد کولر گازی به منزله مغز این سیستم عمل می‌کند و تشخیص عیب یابی برد کولر گازی کاری دشوار است که به مهارت و دانش نیاز دارد. چنانچه برد سیستم دچار مشکل شده باشد نه تنها عمل گرمایش آن با مشکل مواجه می‌شود بلکه سایر عملکردهای سیستم نیز با اختلال مواجه می‌شود.در هنگام بروز این مشکل برد دستگاه باید تعمیر شود .تعمیر برد کولر گازی توسط متخصصان تهران سرویس با کمترین هزینه صورت میگیرد.

خرابی فن داخلی کولر گازی از دیگر علت های گرم نکردن کولر گازی:

از دیگر علل گرم نکردن کولر گازی در زمستان می‌توان به کارکرد نامطلوب فن داخلی موجود در کولر گازی، اشاره نمود. معیوب شدن فن دستگاه مانع از تولید هوای گرم می شود. همچنین، خرابی فن بر روی قدرت پرتاب و عملکرد و کیفیت باد کولر گازی تاثیرگذار است. در صورت اطمینان حاصل کردن از عدم کارکرد فن کولر گازی، بهترین و مقرون به صرفه ترین راهکار، تعویض فن معیوب می باشد.

-خرابی کمپرسور کولر گازی:

در برخی مواقع خرابی کمپرسور کولر گازی باعث عدم کار کرد آن در فصل زمستان خواهد شد.در مقاله علت خرابی کمپرسور کولر گازی به نشانه های خرابی کمپرسور اشاره کردیم.در صورت بروز مشکل در کمپرسور کولر گازی خود کافیست با تهران سرویس تماس حاصل نمایید.

اخلال در پنل داخلی کولر گازی :

به عبارتی در این مواقع پنل خارجی به روند کار کردن خود ادامه می‌دهد، اما پنل داخلی کولر گازی کار نمی‌کند. این اتفاق نشان دهنده‌ی این است که ارتباط بین پنل داخلی و خارجی قطع شده است. در این حالت که گرمایش صورت نمی‌گیرد شما با یک ارور و یا کد خطا در صفحه مواجه می‌شوید. منشا اولیه به وجود آمدن این مشکل احتمالا از قسمت بُرد کنترل کولر گازی است.

پاسخ به برخی سوالات رایج مشتریان؟

مصرف برق کولر گازی در حالت گرمایش چگونه است؟

به طور کلی به اختلاف دمای هوای محیط و دمایی که برای دستگاه تنظیم شده بستگی دارد. درواقع هرچه اختلاف این دو دما بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری کمپرسور دستگاه در حال کار بوده تا بتواند دمای داخل منزل را به مقدار تنظیم شده دلخواه برساند.

مصرف برق کولر گازی در حالت سرمایش بیشتر است یا گرمایش؟

متاسفانه در صورتیکه از سیستم گرمایش به روش هیت پمپ (کمپرسور) استفاده مینمایید باید بدانید که مصرف برق کولرگازی در این حالت از سیستم سرمایش بیشتر است ولی در صورتیکه از سیستم گرمایش آب گرم در کولرهای گازی داکت استفاده مینمایید با خیال راحت از گرمایش لذت ببرید و نگران قبض برق کولرگازی نباشید.

در نتیجه : با توجه به مطالب گفته شده و افزایش تعرفه های شرکت برق در سالهای اخیر و همچنین تفاوت تعرفه مصرف برق در تابستان (پایین) و در زمستان (بالا) در شهرهای مختلف ایران، استفاده از سیستم گرمایشی اسپیلتها بخصوص در دستگاههای قدیمی مقرون بصرفه نمیباشد.در دستگاههای جدید اینورتر تا حد زیادی مصرف برق کاهش یافته است (حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد) و با اطمینان بیشتری نسبت به دستگاههای قدیمی میتوان از سیستم گرمایشی اسپیلتها استفاده نمود.

چرا پس از اینکه کولر گازی مدتی کار کردن به جای باد خنک باد گرم پرتاب می‌کند؟

برای رفع این مشکل ابتدا باید سیستم را سرویس کنیم چنانچه این مشکل رفع نگردد باید خازن نیز بررسی شود.

کولر گازی اصلا باد ندارد؟

در این حالت امکان خراب شدن دمنده وجود دارد.

باد کولر گازی در حالت گرمایش ضعیف است؟

اگر این مشکل با زیاد کردن قدرت فن به وسیله ریموت برطرف نمیشود، احتمال وجود مشکل در شیر برقی و یا برد فرمان کولر گازی وجود دارد.

چرا تعمیرکار کولر گازی خود را باید از تهران سرویس سفارش دهید:

۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص تعمیر کولر گازی
۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
10-بالاترین رضایت مردمی