آموزش نصب دودکش پکیج

 • یکی از مواردی که در هنگام نصب پکیج باید به آن دقت بسیاری داشته باشید، دودکش پکیج و نحوه خروج گاز حاصل از احتراق است.
  چرا که پکیج باید دارای یک مسیر مشخص لوله کشی شده جهت خروج گازهای تولیدی در احتراق باشد ، در غیر این صورت عملکرد پکیج دچار مشکل شده و جان مصرف کننده نیز در خطر خواهد بود.
  در بیشتر موارد در صورت بروز مشکل در خروج گازهای حاصل از احتراق پکیج شما یک ارور مشخص را بر روی صفحه ی نمایشگر خود ظاهر خواهد کرد.در صورتی که با مطالعه ی این مقاله قادر به رفع این مشکل نبودید حتما با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین تماس حاصل کرده و بخواهید برای رفع ارور و تعمیر پکیج در محل شما حاضر شوند.
  در ادامه ی این مقاله ما قصد داریم که به شما عزیزان آموزش دهیم که چگونه دودکش پکیج خود را نصب کنید ، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.
  سوالات خود را میتوانید در بخش کامنت های همین مقاله با ما در میان بگذارید کارشناسان ما در کمتر از 24 ساعت به آنها پاسخ خواهند داد.

  دودکش پکیج چیست ؟

  دودکش لوله ای است ، که با توجه به نوع کاربری از جنس های مختلفی تولید و جایگزاری میشود. دودکش ها در جهت خارج کردن گاز های سمی ناشی از احتراق وسیله های گرمایشی استفاده میشوند و حضور آنها برای عملکرد سیستم های گرمایشی از جمله پکیج لازم است.
  دودکش علاوه بر خروج گاز های سمی به ورود اکسیژن لازم برای احرتاق نیز کمک میکند ، به همین دلیل هرگونه گرفتگی و یا عدم کار کرد درست دودکش منجر به خاموشی پکیج شما خواهد شد.
  در زمستان که شاهد لانه کردن کبوترها بر روی دودکش پکیج هستیم ،باید بسیار مراقب نشت گاز سمی به داخل ساختمان باشیم.
  یکی از مواردی که صاحبان پکیج باید به آن توجه داشته باشند ، بررسی دودکش پکیج های ساختمان است ، چرا که اگر پکیج شما در بالکن قرار گرفته است یکی از محبوب ترین مکان ها برای لانه سازی پرندگان محسوب میشوند.
  برای مطالعه مقاله 9 علت اصلی آبریزش پکیج دیواری اینجا کلیک کنید.

  نصب دودکش پکیج :

  پکیج نیز مانند سایر وسایل پرمایشی برای ایجاد احتراق نیازمند اکسیژن است.در طراحی پکیج های فن دار این سیستم به گونه ای طراحی شده است ، که نیازی به فن خارجی نبوده در این پکیج یک دودکش مخصوص با دو جدار وجود دارد که جدار داخلی قطری در حدود ۶ سانتی‌متر و جدار بیرونی قطر ۱۰ سانتی‌متری دارد.این پکیج ها را محیط با هوای آزاد نصب میکنند.
  در نوع پکیج‌های بدون فن، دودی که از داخل دستگاه ایجاد می‌شود توسط دودکشی که به سمت بیرون هدایت شده خارج می‌شود. این دسته از پکیج‌ها تنها در منازل مورد استفاده قرار می‌گیرند و باید به طور مستقیم با هوای آزاد در ارتباط باشند و در انتهای آن کلاهکی نصب شود. از آنجایی که این مدل از پکیج‌ها فن ندارند، معمولاً سر و صدای کمتری از خود تولید می‌کنند.
  برای مطالعه مقاله دستگاهی که جایگزین موتور خانه های قدیمی است اینجا کلیک کنید.دودکش پکیج

  طریقه نصب دودکش پکیج بدون فن :

  برای نصب دودکش پکیج بدون فن، باید قطر حداقل 15 سانتی‌متر را برای دودکش درنظر گرفت. هنگام نصب دودکش پکیج بدون فن حتما باید از تبدیل افزایش قطر بعد از پکیج و قبل از دودکش نیز استفاده کنید، تا قطر دودکش پکیج بدون فن از قطر خروجی دود پکیج بیشتر باشد.در نصب دودکش پکیج بدون فن، پیش از ورود دودکش به دیوار، ارتفاع دودکش باید حداقل 2 برابر میزان افقی آن باشد. حداقل ارتفاع توصیه شده برای دودکش پکیج دیواری در این حالت 30 سانتی‌متر است. عدم استفاده از دودکش مشترک نیز یکی دیگر از قوانین نصب دودکش پکیج است. در آخر نیز باید دودکش پکیج در تراس را با یک پوششی مناسب مانند فویل یا چسب فویل عایق‌بندی کنید.
  رعایت نکات نصب دودکش پکیج در نحوه عملکرد آن تاثیر بسزایی دارد. برخی مواقع علت روشن نشدن پکیج  و دیگر برندها را می‌توان عدم انتقال صحیح گازهای تولید شده از لوله دودکش دانست. در نصب دودکش پکیج بدون فن، ارتفاع دودکش باید حداقل 4 متر باشد. در ادامه نکات ایمنی دودکش پکیج بدون فن برای دودکش پکیج بوتان، دودکش پکیج ایران رادیاتور و … را بررسی می‌کنیم.
  برای مطالعه مقاله آموزش هواگیری پکیج اینجا کلیک کنید.

  نکاتی مهم در نصب دودکش پکیج بدون فن :

  • طول بخش افقی لوله دودکش، قبل از ورود آن به دیوار باید کمتر از نیمی از طول لوله قائم آن باشد.
  • ارتفاع دودکش پکیج حداقل باید ۳۰ سانتی‌متر باشد.
  • هیچ گاه برای نصب پکیج بدون فن، از دودکش مشترک استفاده نکنید.
  • اگر دودکش پکیج شما در تراس منزل قرار دارد، آن را با فویل یا پوشش مناسب، عایق بندی کنید.
  • از کلاهک دودکش محکم و مستحکم استفاده کنید.
  • دودکش پکیج باید در مقابل باد، بخار آب و … مقاومت کافی داشته و کلاهک آن در جای خود، محکم قرار گرفته باشد.
  • هرگز پکیج دیواری را به شیرگاز یا دودکش مشترک وصل نکنید.
  • ارتفاع دودکش بعد از خروج از پشت بام، باید بیش از ۱ متر باشد.
  • کلاهک دودکش پکیج باید حداقل ۳ متر با کولرهای آبی و هر یک از دریچه‌های تامین هوای ساختمان فاصله داشته باشد.
  • اگر در مجاورت دودکش، داکت وجود دارد، باید از بالا به هوای آزاد دسترسی داشته باشد و این داکت نیز به فضای داخلی ساختمان، راه نداشته باشد.

  برای مطالعه مقاله علت گرم نشدن رادیاتور پکیج اینجا کلیک کنید.

  آموزش نصب دودکش پکیج فن‌دار :

  در طراحی پکیج‌های فن دار تمهیداتی اندیشیده شده که دیگر نیازی به دودکش ساختمان نیست. در سیستم پکیج فن دار، دودکش دارای قابلیت هدایت هوای مورد نیاز برای سوختن گز از بیرون به داخل دستگاه است.

  از این رو نصب پکیج فن دار برای مناطقی از ساختمان که دودکش آن مکش کافی را ندارد یا محل مناسبی برای نصب دودکش در دسترس نیست بهترین گزینه خواهد بود. پکیج فن دار دارای دودکش دوجداره است که قطر داخلی آن ۶ سانتیمتر بوده و قطر خارجی آن ۱۰ سانتیمتر می‌باشد.عملکرد لوله داخلی برای تخلیه دود ناشی از احتراق و ورود هوای تازه از محیط بیرون است. نصب دودکش پکیج فن دار باعث ایجاد ایمنی بیشتر برای افراد خانواده خواهد شد چون اکسیژن فضای داخلی خانه وارد پکیج نمی‌شود و در عوض از هوای بیرون تامین خواهد شد.
  برای مطالعه مقاله ارور پکیج 2000 اینجا کلیک کنید.

  نکات مهم در زمینه نصب دود کش :

  • دودکش ساختمان باید مستقل و فقط مخصوص همان دستگاه پکیج شوفاژ دیواری باشد.
  • از لوله‌های انعطاف پذیر یا آکاردئونی به عنوان دودکش استفاده نکنید.
  • برای نصب دودکش فلزی، دودکشی را انتخاب کنید که جنس بدنه آن از ورقه فولادی سیاه باشد.
  • حداقل قطر دودکش دوجداره ۱۰ سانتی‌متر است. اما قطر واقعی بیشتر باید به تناسب با نوع وسیله گازسوز، انتخاب شود.
  • در مناطق مرتفع، برای انتخاب قطر دودکش باید به ظرفیت حرارتی در سطح دریا توجه کرد.
  • قطر لوله دودکش داخل دیوار باید ۱۵ سانتی متر باشد.
  • دودکش ساختمان باید دارای حداقل ۴ متر ارتفاع از روی دستگاه تا کلاهک تعدیل روی پشت بام باشد. باید در نظر داشت که حداقل ارتفاع موثر دودکش ساختمان برای هر پکیج ۴ متر در نظر گرفته می شود ( مطابق استاندارد )
  • دستگاه باید نسبت به سوراخ دودکش روی دیوار ۴۰ سانتی متر پایین تر نصب گردد.
  • طول لوله افقی دودکش دستگاه نباید بیشتر از ۲۰ سانتیمتر باشد و باید دارای شیب مثبت به سمت بالا باشد.
   برای مطالعه مقاله روش نصب حوله خشک کن اینجا کلیک کنید.
  • اتصالات دودکش دستگاه باید طوری باشد که به هیچ عنوان به داخل ساختمان نشتی نداشته باشد ( نباید دارای منفذ یا سوراخ باشد ) و الزاماًباید به داخل دودکش ساختمان با کشش مناسب متصل گردد.
  • سنسور دود موجود یک مزیت و تامین کننده ایمنی می باشد که در مواقع برگشت دود به محیط عمل می نماید، بنابراین به هیچ وجه نباید سنسور دود قطع و یا تغییری در آن ایجاد شود و جبران هر گونه خسارت وارده مادی و معنوی به مصرف کننده و دستگاه بر اثر دستکاری در سنسور دود به عهده تکنیسین نصب و در نهایت نماینده مجاز خدمات می باشد.
  • در محل هایی که دودکش مناسب وجود نداشته و یا دودکش موجود در ساختمان از کشش مناسبی برخوردار نمی باشد، باید حتماً از پکیج فن دار استفاده شود.
  • دودکش مخصوص دوجداره پکیج های فن دار وظیفه تخلیه دود دستگاه به محیط بیرون و تامین هوای تازه مورد نیاز سوختن در دستگاه را از محیط بیرون بر عهده دارد و باید وارد محیط آزاد شود و هرگز نباید به داخل دودکش ساختمان متصل شود.
   برای مطالعه مقاله علت یخ زدن لوله های پکیج اینجا کلیک کنید.
  • هیچ وقت جدار داخلی دودکش در پکیج های فن دار را جدا نکنید.
  • برای جلوگیری از ورود آب باران، سر دودکش را به اندازه ۵ درجه به سمت پایین خم کنید.
  • دودکش پکیج را دستکاری نکنید و از نصب دودکش‌های خارج از استاندارد خودداری کنید.
  • ارتفاع دودکش در طبقه آخر ساختمان‌ها، کوتاه‌تر از بقیه طبقات است و باید ارتفاع دودکش را حداقل ۲ متر افزایش دهید.
  • هیچ گاه دودکش دوجداره پکیج فن دار را به دودکش ساختمان متصل نکنید.
  • قدرت مکش فن در پکیج‌های فن دار، متناسب با طول لوله ۴ متری است. بنابراین اگر طول لوله کاهش یابد، قدرت فن هوای زیادی وارد محفظه احتراق شده و اجازه نمی‌دهد که پکیج به راحتی روشن شود. در این حالت، می‌توانید از حلقه‌های فلزی داخل کارتن دستگاه برای کم کردن شدت جریان هوای ورودی به محفظه احتراق، استفاده کنید. حلقه اول ۸۰ میلی‌متری بوده و برای طول لوله دودکش کمتر از ۱ متر به کار می‌رود. حلقه دوم، ۷۵ میلی‌متری بوده و برای طول لوله دودکش بین ۱ تا ۱.۵ متر استفاده می‌شود.
  • دودکش پکیج باید از درب و پنجره های ساختمان به فاصله ی 30 الی 60 سانتی متر فاصله داشته باشد.
    برای مطالعه مقاله فلوسوئیچ پکیج اینجا کلیک کنید.دودکش پکیج

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس