ترموستات کولر گازی

 •  ترموستات کولر گازی و نحوه عملکرد آن  موضوع مقاله امروز تهران سرویس آنلاین است. چرا که قصد داریم علاوه بر آشنایی بیشتر با این قطعه نحوه عملکرد وظایف و سایر مباحث مربوط این قطعه را برای شما عزیزان شرح دهیم  شما میتوانید سوالات خود را از طریق کامنت گذاشتن زیر همین پست و یا تماس با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین با ما در میان بگذارید

  ترموستات کولر گازی چیست و چگونه کار میکند؟(Air conditioner thermostat)

  ترموستات کولر  قطعه‌ای است که کار تنظیم دمای محیط در یک فضای بسته را انجام می‌دهد. این کنترل‌کنندۀ الکتریکی خودکار، با قطع و وصل‌های مکرر دستگاه، دمای محیط را در یک دمای ثابت و تنظیم شده نگه می‌دارد. ترموستات کولر گازی زمانی که دما به نقطۀ تنظیم شده برسد، مدار برقی دستگاه را قطع می‌کند و هنگامی که دما ۳ الی ۵ درجه از نقطه تنظیم پایین‌تر آید، مجدداً مدار را وصل و دستگاه را روشن می‌کند.
  ترموستات کولر ، از آن دست قطعاتی است که امکان بروز خرابی و اشکال در آن بالاست. در صورت بروز اشکال در این قطعه، فرآیند قطع و وصل شدن جریان برق به کمپرسور، به خوبی انجام نشده و تعادل دمای کولر گازی و به تبع آن دمای محیط برهم‌می‌خورد. در حال حاضر ترموستات‌های بکاررفته در کولرهای گازی یا الکترومکانیکی هستند و یا الکترونیکی که این مسئله می‌بایست در حین تعمیر ترموستات کولر گازی مدنظر قرار گیرد.در صورت خرابی و مشکل داشتن ترموستات کولر  خود کافیست با تعمیرکاران تهران سرویس تماس حاصل نمایید.

  ترموستات کولر گازی

  ترموستات کولر گازی دارای سه قسمت است:

  •  پوشش ترموستات
  • مونتاژ ترموستات
  • زیرمجموعه

  انواع شکل ترموستات کولر گازی :

  • ترموستات های معمولی قدیمی  کولر گازی که جیوه ای بودند.
  • ترموستات دیجیتالی
  • ترموستات Talking
  • ترموستات تلفنی (Telephone)
  • ترموستات منطقه ای
  • ترموستات پمپ حرارتی – ترموستات فقط برای کولر گازی های گرمایشی

  ترموستات کولر گازی

  انواع ترموستات کولر گازی:

   ترموستات کولر گازی را میتوان به دو دسته الکتریکی و مکانیکی ای تقسیم کرد.

  ترموستات مکانیکی کولر گازی:

   ترموستات مکانیکی بر اساس انبساط مایع کار می کند ،به این نوع ترموستات ترموستات مویین  نیز گفته می شود ،که  که شامل یک سنسور لوله مویی و دیافراگم است ، با بالا رفتن دمای سنسور  مایع از سمت لوله مویین به طرف دیافراگم حرکت می کند ، که در اثر انبساط کلید فنری مدار باز و بسته می شود.

   ترموستات الکترونیکی کولر گازی :

   این قطعه دریافت دما از سنسور باعث صادر شدن فرمان قطع و وصل میشود ، که این قطع و وصل به وسیله جریان الکتریکی متولد شده به رله برد مینیاتوری صورت می گیرد.

  برای مطالعه مقاله علت خروج باد گرم از کولر گازی چیست؟ اینجا کلیک کنید.

  ترموستات کولر گازی

  وظیفه ترموستات:

  کنترل دما
  استراحت دادن به کمپرسور و حفاظت از آن
  ترموستات کولر گازی دارای سه قسمت است:
  پوشش ترموستات
  مونتاژ ترموستات
  زیرمجموعه

  برای مطالعه مقاله تعمیر کولر گازی زیمنس اینجا کلیک کنید.

  انواع ترموستات کولر گازی:

  ترموستات های معمولی قدیمی کولر گازی که جیوه ای بودند
  ترموستات دیجیتالی
  ترموستات Talking
  ترموستات تلفنی (Telephone)
  ترموستات منطقه ای
  ترموستات پمپ حرارتی – ترموستات فقط برای کولر گازی های گرمایشی
  ترموستات الکترونیکی

  ترموستات کولر گازی دیجیتال

  ترموستات کولر گازی در کجا تعبیه شده است :

  در کولر گازی های سری جدید  ترموستات در داخل یونیت داخلی قرار دارد، اما  کولر گازی های قدیمی ترموستات به صورت یک قطعه جدا و به صورت مجزا از یونیت داخلی نصب می شد.
  توجه داشته باشید اگر کولر گازی شمااز  مدل های قدیمی است ،بهترین مکان برای نصب ترموستات کولر گازی شما اتاق نشیمن و یا پذیرایی است.
  در هنگام نصب ترموستات به این نکته توجه کنید، که ترموستات باید حدود30  سانتی متر بالاتر از قرار بگیرد.

  نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی:

  ترموستات ها یک نقطه تنظیم یا set point و یک تفاضل یا differential دارند. ترموستاتی که set point آن روی C˚ ۲ و differential آن روی C˚ ۴ تنظیم شده است تا زمانی که دمای حس شده به C˚ ۴ نرسد، قادر به روشن کردن کمپرسور نیست. همچنین تا دمای C˚ ۰ را حس نکند، قدرت خاموش کردن کمپرسور را ندارد. برای تنظیم ترموستات، باید به مقدار تفاضل توجه کرد که این عدد نیز به نوع محصول و جای عضو حس کننده بستگی دارد. اگر عضو حس کننده ی ترموستات در روی محصول نصب شده و دمای محصول را مستقیما کنترل کند، تفاضل C ˚۱ تا C ˚۲ است. همچنین اگر عضو حس کننده ترموستات در سالن نصب شود و دمای محصول از طریق دمای سالن کنترل گردد، تفاضل حدود C ˚ ۳ تا C ˚ ۴ است.
  نکته دیگر در تنظیم ترموستات کولر گازی این است که میانگین دمای دستگاه ( یعنی میانگین دمای قطع و وصل) در رنج set point تنظیم می شود. بنابراین برای برقراری میانگین دمای سالن در c°۲= set point ترموستات را می توان برای دمای وصل ( cut in ) c ° ۳ و دمای قطع (cut out ) c ° ۱ تنظیم کرد. همچنین اگر دما از طریق دمای اواپراتور کنترل شود، تنظیم قطع یاcut out به گونه ای است که TD اواپراتور ( اختلاف دمای اواپراتور و سالن ) جبران شود. تنظیمات ترموستات یک کار تخصصی است و باید تنها توسط تکنسین ها و کارشناسان خبره تعمیر کولر گازی انجام شود.

  https://b2n.ir/x90932

  تاثیر عدم تنظیم صحیح ترموستات:

  در صورتی که ترموستات کولر شما به درستی تنظیم نشده باشد و یا در محلی نادرست قرار گیرد، با دریافت اطلاعات اشتباه از محیط شمارا به دمای مدنظر نخواهد رساند.
  در نظر بگیریم شما ترموستات کولر گازی را در محیطی به شدت خنک قرارداداید،کولر گازی در این موقعیت با اتومات کردن سریع و خاموشی کولر عملکرد خود را برای ثابت نگه داشتن دما تنظیم می کند، اما این این در حالیست که محیط به شدت گرم است .
  و یا با تنظیم نادرست ترموستات شما آن نتیجه دلخواه را کولر گازی خود نخواهید گرفت.پس در یادگیری تنظیم درست ترموستات کولر خود کوشا باشید.

  مراحل تست ترموستات کولر گازی:

  نکته ی مهم که باید در نظر داشته باشد آن است که این آزمایش را در دمای 15 الی 25 درجه انجام دهید.
  1-لوله مویی ترموستات را بررسی کنید که دچار شکستگی خم و بریدگی نباشد ،تمامی این موارد باعث نشت گاز از ترموستات میشود.
  2-ترموستات را برخلاف جهت عقربه ساعت بچرخانید.
  3-سلکتور اهم مولتی متر مورد نظر را بر روی اهم قرار داده و و سیم A رابط آن را به فیش اتصالی ترموستات وصل کنید باید ترموستات در حالت متصل باشد وعقربه ی اهعم متر منحرف شود.
  4-بالب ترموستات را داخل ظرف یخ بزارید و بعد از مدتی بایذد ترموستات قطع کند و انحراف عقربه ی اهم متر که گفته شده بود نیز قطع شود.
  5-ترموستات را در جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید اگر سالم بود باد وصل گردد و دوباره عقربه های اهم متر منحرف گردد.

  علت خرابی ترموستات کولر گازی چیست؟

  عمده ترین دلیل خرابی ترموستات را میتوان کیفیت پائین ترموستات دانست و علت بعدی نوسانات برق که معمولا بر روی ترموستاتهای دیجیتال این تاثیر بیشتر است.

  علائم خرابی ترموستات کولر گازی چیست؟

  زمانی که کولر گازی شما به درستی کار نمیکند و دمای محیط را به نتجه مطلوب نمیرساند از جمله مواردی که باید برای این مشکل به سراغش رفت ترموستات است .

  یکسره کار کردن کولر گازی :

  .شاید برای شما نیز پیش آمده باشد، که کولر گازی بدون اتومات یکسره در حال کار کردن باشد .این مشکله نسبتاً شایع در بین کولر های گازی به دلیل کوتاهی اتصال در ترموستات است.
  همانگونه که پیش تر گفتیم ترموستات وظیفه کنترل دما ولتاژ موتور فن و کمپرسور را تامین می کند، که در صورت کوتاهی اتصال در این قطعه این احتمال وجود دارد،  که ترموستات ولتاژ برق را به صورت دائمی به کمپرسور فرستاده و باعث شود کمپرسور بدون اتومات کردن به صورت یکسره کار کند. برای تست این موضوع استفاده از یک مولتی متر کافیست اگر ترموستات دچار مشکل شود به یاد داشته باشی که باید تعویض شود.

  از نشانه های خرابی ترموستات میتواند به عوامل زیر اشاره کرد:

  1-کم شدن کیفیت thermostat
  2-عدم تعادل در زمان های روشن و خاموش شدن دستگاه
  3-نوسانات برق

   تعمیر ترموستات کولر گازی:

  به طور کلی عدم کارایی صحیح کولر گازی ممکن است نشانه ای برای پیدایش نیاز به تعمیر ترموستات کولر باشد. عمده‌ترین دلیل خرابی ترموستات کولر، عموما با استهلاک این قطعه در اثر تداوم استفاده ی طولانی مدت از کولر و پایین آمدن کیفیت کارایی ترموستات شکل می گیرد. دلیل دیگری که سبب خرابی ترموستات می‌گردد، نوسانات برق است.

  در راستای تعمیر ترموستات گاهی سیم کشی های داخلی و نیز سنسورهای ترموستات باید تعویض شوند تا مجددا کولرگازی کارایی خود را بیابد. برای تعویض سنسور ترموستات کولر حتما نیاز است تا مقدار اهم کولرگازی مشخص شود.برای تعمیر ترموستات کولر گازی خود کافیست با تهران سرویس تماس حاصل نمایید .تعمیرکاران تهران سرویس در کمتر از یک ساعت در محل حاضر خواهند بود.

  مراحل تعمیر ترموستات کولر گازی:

   برای تعمیر ترموستات کولر خود باید اقدام انجام دهید:

  1-تمیز کردن ترموستات:

   یکی از مهمترین اقدامات در سرویس کولر گازی تمیز کردن قطعات الکتریکی ای از جمله ترموستات کولر گازی است،.چرا که  عدم سرویس به موقع کولر گازی و نشستن گرد و غبار بر روی ترموستات باعث میشود حسگرها دما را بالاتر از آنچه که در محیط احساس می‌شود ثبت کند و این امر سبب اختلاف در عملکرد کولر گازی شما خواهد شد. برای حذف گردو غبار و با از روی ترموستات کولر خود می توانید از پمپ باد و یا جارو برقی استفاده کنید.

  2- رفع مشکل سیم کشی ترموستات :

   بعد از سرویس و تمیز کردن ترموستات کولر اگر همچنان مشکل کولر گازی شما پابرجا بود به سراغ سیم کشی ترموستات رفته و آن را بررسی کنید ، ممکن است مشکل به وجود آمده بر اثر جابجایی و یا نصب نادرسته سیم های آن باشد.

  3- تنظیم کالیبراسیون :

  اگر شما از خرابی ترموستات خود اطمینان داری یکی از کارهایی که که باید انجام دهید تنظیم کالیبراسیون دستگاه است ، زمانی که شما ترموستات جدید وخریداری میکنید، این دستگاه با تنظیمات از پیش تعیین شده به شما ارائه می شودو شما باید تنظیمات سرمایش و گرمایش را مطابق محل مد نظر خود تنظیم نمایید.

  باز کردن ترموستات کولر گازی:

   زمانی که تشخیص شما بر روی خرابی ترموستات و تعویض آن بود برای باز کردن این قطعه به نکات زیر توجه کنید:

  1- هنگامی که ترموستات کولر گازی را پیدا کردید، باید متوجه شوید آیا ببر به این قطعه میرسد یا خیر؟ از متصل بودن تمامی سیم ها با اتصالات اطمینان حاصل کنید.
  2- ترموستات کولر گازی را از گرد و غبار پاک کنید ،چرا که ترموستات برای درست کردن باید کاملا تمیز باشد.
  3- در هنگام باز کردن ترموستات تمامی کابل های سوخته شده ده و زنگ زده شده را چک کنید،  چرا که تمامی این سیم ها باید با سیم های نو جایگزین شود.
  4- ترموستات باید روی یک سطح کاملا صاف قرار گیرد.
  5- ترموستات نباید در معرض هوای خیلی سرد خیلی گرم قرار گیرد، چرا که باعث اشتباه در در روند کاریابی شود.

  مکان قرار گیری ترموستات کولر گازی

  تعویض ترموستات:

  چنانچه ترموستات کولر گازی شما نیاز به تعویض داشته باشد تعمیرکار تهران سرویس این قطعه را با قطعه اصلی از همان برند تعویض خواهد کرد.خرید قطعات کولر گازی اصلی را با تهران سرویس آنلاین تجربه کنید.

  ضمانت تعمیرات کولر گازی:

  شرکت تهران سروبس آنلاین جهت آسودگی خیال مشتریان عزیز تمامی خدمات خود را با 6 ماه ضمانت به مشتریان عزیز ارائه میدهد ،همچنین شما عزیزان میتوانید با دریافت کد اشتراک از طریق ارسال فرم درخواست خدمات از 10% تخفیف باشگاه مشتریان تهران سرویس آنلاین بهره مند شوید.

  چرا تعمیرکار کولر گازی خود را باید از تهران سرویس سفارش دهید:

  ۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص تعمیرات کولر گازی
  ۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
  ۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
  ۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
  ۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
  ۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
  ۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
  ۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
  9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
  10-بالاترین رضایت مردمی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس