ترموستات کولر گازی

ترموستات کولر گازی
 •  ترموستات کولر گازی امروزه با افزایش دمای هوا تمایل مردم به استفاده از سیستم های تهویه مدرن مانند کولر گازی بسیار بیشتر از قبل شده و نیاز حضور این سیستم ها بیش از پیش در منازل احساس میشود.
  به همین جهت آشنایی بیشتر با قطعات کولر گازی کمک بسیاری به شما عزیزان در زمینه ی استفاده بهتر و درک بیشتر از عملکرد این سیستم خواهد داشت.
  ما در مقالات خود به بررسی قطعات کولر گازی پرداخته و عملکرد هریک را به صورت مفصل برای شما عزیزان توضیح داده ایم.در این مقاله نیز قصد داریم شما را با یکی از حساس ترین قطعات یعنی ترموستات کولر گازی آشنا کنیم.
  ترموستات کولر گازی یکی از تاثیر گذارترین قطعات در عملکرد کولر گازی محسوب میشود، چرا که ترموستات با قطع و وصل کردن جریان برق در کمپرسور دمای هوای اتاق شما را به میزان دلخواهد خواهد رساند.
  وجود مشکل در ترموستات کولر گازی شما را با مشکلات بسیاری روبه رو خواهد کرد، که رد ادامه ی مقاله به این موضوعات خواهیم پرداخت.
   شما میتوانید سوالات خود را از طریق کامنت گذاشتن زیر همین پست و یا تماس با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین با ما در میان بگذارید.

  ترموستات کولر گازی چیست و چگونه کار میکند؟(Air conditioner thermostat)

  ترموستات کولر  قطعه‌ای است که کار تنظیم دمای محیط در یک فضای بسته را انجام می‌دهد. این کنترل‌کنندۀ الکتریکی خودکار، با قطع و وصل‌های مکرر دستگاه، دمای محیط را در یک دمای ثابت و تنظیم شده نگه می‌دارد. ترموستات کولر گازی زمانی که دما به نقطۀ تنظیم شده برسد، مدار برقی دستگاه را قطع می‌کند و هنگامی که دما ۳ الی ۵ درجه از نقطه تنظیم پایین‌تر آید، مجدداً مدار را وصل و دستگاه را روشن می‌کند.
  ترموستات کولر ، از آن دست قطعاتی است که امکان بروز خرابی و اشکال در آن بالاست. در صورت بروز اشکال در این قطعه، فرآیند قطع و وصل شدن جریان برق به کمپرسور، به خوبی انجام نشده و تعادل دمای کولر گازی و به تبع آن دمای محیط برهم‌می‌خورد. در حال حاضر ترموستات‌های بکاررفته در کولرهای گازی یا الکترومکانیکی هستند و یا الکترونیکی که این مسئله می‌بایست در حین تعمیر ترموستات کولر گازی مدنظر قرار گیرد.در صورت خرابی و مشکل داشتن ترموستات کولر  خود کافیست با تعمیرکاران تهران سرویس آنلاین تماس حاصل نمایید.
  ترموستات و کمپرسور در سیکل به صورت سری قرار گرفته و قطع شدن برق ترموستات منجر به قطع شدن برق کمپرسور خواهد شد.

  تعمیر و تعویض ترموستات کولر گازی :

  در صورت بروز مشکل در ترموستات کولر گازی خود تنها کافی است؛ با یکی از شعب تهران سرویس آنلاین در تماس باشید تا در کمتر از 1 ساعت تکنسین متخصص در برند کولر گازی شما به محل اعزام شده و مشکلات کولر گازی شما را برطرف نمایند.
  تهران سرویس انلاین تامین کننده قطعات کولر گازی ترموستات کولر گازی شما را با نمونه ای اصلی تعویض کرده و تعمیر کولر گازی شما را با ضمانت 6 ماه انجام خواهند داد.
  همچنین برای دریافت تخفیف های ویژه سرویس کولر گازی مخصوص مشتریان عزیز دارای کد اشتراک هرچه زودتر اقدام نمایید.
  ترموستات کولر گازی

  ترموستات کولر گازی دارای سه قسمت است:

  •  پوشش ترموستات
  • مونتاژ ترموستات
  • زیرمجموعه

  انواع شکل ترموستات کولر گازی :

  • ترموستات های معمولی قدیمی  کولر گازی که جیوه ای بودند.
  • ترموستات دیجیتالی
  • ترموستات Talking
  • ترموستات تلفنی (Telephone)
  • ترموستات منطقه ای
  • ترموستات پمپ حرارتی – ترموستات فقط برای کولر گازی های گرمایشی

  ترموستات کولر گازی

  انواع ترموستات کولر گازی:

   ترموستات کولر گازی را میتوان به دو دسته الکتریکی و مکانیکی ای تقسیم کرد.

  ترموستات مکانیکی کولر گازی:

   ترموستات مکانیکی بر اساس انبساط مایع کار می کند ،به این نوع ترموستات ترموستات مویین  نیز گفته می شود ،که  که شامل یک سنسور لوله مویی و دیافراگم است ، با بالا رفتن دمای سنسور  مایع از سمت لوله مویین به طرف دیافراگم حرکت می کند ، که در اثر انبساط کلید فنری مدار باز و بسته می شود.

   ترموستات الکترونیکی کولر گازی :

   این قطعه دریافت دما از سنسور باعث صادر شدن فرمان قطع و وصل میشود ، که این قطع و وصل به وسیله جریان الکتریکی متولد شده به رله برد مینیاتوری صورت می گیرد.
  برای مطالعه مقاله علت خروج باد گرم از کولر گازی چیست؟ اینجا کلیک کنید.ترموستات کولر گازی

  وظیفه ترموستات:

  کنترل دما
  استراحت دادن به کمپرسور و حفاظت از آن
  ترموستات کولر گازی دارای سه قسمت است:
  پوشش ترموستات
  مونتاژ ترموستات
  زیرمجموعه
  برای مطالعه مقاله تعمیر کولر گازی زیمنس اینجا کلیک کنید.

  انواع ترموستات کولر گازی:

  ترموستات های معمولی قدیمی کولر گازی که جیوه ای بودند
  ترموستات دیجیتالی
  ترموستات Talking
  ترموستات تلفنی (Telephone)
  ترموستات منطقه ای
  ترموستات پمپ حرارتی – ترموستات فقط برای کولر گازی های گرمایشی
  ترموستات کولر گازی دیجیتال

  ترموستات کولر گازی در کجا تعبیه شده است :

  در کولر گازی های سری جدید  ترموستات در داخل یونیت داخلی قرار دارد، اما  کولر گازی های قدیمی ترموستات به صورت یک قطعه جدا و به صورت مجزا از یونیت داخلی نصب می شد.
  توجه داشته باشید اگر کولر گازی شما از  مدل های قدیمی است ،بهترین مکان برای نصب ترموستات کولر گازی شما اتاق نشیمن و یا پذیرایی است.
  در هنگام نصب ترموستات به این نکته توجه کنید، که ترموستات باید حدود30  سانتی متر بالاتر از قرار بگیرد.

  نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی:

  ترموستات ها یک نقطه تنظیم یا set point و یک تفاضل یا differential دارند. ترموستاتی که set point آن روی C˚ ۲ و differential آن روی C˚ ۴ تنظیم شده است تا زمانی که دمای حس شده به C˚ ۴ نرسد، قادر به روشن کردن کمپرسور نیست. همچنین تا دمای C˚ ۰ را حس نکند، قدرت خاموش کردن کمپرسور را ندارد. برای تنظیم ترموستات، باید به مقدار تفاضل توجه کرد که این عدد نیز به نوع محصول و جای عضو حس کننده بستگی دارد. اگر عضو حس کننده ی ترموستات در روی محصول نصب شده و دمای محصول را مستقیما کنترل کند، تفاضل C ˚۱ تا C ˚۲ است. همچنین اگر عضو حس کننده ترموستات در سالن نصب شود و دمای محصول از طریق دمای سالن کنترل گردد، تفاضل حدود C ˚ ۳ تا C ˚ ۴ است.
  نکته دیگر در تنظیم ترموستات کولر گازی این است که میانگین دمای دستگاه ( یعنی میانگین دمای قطع و وصل) در رنج set point تنظیم می شود. بنابراین برای برقراری میانگین دمای سالن در c°۲= set point ترموستات را می توان برای دمای وصل ( cut in ) c ° ۳ و دمای قطع (cut out ) c ° ۱ تنظیم کرد. همچنین اگر دما از طریق دمای اواپراتور کنترل شود، تنظیم قطع یاcut out به گونه ای است که TD اواپراتور ( اختلاف دمای اواپراتور و سالن ) جبران شود. تنظیمات ترموستات یک کار تخصصی است و باید تنها توسط تکنسین ها و کارشناسان خبره تعمیر کولر گازی انجام شود.

  https://b2n.ir/x90932

  تاثیر عدم تنظیم صحیح ترموستات:

  در صورتی که ترموستات کولر شما به درستی تنظیم نشده باشد و یا در محلی نادرست قرار گیرد، با دریافت اطلاعات اشتباه از محیط شمارا به دمای مدنظر نخواهد رساند.
  در نظر بگیریم شما ترموستات کولر گازی را در محیطی به شدت خنک قرارداداید،کولر گازی در این موقعیت با اتومات کردن سریع و خاموشی کولر عملکرد خود را برای ثابت نگه داشتن دما تنظیم می کند، اما این این در حالیست که محیط به شدت گرم است .
  و یا با تنظیم نادرست ترموستات شما آن نتیجه دلخواه را کولر گازی خود نخواهید گرفت.پس در یادگیری تنظیم درست ترموستات کولر خود کوشا باشید.

  مراحل تست ترموستات کولر گازی:

  نکته ی مهم که باید در نظر داشته باشد آن است که این آزمایش را در دمای 15 الی 25 درجه انجام دهید.
  1-لوله مویی ترموستات را بررسی کنید که دچار شکستگی خم و بریدگی نباشد ،تمامی این موارد باعث نشت گاز از ترموستات میشود.
  2-ترموستات را برخلاف جهت عقربه ساعت بچرخانید.
  3-سلکتور اهم مولتی متر مورد نظر را بر روی اهم قرار داده و و سیم A رابط آن را به فیش اتصالی ترموستات وصل کنید باید ترموستات در حالت متصل باشد وعقربه ی اهعم متر منحرف شود.
  4-بالب ترموستات را داخل ظرف یخ بزارید و بعد از مدتی بایذد ترموستات قطع کند و انحراف عقربه ی اهم متر که گفته شده بود نیز قطع شود.
  5-ترموستات را در جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید اگر سالم بود باد وصل گردد و دوباره عقربه های اهم متر منحرف گردد.

  علت خرابی ترموستات کولر گازی چیست؟

  عمده ترین دلیل خرابی ترموستات را میتوان کیفیت پائین ترموستات دانست و علت بعدی نوسانات برق که معمولا بر روی ترموستاتهای دیجیتال این تاثیر بیشتر است.

  علائم خرابی ترموستات کولر گازی چیست؟

  زمانی که کولر گازی شما به درستی کار نمیکند و دمای محیط را به نتجه مطلوب نمیرساند از جمله مواردی که باید برای این مشکل به سراغش رفت ترموستات است .

  یکسره کار کردن کولر گازی :

  .شاید برای شما نیز پیش آمده باشد، که کولر گازی بدون اتومات یکسره در حال کار کردن باشد .این مشکله نسبتاً شایع در بین کولر های گازی به دلیل کوتاهی اتصال در ترموستات است.
  همانگونه که پیش تر گفتیم ترموستات وظیفه کنترل دما ولتاژ موتور فن و کمپرسور را تامین می کند، که در صورت کوتاهی اتصال در این قطعه این احتمال وجود دارد،  که ترموستات ولتاژ برق را به صورت دائمی به کمپرسور فرستاده و باعث شود کمپرسور بدون اتومات کردن به صورت یکسره کار کند. برای تست این موضوع استفاده از یک مولتی متر کافیست اگر ترموستات دچار مشکل شود به یاد داشته باشی که باید تعویض شود.

  از نشانه های خرابی ترموستات میتواند به عوامل زیر اشاره کرد:

  1-کم شدن کیفیت thermostat
  2-عدم تعادل در زمان های روشن و خاموش شدن دستگاه
  3-نوسانات برق

   تعمیر ترموستات کولر گازی:

  به طور کلی عدم کارایی صحیح کولر گازی ممکن است نشانه ای برای پیدایش نیاز به تعمیر ترموستات کولر باشد. عمده‌ترین دلیل خرابی ترموستات کولر، عموما با استهلاک این قطعه در اثر تداوم استفاده ی طولانی مدت از کولر و پایین آمدن کیفیت کارایی ترموستات شکل می گیرد. دلیل دیگری که سبب خرابی ترموستات می‌گردد، نوسانات برق است.
  در راستای تعمیر ترموستات گاهی سیم کشی های داخلی و نیز سنسورهای ترموستات باید تعویض شوند تا مجددا کولرگازی کارایی خود را بیابد. برای تعویض سنسور ترموستات کولر حتما نیاز است تا مقدار اهم کولرگازی مشخص شود.برای تعمیر ترموستات کولر گازی خود کافیست با تهران سرویس تماس حاصل نمایید .تعمیرکاران تهران سرویس در کمتر از یک ساعت در محل حاضر خواهند بود.

  مراحل تعمیر ترموستات کولر گازی:

   برای تعمیر ترموستات کولر خود باید اقدام انجام دهید:

  1-تمیز کردن ترموستات:

   یکی از مهمترین اقدامات در سرویس کولر گازی تمیز کردن قطعات الکتریکی ای از جمله ترموستات کولر گازی است،.چرا که  عدم سرویس به موقع کولر گازی و نشستن گرد و غبار بر روی ترموستات باعث میشود حسگرها دما را بالاتر از آنچه که در محیط احساس می‌شود ثبت کند و این امر سبب اختلاف در عملکرد کولر گازی شما خواهد شد. برای حذف گردو غبار و با از روی ترموستات کولر خود می توانید از پمپ باد و یا جارو برقی استفاده کنید.

  2- رفع مشکل سیم کشی ترموستات :

   بعد از سرویس و تمیز کردن ترموستات کولر اگر همچنان مشکل کولر گازی شما پابرجا بود به سراغ سیم کشی ترموستات رفته و آن را بررسی کنید ، ممکن است مشکل به وجود آمده بر اثر جابجایی و یا نصب نادرسته سیم های آن باشد.

  3- تنظیم کالیبراسیون :

  اگر شما از خرابی ترموستات خود اطمینان داری یکی از کارهایی که که باید انجام دهید تنظیم کالیبراسیون دستگاه است ، زمانی که شما ترموستات جدید وخریداری میکنید، این دستگاه با تنظیمات از پیش تعیین شده به شما ارائه می شودو شما باید تنظیمات سرمایش و گرمایش را مطابق محل مد نظر خود تنظیم نمایید.

  باز کردن ترموستات کولر گازی:

   زمانی که تشخیص شما بر روی خرابی ترموستات و تعویض آن بود برای باز کردن این قطعه به نکات زیر توجه کنید:

  1- هنگامی که ترموستات کولر گازی را پیدا کردید، باید متوجه شوید آیا ببر به این قطعه میرسد یا خیر؟ از متصل بودن تمامی سیم ها با اتصالات اطمینان حاصل کنید.
  2- ترموستات کولر گازی را از گرد و غبار پاک کنید ،چرا که ترموستات برای درست کردن باید کاملا تمیز باشد.
  3- در هنگام باز کردن ترموستات تمامی کابل های سوخته شده ده و زنگ زده شده را چک کنید،  چرا که تمامی این سیم ها باید با سیم های نو جایگزین شود.
  4- ترموستات باید روی یک سطح کاملا صاف قرار گیرد.
  5- ترموستات نباید در معرض هوای خیلی سرد خیلی گرم قرار گیرد، چرا که باعث اشتباه در در روند کاریابی شود.مکان قرار گیری ترموستات کولر گازی

  تعویض ترموستات کولر گازی:

  چنانچه ترموستات کولر گازی شما نیاز به تعویض داشته باشد تعمیرکار تهران سرویس این قطعه را با قطعه اصلی از همان برند تعویض خواهد کرد.خرید قطعات کولر گازی اصلی را با تهران سرویس آنلاین تجربه کنید.

  تعمیر و تعویض ترموستات کولر گازی در شمال تهران :

  تهران سرویس آنلاین با داشتن شعبه در شمال تهران امکان اعزام نیرو درکمتر از یک ساعت را برای مشتریان عزیز شمال شهر فراهم نموده است .کافیست با شماره تلفن ۲۲۶۶۹۱۹۶ تماس حاصل نمایید .

  تعمیر و تعویض ترموستات کولر گازی در غرب تهران:

  همشهریان عزیز ساکن غرب تهران برای ثبت سفارشات خود کافیست با شماره تماس ۴۴۲۸۴۷۴۳ تماس بگیرند ،تا از تمامی خدمات تهران سرویس آنلاین با ضمانت ۶ ماه بهرمند شوند.

  تعمیر و تعویض ترموستات کولر گازی در شرق تهران :

  تهران سرویس آنلاین تعمیر کولر گازی را در سراسر شرق تهران در کمترین مدت زمانی با ضمانت نامه و ارائه داغی قطعات تعویضی انجام میدهد .تمامی خدمات بر اساس نرخ اتحادیه و در پایان کار از مشتریان عزیز دریافت میشود .تماس با ۷۷۲۴۱۵۰۵

  تعمیر و تعویض ترموستات کولر گازی در مرکز تهران :

  متخصصان تهران سرویس آنلاین در تمام مناطق مرکزی حتی مناطق دارای طرح ترافیک در کمتر از یک ساعت حاضر و اقدام به تعمیر کولر گازی مشتریان عزیز مینمایند. ضمانت نامه تهران سرویس آنلاین برای تمامی تعمیرات صادر و مشتریان عزیز با عضویت در باشگاه مشتریان ما از ۱۰ درصد تخفیف برخودار میگردد.شماره تلفن شعبه مرکزی ۶۶۵۹۳۳۶۸

  تعمیر و تعویض ترموستات کولر گازی در جنوب تهران :

  تهران سرویس آنلاین برای رفاه حال مشتریان عزیز جنوب تهران شعب این منطقه را با شماره تماس ۵۵۷۹۵۴۳۴ تاسیس و تمامی خدمات تعمیر و تعویض ترموستات کولر گازی را به مشتریان عزیز ارائه میدهد.

  چرا تعمیرکار کولر گازی خود را باید از تهران سرویس آنلاین درخواست دهید:

  ۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص تعمیرات کولر گازی
  ۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
  ۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
  ۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
  ۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
  ۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
  ۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
  ۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
  9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
  10-بالاترین رضایت مردمی

  • سلام سرویس کولر گازی شامل تست سلامت ترموستات کولر گازی هم میشه ؟

  • سلام ما یک کولر گازی اوجنرال داریم که هر سال داریم سرویس این کولر گازی را به صورت مرتب انجام میدیم چرا ترموستات کولر گازی ما خراب شده ؟

   • سلام دوست محترم به دلایل متفاوتی میتونه باشه اجازه بدید ترموستات کولر گازی توسط سرویسکار کولر گازی مورد بررسی قرار بگیره

  • سلام ما یک کولر گازی ایوولی داریم یا خیلی سرد میشه یا خیلی گرم دلیلش چیه ؟

   • سلام دوست عزیز باید سرویسکار کولر گازی کولر گازی شما را مورد بررسی قرار بده احتمال زیاد مشکل از ترموستات کولر گازی باشه

  • سلام مهندس آیا ترموستات عمر مفیدی داره ؟آیا بعد از چند سال خود به خود خراب میشه ؟

   • بله دوست عزیز هر قطعه ای عمر مفیدی داره و ممکن است بعد از گذشت زمان خراب بشه

  • سلام ترموستات کولر گازی ساسمونگ ما از این مدل قدیمیا بود دیگه تو بازار نیست چه کاری باید انجام بدیم ؟

   • سلام دوست محترم اجازه بدید سرویسکار کولر گازی تهران سرویس آنلاین دستگاه شما را مورد بررسی قرار بدن

  • سلام خیلی ممنون از مقالات خوبتون ما با قطعات کولر گازی بسیار عالی آشنا شدیم

  • علائم خرابی ترموستات کولر گازی به جز موارد بالا چیز دیگه ای هم هست ؟

   • سلام تمامی موارد علائم خرابی ترموستات کولر گازی در مقاله بالا ذکر شده است

   • سلام دوست عزیز در کولر گازی های سری جدید ترموستات در داخل یونیت داخلی قرار دارد، اما کولر گازی های قدیمی ترموستات به صورت یک قطعه جدا و به صورت مجزا از یونیت داخلی نصب می شد.

  • ترموستات کولر ما باید تعویض بشه میشه یک تعمیرکار برای ما اعزام کنید ؟

  • سلام مهندس جان کولر پنجره ای با تنظیم ترموستات قدیمی یعنی کلید از شماره ۰تا۹ دارم می‌خوام دمای اطاق در شب زیاد سرد نشه نمی‌دونم دقیق روی چند باشه ؟

  • علت خاموش و روشن شدن زیاد ترموستات کردن زیاد در این متعادل چیه مشکل از هوا هست یا ترموستات خرابه ؟

  • سلام برای تنظیم ترموستات کولر گازی قدیمی باید چه کاری انجام بدیم ؟

  • ما ترموستات کولر گازیمون بیرون کولر هست کجا باید نصب کنیم که بهتر باشه ؟

  • ترموستات کولر گازی اگر خراب بشه ممکنه به کمپرسور هم آسیب بزنه؟

  • من مقاله شما رو خوندم بهنظرم ترموستات کولر ما هم مشکل داره سرویسکار میشه بفرستید برای بازدید ؟

  • ترموستات کولر گازی تعمیر هم میشه ؟ یا فقط باید باید تعویض بشه ؟

  • ما چندین ساله کولر گازی رو خریداری کردیم ولی امسال اصلا خوب خنک نمیکنه میتونه مشکل از ترموستات کولر گازی باشه ؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس