ترموستات کولر گازی

در این مقاله سعی در این داشتیم تا شما را با ترموستات و نحوه ی کار کرد آن در کولر گازی آشنا کنیم.

ترموستات چیست و چگونه کار میکند؟

ترموستات کولر گازی قطعه‌ای است که کار تنظیم دمای محیط در یک فضای بسته را انجام می‌دهد. این کنترل‌کنندۀ الکتریکی خودکار، با قطع و وصل‌های مکرر دستگاه، دمای محیط را در یک دمای ثابت و تنظیم شده نگه می‌دارد. ترموستات کولر گازی زمانی که دما به نقطۀ تنظیم شده برسد، مدار برقی دستگاه را قطع می‌کند و هنگامی که دما ۳ الی ۵ درجه از نقطه تنظیم پایین‌تر آید، مجدداً مدار را وصل و دستگاه را روشن می‌کند.
ترموستات کولر گازی، از آن دست قطعاتی است که امکان بروز خرابی و اشکال در آن بالاست. در صورت بروز اشکال در این قطعه، فرآیند قطع و وصل شدن جریان برق به کمپرسور، به خوبی انجام نشده و تعادل دمای کولر گازی و به تبع آن دمای محیط برهم‌می‌خورد. در حال حاضر ترموستات‌های بکاررفته در کولرهای گازی یا الکترومکانیکی هستند و یا الکترونیکی که این مسئله می‌بایست در حین تعمیر ترموستات کولر گازی مدنظر قرار گیرد.در صورت خرابی و مشکل داشتن ترموستات کولر گازی خود کافیست با تعمیرکاران تهران سرویس تماس حاصل نمایید.

ترموستات کولر گازی

وظیفه ترموستات:

کنترل دما
استراحت دادن به کمپرسور و حفاظت از آن
ترموستات کولر گازی دارای سه قسمت است:
پوشش ترموستات
مونتاژ ترموستات
زیرمجموعه

انواع ترموستات کولر گازی:

ترموستات های معمولی قدیمی کولر گازی که جیوه ای بودند
ترموستات دیجیتالی
ترموستات Talking
ترموستات تلفنی (Telephone)
ترموستات منطقه ای
ترموستات پمپ حرارتی – ترموستات فقط برای کولر گازی های گرمایشی
ترموستات الکترونیکی

نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی:

ترموستات ها یک نقطه تنظیم یا set point و یک تفاضل یا differential دارند. ترموستاتی که set point آن روی C˚ ۲ و differential آن روی C˚ ۴ تنظیم شده است تا زمانی که دمای حس شده به C˚ ۴ نرسد، قادر به روشن کردن کمپرسور نیست. همچنین تا دمای C˚ ۰ را حس نکند، قدرت خاموش کردن کمپرسور را ندارد. برای تنظیم ترموستات، باید به مقدار تفاضل توجه کرد که این عدد نیز به نوع محصول و جای عضو حس کننده بستگی دارد. اگر عضو حس کننده ی ترموستات در روی محصول نصب شده و دمای محصول را مستقیما کنترل کند، تفاضل C ˚۱ تا C ˚۲ است. همچنین اگر عضو حس کننده ترموستات در سالن نصب شود و دمای محصول از طریق دمای سالن کنترل گردد، تفاضل حدود C ˚ ۳ تا C ˚ ۴ است.
نکته دیگر در تنظیم ترموستات کولر گازی این است که میانگین دمای دستگاه ( یعنی میانگین دمای قطع و وصل) در رنج set point تنظیم می شود. بنابراین برای برقراری میانگین دمای سالن در c°۲= set point ترموستات را می توان برای دمای وصل ( cut in ) c ° ۳ و دمای قطع (cut out ) c ° ۱ تنظیم کرد. همچنین اگر دما از طریق دمای اواپراتور کنترل شود، تنظیم قطع یاcut out به گونه ای است که TD اواپراتور ( اختلاف دمای اواپراتور و سالن ) جبران شود. تنظیمات ترموستات کولر گازی یک کار تخصصی است و باید تنها توسط تکنسین ها و کارشناسان خبره تعمیر کولر گازی انجام شود.

مراحل تست ترموستات کولر گازی:

نکته ی مهم کع باید در نظر داشته باشد آن است که این آزمایش را در دمای 15 الی 25 درجه انجام دهید.
1-لوله مویی ترموستات را بررسی کنید که دچار شکستگی خم و بریدگی نباشد ،تمامی این موارد باعث نشت گاز از ترموستات میشود.
2-ترموستات را برخلاف جهت عقربه ساعت بچرخانید.
3-سلکتور اهم مولتی متر مورد نظر را بر روی اهم قرار داده و و سیم A رابط آن را به فیش اتصالی ترموستات وصل کنید باید ترموستات در حالت متصل باشد وعقربه ی اهعم متر منحرف شود.
4-بالب ترموستات را داخل ظرف یخ بزارید و بعد از مدتی بایذد ترموستات قطع کند و انحراف عقربه ی اهم متر که گفته شده بود نیز قطع شود.
5-ترموستات را در جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید اگر سالم بود باد وصل گردد و دوباره عقربه های اهم متر منحرف گردد.

علت خرابی ترموستات کولر گازی چیست؟

عمده ترین دلیل خرابی ترموستات کولر گازی را میتوان کیفیت پائین ترموستات دانست و علت بعدی نوسانات برق که معمولا بر روی ترموستاتهای دیجیتال این تاثیر بیشتر است.

علائم خرابی ترموستات کولر گازی چیست؟

زمانی که کولر گازی شما به درستی کار نمیکند و دمای محیط را به نتجه مطلوب نمیرساند از جمله مواردی که باید برای این مشکل به سراغش رفت ترموستات است .

از نشانه های خرابی ترموستات میتواند به عوامل زیر اشاره کرد:

1-کم شدن کیفیت thermostat
2-عدم تعادل در زمان های روشن و خاموش شدن دستگاه
3-نوسانات برق

 تعمیر ترموستات کولر گازی:

به طور کلی عدم کارایی صحیح کولر گازی ممکن است نشانه ای برای پیدایش نیاز به تعمیر ترموستات کولر گازی باشد. عمده‌ترین دلیل خرابی ترموستات کولرگازی، عموما با استهلاک این قطعه در اثر تداوم استفاده ی طولانی مدت از کولر و پایین آمدن کیفیت کارایی ترموستات شکل می گیرد. دلیل دیگری که سبب خرابی ترموستات می‌گردد، نوسانات برق است.

در راستای تعمیر ترموستات کولر گازی گاهی سیم کشی های داخلی و نیز سنسورهای ترموستات باید تعویض شوند تا مجددا کولرگازی کارایی خود را بیابد. برای تعویض سنسور ترموستات کولر گازی حتما نیاز است تا مقدار اهم کولرگازی مشخص شود.برای تعمیر ترموستات کولر گازی خود کافیست با تهران سرویس تماس حاصل نمایید .تعمیرکاران تهران سرویس در کمتر از یک ساعت در محل حاضر خواهند بود.

تعویض ترموستات:

چنانچه ترموستات کولر گازی شما نیاز به تعویض داشته باشد تعمیرکار تهران سرویس این قطعه را با قطعه اصلی از همان برند تعویض خواهد کرد.خرید قطعات کولر گازی اصلی را با تهران سرویس تجربه کنید.

ضمانت تعمیرات کولر گازی:

تهران سرویس تمامی قطعات و تعمیرات خود را به مدت 180 روز ضمانت میکند.