حالت رطوبت گیر کولر گازی

 • حالت رطوبت گیر کولر گازی (Air conditioner dehumidifier mode) قطعا شنیده اید که یکی از دلایل استفاده نکردن از کولر آبی در مناطق شمالی و جنوبی کشور که دارای رطوبت زیادی هستند ، افزایش رطوبت محیط است ،در این مناطق به جای کولر آبی سالهاست که مردم از کولر گازی استفاده میکنند ،چرا که کولر گازی باعث کاهش رطوبت هوا میشود و هوای خنک اما خشک را متصاعد مینماید.در این مقاله قصد داریم درباره راه های کاهش رطوبت منزل با استفاده از کولر گازی صحبت کنیم و شما را با این قابلیت کولر گازی بیشتر آشنا سازیم.
  همانطور که میدانید از سال ها پیش در جنوب و شمال کشور به دلیل رطوبت بالای هوا استفاده از کولرگازی بسیار رواج داشته به گونه ای که به عضو جدا ناپذیر منازل این عزیزان مبدل شده است.
  سازندگان کولر گازی با توجه به نیاز مردم و استقبال بیشتر ساکنین مناطق شرجی از این دستگاه قابلیت ویژه ای در این سیستم پیاده سازی کرده اند که کمک شایانی به کاهش میزان رطوبت هوا خواهد کرد.
  افزودن دکمه ی رطوبت گیر به کولر گازی باعث محبوبیت بیشتر هرچه این دستگاه در بین مردم شد.
  در ادامه ی این مقاله ما قصد داریم به شما عزیزان نحوه ی استفاده از حالت رطوبت گیر کولر گازی را آموزش داده و به وسالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و وسوالات خود را در بخش کامنت همین مقاله با ما در میان بگذارید.
  برای دانلود فایل حالت رطوبت گیر کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  تعمیر و سرویس کولر گازی :

  به جهت افزایش راندمان و کاهش مصرف برق کولر گازی باید سرویس کولر گازی خود را به طور مرتب هر 6 ماه انجام دهید.
  به دلیل افزایش هزینه های تعمیر کولر گازی شما میتوانید با سرویس به موقع دستگاه خود از بروز مشکلات جدی دردستگاه جلوگیری کرده و طول عمر دستگاه خود را افزایش دهید.
  تعمیرات و سرویس کولر گازی توسط بهترین متخصصان تهران سرویس آنلاین با کمترین نرخ و ارائه ضمانت نامه 6 ماه در حال انجام است.برای ثبت درخواست خود همین حالا از طریق تماس با پشتیبانی تهران سرویس آنلاین و یا چت آنلاین مجموعه اقدام نمایید.

  حالت رطوبت گیر کولر گازی

  عملکرد کولر گازی :

  کولر گازی با خنک کردن هوا از طریق انتقال دما از اتاق به وسیله عبور دادن هوا از داخل شبکه‌های پنل انجام می‌دهد. گاز مبرد در پنل از حالت مایع به بخار تبدیل می‌شود و این فرایند به گرما نیاز دارد و این گرما را از هوای محیط می‌گیرد.از طرف دیگر، با کارکرد کولر گازی در محیط رطوبت نیز از هوا جدا شده و بر روی لوله‌های شبکه اواپراتور در پنل جمع می‌شود. با جمع شدن رطوبت در پنل کولر گازی، رطوبت محیط کم خواهد شد ولی به خاطر قرار گیری پنل در داخل محیط این رطوبت در داخل جمع می‌شود.

  کولر گازی این قابلیت را دارد که بدون حالت سرمایش تنها رطوبت هوا را جذب کند ،در این حالت کمپرسور روشن شده و فن پنل داخلی با سرعت بسیار کم کار می‌کند. تا زمانی که رطوبت در محیط داخل وجود داشته باشد، فن هوا را با جریان کم از روی شبکه‌های اواپراتور پنل عبور می‌دهد. در حالت رطوبت گیر کولر گازی هوا را خنک نمی‌کند و فقط رطوبت محیط را کم می‌کند. با کم شدن رطوبت هوای محیط مطبوع خواهد شد، بدون این که احساس سرما ایجاد شود.

  آیا کولر گازی هوا را خشک می‌کند؟

  بسیاری از مردم این باور اشتباه را دارند که کولر گازی باعث خشک شدن هوا میشود ، اما باید بدانید که با توجه به کلاس آب و هوایی کولر گازی کولر گازی که در مناطق شرجی مورد استفاده میگیرد ، با کولر گازی مورد استفاده در مناطق خشک متفاوت است.و طراحی کولرگازی با توجه به شرایط آب و هوایی و میزان شرجی بودن هوا انجام میگیرد .حالت رطوبت گیر کولر گازی

  مزایای سیستم رطوبت زدایی :

  همیشه رطوبت یکی از عوامل کلافه کننده برای ما انسانها بوده چرا که باعث ایجاد تعرق در بدن میشود ، علاوه بر این کاهش رطوبت مزایای دیگری دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

  1-کاهش تعرق:

  همانطور که گفتیم رطوبت باعث افزایش تعرق شده و احساس خیس بودن را در مناطق  شرجی بسیار زیاد میکند ، استفاده از سیستم رطوبت گیری آسوده گیری را برای ما فراهم میکند.

  2-کاهش بیماری ها:

  فیلترهای موجود در کورل گازی با تصفیه ی هوا از ذرات و آلودگی ها باعث کاهش بیماری هایی مانند آلرژی ، آسم ،گلو درد ….. و سایر بیماری های تنفسی میشود.در مقابل بسیاری از بیماری هایی از جمله درد استخوان ، رماتیسم و درد هایی که در مواجه با رطوبت بیشتر میشوند با اسفاده از کولر گازی کاهش میابد. بهترین گزینه برای سالمندان عزیز کولرهای گازیست.

  3-کاهش آسیب لوازم :

  رطوبت باعث آسیب به لوازم چوبی ، ایجاد کپک ، قارچ و پوسیدگی میشود ، که با کنترل و کاهش رطوبت از این ضررها میتوان جلوگیری به عمل آورد.

  4-کاهش حشرات مزاحم:

  بسیاری از حشرات در رطوبت به سرعت رشد کرده و انتشار میبابند ، که با کاهش رطوبت میتوان از بروز این مشکل نیز جلوگیری به عمل آورد.

  فواید رطوبت زدایی و استفاده از رطوبت گیر کولر گازی :

  1. افزایش سطح آسایش کاربران محیط
  2. ارتقای سلامت منزل با استفاده از حالت dry در کولر اسپلیت
  3. بوی بهتر فضای داخلی
  4. نگه دار و محافظت از لباس ها و مبلمان
  5. حفاظت از اموال و تجهیزات خانه
  6. کاهش زمان نظافت خانه
  7. کم کردن هزینه های مصرف انرژی

  برای مطالعه مقاله ریست کردن کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  مصرف برق در حالت رطوبت گیر کولر گازی :

  با کاهش رطوبت هوا، هوا زودتر خنک شده و کمپرسور دیگر نیازی به عملکرد سخت برای رسیدن به دمای مورد نظر شما ندارد، با تنظیم کولر گازی بر روی حالت رطوبت گیر می توانید در مصرف انرژی خود صرفه جویی کنید چرا که هوا به سرعت خنک شده و دستگاه کمتر اتومات خواهد کرد.

  اگر مصرف برق کولر گازی در حالت رطوبت گیر برای شما اهمیت دارد ادامه این مقاله را با ما همراه باشید:

   در هنگام خرید کولر گازی تناسب بین متراژ محیط و ظرفیت دستگاه کمک بسیاری به شما عزیزان می نماید تا در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و هزینه های برق مصرفی خود را کاهش دهیم.
  از تنظیم کولر گازی بر روی کمترین درجه ها خودداری کرده و همواره سعی کنید، دستگاه را بر روی نقطه آسایش یعنی دمای بین ۲۴ الی ۲۶ درجه سانتیگراد تنظیم کنید.
  در هنگام نصب کولر گازی خود به محل نصب یونیت خارجی توجه کرده و در صورتی که این پنل در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد حتماً برای آن یک سایه بان تعبیه کنید.
  در هنگام استفاده از کولر گازی خود بهتر است که پرده ها را کشیده و در خانه خود یک سایه ایجاد کنید، این کار کمک بسیار به زودتر خنک شدن محیط شما و کاهش مصرف انرژی می نماید.
  حتماً قبل از شروع فصل تابستان تمامی درب ها و پنجره ها را بسته و از درزگیر استفاده کنیم چرا هوای ایجاد شده از منزل شما هدف نرود.
   استفاده از لامپ های کم مصرف کمک بسیاری به کاهش مصرف انرژی شما توسط کولر گازی داشته و به خنک شدن سریع منزلتان کمک بسیاری می نماید، با انجام سرویس به موقع کولر گازی خود کمک بسیاری به مصرف انرژی دستگاه کرده و و مصرف آن را تا چندین برابر کاهش خواهید داد.

  نحوه تنظیم رطوبت گیر کولر گازی یا حالت dry در کولر اسپلیت :

  حال که به اهمیت قابلیت رطوبت زدایی کولر گازی پی بردید به نحوه تنظیمات آن بر روی کولر گازی و فعالسازی حالت dry در کولر اسپلیت میپردازیم.ابتدا دکمه mod را فشار دهید تا امکان تنظیم حالت یا operation را داشته باشید.با هربار فشار دکمه mod حالت ها به ترتیب خودکار (Auto)، خنک (cool)، خشک (dry) و فن (fan) تغییر میکند. و شما می توانید به راحتی حالت مورد نظرتان را انتخاب نمایید.حالت رطوبت گیر کولر گازی

  سوالات متدوال در زمینه ی حالت رطوبت گیر کولر گازی:

  حالت dry در کولر اسپلیت و حالت خنک چه تفاوتی هایی با یکدیگر دارند؟

  به طور معمول حالت خنک و خشک در کولرهای گازی به اشتباه گرفته میشوند. و ممکن است در عملکرد هم شما شاهد اختلاف های بسیار واضح نباشید. اما بدون شک وجود این دو حالت بدون تفاوت هم نیست. حالت خشک در کولرهای گازی معمولا با علامت قطره آب نمایش داده میشود. در صورتی که علامت نمایش دهنده حالت کول اکثرا به شکل یک دانه برف است.
  در حالت خنک یا cool می توانید دمای هوا را بین 16 تا 30 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. در صورتی که برای حالت dry در کولر اسپلیت دما را معمولا می توان بین 18 تا 30 درجه سانتی گراد تنظیم کرد.بعلاوه اینکه تغییر سرعتت فن ها تنها در حالت خنک قابل تنظیم است.

  عملکرد کولر آبی در مناطق شرجی چگونه است؟

  کولر گازی در مناطق شرجی عملا کارکرد مناسبی نداشته و بی تاثیر بوده در مقابل با افزایش رطوبت باعث کلافگی و خرابی های ناشی از رطوبت خواهد شد.بخاطر همین استفاده از کولر آبی در این مناطق منسوخ شده است.

  دلایل عدم رطوبت گیری کولر گازی چیست ؟

  • تنظیمات فن: باید دقت کنید که فن را اگر روی حالت روشن بگذاریم خوب به طور قطع در اکثر مواقع رطوبت بالایی خواهیم داشت.
  • اندازه: به سایز کولر انتخابی و متراژ خانه تان دقت نمایید. اگر کولر انتخابی بزرگ و خانه یا محیط شما کوچک باشد رطوبت فضا بسیار بالا خواهد رفت.
  • سلیقه شما: توقع تان از کولر برای جمع آوری رطوبت هوا بیش از آن چیزی است که این وسیله می تواند ارائه دهد.

  حالت رطوبت گیر کولر گازی

  بهترین برند کولر گازی برای مناطق شرجی :

  1. کولر گازی گری
  2. کولر گازی جنرال
  3. کولر گازی ال جی

  بهترین انتخاب برای مناطق گرمسیری کولر گازی هستند که دارای کمپرسور قدرتمند میباشند.

  1. (T1) برای آب و هوایی معتدل – بیشتر برای مناطقی که نیمه گرم هستند مناسب هستند مثلا : ۴۷ درجه
  2. (T2) برای خنک
  3. (T3) برای گرمسیری – T3 هم برای مناطق بسیار گرم با دمای ۵۷ درجه بسیار مناسب است.

  معایب افزایش رطوبت در منزل  :

  • رطوبت بالا باعث افزایش میزان آلرژی و حساسیت افراد ساکن در منزل میشود.
  • افزایش لکه های کپک وبر روی دیوار
  • احتمال تکثیر کپک در کمد دیواری و نقاط تاریک
  • در موارد حاد افزایش رطوبت ممکن است باعث ایجا لکه های آب برو روی دیوار شود.

  فواید کاهش رطوبت :

  • کاهش میزان مصرف برق
  • کاهش بوی بد ساختمان
  • کاهش میزان آلرژی و ناراحتی های تنفسی
  • کاهش میزان خسارت به خانه
  • «حالت خشک، این اصلاً برای چیست؟ خنک کاری این نیست؟»
   حالت خشک برای استفاده زمانی در نظر گرفته شده است که شرایط مرطوب است و دما گرم نیست. این برای روزهایی است که آب و هوا حالت گرمسیری دارد و برای استفاده از حالت خنک کننده کمی خنک است. نمونه ای از این می تواند روزهایی باشد که باران می بارد، یا در شرف باریدن است و رطوبت هوا زیاد است.
   توصیه می کنیم از حالت خشک زمانی استفاده کنید که ممکن است باران، مرطوب و چسبنده در داخل باشد و آنقدر سرد نباشد، اما خیلی خنک است که بخواهید تهویه مطبوع را در حالت خنک کننده اجرا کنید. حالت خشک در روزهای گرم تابستان عملکرد خوبی ندارد. توصیه می کنیم از حالت خنک کننده استفاده کنید.
   در ماشین شما هم همینطور بخاری خود را با خنک کننده روشن کنید (در ماشین شما کمپرسور را درگیر می کند) و این کار هوا را خشک می کند. این برای مه زدایی داخلی شیشه جلو بسیار مفید است و در صورت گرفتار شدن در باران به خشک شدن شما کمک می کند. حتی به خشک شدن موهای خیس شما کمک می کند!

  • حالت‌های تهویه مطبوع و معنی آنها چیست؟ به طور خلاصه، حالت های استانداردی که می توانم در کولر گازی خود استفاده کنم کدامند؟
   این چرخه باعث می شود سیستم شما در طول استفاده بین گرمایش و سرمایش جابجا شود. در زمستان، دفتر شما ممکن است نیاز به گرمایش در صبح و سرمایش در طول روز داشته باشد. هنگامی که سیستم به دمای تنظیم شده خود می رسد، یا هوای خنک یا هوای گرم را بیرون می دهد تا زمانی که به نقطه تنظیم خود برسد. نقطه تنظیم دمایی است که ترموستات روی آن تنظیم شده است.

   حالت خودکار پتانسیل مصرف انرژی بیشتر را دارد و در برنامه های مسکونی فورد و دونان توصیه می کنند از خودکار استفاده نکنید و در قبض برق خود صرفه جویی کنید. توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید منطقه گرم‌تر شود، سیستم را روی گرمایش و اگر می‌خواهید خنک‌تر باشد، سیستم را روی خن‌کننده قرار دهید.

  • از بین بردن رطوبت اضافی و حفظ کنترل رطوبت مناسب در محیط داخلی شما فواید زیادی دارد، از سلامت خانواده تا تضمین یک محیط راحت. در صورت استفاده موثر و در شرایط مناسب، حالت خشک می تواند به موارد زیر دست یابد:
   یک سیستم کارآمدتر
   استفاده مداوم از حالت خنک دستگاه در هوای گرم‌تر به صرفه نیست – فقط باید در فصول گرم و مرطوب از آن استفاده کنید – بنابراین وقتی فقط مرطوب است به حالت خشک بروید. هنگام استفاده از حالت خشک، کمپرسور کولر گازی شما با سرعت کمتری کار می کند، بنابراین انرژی کمتری مورد نیاز است. استفاده منظم‌تر از آن هزینه‌های انرژی شما را کاهش می‌دهد و برای محیط‌زیست بهتر است زیرا ردپای کربن خانه شما را کاهش می‌دهد.
   یک محیط سالم تر
   فرآیند رطوبت زدایی که در حالت خشک اتفاق می افتد، هوای داخل خانه را در سطح رطوبت مطلوب نگه می دارد، که می تواند کیفیت هوا را بهبود بخشد و عرق کردن، سردی و خستگی را که اغلب با سطوح رطوبت بالا همراه است کاهش دهد. همچنین می‌تواند به کاهش آلرژی‌های رایج و محرک‌های آسم مانند کپک، کپک و کنه‌های گرد و غبار که در محیط‌های بسیار مرطوب رشد می‌کنند، کمک کند. رطوبت بالا می تواند این علائم را تشدید کند و حتی می تواند یک فرد معمولاً سالم را بیمار کند. واکنش های رایج عبارتند از گرفتگی بینی، عطسه، خس خس سینه، مشکل در تنفس، خارش چشم، بثورات پوستی، کاهش مقاومت در برابر عفونت ها، آلرژی های تنفسی و کاهش سیستم ایمنی.

  • رطوبت، یا میزان رطوبت در هوا مانند افزایش دما احساس می شود، و زمانی که هر دو وجود داشته باشند، می تواند باعث تحریک و ناراحتی شود. سطوح بالای رطوبت می تواند به عنوان یک “تقویت کننده” عمل کند و یکی از دلایلی است که پیش بینی های آب و هوا شامل معیار “احساس” می شود.
   حالت خشک زمانی ایده آل است که شرایط مرطوب و “چسبنده” است و دما خیلی گرم نیست، به عنوان مثال، در روزهایی که هوا حالت گرمسیری دارد و باران می بارد یا در شرف بارندگی است. با این حال، این حالت در روزهای گرم تابستان به خوبی عمل نمی کند – در این زمان ها به حالت خنک کننده بروید. بسته به پیش بینی آب و هوای مکان شما، می تواند در زمستان نیز استفاده شود. برای مثال، اگر یک روز سرد است و بیرون باران می بارد، احتمالاً خانه خود را گرم می کنید. حالت خشک در این مثال به تنظیم شرایط تا حدی راحت کمک می کند.
   محدوده توصیه شده رطوبت برای محیط های داخلی بین 30 تا 50 درصد رطوبت نسبی است. این به مقدار بخار آب موجود در هوا در مقایسه با حداکثر مقداری که می تواند در هر دمای معینی نگه دارد، اشاره دارد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس