مزایا و معایب کولر گازی اینورتر

 • با گسترش استفاده از کولر گازی تولید کنندگان این محصول به سمت تولید کولر گازی هایی با مصرف برق کمتر و بازدهی بیشتر ترغیب شدند ، چرا که با وجود خنک کنندگی بالا ،کاهش رطوبت ،سرعت بالا در خنک کنندگی ، تنظیم دمای دلخواه و …. سایر محسنات کولر گازی نسبت به سایر سیستم های تهویه اما همچنان به دلیل مصرف برق بالا این سیستم از سوی برخی مصرف کنندگان تحریم میشد.در این مقاله قصد داریم سیستم اینوتر کولر گازی که بعدها به کولر گازی های قدیمی اضافه شد و باعث کاهش مصرف برق به طرز چشمگیری شد را مورد بررسی و نقد قرار دهیم ،با ما با مقاله مزایا و معایب کولر گازی های اینورتر همراه باشید و تجربه کاربری خودتون از استفاده  از این محصول را برای ما به اشتراک بگذارید.

   نحوه کارکرد کولرگازی معمولی و معایب آن:

  کولرگازی معمولی پس از روشن شدن آمپر برق بالایی میکشد و سپس با حداکثر توان برودتی شروع به کار کرده و پس از مدتی دما هوای محیط را به حد مطلوب می رساند و خاموش می شود. در این نوع عملکرد دو نکته و جود دارد:
  خاموش و روشن شدن مکرر باعث نوسانات متناوب برق و افزایش استهلاک کمپرسور ( تمام تجهیزات مکانیکی بیشترین استهلاک را در زمان روشن شدن و خاموش شدن دارند) می شود.
  برای کنترل و بهبود زمان روشن و خاموش شدن باید بین دمای روشن شدن و خاموش شدن دستگاه یک اختلاف قرار داد تا کولر گازی با کوچکترین تغییر دما روشن یا خاموش نشود این اختلاف دما ۱ الی ۳ درجه می باشد. در نتیجه دما محیط تحت پوشش کولر گازی معمولی همیشه دما متغیر داشته و دمای هوا دائما در حال افزایش و یا کاهش می باشد.
  همان طور که قبلا بیان شد تفاوت کولر های گازی اینورتر و معمولی در سیستم الکتریکی آنها می باشد و سیکل مکانیکی و اجزا دیگر آنها تقریبا با هم یکی هستند و فقط در کولر گازی اینورتر یک یا دو قطعه ارتقا پیدا کرده است.

  اینورتر چیست؟

  کمپرسور اینورتر برای اولین بار توسط کمپانی توشیبا ژاپن برای استفاده تجاری در سیستم های خنک کننده مانند کولر های گازی ساخته شد.اینورتر (Inverter) یا مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند. جریان AC تبدیل شده می توانند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که بوسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می شود.

  مزایا و معایب کولر گازی اینورتر

  -هزینه ی خرید بالا کولر گازی اینورتر نسبت به کولر گازی های معمولی
  -به دلیل اینکه تمامی برنامه های صادر شده در این سیستم کاملا دیجیتال است و توسط مادربرد مرکزی صادر می شود در صورت بروز هرگونه مشکل برای این برد به هیچ عنوان امکان راه اندازی این سیستم نیست.
  -به علت جدید بودن و دیجیتالی بودن تعمیر آن سخت است و باید از متخصصین این کار کمک بگیرید.
  در صورت خراب شدن هر قطعه از آن باید از نمایندگی همان شرکت قطعات آن را خریداری کنید که احتمالا در ایران وجود ندارد.
  -در دماهای بالای 46 درجه قدرت خنک کنندگی ممکن است ،کاهش یابد.

  کولر گازی اینورتر از انرژی برق به صورت بهینه استفاده می کند (30 تا 60 درصد مصرف کمتر نسبت به کولر گازی معمولی). به طور کلی در کولر گازی معمولی، افزایش نوسانات بار الکتریکی و افزایش حجم کار برای خنک کردن اتاق باعث می شود کمپرسور به صورت مکرر و با سرعت زیاد کار کند. این موضوع منجر به مصرف بیشتر برق می شود. در مورد کولر گازی اینورتر، سرعت کمپرسور با حجم کار متفاوت متغیر خواهد بود و به این ترتیب مصرف برق را به حداقل می رساند.
  کولر گازی های اینورتر در جاهایی که نوسان بار وجود دارد مانند سالن های بزرگ، دفاتر بزرگ، اتاق های کنفرانس و غیره بسیار کارآمد خواهند بود.
  در صورت استفاده از کولر گازی اینورتر دمای اتاق یکنواخت و ثبت می تواند در داخل اتاق حفظ شود.
  سرعت خنک کنندگی کولر گازی اینورتر بسیار بیشتر از کولر گازی معمولی است.
  در کولر گازی های اینورتر سروصدا و میزان لرزش به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
  زیبایی پنل های دستگاه و هماهنگ شدن با سیستم های روز دنیا مانند WIFI و…..

  مزایا و معایب کولر گازی اینورتر

  برای آشنایی با کولر گازی های کم مصرف اینجا کلیک کنید.

  معایب کولرگازی معمولی:

  برق مصرفی بیشتر
  سر و صدای بیشتر نسبت به اینورتر
  استفاده از گاز R22
  طول عمر کمتر
  کارایی کند تر

  مزایا و معایب کولرگازی معمولی:

  قیمت خریداری مناسب تر نسبت به کولر‌های گازی اینورتر
  کاربردی شبیه به اینورتر دارد با اینکه هزینه کمتری دارد

  تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی را اینجا مطالعه کنید.

  نحوه ی تشخیص کولرگازی معمولی از کولرگازی اینورتر

  مطمئن‌ترین راه خرید از مراکز معتبری است که کولر گازی را با ضمانت نامه های معتبر عرضه میکنند.
  معمولاً شکل کولرهای اینورتر اصلی بسیار شیک و بوده و دارای بسته‌بندی قابل‌قبولی است.
  اما شاید مهم ترین روش تشخیص چک کردن برچسب فنی کولرگازی است.

  چک کردن نوع مصرف آمپر کولرگازی:

  در کولر های معمولی زمانی که آمپرمتر کلمپ را به دستگاه متصل می‌کند آمپرمتر روی یک عدد خاص ثابت می‌شود یا تغییر بسیار کمی دارد ولی در کولر های اینورتر زمانی که شما آمپرمتر کلمپ را به دستگاه متصل می‌کند این تغییرات بسیار زیاد است و اعداد مدام به‌صورت سعودی و نزولی بالا و پایین می‌شود و روی یک رنج خاص ثابت نخواهد شد
  چک کردن وجود برد فرمان در کندانسور یا یونیت خارجی

  در کولر های اینورتر به دلیل نوع سیستم طراحی شده داخل کندانسور (پنل بیرونی) یک برد نسبتاً بزرگ تعبیه شده است که فرمان‌های کمپرسور را کنترل می‌کند که معمولاً در کولر های معمولی این برد وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد کوچک‌تر و ابتدایی‌تر است

  گاز مصرفی کولرگازی اینورتر :

  نوع گاز کولر گازی کم‌مصرف در ۹۵ % مواقع گاز R410a  است که در کولرهای معمولی این گاز R22 می‌باشد و فرق این مورد را شما می‌توانید در برچسب فنی بالا مشاهده کنید.

  مقایسه شناسنامه دو کولر گازی اینوتر و معمولی :

  مزایا و معایب کولر گازی اینورتر

  برای مطالعه مقاله تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر اینجا کلیک کنید.

  پرسش های متداول درباره کولر گازی اینورتر

  کدام کولر گازی بهتر است کولر گازی ایتورتر یا غیر اینورتر؟

  کولر گازی اینورتر مصرف برق کمتری نسبت به کولر گازی معمولی دارد. علیرغم هزینه تعمیر و نگهداری کمی بیشتر، استفاده از کولر گازی اینورتر سبب صرفه جویی در مصرف برق و هزینه آن خواهد شد.

  آیا کولر گازی اینورتر واقعا باعث مصرف جویی در مصرف برق می شود؟

  کولر گازی اینورتر در مقایسه با کولر گازی معمولی مدعیست که تا 60%  باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود. البته به طور کلی مصرف برق در کولرهای گازی اینورتر نیز بستگی به بار کار دارد. هر چه که بار کار بیشتر باشد، هزینه مصرف برق نیز افزایش می باید. اما این موضوع هزینه مصرف غیر ضروری برق را به کاربر تحمیل نمی کند.

  آیا کولر گازی اینورتر نیاز به تثبیت کننده ولتاژ دارد؟

  اکثر کولرهای گازی اینورتر طوری ساخته شده اند که در ولتاژ گسترده ای قابل استفاده باشند. بسیاری از کولر گازی های اینورتر در طیف 100 تا 220 ولت کار می کنند تا نوسان ولتاژ بر عملکرد آن ها تاثیر نگذارد. به همین دلیل در کولر گازی اینورتر نیازی به استفاده از تثبیت کننده ولتاژ  یا همان محافظ نیست.

  برندهای تولید کننده کولر گازی اینورتر :

  ال جی و سامسونگ پرچمداران تولید کولر گازی های اینورتر در داخل کشور هستند ،اما با وجود تحریم ها و نبود اجناس اصلی از این برندها تولید کنندگان داخلی مانند ،ایران رادیاتور ،مهر اصل ، تهویه ، …. نیز اقدام به تولید کولر گازی های اینورتر کرده اند که در مقاله ای جداگانه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  تماس با کارشناس