نحوه تمیز کردن کندانسور یخچال

 • نحوه تمیز کردن کندانسور یخچال (Cleaning the refrigerator condenser) کندانسور (Condenser) یخچال یکی از اجزای اصلی سیستم خنک‌کننده است که وظیفه اصلی آن تبدیل گاز مبرد داغ به مایع است. این فرآیند با تبادل حرارت با محیط اطراف انجام می‌شود. عملکرد صحیح کندانسور برای کارکرد بهینه یخچال بسیار حائز اهمیت است.
  با توجه به محل قرار گیری کندانسور یخچال فریزر در پشت دستگاه این قطعه دائما در معرض انواع آلودگی ها مانند گردو غبار قرار دارد.تجمع این آلودگی ها در این قطعه باعث عدم کارکرد صحیح یخچال فریزر شما عزیزان میشود چرا که همانگونه که در ابتدای مطلب بیان کردیم این قطعه با تبادل حرارت گاز مبرد را به مایع تبدیل میکند.
  ما در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه تمیز کردن کندانسور یخچال فریزر خود آشنا کرده و به سوالات شما در این باره پاسخ دهیم.در صورت نیاز به مشاوره از طریق چت آنلاین با تکنسین های ما در ارتباط باشید.

  آموزش تمیز کردن کندانسور یخچال فریزر :

  برای تمیز کردن کندانسور یخچال فریزر ابتدای باید با مدل کندانسور دستگا خود آشنا شده عملکرد این دستگاه را بهتر بشناسید:

  1. کندانسور بیرونی یا هوایی
  یکی از انواع کندانسور یخچال، کندانسور بیرونی یا هوایی است. اگر به پشت یخچال‌های قدیمی دقت کرده باشید احتمالاً این نوع کندانسور توری و سیاه‌رنگ را دیده‌اید. برخلاف باور افراد روی این کندانسور‌ها گردوغبار کمتری می‌نشیند و البته تمیزکردن آن راحت‌تر است.
  2. کندانسور مربعی یا پاکتی
  معمولاً این نوع کندانسورها در داخل یخچال و در کنار موتور قرار دارند. هم چنین به کمک فن کار می‌کنند و گرمای کندانسور را به بیرون یخچال منتقل می‌کنند.
  3. کندانسور مخفی
  این نوع از کندانسورها بین ورقه و فوم بدنه یخچال قرار دارند. در واقع این نوع کندانسورها به دو طرف بدنه یخچال چسبیده‌اند..این نوع کندانسور درون بدنه یخچال قرار دارد که ممکن است در اثر تماس با گردوخاک کثیف شود و نیاز به تمیزکردن داشته باشد.

  چگونه کندانسور یخچال را تمیز کنیم؟

  یکی از اقدامات لازم در زمان خانه‌تکانی تمیزکردن کندانسور یخچال است. کندانسور یکی از قطعات یخچال است که تمیزکردن آن از اهمیت بالایی برخوردار است، کندانسور یخچال یا رادیاتور خنک‌کننده گاز یخچال است. این قطعه به دلیل اینکه از دسترس دور بوده و در فاصله بین دیوار و یخچال قرار گرفته است، گردوغبار و آلودگی‌های بسیاری را به خود جذب می‌کند که در گذر زمان می‌تواند آسیب‌پذیر باشد. در نتیجه تمیزکردن این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است.
  سرویس کندانسور یخچال فریزر

  وسایل موردنیاز برای تمیزکردن کندانسور:

  مواد و ابزارهای لازم:

  • جاروبرقی با نازل برس
  •  برس نرم یا برس مخصوص تمیزکردن کندانسور
  • دستکش محافظ

  تمیزکردن کندانسور یخچال یک کار ساده است که می‌تواند به بهبود عملکرد و طول عمر دستگاه شما کمک کند. بهتر است هر 6 ماه یکبار برای تمیز کردن کندانسور یخچال فریزر خود اقدام کنید.
  ابتدا اقدام به شناسایی نوع کندانسور یخچال خود نمایید که در ادامه نحوه تمیزکردن کندانسور یخچال را برای هر دو نوع کندانسور به شما آموزش خواهیم داد:
  درصورتی‌که در پشت یخچال خود شبکه‌ای از میله‌های سیاه‌رنگ را مشاهده کردید، می‌توانید به‌صورت دوره‌ای و در فاصله زمانی هر شش ماه به کمک یک دستمال اقدام به تمیزکردن کندانسور از گردوغبار نمایید.
  در صورت استوانه‌ای بودن کندانسور یخچالتان، ابتدا دستگاه را از برق کشیده و از قطع‌شدن جریان برق به دستگاه خود اطمینان حاصل نمایید.
  میله نگهدارنده پشت دستگاه را بیرون آورید تا پره‌های سردکننده کندانسور دستگاه در معرض دید شما قرار بگیرند.
  در این مرحله به کمک سری باریک جاروبرقی، اقدام به تمیزکردن گرد و غبارها نمایید و مراقب باشید که پره‌های دستگاه خم نشوند.
  بعد از برداشتن کامل گردوغبارها به‌وسیله جاروبرقی می‌توانید اقدام به پاک‌کردن قسمت‌های رویی کندانسور به‌وسیله یک دستمال نمایید.
  پس از آن میله نگهدارنده را مجدداً سر جای خود قرار دهید و یخچال را به برق متصل کنید.

  استفاده از دستمال مرطوب برای تمیزکردن کندانسور یخچال:

  درصورتی‌که شما در پشت یخچال خود میله‌های سیاه‌رنگی را به‌صورت شبکه‌ای می‌بینید، می‌توانید آن‌ها را توسط یک دستمال تمیز هر ۶ ماه یکبار به‌صورت دوره‌ای تمیز نموده و گردوغبار را از آن برطرف نمایید. به‌هیچ‌عنوان برای تمیز نمودن کندانسور از ترکیبات الکلی و مواد شوینده قوی استفاده نکنید.
  چرا که با آسیب‌دیدن بخش‌های داخلی کندانسور باید هزینه‌های گزاف برای تعمیر آن پرداخت شود.
  تمیز کردن کندانسور یخچال فریزر با دستمال خیس

  تمیزکردن کندانسور یخچال توسط جاروبرقی :

  اگر کندانسور یخچال شما حالتی استوانه‌ای دارد کافی است ابتدا یخچال را از برق قطع کنید و سپس با بیرون آوردن میله نگهدارنده پشت آن به کمک سری باریک جاروبرقی کندانسور را از گردوغبار تمیز کنید. پس از این کار می‌توانید قسمت‌های روی آن را با یک دستمال تمیزغباررویی نمایید. سپس میله نگهدارنده را مجدد سر جای خود نصب‌کرده و در نهایت یخچال را به جریان برق متصل کنید.

  آموزش تمیزکردن کندانسور یخچال با شلنگ آب :

  برای تمیزکردن کندانسور یخچال را به‌صورت اصولی شما می‌توانید پس از جداکردن یخچال از برق، با پوشاندن کمپرسور یخچال به کمک یک شلنگ آب کندانسور آن را تمیز کنید؛ اما مراقب باشید تا از ورود آب به رله اورلود جلوگیری نمایید. پس از دو ساعت با مطمئن شدن از خشک‌شدن آن، مجدد یخچال را به برق وصل کنید. بهتر است از این روش برای تمیزکردن یخچال‌فریزر خود استفاده نکنید.

  آموزش استفاده از فرچه بلند یا برس مخصوص :

  شما می‌توانید با استفاده از یک برس مخصوص یا یک فرچه برای غباررویی کندانسور و قسمت‌هایی که دسترسی به آن‌ها دشوار‌تر است استفاده کنید. حتماً مراقب باشید آسیبی به آن وارد نشود. اگر یخچال‌فریزر شما مجهز به آب‌سردکن است برای تمیزکردن کندانسور ورودی آب یخچال را قطع کنید.

  استفاده از اسپری آب و مایع :

  یکی دیگر از روش‌های تمیزکردن کندانسور استفاده از کمی مایع با آب به‌صورت اسپری است. با اسپری این محلول می‌توانید غبارهای روی آن را تمیز کنید.

  عواقب تمیزنکردن کندانسور یخچال:

  درصورتی‌که کندانسور یخچال، گردوغبار زیادی به خود جذب کند، نمی‌تواند عمل انتقال دما و حرارت را انجام دهد. در نتیجه این اتفاق، موارد زیر رخ خواهد داد:

  • عدم تخلیه هوای گرم از دستگاه
  • ایجاد خطا در سیستم یخچال
  • آسیب به موتور دستگاه
  • کاهش طول عمر یخچال
  • افزایش مصرف برق
  • خراب‌شدن مواد غذایی
  • فیلتر یخچال خراب شود.
  • سرماسازی در یخچال با مشکل روبه‌رو شود.
  • باعث آسیب‌دیدن سایر قسمت‌های داخلی یخچال می‌شود.
  • داغ‌شدن موتور یخچال
  • خراب‌شدن مواد غذایی داخل یخچال

  باتوجه‌به موارد بالا بهتر است کندانسور یخچال‌فریزر خود را به‌صورت مرتب هر 6 ماه تمیز کنید.
  البته ذکر این نکته خالی‌ازلطف نیست که در زمان نصب یخچال‌فریزر خود بهتر است فاصله مناسب بین یخچال تا دیوار را در نظر داشته باشید تا هوای آزاد در بین یخچال‌فریزر جریان داشته باشد.
  تمیز نکردن کندانسور یخچال فریزر

  مشکل ناشی از عدم تمیز کردن کندانسور یخچال علت
  کاهش سرعت خنک‌کنندگی تمیز نکردن کندانسور باعث افزایش لایه‌های گرد و غبار می‌شود که به کاهش انتقال حرارت و سرعت خنک‌کنندگی منجر می‌شود.
  افزایش مصرف انرژی انباشت گرد و غبار بر روی کندانسور باعث افزایش فشار کاری ماشین یخچال می‌شود که منجر به افزایش مصرف انرژی می‌گردد.
  افزایش دما در داخل یخچال با افزایش فشار و کاهش توان خنک‌کنندگی، دمای داخل یخچال افزایش می‌یابد و عملکرد یخچال کاهش می‌یابد.
  خرابی قطعات افزایش فشار و دما می‌تواند به سرعت به فرسایش قطعات مکانیکی یخچال منجر شود و باعث خرابی و نقصان در سیستم شود.

  فواید سرویس یخچال فریزر و شست و شوی کندانسور:

  ما بارها به اهمیت سرویس یخچال‌فریزر اشاره کرده‌ایم.سرویس یخچال می‌تواند از بروز مشکلات و خرابی‌های آن تا حد زیادی پیشگیری کند. متأسفانه اکثر افراد تا زمانی که یخچال آنها دچار مشکل یا خرابی نشود، برای سرویس کردن آن اقدام نمی‌کنند. اما باید بدانید که برای جلوگیری از ایجاد مشکل در یخچال بهتر است آن را هر سال سرویس کنید و برای یخچال‌فریزرهای سایدبای‌ساید، هر شش ماه یک‌بار این کار را انجام دهید. در واقع هزینه‌ای که برای سرویس یخچال می‌کنید، نسبت به هزینه بالقوه‌ای که در اثر خراب‌شدن آن به شما تحمیل می‌شود، بسیار ناچیز است در زمان سرویس یخچال‌فریزر توسط تیم تهران سرویس آنلاین شست‌وشوی کندانسور انجام شده و گردوغبار از روی صفحه دستگاه شما پاک خواهد شد. برای انجام سرویس یخچال‌فریزر خود همین حالا با نزدیک‌ترین شعبه تهران سرویس آنلاین در تماس باشید.

  چند نکته مهم در مورد تمیزکردن کندانسور :

  اگر یخچال در مکان شلوغی که در معرض گردوخاک فراوانی قرار دارد باید هر 3 ماه اقدام به تمیز کاری کندانسور و موتور یخچال کرد.
  فاصله یخچال از دیوار مجاور و پشت آن نباید کمتر از 10 سانتی متر باشد.
  موقع تمیزکردن کندانسور یا موتور یخچال از ماسک استفاده کنید. چون گردوخاکی که بر روی موتور و کندانسور جمع شده است به‌خاطر اینکه گرمادیده است بسیار نازک شده است و سریعاً به ریه‌های تنفسی انسان می‌رسد.
  هرگز فراموش نکنید که قبل از انجام تمیزکاری، دوشاخه برق یخچال را از پریز برق جدا کنید.
  بعد از تمیزکاری کندانسور و موتور یا کمپرسور یخچال، با یک‌پارچه مرطوب تمام ریزگردهای گردوخاک را پاک کنید. لطفاً فقط دستمال یا پارچه مرطوب نه پارچه خیس.
  بعد از تمیزکردن کندانسور، یخچال را به‌صورت کامل به دیوار نچسبانید.
  زمان تمیزکردن بهتر است از ماسک استفاده کنید.
  آموزش تمیز کردن کندانسور یخچال فریزر

  خلاصه ای از مقاله:

  پرسش پاسخ
  عملکرد کندانسور یخچال
  • تبدیل گاز مبرد گرم به مایع
  • انتقال مایع خنک شده از کندانسور به اواپراتور
  • ایجاد فرآیند سرما سازی توسط گاز
  محل قرارگیری کندانسور یخچال
  • لوله های مارپیچ در پشت یخچال
  • در بعضی از مدل ها در بدنه
  مشکلات تمیز نکردن کندانسور یخچال
  1. از بین رفتن سرمای یخچال
  2. خراب شدن مواد غذایی
  3. داغ کردن کمپرسور
  4. آسیب رسیدن به قطعات
  5. تولید سر و صدای زیاد
  آیا میشود پشت یخچال را شست؟
  • توضیه نمی شود.
  • سوختگی موتور، سیم ها و سایر اجزای الکتریکی
  • زنگ زدگی لوله های کندانسور
  • خطر برق گرفتگی
  نحوه تمیز کردن کندانسور یخچال
  1. یخچال را از برق بکشید.
  2. پره ها و فن کندانسور را با جاروبرقی پاک کنید.
  3. نشتی لوله ها را بررسی کنید.
  4. اطراف کندانسور را تمیز کنید.
  5. یخچال را سر جای خود بگذارید و به برق بزنید.
  دلیل داغ بودن زیاد کندانسور
  1. کمبود گاز مبرد
  2. قرار داشتن در محیط گرم
  3. تجمع زیاد گرد و خاک
  4. خراب شدن فن
  علت سرد بودن کندانسور یخچال
  1. قرار داشتن در محیط سرد
  2. خرابی کمپرسور
  3. نشتی گاز

  خدمات حرفه‌ای تعمیرات یخچال :

  آیا یخچال شما به درستی کار نمی‌کند؟ آیا نگران از دست رفتن مواد غذایی خود هستید؟ ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم!
  شرکت تهران سرویس آنلاین با سال‌ها تجربه در ارائه خدمات تعمیرات و نگهداری انواع یخچال‌ها آماده است تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل شما را برطرف کند. تیم متخصص و فنی ما با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و قطعات اصلی، تضمین می‌کند که یخچال شما به حالت اول بازگردد.
  فرقی نمیکند که برند یخچال فریزر شما چیست و یا اینکه در کدام منطقه از پایتخت سکونت دارید، تهران سرویس آنلاین با داشتن 5 شعبه فعال در سراسر پایتخت به صورت شبانه روزی در حال ارائه خدمات تعمیر یخچال فریزر به مشتریان عزیز است.
  برای ثبت درخواست خود همین حالا اقدام کنید.
  خدمات ما شامل:
  – تعمیرات تخصصی انواع یخچال‌های خانگی و صنعتی
  – تعویض قطعات معیوب با قطعات اصلی و با کیفیت
  تعمیر برد یخچال فریزر
  – عیب‌یابی و مشاوره رایگان
  – خدمات سریع و قابل اعتماد در محل

  شست و شوی کندانسور یخچال فریزر در شمال تهران :

  مشتریان عزیز ساکن مناطق شما پایتخت به منظور ثبت درخواست تعمیرکار یخچال فریزر خود میتوانند از طریق تماس با شماره ۲۲۶۶۹۱۹۶ و یا چت آنلاین سایت اقدام نمایند.
  از زمان ثبت درخواست شما عزیزان تا حضور تکنسین تنها ۱ ساعت به طول خواهد انجامید.
  تیم تخصصی تهران سرویس آنلاین با داشتن بیش از ۱۰۰ تکنسین مجرب و حرفه ای در زمینه ی تعمیرات یخچال فریزر در کنار شماست تا کیفیت بالای خدمات را با کمترین هزینه تجربه کنید.
  گارانتی ۶ ماه خدمات ارائه شده تضمین گر کیفیت ماست.

  شست و شوی کندانسور یخچال فریزر در غرب تهران:

  اگر شما عزیزان ساکن مناطق غربی پایتخت هستید، دیگر نگران تعمیرات یخچال فریزر خود نباشید.تهران سرویس آنلاین با داشتن شعبه ی غرب تهران با شماره تماس ۴۴۲۸۴۷۴۳ امکان اعزام نیرو در کمتر از ۱ ساعت در تمام طول شبانه روز برای شما عزیزان فراهم کرده است.
  تعمیرات یخچال فریزر توسط بهترین متخصصان پایتخت در کمترین زمان و با ارائه ضمانت نامه ۶ ماه خدمات صورت گرفته و شما عزیزان با دریافت کد اشتراک مجموعه میتوانید از تخفیف های ویژه مشتریان مجموعه برخوارد شوید.

  شست و شوی کندانسور یخچال فریزر در شرق تهران :

  شهروندان عزیز ساکن شرق و یا جنوب شرق تهران به جهت ثبت درخواست تعمیرکار یخچال فریزر خود با شماره تماس ۷۷۲۴۱۵۰۵ تماس حاصل کرده و یا از طریق چت آنلاین مشخصات خود را ثبت نمایند.
  اعزام نیرو به تمامی مناطق شرق پایتخت در کمتر از ۱ ساعت امکان پذیر خواهد بود.
  شعبه شرق تهران به صورت ۲۴ ساعت پاسخگوی مشتریان عزیز بوده و ارائه تمام خدمات تعمیراتی با گارانتی ۶ ماه صورت خواهد گرفت.

  شست و شوی کندانسور یخچال فریزر در مرکز تهران :

  یکی از مشکلات مشتریان عزیز ساکن مناطق مرکزی تهران وجود طرح ترافیک بوده ه ارائه بسیاری از خدمات را برای این شهروندان با مشکل مواجه کرده است.
  اما متخصصان تهران سرویس آنلاین در تمام مناطق مرکزی پایتخت حتی مناطق دارای طرح ترافیک در کمتر از یک ساعت حاضر و اقدام به تعمیر یخچال فریزر مشتریان عزیز مینمایند.تنها کافی است برای ثبت درخواست تعمیرکار یخچال فریزر با شماره تماس ۶۶۵۹۳۳۶۸ تماس حاصل کرده و یا از طریق چت آنلاین سایت مشخصات خود را ثبت نمایید.

  شست و شوی کندانسور یخچال فریزر در جنوب تهران :

  تهران سرویس آنلاین برای رفاه حال مشتریان عزیز جنوب تهران شعب این منطقه را با شماره تماس 55795334 تاسیس و تمامی خدمات تعمیر سرویس و نصب یخچال را به مشتریان عزیز ارائه میدهد.
  شعبه جنوب تهران با توجه به درخواست بسیاری از مشتریان عزیز به صورت حضوری به ارائه خدمات تعمیراتی پرداخته و امکان خرید حضوری قطعات را نیز برای همکاران فراهم کرده است.
  پیش از حضور در این شعبه ضمن تماس قبلی ساعت مراجعه خود را فیکس نمایید.

  نحوه ثبت درخواست در تهران سرویس آنلاین :

  برای ثبت سفارش در تهران سرویس آنلاین میتوانید به نزدیکترین شعبه ما به محل سکونت خود تماس حاصل نمایید و یا با ارسال پیامک مشخصات خود برای کارشناسان ما ارسال کنید،پس از ارسال پیامک کارشناسان تهران سرویس آنلاین با شما تماس خواهند گرفت و نزدیکترین تکنیسین را برای شما اعزام میکنند.مشترکین قبلی با بیان کد اشتراک و یا شماره فاکتور قبلی میتوانند از ۱۰ درصد تخفیف مجموعه ما بهرمند شوند.

  ساعت مراجعه تکنیسین چه ساعتی از روز خواهد بود:

  پس از ثبت درخواست توسط مشتریان عزیز نزدیکترین تکنسین در کمتر از ۱ ساعت در محل شما حاضر بوده و نسبت به رفع مشکل یخچال فریزر شما عزیزان اقدام خواهد کرد.
  اما در صورتی که ساعت مشخصی را برای حضور تعمیرکار یخچال فریزر خود در نظر گرفته اید، در هنگام ثبت درخواست با کارشناس پشتیبان ساعت حضور را اعلام نمایید.
  برای دریافت خدمات در روزهای تعطیل و بخصوص جمعه ها میتوانید از چند روز قبل ساعت و روز مد نظر را با کارشناس پشتیبانی فیکس کرده تا تعمیرات شما در تایمم مقرر انجام گردد.

  اگر از ارائه خدمات یخچال ناراضی باشیم چه کاری باید انجام دهیم:

  مجموعه ما با داشتن بیش از ۱۰۰ پشتیبان فعال در راستای ثبت نظرات شما عزیزان آماده است، تا تمامی
  نظرات و انتقادات شما را در بهبود ارائه خدمات تهران سرویس آنلاین به کار گیرد.
  بعد از اتمام ارائه خدمات توسط کارشناسان در صوررت عدم رضایت از نحوه انجام کار و یا هرگونه مشکل پیش امده کافیست با شماره تماس مرکزی تهران سرویس آنلاین تماس حاصل نمایید، تا شکایت شما از طریق دفتر مرکزی پیگیری شود و نتیجه آن به شما ابلاغ شود.

  چرا سرویسکار یخچال فریزر خود را باید از تهران سرویس آنلاین درخواست دهید:

  ۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۱۰ سال و مختص تعمیرات یخچال فریزر
  ۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
  ۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
  ۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
  ۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
  ۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
  ۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
  ۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
  ۹-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
  ۱۰-بالاترین رضایت مردمی
  ۱۱-ارائه خدمات تمامی برندهای یخچال فریزر در تهران
  ۱۲-اعزام نیرو در کوتاه ترن بازه زمانی به سراسر پایتخت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس