آموزش سیم کشی کولر گازی

 • سیم کشی کولر گازی (Air conditioner wiring) یکی از از مهمترین قسمت های نصب کولر گازی به شمار می رود ، چرا که این کار علاوه بر تخصص فنی نیازمند دانش و تجربه کافی میباشد.برای کولر گازی با ظرفیت های مختلف از کابل و سیم های مجزای استفاده میشود ، که انتخاب درست این سیم برق ها از طریق شناسنامه کمپرسور دستگاه صورت می گیرد
  کوچکترین اشتباه در انجام عملیات سیم کشی کولر گازی منجر به آتش سوزی، خرابی دستگاه و…… خواهد شد.
  برای جلوگیری از خطرات پیش رو بهتر است، برای نصب کولر گازی خود از متخصصان نصب کولر گازی در تهران سرویس آنلاین بهره ببرید.
  برای دانلود فایل سیم کشی کولر گازی اینجا کلیک کنید.

  وسایل مورد نیاز برای سیم کشی و نصب برق کولر گازی:

  • نوار چسب مخصوص
  • سر سیم زن
  • سیم لخت کن
  • وایرشو
  • وارنیش

  سیم کشی کولر گازی و اسپلیت:

  در کولرهای گازی اسپلیت از 12 هزار تا 27 هزار برق مورد نیاز برای پنل خارجی به طور کامل از یونیت داخلی تامین می شود.اما در کولرهای اسپلیت مدل های 28هزار به بالا، منبع برق جداگانه در کندانسور وجود دارد، که برق این قسمت را تامین می کند.
  نمونه مورد بررسی ما یک کولر گازی اسپلیت 12 هزار است. اگر ترمینال های روی کندانسور دستگاه را بررسی کنیم، علامت های 1 یا L، 2 یا N، E را می بینیم که در واقع محل اتصال سیم های برق کولر هستند.
  برای این که بدانیم هر ترمینال مربوط به کدام سیم است، کافیست ببینیم هر سیم خروجی مربوط به کدام بخش از کولر گازی اسپلیت است.

  • ترمینال شماره 1 یا L سیم فاز

  ترمینال شماره یک یا L همان سیم قهوه ای رنگ است که به ترمینال C کمپرسور کولر گازی اتصال پیدا می کند، بنابراین سیم L1 دستور از برد دستگاه است که به استارت زدن کمپرسور کمک می کند.

  • ترمینال شماره 2 یا N سیم نول

  سیم شماره 2 یا N همان سیم نول در کولر گازی است که به ترمینال C بر روی خازن وصل شده و از همان پایه خارج و به پایه R بر روی کمپرسور وصل می شود.

  • ترمینال شماره 3 دستور گرمایش به شیر برقی

  اگر کولر گازی اسپلیت ما از نوع سرمایشی و گرمایشی باشد، ترمینال های 3 و 4 هم بر روی کندانسور دستگاه قرار دارد.وقتی کولر گازی در حالت سرمایش قرار می گیرد، از طریق اتصال سیم به ترمینال شماره 3 بر روی پنل شیر برقی فعال می شود.با فعال شدن شیر برقی در حالت زمستانه، سوپاپ شیر سه راهی حرکت می کند. در این حالت سیکل ما به جای اینکه گاز خروجی از کمپرسور را به کندانسور وارد کند، این گاز را به اوپراتور هدایت می نماید.زمانی که دستگاه از حالت زمستانه و گرمایش خارج شود، درست عکس این حالت اتفاق می افتد، یعنی برق از شیر برقی قطع شده و گاز به کندانسور وارد می شود.

  • ترمینال شماره 4 دستور استارت موتور فن

  اما در کولرهای گازی صرفاً سرمایشی ترمینال های 3 و 4 وجود ندارد و فقط ترمینال های 1، 2 و یک ترمینال دیگر مخصوص سیم ارت قابل مشاهده هستند.در این حالت برق ورودی به دستگاه همراه با کمپرسور است و دستور استارت موتور فن کندانسور از سمت برد کولر گازی صادر می شود.در صورتی که می خواهید با نحوه راه اندازی کولر گازی در حالت گرمایش آشنا شوید، فقط کافیست لینک مقاله را لمس کنید.

  • ترمینال های مربوط به خازن کولر اسپلیت

  چنانچه نقشه خازن کمپرسور کولر گازی را نگاه کنید، سه پایه بر روی آن می بینید:

  • پایه مربوط به فن با علامت F
  • پایه مشترک بین فن و کمپرسور با علامت C
  • پایه مربوط به کمپرسور با علامت Herm

  پایه Herm یا همان کمپرسور به سیم قرمز رنگ متصل می شود و از آنجا به پایه C بر روی کمپرسور اتصال دارد.

  نحوه انتخاب کابل برق، کابل فرمان و فیوز مینیاتوری کولر اسپلیت

  قبل از آنکه توضیحات مورد نیاز در خصوص نحوه کابل کشی کولر گازی اسپلیت را بیان کنیم، لازم است تا شما را با اقلام مورد نیاز برای کابل کشی کولر آشنا کنیم.

  برای اینکه بتوانید سیم کشی کولر گازی اسپلیت را انجام دهید به دو نوع کابل نیاز دارید:

  • کابل برق کولر

  کابل برق کولر مسئول تامین برق مصرفی در کولر است، که با توجه به ظرفیت دستگاه در سایزهای مختلف 2*2.5، 2*4 و 2*6 قابل تهیه و استفاده است.

  برای اینکه دقیقاً بدانید از سیم شماره چند باید برای سیم کشی برق کولر اسپلیت استفاده کنید، دو راه وجود دارد:

  1. روی پلاک کولر گازی خود را نگاه کنید، معمولاً مقدار جریان مصرفی دستگاه درج شده است. بنابراین شما می توانید به راحتی شماره کابل برق کولر خود را پیدا کنید.

  به عنوان مثال اگر جریان مصرفی کولر شما بر اساس اطلاعاتی که بر روی پلاک دستگاه نوشته شده، در حالت ماکزیموم 12 آمپر باشد، سیم برق شماره 2.5 برای شما بهترین انتخاب است.

  شاید با خود بگویید سیم 1.5 هم می تواند جواب گوی نیاز دستگاه باشد، اما به خاطر داشته باشید که کولر گازی در حالت استارت اولیه خود تقریباً یک و نیم برابر حالت معمولی برق می کشد.

  1. در صورتی که به اطلاعات درج شده بر روی پلاک کولر به هر دلیلی دسترسی نداشتید، می توانید از طریق یک فرمول ریاضی جریان برق مصرفی کولر را محاسبه کرده و از این طریق شماره سیم مورد نیاز برای آن را پیدا کنید.

  به این صورت که ابتدا ببینید کولر شما چند هزار است؟ به این مقدار ظرفیت کولر می گویند، حال مقدار عددی ظرفیت کولر خود را بر عدد 3.5 تقسیم کرده و جواب بدست آمده را بر 12 ضرب کنید.در نهایت باید جواب حاصل ضرب را بر عدد 2000 تقسیم کنید تا مقدار جریان مصرفی کولر اسپلیت شما بر اساس آمپر مشخص شود.

  برای مطالعه مقاله علت خاموشی ناگهانی کولر گازی چیست؟ اینجا کلیک کنید.

  • کابل فرمان کولر گازی

  علاوه بر کابل برق، به کابل فرمان نیز برای سیم کشی کولر اسپلیت نیاز پیدا خواهید کرد. کابل فرمان به کابلی می گویند که ارتباط بین یونیت داخلی و خارجی کولر اسپلیت را فراهم می کند.

  بنابراین کابل فرمان وظیفه انتقال تبادلات بین اوپراتور و کندانسور را به عهده دارد. رایج ترین سایزهای کابل فرمان کولر گازی اسپلیت عبارتند از:

  • 4*1.5
  • 5*1.5
  • 6*1.5
  • 7*1.5
  • 10*1.5

  اگر کولر گازی اسپلیت شما از نوع معمولی است، می توانید از کابل فرمان از نوع افشان استفاده کنید. اما در صورتی که کولر گازی اسپلیت شما از نوع اینورتر باشد، بایستی کابل فرمان دستگاه را از نوع شیلدار انتخاب کنید.

  سوالی که برای اکثر افراد ایجاد می شود این است که در زمان کابل کشی کولر اسپلیت از کابل شماره چند باید استفاده کنیم؟

  جواب به این سوال با توجه به پارامترهای مختلفی از جمله ظرفیت کولر گازی اسپلیت، فاصله بین دو یونیت داخلی و خارجی و همچنین ظرفیت کنتور برق در ساختمان می تواند متنوع باشد.به عنوان مثال اگر ظرفیت کنتور برق یک ساختمان 25 آمپر باشد و ما بخواهیم کولر گازی 18000 را در فاصله 30 متری از کنتور وصل کنیم، باید کابل فرمان ما شماره 4 باشد.

  جدول زیر می تواند برای انتخاب کابل فرمان مناسب کولر گازی اسپلیت بر اساس آمپراژ کنتور برق ساختمان به شما کمک کند:

  ظرفیت کنتور برق ساختمان شماره کابل فرمان مورد نیاز
  25 آمپر 4*1.5
  32 آمپر 6*1.5
  50 آمپر 10*1.5

  جدول محاسبه کابل فرمان کولر گازی اسپلیت بر اساس ظرفیت کنتور

  یک تفاوت دیگری که کابل های فرمان کولر گازی وجود دارد، تعداد رشته های این کابل است. برای کولرهای گازی اینورتر کابل فرمان شامل 3 رشته فاز، نول و ارت است.اما برخی کولرها با توجه به مدل و طراحی دستگاه ممکن است به کابل فرمان چند رشته ای برای اتصال جداگانه به کمپرسور، موتور فن، کندانسور و… نیاز داشته باشند.

  • فیوز برق مینیاتوری

  یک وسیله دیگر که باید قبل از اقدام به سیم کشی کولر اسپلیت آن را هم تهیه کنید، فیوز برق مینیاتوری است.

  دلیل استفاده از فیوز برق در مسیر سیم کشی کولر اسپلیت این است که این وسیله مصرف برق زیادی دارد، یعنی مدل های کم مصرف کولر گازی هم در زمان روشن شدن جریان بالایی می کشند.

  بنابراین اگر از فیوز مشترک روشنایی ساختمان برای کولر گازی هم استفاده شود، طول عمر وسایل روشنایی در ساختمان به شدت افت پیدا می کند.فیوز برق مناسب برای کولر گازی اسپلیت بهتر است از نوع C یا کندکار باشد. علاوه بر این توجه داشته باشید که ماکزیموم جریان فیوز با مقدار جریان مصرفی دستگاه متناسب باشد.

  برای اینکه بفهمید مقدار جریان مصرفی کولر گازی اسپلیت شما چقدر است تا بر اساس آن به تهیه فیوز اقدام کنید، می توانید به توضیحات داده شده در قسمت انتخاب کابل برق کولر مراجعه نمایید.فیوز برق که در سر راه کولر گازی اسپلیت نصب می کنیم با توجه به ظرفیت کولر متفاوت است، اما به طور کلی اگر ظرفیت کولر بیش از 18000 BTU باشد، باید از فیوز 20 تا 25 آمپر استفاده کنیم. برای ظرفیت های کمتر می توان از فیوز با ظرفیت پایین تر استفاده کرد.

  نحوه سیم کشی کولر گازی

  انتخاب درست سیم و کابل برای نصب کولر گازی:

   همانطور که پیشتر گفتیم انتخاب سیم و کابل برق مناسب دستگاه کولر گازی باید متناسب با ظرفیت دستگاه و از روی شناسنامه دستگاه  انتخاب شود.قبل از انجام عملیات کابل کشی کولر گازی شما باید از توان مصرفی کولر گازی خود آگاه باشید و بر اساس توان مصرفی کولر گازی خود اقدام به خرید کابل نمایید.
  روی شناسنامه دستگاه کولر گازی توان مصرفی بر حسب بی تی او نوشته شده است اگر میزان توان مصرفی یا  همان بی تی یو را  دو هزار تقسیم کنیم، مقدار جریان مصرفی کولر گازی بر حسب آمپر بدست می آید که با استفاده از آن می توان به خرید کابل و سیم مناسب اقدام کرد.

  قطع سیم برحسب میلی متر مربع حداکثر آمپر مجاز برای سیم حداکثر آمپر مجاز برای کابل با روکش PVC
  سیم 1.5 10 آمپر 15 آمپر
  سیم 2.5 15 آمپر 20 آمپر
  سیم 4 20 آمپر 25 آمپر
  سیم 6 25 آمپر 35 آمپر
  سیم 10 35 آمپر 50 آمپر

  نکته :

  توجه داشته باشید که هیچگاه برای سیم کشی کولر گازی خود از سیم های تک رشته ای استفاده نکنید ،جنس پی وی سی که بر روی کابل ها کشیده می شود، باعث عایق شدن سیب و همچنین این از افت فشار شما جلوگیری می کند. 

  سیم کشی کولر گازی

  مراحل سیم کشی کولر گازی:

  1) عایق اولیه کابل ها با استفاده از سیم لخت کن جدا کنید.
  2) بعد از جدا کردن عایق کابل، طول سیم های داخل کابل ، تنظیم شود تا اتصالی تمیز و ایمن حاصل شود.
  در کابل اصلی سیم اول به عنوان بلندترین سیم به طول 100 میلی متر در نظر گرفته می شود و سیم های بعدی به اندازه 20 میلی متر کوتاه تر از سیم بالایی در نظر گرفته می شوند، در کابل دوم، سیم اول به عنوان کوتاه ترین سیم به طول 40 میلی متر در نظر گرفته می شود و سیم های بعدی به اندازه 20 میلی متر بلندتر از سیم بالایی در نظر گرفته می شوند.
  3) عایق هر یک از سیم ها به اندازه 20 میلی متر با استفاده از سیم لخت کن جدا شود.
  4) وایرشو (wire show) و وارنیش وارد سیم کنید.
  5) سیم های لخت شده هر کابل مطابق شکل زیر به اندازه 15 میلی متر در هم پیچیده شوند.
  6) وایرشو روی قسمت سیم های پیچیده شده کشیده شود، به طوری که کامل روی سیم های لخت را بگیرد. دو انتهای وایرشو با استفاده از سر سیم زن، فشرده شود.
  7) وارنیش روی وایرشو کشیده شود و به اندازه ای با شعله حرارت داده شود تا وارنیش مطابق شکل زیر سفت شود.
  8) نوار چسب به صورت مجزا مطابق شکل زیر دور هر سیم پیچیده شود.
  9) نوار چسب دور تمام سیم ها پیچیده شود و کابل ها به یکدیگر متصل شوند.

  به طور خلاصه در سیم کشی کولر گازی:

  • درب تابلو را باز نمایید.
  • در پوش سیم کشی را بردارید.
  • حال سیم آبی که اتصال قدرت است را به ترمینال 1(N) ، سیم قهوه ای را به ترمینال 2، سیم قرمز را به ترمینال 3 و سیم زرد را به منبع تغذیه متصل نمایید.
  • در پوش سیم کشی را در جایگاه اولیه قرار دهید. و سیم‌های برق را مطابق نقشه برق و صفحه ترمینال یونیت داخلی وصل نمایید.

  نحوه سیم کشی کولر گازی

  نکته :
  1-این قسمت را با حساسیت و دقت عمل بالا انجام دهید چرا که در صورت اتصال سیم کابل ها مطابق نقشه سیم کشی و دستورالعمل گفته شده، احتمال ایجاد شوک الکتریکی و آتش سوزی در کولرهای گازی به حداقل خود خواهد رسید.
  2-توجه داشته باشد به هیچ وجه جهت اتصال کابل‌های کولر گازی از سیم‌های تکه تکه شده و چسب خورده استفاده نکنید چرا که ممکن است این سیم‌ها بر اثر گرمای شدید منجر به آتش سوزی شوند.
  3-جلوگیری از هر گونه سانحه ای بهتر است سیم‌ها را مستقیما از جعبه فیوز تا کولر گازی کشیده و متصل نمایید.
  4-در هر سرویس کولر گازی از تکنیسین بخواهید سیم کشی کولر گازی را بررسی کند.

  سیم کشی کولر گازی بازی برای برندهای مختلف:

  به یاد داشته باشید سیم کشی کولر گازی در برند های مختلف متفاوت بوده و نمی توان برای تمامی برند ها از یک نقشه استفاده کرد، به طور معمول داخل دفترچه راهنمای تمامی برندهای کولر گازی نقشه سیم کشی آنها موجود است.

  مشکلات رایج سیم کشی کولر گازی و نحوه رفع آنها :

  خرابی سیستم کولر گازی خانه شما را ناخوشایند می کند و مقدار تاسف بار برق مصرف می کند. تشخیص مشکل می تواند شامل بررسی سیم کشی باشد. مشکلات سیم کشی کولر گازی می تواند تعمیر کولر گازی را دشوارتر کند، به خصوص اگر تجربه کار با قطعات الکتریکی را نداشته باشید.
  برخی از علائم مشکلات الکتریکی بیشتر از سایرین مشهود است.
  در زیر مشکلات رایج سیم کشی کولر گازی و راه حل های احتمالی آورده شده است.
  بوی بد
  مشکلات سیم کشی برق می تواند بوهای قوی مانند آب شدن پلاستیک، سوختن لاستیک یا بوی ماهی را ایجاد کند. این بوها نشان دهنده یک مشکل الکتریکی بالقوه خطرناک در واحد کولر گازی شما است. اگر هنگام روشن شدن کولر گازی خود بوی سوختگی حس کردید، آن را خاموش کنید و فوراً با یک متخصص تماس بگیرید.
  اتومات سریع کولر گازی
  سیم کشی شل یا معیوب ممکن است باعث شود سیستم کولر گازی شما چرخه کوتاهی داشته باشد یا برای دوره های کوتاه مدتی روشن و خاموش شود. قبل از بررسی سیم‌کشی، می‌توانید سایر اجزای سیستم مانند فیلتر، مبرد و کویل‌های تبخیرکننده را بررسی کنید، زیرا این قطعات همچنین می‌توانند باعث چرخه کوتاه شوند.
  افزایش قبض برق
  مشکلات سیم کشی می تواند باعث افزایش سرسام آور قبض برق شما شود. مشکلاتی مانند دوچرخه‌سواری کوتاه باعث مصرف انرژی بیشتر می‌شود، بنابراین اگر متوجه جهش در صورت‌حساب خود شدید، سیم‌کشی کولر گازی خود را بررسی کنید.
  ترموستات کار نمی کند
  اگر کولر گازی شما به کنترل‌های ترموستات مانند تغییرات دما، روشن یا خاموش کردن، یا فقط از فن استفاده نمی‌کند، ممکن است مشکلات الکتریکی داشته باشید. یک متخصص می تواند در تعیین اینکه آیا واحد کولر گازی یا ترموستات نیاز به تعمیر یا تعویض دارد کمک کند.
  خاموش کردن مدار شکن
  کلیدهای مدار دارای مکانیسم های ایمنی داخلی برای محافظت از شما و خانه شما در برابر سیم کشی معیوب هستند. اگر سیستم تهویه مطبوع شما در سیم کشی مشکل داشته باشد، ممکن است قطع کننده مدار شما را خراب کند. قطع کننده های مکرر نیاز به بازرسی از برقکاران دارای مجوز دارند که می دانند چگونه با خیال راحت روی تابلوهای برق و سیستم های کولر گازی کار کنند.

  نحوه رفع مشکلات سیم کشی کولر گازی :

  اگر مصمم هستید که مشکلات سیم کشی کولر گازی خود را خودتان برطرف کنید، رایج ترین مشکلات و نحوه تعمیر آنها را بررسی کنید.
  سیم های در معرض دید
  سیم های داخل سیستم تهویه مطبوع شما دارای یک پوشش عایق شده از لاستیک یا پلاستیک هستند. این پوشش از آسیب دیدن سیم ها مانند ساییدگی، خوردگی یا جدا شدن جلوگیری می کند. اگر سیستم تهویه مطبوع خود را باز کردید و بدنه سیم های شکافته یا آسیب دیده دیدید، ممکن است نیاز به تعویض سیم ها داشته باشید.
  می توانید از نوار الکتریکی برای بسته بندی سیم ها و جلوگیری از آسیب بیشتر آنها استفاده کنید. نوار برق یک راه حل دائمی نیست، بنابراین برنامه ریزی کنید که سیم ها را تعویض کنید یا از یک برقکار بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.
  سیم های شل
  واحدهای تهویه مطبوع در حین کار می لرزند که می تواند باعث شل شدن سیم ها از اتصالات آنها شود. سیم‌های شل نمی‌توانند به درستی جریان برق را در سراسر واحد شما منتقل کنند، و باعث می‌شود که کار متوقف شود یا به طور متناوب کار کند. گاهی اوقات می توانید این سیم ها را خودتان سفت کنید، اما به یاد داشته باشید که قبل از کار بر روی آنها برق را خاموش کنید.
  سیم کشی معیوب
  اگر مشکوک به سیم کشی معیوب در سیستم کولر گازی خود هستید، با یک برقکار حرفه ای تماس بگیرید تا مشکلات را بررسی، عیب یابی و تعمیر کند.

  تعمیر سیم کشی ACکولر گازی

  قبل از تعمیر مشکلات سیم کشی کولر گازی، به ابزارهای مناسب نیاز دارید، مانند:
  آچار قابل تنظیم
  دریل یا درایور شارژی
  پیچ گوشتی های عایق
  دم باریک
  ست سوکت و جغجغه
  راننده مهره
  مولتی متر
  تستر ولتاژ
  چراغ قوه

  سیم کشی کولر گازی در شمال تهران :

  با توجه به افزایش درخواست تعمیرات اسپلیت و انواع برند کولر گازی در مناطق شمالی شهر تهران مجموعه تهران سرویس آنلاین اقدام به تاسیس شعبه شمال شهر با شماره تماس ۲۲۶۶۹۱۹۶ نموده است.
  این شعبه به صورت دو شفیت از ۹ صبح الی ۲۱ آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز میباشد.
  شعبه شمال شهر تهران بدون تعطیلی حتی در روزهای تعطیل در کنار شماست تا آسایش و آرامش را به خانه هایتان برگرداند.
  برای رزرو وقت در روزهای تعطیل بهتر است از قبل اقدام نمایید.

  سیم کشی کولر گازی در غرب تهران:

  تهران سرویس آنلاین با احداث شعبه غرب تهران گام بزرگی در ارائه خدمات به پایتخت نشینان عزیزامان برداشته است.تمامی خدمات تعمیرات کولر گازی در این شعبه به صورت شبانه روزی در حال ارائه به مشتریان میباشد.
  برند کولر گازی شما ایرانی باشد یا خارجی تهران سرویس آنلاین تیم تخصصی تعمیرات آن را داشته و در کمتر از ۱ ساعت برای شما عزیزان اعزام خواهد کرد.همشهریان عزیز ساکن غرب تهران برای ثبت سفارشات خود کافیست با شماره تماس ۴۴۲۸۴۷۴۳ تماس بگیرند ،تا از تمامی خدمات تهران سرویس آنلاین با ضمانت ۶ ماه بهرمند شوند.

  سیم کشی کولر گازی در شرق تهران :

  پایتخت نشینان در مناطق شرق و جنوب شرقی برای ثبت درخواست تعمیرات کولرگازی و اسپلیت خود میتوانند در تمام طول هفته از ساعت ۹ صبح الی ۲۱ با شماره تماس ۷۷۲۴۱۵۰۵ تماس حاصل کرده و یا از طریق چت انلاین درخواست خود را ثبت نمایند.
  تکنسین های مجموعه در کمتر از ۱ ساعت در محل حاضر بوده و اقدام به تعمیرات اسپلیت شما عزیزان مینمایند.

  سیم کشی کولر گازی در مرکز تهران :

  متخصصان تهران سرویس آنلاین در تمام مناطق مرکزی حتی مناطق دارای طرح ترافیک در کمتر از یک ساعت حاضر و اقدام به تعمیر کولر گازی و اسپلیت مشتریان عزیز مینمایند.شعبه مرکز تهران با شماره تماس ۶۶۵۹۳۳۶۸ به صورت شبانه روزی در حال ارائه خدمات به پایتخت نشینان عزیز میباشند.
  اگر شما هم ساکن مناطق مرکزی تهران هستید، برای ثبت درخواست خدمات خود همین حالا با ما در تماس باشید.

  سیم کشی کولر گازی در جنوب تهران :

  مشتریان عزیز ساکن مناطق جنوب تهران برای ثبت درخواست خدمات تعمیر اسپلیت و کولر گازی خود میتوانند، با شماره تماس ۵۵۷۹۵۳۳۴ تماس حاصل کرده و یا از طریق چت آنلاین مجموعه اقدام نمایند.
  ارائه خدمات در شعبه جنوب تهران به صورت حضوری بوده و مشتریان عزیز میتوانند برای خرید قطعات کولر گازی و یا استفاده از خدمات تعمیرات حضوری ضمن هماهنگی های قبلی در این شعبه حاضر شوند.

  نحوه ثبت درخواست در تهران سرویس آنلاین :

  برای ثبت درخواست تعمیرات اسپلیت و انواع برند کولر گازی میتوانید همین حالا با نزدیکترین شعبه تهران سرویس آنلاین به محل سکونت خود تماس حاصل کرده و یا از طریق چت آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید.
  پس از ثبت درخواست پیامک حاوی کد تایید درخواست به انضمام کد اشتراک مشتریان تهران سرویس آنلاین برای شما عزیزان ارسال خواهد شد.
  مشتریان عزیز میتوانند در تماس های بعدی با مجموعه با ارائه کد اشتراک از ۱۰% تخفیف ویژه برخوردار شوند.

  ساعت مراجعه تکنیسین چه ساعتی از روز خواهد بود:

  در حال عادی بعد از تماس شما با مجموعه تهران سرویس آنلاین و ثبت سفارش نزدکترین تکنیسین در کمتر از ۱ ساعت به محل شما اعزام خواهد شد.در صورت در نظر داشتنن ساعت خاصی از شبانه روز برای حضور تکنیسین ساعت مد نظر را با کارشناسان در میان بگذارید ،تا در ساعت مقرر شده تکنیسین به محل شما اعزام شود.

  اگر از ارائه خدمات کولر گازی ناراضی باشیم چه کاری باید انجام دهیم:

  مشتریان عزیز برای طرح هرگونه شکایت و یا نارضایتی از نحوه ی انجام خدمات ، هزینه ها ، نحوه ی برخورد تکنسین ، بدقولی …..با شماره تماس ۶۶۵۹۳۳۶۸ تماس حاصل کرده و پشتیبانی مجموعه را در جریان امور قرار دهید.
  شکایت مطرح شده در کمترین زمان ممکن بررسی و نتیجه ی نهایی به شما عزیزان گزارش خواهد شد.
  لطفا در صورت بروز مشکل از هرگونه تماس و یا بحث لفظی با تکنسین خودداری کرده و در اسرع وقت پشتیبانی را در جریان قرار داده تا امور شما به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.

  چرا نصاب کولر گازی خود را باید از تهران سرویس آنلاین درخواست دهید:

  ۱ – دارای تکنسین های با سابقه کاری حداقل ۷ سال و مختص نصب کولر گازی
  ۲ – تکنسین های دوره دیده و آشنا به زبان
  ۳ – سعی در تعمیر قطعات و اجتناب از تعویض آن
  ۴ – حداقل زمان برای حاضر شدن در منزل و شرکت شما منطبق بر وقت تعیین شده شما
  ۵ – تعمیر با نرخ مصوب اتحادیه و نهادهای نظارتی
  ۶ – ضمانت نامه و گارانتی قطعات از شش تا ۳۶ ماه
  ۷ – استفاده از قطعات درجه یک و قطعات فابریکی و اورجینال
  ۸ – سرویس دهی به طور شبانه روزی، حتی در تعطیلات رسمی و جمعه ها
  9-دارای نماد اطمینان از وزارت صنعت معدن و تجارت
  10-بالاترین رضایت مردمی

  لینک کوتاه مطلب: https://b2n.ir/r71465

  • سلام وقت بخیر
   من یک Nest سال گذشته نصب کرده بودم و کار نمی کند. اول از همه، به بی سیم وصل نمی شود. من یک Nest جدید خریدم و متوجه شدم که مرد HVAC سیم ها را به حروف توصیه شده وصل نکرده است. او براون در C دارد. آبی در G; نارنجی در OB؛ سبز، سیاه و سفید به هیچ چیز متصل نیست. آیا مشکل این است؟

  • تفکیک رنگ ها و پایانه ها | نمودار سیم کشی ترموستات برای واحد AC
   ترمینال R برای سیم قرمز
   ترمینال W به سیم سفید
   ترمینال G به سیم سبز
   ترمینال Y به سیم زرد
   C ترمینال به سیم آبی
   سیم قرمز برای کنترل برق کولر گازی (گرم) | نحوه سیم کشی کولر گازی برای کنترل
   1 ترمینال R تغذیه داغ 24 ولتی از ترانسفورماتور کاهنده کنترل است. که رله، کنتاکتور یا مدار را در برد مدار کامل می کند. در نهایت، آن را با 24 ولت تغذیه می کند، برق ترموستات را تامین می کند و زمانی که ترموستات به گرمایش یا سرمایش نیاز دارد، همه چیز را با قدرت کنترل تامین می کند.

   سیم سفید برای سیستم گرمایش (در صورت مجهز بودن)
   2 ترمینال W برای گرمایش، از جمله گرمایش برای کوره های گاز، کوره های برقی، سیستم های دیگ بخار است. علاوه بر این، گرمای پشتیبان برای پمپ های حرارتی.

   سیم G برای کنترل فن | نحوه سیم کشی ترموستات تهویه مطبوع
   3 ترمینال G برای فن دمنده است که در دسته هوا قرار دارد. علاوه بر این، این فن است که هوا را در سراسر سیستم کانال به گردش در می آورد.

   ترمینال Y برای سیم زرد – سیم کشی ترموستات تهویه مطبوع
   4 ترمینال Y ترمینالی است که کولر گازی را روشن می کند. معمولاً در کنتاکتور کمپرسور در واحد متراکم واقع در خارج خاتمه می یابد. علاوه بر این، این یکی از معدود سیم‌های کنترلی (سیم‌های ترموستات) خواهد بود که در یک سیستم تهویه مطبوع و سیستم گرمایش سیستم اسپلیت به کندانسور ختم می‌شود. به طور معمول، سیم زرد به هواگیر منتقل می شود، جایی که در هواگیر، این سیم معمولاً به سیم دیگری متصل می شود (معمولاً توسط یک مهره سیم. با این حال، می تواند از طریق یک نوار ترمینال در هواگیر وصل شود).

   علاوه بر این، سپس به همراه حداقل یک سیم دیگر در یک سیستم تقسیم تهویه مطبوع، از خارج به واحد متراکم کننده اجرا می شود. علاوه بر این، سیم کنترل دیگر سیم مشترک خواهد بود. که در کنتاکتور کمپرسور مورد نیاز است. در نهایت، جایی است که سیم پیچ در کنتاکتور کمپرسور برای کار کردن به یک گرم و مشترک از ترانسفورماتور کنترل نیاز دارد.

   ترمینال C و سیم C برای طرف مشترک 24 ولت ترانسفورماتور
   5 در نهایت ترمینال C ترمینال مشترک است و این ترمینال قسمت مشترک بار را از ترانسفورماتور کنترل تغذیه می کند.

   ترموستات های Honeywell در اینجا موجود است چگونه یک تهویه مطبوع را برای کنترل 5 سیم سیم کشی کنیم 1
   نوار ترمینال – ترموستات سیم کشی برای AC
   نوار ترمینال که در آن انتهای سیم در حین نصب ایجاد می شود. به طور معمول در داخل هواگیر.

  • نحوه سیم کشی کولر گازی برای کنترل 5 سیم
   سوال این است: چگونه یک تهویه مطبوع را برای کنترل 5 سیم سیم کشی کنیم – نمودار زیر شامل سیم کشی کنترل معمولی برای یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی معمولی است. علاوه بر این، شامل یک ترموستات، یک کندانسور و یک هواگیر با منبع گرما است. علاوه بر این، منبع گرما برای یک سیستم AC پایه می تواند شامل نوارهای حرارتی برای گرمای الکتریکی یا حتی یک سیم پیچ آب گرم در داخل هواگیر باشد که آب گرم را از یک آبگرمکن یا دیگ بخار دریافت می کند.

   هر سیستم AC معمولی مسکونی از 24 ولت برای کنترل سیستم استفاده می کند. تمامی رله های سیستم دارای سیم پیچ 24 ولتی هستند. بردهای مدار یا مدار چاپی موجود در سیستم های مدرن از کنترل 24 ولتی استفاده می کنند که از ترانسفورماتور کنترل سرچشمه می گیرد. در نهایت، سیستم‌های معمولی که از کنترل 24 ولتی استفاده نمی‌کنند، سیستم‌های تهویه مطبوع واحد پنجره، سیستم‌های مینی اسپلیت بدون کانال و سیستم‌های گرمایش الکتریکی قرنیز هستند.

  • اتصال تهویه مطبوع: فضای باز تغذیه داخلی

   در اینجا نمودار اتصال در زیر آورده شده است.

   اتصال کولر گازی، اتصال کولر گازی

   در اینجا خطوط برق از سوییچ دو قطبی ابتدا به یونیت خارجی می رود و سپس منبع تغذیه از یونیت خارجی به یونیت داخلی داده می شود.

   سیم کشی کولر گازی پنجره ای

   سیم کشی کولر گازی پنجره ای بسیار ساده است. کابل برق شامل سه سیم (سیم فاز، سیم خنثی، سیم زمین) است که از سوییچ دو قطبی به سمت تهویه مطبوع پنجره می رود.

  • اتصال تهویه مطبوع اسپلیت: تغذیه داخلی در فضای باز

   اتصال کولر گازی، اتصال کولر گازی، سیم کشی اسپلیت AC

   همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید، ابتدا منبع تغذیه از تابلوی توزیع اصلی می آید و به سمت MCB دو قطبی می رود. پس از MCB، منبع تغذیه به سوییچ دو قطبی می رود. پس از کلید، کابل برق کولر گازی روشن می شود.

   کابل برق کولر گازی شامل سه سیم سیم فاز، سیم خنثی و سیم ارت می باشد.

   دو کابل بین یونیت خارجی و یونیت داخلی اسپلیت کولر گازی وصل شده است. کابل کنترل شامل دو سیم و کابل برق شامل سه سیم است. در اینجا همانطور که خطوط برق ابتدا به یونیت داخلی می رود و منبع تغذیه از یونیت داخلی به یونیت خارجی داده می شود به همین دلیل به آن Indoor Fed Outdoor می گویند.

  • نمودارهای سیم کشی برق واحد تهویه مطبوع
   همچنین، در شکل 6، می توانید نمونه هایی برای نمودارهای سیم کشی کامل واحد تهویه مطبوع پنجره که بر روی بدنه دستگاه نصب شده است، بیابید.
   نمودارهای سیم کشی برق واحد تهویه مطبوع پنجره – ساخته شده در کارخانه
   همچنین می توانید نمونه هایی برای نمودارهای سیم کشی کامل واحد تهویه مطبوع پنجره، نوع لمسی و کنترل از راه دور را در شکل 7 بیابید.

  • سیم کشی برق داخلی واحد تهویه مطبوع

   الف- داخل دستگاه سیم برق اصلی به موارد زیر تقسیم می شود:
   سیم زمین (چه سبز یا یک سیم خالی) به محفظه فلزی دستگاه پیچ می شود.
   سیم داغ
   سیم خنثی.

   ب- سیم داغ به کلید سلکتور روی یونیت پنجره می رود تا برق قسمت های حیاتی، کمپرسور و موتور فن را به صورت زیر تغذیه کند:
   سیم داغ به سوئیچ انتخابگر به سوئیچ ترموستات به کمپرسور
   سیم داغ به سوئیچ انتخابگر به موتور فن.

   ج- سیم خنثی بدون عبور از کلید به موتور فن و کمپرسور متصل می شود. این اتصالات بر روی کانکتور سیم در پشت کلید سلکتور ایجاد می شود، بنابراین، تمام سیم های خنثی به دلیل اتصال به یک نقطه با یکدیگر مشترک هستند.
   چند نمونه برای نمودارهای کامل سیم کشی برق برای واحد تهویه مطبوع پنجره ای موجود است

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تماس با کارشناس